„Ar žinote, kad?“: džentelmenas tiek aikštelėje, tiek už jos ribų – Prancūzijos krepšinio legendos A.Rigaudeau istorija
(8)Didžiausias Baltijos šalyse krepšinio naujienų portalas Krepsinis.net tęsia didelio skaitytojų dėmesio susilaukusią straipsnių rubriką „Ar žinote, kad“, pristatančią įdomias viso pasaulio krepšininkų, komandų bei su krepšiniu susijusių žmonių istorijas. Šį kartą siūlome prisiminti legendinio Prancūzijos krepšininko ir džentelmeno – Antoine‘o Rigaudeau – karjeros vingius.
Penkis kartus tapo Prancūzijos čempionato naudingiausiu žaidėju
Šolė „Basket“ komandoje perspektyvusis A.Rigaudeau debiutavo sulaukęs vos 16 metų. Gabus jaunuolis per pirmuosius du sezonus sulaukė tik epizodinio vaidmens, tačiau 1989–1990 metais tapo svarbiu savo komandos krepšininku, rinko po 11,5 taško per rungtynes bei buvo pakviestas į Prancūzijos rinktinę.
Vietiniame čempionate dominavęs prancūzas buvo medžiojamas stiprių užsienio klubų, tačiau Šolė komandoje rungtyniavo iki 1995 metų. „Basket“ ekipos jaunimo akademijoje ir suaugusiųjų ekipoje žaidęs gynėjas buvo įvertintas – ketvirtuoju numeriu pažymėti A.Rigaudeau marškinėliai kabo arenos palubėse. Tik jis ir Jimas Bilba sulaukė tokios privilegijos.
Persikėlęs į Po Ortezo „Elan Bearnais“ prancūzas iškovojo pirmą rimtą trofėjų – tapo šalies čempionu. Maža to, gynėjas puikiai rungtyniavo tuometinėje FIBA Europos lygoje, o į tai dėmesį atkreipęs Bolonijos „Kinder“ strategas Ettore Messina siekė tuoj pat prisivilioti prancūzą. A.Rigaudeau dar būdamas gana jaunas net penkis kartus tapo naudingiausiu Prancūzijos čempionato krepšininku ir buvo akivaizdu, jog gynėjui žūtbūt reikia naujų iššūkių.
Dominavo Europoje, bet nerado savęs NBA
Garsus Italijos strategas pasiekė savo tikslą: A.Rigaudeau atvyko į Boloniją ir galutinai suformavo komandą, kuri pagaliau galėtų iškovoti stipriausio Europos krepšinio turnyro titulą. E.Messinos ir komandos naujoko ambicijos bei tikslai sutapo, o pajėgių krepšininkų turėjęs klubas, pradėjo dominuoti Senajame žemyne.
Vos tik A.Rigaudeau apsivilko „Kinder“ marškinėlius, Italijos klubo trofėjų lentynoje atsirado pirmasis aukščiausios prabos titulas. 1997–1998 metų FIBA Eurolygos finalo ketverte italai pusfinalyje nugalėjo Belgrado „Partizan“, o finale nukovė Atėnų AEK. Prancūzas buvo vienas iš svarbiausių komandos krepšininkų, keturių stipriausių klubų dvikovose pelnydavęs po 13 taškų.
Po metų „Kinder“ galėjo pakartoti tokį patį pasiekimą, tačiau Italijos klubo žygį nutraukė Kauno „Žalgiris“. A.Rigaudeau kauniečiams atseikėjo net 27 taškus, pataikydamas penkis tritaškius. Vis dėlto finale spindėjusio prancūzo indėlio nepakako.
Gynėjas iš Prancūzijos Europoje dominavo ir kitame sezone. Jo vedama Bolonijos ekipa serijoje iki trijų pergalių rezultatu 3:2 nugalėjo Vitorijos „Tau Ceramica“ su Sauliumi Štombergu ir Mindaugu Timinsku. A.Rigaudeau lemiamame buvo rezultatyviausias komandos žaidėjas, pelnęs 18 taškų. 2000–2001 metų sezone prancūzas baudų metimus metė 88 proc. pataikymu, o tritaškius stulbinančiu 56 proc. taiklumu.
„Jis buvo labai protingas. Savo išmintimi padėjo subręsti Emanueliui Ginobili, Marko Jaričiui, Matjažui Smodišui ir Davidui Andersenui, kurie buvo labai jauni“, – po sezono teigė E.Messina.
A.Rigaudeau dar sykį su „Kinder“ kovojo Eurolygos finale, tačiau šį sužaidė prastas rungtynes ir buvo priverstas pripažinti Atėnų „Panathinaikos“ pranašumą. 1997–2002 metais prancūzas buvo vienas iš ryškiausių Europos krepšininkų, kuris žaidė net keturiuose stipriausio Europos krepšinio turnyro finaluose iš penkių ir būtent su juo „Kinder“ iškovojo skambiausias klubo pergales.
Po tokių sėkmingų sezonų gynėjas nusprendė pamėginti savo laimę Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA). Į Dalaso „Mavericks“ ekipą atvykęs A.Rigaudeau stipriausioje pasaulio lygoje nepritapo ir sužaidė tik 11 rungtynių, vidutiniškai įmesdamas po 1,5 taško. Prancūzas buvo itin protingas žaidėjas, tačiau atletiškame ir greitame krepšinyje fizine jėga niekada nepasižymėjęs Eurolygos čempionas nerado sau vietos.
Netrukus A.Rigaudeau sugrįžo į Europą ir solidžiai rungtyniaudamas karjerą baigė Valensijos „Pamesa“ ekipoje. Vieni iš paskutinių atleto akordų – ULEB taurės pusfinalio akistatos su Vilniaus „Lietuvos rytu“. Pirmame mače Ispanijoje prancūzas įmetė 17 taškų, tačiau atsakomajame mače Vilniuje buvo pristabdytas, o vilniečiai šventė vieną iš skambiausių pergalių klubo istorijoje. Vis dėlto „Le Roi“ (karaliumi – aut. past.) pramintas krepšininkas paliko ryškią žymę Europos klubiniame krepšinyje ir buvo vienas iš pagrindinių „Kinder“ kalvių, nukalusių skambiausias klubo pergales.
Perrašė Prancūzijos krepšinio istoriją
A.Rigaudeau savo šalies garbę gynė 1990–2005 metais. Prancūzijai skambių pergalių pasiekti nepavyko, tačiau tada išaušo 2000-ieji.
Sidnėjaus olimpinių žaidynių krepšinio turnyro A grupėje prancūzai nespindėjo, pralaimėjo lietuviams (63:81) ir, užėmę ketvirtą vietą, pateko į ketvirtfinalį. Jame Prancūzija susigrūmė su Steve‘o Nasho vedama ir netikėtais rezultatais stebinusia Kanados rinktine. A.Rigaudeau pergalingai pasibaigusiame mače (68:63) pelnė 15 taškų ir padėjo savo komandai pasiekti pusfinalį, kuriame australai buvo sutriuškinti (76:52). Tapo aišku, jog net po 44 metų pertraukos Prancūzija vėl pasipuoš kurios nors prabos medaliu.
Finale Europos atstovai metė iššūkį Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) rinktinei. A.Rigaudeau rungtynėms artėjant į pabaigą pataikė tritaškį ir vainikavo prancūzų spurtą (72:76). Vis dėlto minutės pertraukėlės metu trenerio vadeles perėmęs komandos lyderis nesugebėjo sukurti sensacijos – JAV krepšininkai užtikrintai sužaidė paskutines minutes ir pasidabino auksu.
2001-aisiais A.Rigaudeau prakalbo apie karjeros pabaigą rinktinėje, tačiau po ketverių metų apsigalvojo bei dalyvavo Europos čempionate. Ir ne be reikalo. Prancūzija prastai pradėjo grupės varžybas, tad dėl patekimo į kitą etapą turėjo kovoti su žvaigždžių perpildyta šeimininkų – Serbijos ir Juodkalnijos – rinktine. Gynėjas itin svariai prisidėjo prie netikėtos pergalės (74:71), pelnė 14 taškų ir atvedė komandą į ketvirtfinalį. Turnyro šeimininkų komandoje po to kilo tarpusavio vaidai ir prasidėjo kaltųjų ieškojimas.
Ketvirtfinalyje prancūzai peršoko iki tol be pralaimėjimų žengusių lietuvių barjerą (63:47), tačiau pusfinalyje apmaudžiai pralaimėjo čempionams graikams (66:67). Akistatoje dėl bronzos Prancūzija paguldė ant menčių savo principinę varžovę Ispaniją (98:68). Tokiu būdu prancūzai po 46 metų pertraukos vėl atsistojo ant prizininkų pakylos. 33-ejų A.Rigaudeau su Tony Parkeriu ir Borisu Diaw bene svariausiai prisidėjo prie šio pasiekimo. Po šių pirmenybių veteranas baigė karjerą savo šalies rinktinėje sužaidęs 127 rungtynes.
A.Rigaudeau buvo dar vienas nuostabus komandinio plano žaidėjas – niekada nesiekęs asmeninės statistikos ir aukodavęsis dėl ekipos rezultatų. Nors gynėjui nepavyko įsitvirtinti NBA, tačiau prancūzas geriausiais karjeros metais dominavo Europoje ir kėlė itin daug problemų varžovams. A.Rigaudeau prisidėjo prie skambiausių „Kinder“ pergalių ir padėjo Prancūzijos rinktinei grįžti į pasaulinį elitą.
Ar žinote, kad:
– A.Rigaudeau sužaidė vos 11 mačų „Mavericks“ komandoje ir NBA pelnydavo tik po 1,5 taško.
– Prancūzas su „Kinder“ du kartus laimėjo Eurolygą – 1998 ir 2001 metais. Be to, su šia ekipa krepšininkas iškovojo keturias Italijos taures ir du vietinius čempionatus.
– 1996 metais gynėjas triumfavo Prancūzijoje vilkėdamas Po Ortezo „Elan Bearnais“ marškinėlius.
– 1998–2002 metais A.Rigaudeau žaidė net keturiuose iš penkių Eurolygos finalų.
– Sportininkas iškovojo sidabrą olimpinėse žaidynėse ir bronzą Europos čempionate.
– A.Rigaudeau dar būdamas jaunas net penkis kartus buvo pripažintas naudingiausiu Prancūzijos čempionato krepšininku.
– 1999 metų FIBA Eurolygos finale gynėjas į „Žalgirio“ krepšį įmetė 27 taškus ir buvo rezultatyviausias dvikovos žaidėjas.
Norėdami komentuoti prisijunkite.