„Ar žinote, kad?“: didžiausia atkrintamųjų varžybų staigmena per NBA istoriją – B.Bateso spindesys ir alkoholiu bei kokainu paženklintas nuopolis
(2)Didžiausias Baltijos šalyse krepšinio naujienų portalas Krepsinis.net tęsia didelio skaitytojų dėmesio susilaukusią straipsnių rubriką „Ar žinote, kad“, pristatančią įdomias viso pasaulio krepšininkų, komandų bei su krepšiniu susijusių žmonių istorijas. Šį kartą siūlome susipažinti su Billy Ray‘umi Batesu – išskirtinės istorijos sportininku, kuris itin netikėtai įspūdingu stiliumi sužibėjo Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) atkrintamosiose varžybose, tačiau po to buvo pavergtas šlovės bei nesusitvarkė su jį užplūdusiomis problemomis.
Krepšinis – šansas susikurti geresnę ateitį
Krepšininkas su dar aštuoniais broliais bei seserimis augo nedideliame miestelyje, pavadintame Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės generolo Tado Kosciuškos garbei. Sportininko tėvas be saiko vartojo alkoholį ir mirė, kai B.Batesui buvo vos septyneri. Šeima glaudėsi lūšnoje, pastatytoje šalia vieno turtingo ūkininko fermos – trobelėje nebuvo nei vandentiekio, nei elektros.
Berniukui teko savo jaunystę praleisti Misisipės valstijos laukuose. Norint išgyventi, B.Batesui tekdavo rinkti medvilnę, sojų pupeles bei sukabinti rąstus. Savo ruožtu į mokyklą jaunėlis eidavo tik žaisti krepšinio. Supratęs, jog dideliu mokslinčiumi netaps, Misisipės vaikas visą savo dėmesį skyrė oranžiniam kamuoliui. Nuo šio žaidimo priklausė jo ateitis.
Nors ir nebuvo itin išstypęs, tačiau B.Batesas turėjo viską, ko reikėjo gynėjui. Varginantis fizinis darbas laukuose vaikiną pavertė ištverminga mašina, dominuojančia vidurinės mokyklos salėje. Apdovanotas fizinėmis savybėmis žaidėjas savo gyvenime neturėjo kitų pasirinkimų, tad kantriai dirbo ir laukė savo šanso.
Sulaukė NBA komandos kvietimo
Sunkus darbas davė vaisių: atletas gavo progą žaisti ne pačiame pajėgiausiame Kentukio universitete bei ten pradėjo rodyti solidžius rezultatus. Visgi iš Misisipės laukų pasprukęs krepšininkas neturėjo jokios gyvenimiškos patirties, o jo instinktai, kaip tam tikrose situacijose derėtų elgtis, buvo naudingi tik ant parketo, bet ne realiame gyvenime.
NBA skautai vertino B.Bateso fizines galimybes, tačiau, nepaisant puikios statistikos, jie teigė, jog gynėjas negalėtų žaisti disciplinuoto ir komandinio krepšinio. Vis dėlto 1978 metais žaidėją 47-uoju šaukimu pasirinko Hjustono „Rockets“ klubas. Tačiau euforija netruko ilgai: gynėjas iš Teksaso valstijos komandos buvo atleistas dar neprasidėjus sezonui.
Krepšininkui karjerą tęsti beliko šiuo metu neegzistuojančioje Kontinentinėje krepšinio asociacijoje (CBA), kur B.Batesas gynė Meino „Lumberjacks“ garbę. Sportininkui tikrai nebuvo galima klijuoti medkirčio etiketės – jis tapo rezultatyviausiu lygos žaidėju. CBA sensacija tapęs gynėjas sulaukė Portlando „Trail Blazers“ dėmesio, kuri pasikvietė jį į savo gretas.
Pribloškė rezultatyvumu
Sezono viduryje traumų persekiojamą komandą papildęs B.Batesas neturėjo joje vaidinti svarbios reikšmės. Visgi dvikovos su Milvokio „Bucks“ krepšininkais pabaigoje naujokas sulaukė savo progos ir pralaimėtame mače per ketvirtą kėlinį pelnė 14 taškų. Kitoje akistatoje trenerio pasitikėjimo sulaukęs gynėjas įmetė 26 taškus, tačiau tai „Trail Blazers“ nuo pralaimėjimo Čikagos „Bulls“ ekipai neišgelbėjo. Vis dėlto reguliariajame sezone po 11,3 taško rinkęs B.Batesas padėjo savo klubui patekti į atkrintamąsias varžybas. Būtent serijoje su Sietlo „SuperSonics“ gynėjas tapo NBA legenda.
Iš niekur atsiradęs žaidėjas tapo „Trail Blazers“ lyderiu bei sirgalių numylėtiniu. 1979–1980 metų atkrintamosiose varžybose B.Batesas rinko po 25 taškus, tačiau jo komanda pirmojo etapo neįveikė, „SuperSonics“ ekipai nusileisdama rezultatu 1:2. Įspūdinga yra tai, jog jau savo debiutiniame mače su Sietlo komanda, kuri praėjusį sezoną tapo NBA čempione, krepšininkas sudorojo finalo MVP prizą gavusį aukščiausio kalibro gynybos meistrą Dennisą Johnsoną.
Po metų „Trail Blazers“ pirmame etape vėl buvo eliminuota: šį kartą B.Bateso klubui kelią pastojo Kanzaso „Kings“. Portlando ekipos gynėjas per trejas rungtynes, kildamas nuo suolo, vidutiniškai rinko net po 28,3 taško. Abiejų sezonų rezultatas – vis dar išlieka bet kurio atsarginio krepšininko rekordas atkrintamosiose varžybose per visą NBA istoriją.
Trečiasis sezonas pajėgiausioje pasaulio krepšinio lygoje B.Batesui buvo ryškus. Tačiau ne pasiekimais ant parketo, o nuopuoliais už aikštelės ribų. Iš niekur NBA atsiradęs atletas netrukus ten ir sugrįžo.
Įklimpo į kokaino ir alkoholio pinkles
Krepšininkas tapo tarsi masalas žmonėms, siekiantiems išnaudoti sportininko populiarumą ir pasikaitinti jo šlovės spinduliuose. Gyvenimiškos patirties trūkumas prisidėjo prie to, jog B.Batesas pradėjo keliauti klystkeliais – gerti alkoholį ir vartoti kokainą. Dėl to žaidėjas ne sykį vėluodavo į komandos rungtynes bei treniruotes, atlikdavo reabilitaciją, o kartais dvikovų ilgųjų pertraukų metu tiesiog užmigdavo.
Nors dažnas ekipos draugas buvo kilęs iš skurdžių juodaodžių kvartalų, tačiau Misisipės vaikas persirengimo kambaryje buvo laikomas kaimo stuobriu, kuris nežinojo, kas yra sąskaita banke.
Kartą B.Batesas vakarieniavo su „Trail Blazers“ naujoku ir sužinojęs, jog šis taip pat yra kilęs iš pietinės valstijos, paklausė, ar jam neteko valgyti voverės.
Billy Ray Batesas
Prie naujo Portlando klubo sirgalių numylėtinio prisišliejo dėmesio trokštantys vyrai ir moterys, siekiantys pasimėgauti krepšininką užplūdusiu pinigų srautu, kurio pernelyg stipri srovė gynėjui galutinai aptemdė protą. Neapsikentusi B.Bateso žalingų įpročių, „Trail Blazers“ vadovybė netikėtai sužibėjusią žvaigždę atleido. Krepšininkas dar mėgino įsitvirtinti Vašingtono „Bullets“ bei Los Andželo „Lakers“ komandose, tačiau to padaryti jam nepavyko.
Misisipės vaikas įklimpo į kovą su žalingais įpročiais ir nuo tada jo NBA niekas nematė.
„Juodasis supermenas“ Filipinų čempionate
Tęsti savo karjerą B.Batesas pasiryžo Filipinuose – šalyje, kuri yra pamišusi dėl krepšinio. Visgi gynėjas niekaip negalėjo atsispirti stipriesiems gėrimams, tačiau dėl to pernelyg nesisielojo.
Per praleistus sezonus Filipinų čempionate amerikietis įmesdavo net po 46,2 taško, o tai – visų laikų lygos rekordas. Buvo juokaujama, jog krepšininkas netgi visiškai girtas galėdavo įmesti po 30 taškų. Savo ruožtu šalies krepšinio aistruoliams B.Batesas buvo tarsi dievas, kurio žaidimu jie galėjo mėgautis.
Anot krepšininko, Kosciuškos miestelyje buvo vos dvi merginos, tad dailiosios lyties atstovių dėmesio jis sulaukdavo retai. Šį kartą kortos buvo amerikiečio pusėje: gynėjas Filipinuose švaistėsi pinigais bei buvo itin populiarus, todėl įspūdingais rodikliais galėdavo pasigirti ir savo miegamajame. B.Batesas gyveno tarsi Julijus Cezaris, o „Crispa Redmanizers“ klubo vadovybė nieko nedarė – juk po sunkaus vakaro palaidūnas atsigaus ir varžovams vis tiek atseikės maždaug pusšimtį taškų.
„Juoduoju supermenu“ pramintas žaidėjas tris kartus triumfavo Filipinų čempionate, tačiau 1988 metais dėl prastos fizinės formos buvo atleistas. Nepaisant visų nuklydimų, B.Batesas dar iki šiol yra laikomas geriausiu krepšininku, kada nors žaidusiu Filipinų čempionate.
Ar žinote, kad?:
– Krepšininkas yra kilęs iš Misisipės valstijoje esančio Kosciuškos miestelio.
– 26,7 taško vidurkis atkrintamosiose varžybose atsarginiam žaidėjui – NBA rekordas.
– Per savo karjerą Filipinų čempionate amerikietis pelnydavo 46,2 taško ir yra laikomas geriausiu kada nors lygoje žaidusiu krepšininku.
– Baigęs žaisti Filipinuose, B.Batesas karjerą kurį laiką tęsė Šveicarijos, Urugvajaus ir Meksikos pirmenybėse.
– 1998 metais nuo alkoholio apsvaigęs vyras siekė apvogti degalinę ir pasikėsino į jos darbuotoją. B.Batesas buvo nuteistas penkeriems metams.
– Po įkalinimo buvęs NBA žaidėjas kurį laiką dirbo su krepšiniu nesusijusius darbus, o vėliau persikėlė į Filipinus, kur 2011 metais buvo išrinktas į lygos Šlovės muziejų.
Norėdami komentuoti prisijunkite.