Ar VTB ir Eurolygos sąjunga tikrai pasmerktų Lietuvos krepšinį myriop?
(62)Pastarąsias kelias dienas Lietuvos krepšinio erdvę užplūdo diskusijos apie VTB Vieningosios lygos ir Eurolygos būsimą susitarimą. Vieni šį sandėrį jau pakrikštijo „Ribentropo-Molotovo paktu“, mažiau istorija besidomintys žmonės – tiesiog Lietuvos krepšinio išdavyste. Tačiau ar iš tiesų šis sprendimas būtų toks žalingas Lietuvos krepšiniui?
Kad ir ką sakytų Rimas Kurtinaitis, kad ir kaip griežtai kalbėtų Arvydas Sabonis, abu stipriausi Lietuvos klubai yra verslininkų rankose. Taip, Kauno savivaldybė skiria kelis varganus milijonėlius „Žalgiriui“ (lašas jūroje), o sostinės valdžia neseniai tapo „Lietuvos ryto“ dalininke, bet ar miestų valdžioms tikrai svarbu, LKL, BBL, VTB ar NHL turnyre komanda žais? Padarykime dar paprasčiau. Mes visi galime būti nacionalistai, patriotai ir t.t., tačiau jūs patys sau prisipažinkite, ar tikrai jums svarbi Lietuvos krepšinio lyga? Kas pasikeis gyvenime, jei vieną dieną „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ nebus LKL čempione? Vienareikšmiškai – nieko.
Sakoma, pasitraukus grandams LKL praras prestižą? O kokį prestižą, leiskite dar kartą jūsų paklausti, ji dabar turi? Jei vienas auksaplaukis į kameras išvadina Kauną mėšlo krūva, kitas – „Facebook“ svetainėje teisėjams pasiūlo tai, ko net merginos stoties rajone neišdrįstų, trečias – lažybų punkte pastato už savo komandos pralaimėjimą. Ir ką? Ir nieko. Italai Turino „Juventus“ sugebėjo išgrūsti į trečią futbolo lygą, o mes „Nagliui“ net pirštu nepagrūmojome. Tai kur tas prestižas?
Kur prestižas, kai per reguliarųjį sezoną per televiziją parodomų rungtynių skaičių galima suskaičiuoti ant rankų pirštų? Kur prestižas, kai rungtynes nušviesti atvykę žurnalistai neretai turi sėdėti ant grindų, o bevielis internetas salėje ir šiais laikais dar daug kur išlieka prabanga? Apie marketinginius lygos sprendimus čia net diskutuoti nepradėsiu.
Sakote, Romanovas – didžiausias valstybės priešas, išduosiantis Lietuvos krepšinį? Manau, kad šį kartą esate neteisūs. Jis – verslo žmogus. Nors jo poezijos nesupratau ir, matyt, nesuprasiu, noras jungtis prie VTB lygos pasiūlymo man visai logiškas.
Ką „Žalgiriui“ ar „Lietuvos rytui“ gali pasiūlyti LKL? Sausakimšas tribūnas rungtynėse su „Nagliu“, „Sakalais“, „Juventus“ ir likusiais klubeliais? Pinigus už televizijos transliacijas? Solidų piniginį prizą? Atsakymą visi žinome puikiai. Sutikite, grandams LKL reikalinga kaip šuniui penkta koja.
VTB lyga – visai kas kita. Kova su stipriausiomis Rusijos, Ukrainos, Lenkijos komandomis padės gerokai padidinti (ypač Vilniuje) žiūrovų skaičių (lyginant su LKL rungtynėmis), kompensacijos už keliones pareikalaus tik simbolinių klubų išlaidų, o ir patiems krepšininkams rungtyniauti kad ir visų taip išpeiktoje Chimkų arenoje tikriausiai bus didesnis stimulas, nei vykti „atžaisti“ minučių į Pasvalį.
Žinoma, nelikus stipriausių klubų, rasti pagrindinį rėmėją LKL būtų velniškai sunku, tačiau krepšinio prasme, manau, jog nebūtų prarasta daug. „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ dvikovas žiūrovai išvystų VTB lygoje, Lietuvos krepšinio federacijos taurės turnyre. Tuo tarpu kova tarp likusių šalies klubų taptų aukso vertės. Tikra to žodžio prasme.
Tebūnie LKL čempionate lieka dešimt klubų, bet visos šios komandos turėtų galimybę kovoti jau ne dėl vieno, kaip dabar, o dėl trijų medalių komplektų. Be to, čempionui atitektų kelialapis į Europos taurės turnyrą. Konkurencija taptų milžiniška, o atsiradusi neeilinė galimybė priverstų pasitempti klubų vadovus bei rėmėjus. Esu įsitikinęs, jog krepšinio lygis tik pakiltų.
Nesutikčiau ir dėl didelės grandų reikšmės miestelių krepšinio sirgaliams. Taip, šių komandų atvykimas visada tampa švente Šiauliuose, Utenoje, Kėdainiuose ar dar kur, tačiau LKL čempionate taip būna tik vieną kartą per sezoną. O ir tų rungtynių baigtis 99% atvejų aiški dar metų pradžioje. Lyderiai pataupo pagrindinius žaidėjus, o rungtynės, su retomis išimtimis, vis tiek baigiasi „į vienus vartus“.
Nori „Žalgiris“ ir „Lietuvos rytas“ pasirinkti VTB lygą - leiskime jiems, panaikinkime visiškai nenaudingą BBL čempionatą, sugrąžinkime keturių ratų LKL sistemą ir pažiūrėsime, ar bendras žiūrovų skaičius ženkliai nukris. Nemėgstu lažybų, tačiau šį kartą net neabejočiau, jog susidomėjimas tik išaugtų. Juk ne kasdien „Rūdupis“, „Šiauliai“ ar „Pieno žvaigždės“ sulaukia galimybės pasivaržyti dėl šalies čempiono titulo.
Norėdami komentuoti prisijunkite.