„Ar žinote, kad?“: į Lenkijos krepšinio olimpą sėlina praeities pergalėmis kvėpuojantis „Legia“ tigras
(5)Lietuvos krepšininkai neretai krimsti legionieriaus duonos keliauja į Lenkiją. Galbūt kažkas iš Jūsų peržvelgdamas komandas savęs paklausiate: o kur prapuolė klubai iš Varšuvos? Pasirodo, kaimyninės šalies aukščiausioje lygoje jų jau nėra trejetą sezonų, o ir daugiau nei dešimtmetį Lenkijos sostinės ekipos savo šalies aukščiausioje lygoje ant medalių pakylos nelipa.
Didžiausias Baltijos šalyse krepšinio naujienų portalas Krepsinis.net tęsia didelio skaitytojų dėmesio susilaukusią straipsnių rubriką „Ar žinote, kad“, pristatančią įdomias viso pasaulio krepšininkų, komandų bei su krepšiniu susijusių žmonių istorijas. Šį kartą pasiūlysime atkreipti dėmesį į bundantį krepšinį Lenkijos sostinėje, kurio kibirkštį įplieskė „Legia“ komanda su Cezariu Trybanskiu priešakyje. Tai – klubas, kuriame savo karjerą Lenkijoje pradėjo Tomas Pačėsas.
Krepšinio sausra Lenkijos sostinėje
Varšuva yra viena iš retų Europos sostinių, kuri neturi savo miestą atstovaujančios komandos aukščiausioje šalies krepšinio lygoje. O stipresnių Senojo žemyno nacionalinių čempionatų tarpe tai yra vienintelė tokia sostinė.
2011–2012 metais Lenkijos pirmenybėse buvo apsireiškusi Varšuvos technologijos universiteto komanda, kuriai kalnų nuversti nepavyko. „Studentai“ netrukus iškirto į žemesnę lygą.
Varšuvos krepšinis yra labiau sietinas su principiniais varžovais – „Legia“ ir „Polonia“ klubais. Šios komandos anksčiau tikrai nebuvo pastumdėlėmis ir vietinėse pirmenybėse išsiskirdavo išties grėsminga jėga. „Legia“ krepšininkai iškovodavo titulus praėjusio amžiaus 6–8 dešimtmečiuose, o „Polonia“ dar prieš dešimtį metų pasidabindavo medaliais bei rungtyniaudavo Europos taurėse.
Vis dėlto „legionieriai“ Lenkijos aukščiausioje lygoje nedalyvauja nuo 2003 metų, o jų amžini varžovai nuo 2011-ųjų. Tačiau šį nemalonų kaimyninės šalies sostinės štilį siekia nutraukti „Legia“ krepšinio komanda, kuri po truputį kyla iš pelenų ir netrukus gali rimtai driokstelėti.
Ropščiasi iš dugno
Varšuvos komanda šio tūkstantmečio pradžioje dėl finansinių problemų nusirito žemyn ir tik 2012 metais paliko į trečiąją pagal pajėgumą Lenkijos lygą. Sporto klubo „Legia“ gerbėjai palaiko ir oranžiniam kamuoliui atsidavusią komandą, arenoje sukurdami vieną iš geriausių atmosferų Rytų Europos krepšinio padangėje. Palaikyti „legionierių“ nesirinkdavo saulėgrąžų gliaudytojai ar pripučiamų balionų daužytojai. Šimtai, o kartais tūkstantis aktyvių sirgalių sukurdavo įspūdingą palaikymą.
Legia sirgaliai
2014 metais „Legia“ triumfavo trečioje lygoje ir pakilo antrąjį pagal pajėgumą Lenkijos čempionatą. Po reguliaraus sezono klubas užėmė ketvirtąją poziciją ir netrukus atkrintamųjų varžybų ketvirtfinalyje susitiks su varžovais iš Ščecino.
2016 metais „Legia“ sporto klubas švęs šimtmečio įkurtuves, todėl krepšinio komandos sugrįžimas kitame sezone į Lenkijos krepšinio elitą yra pakankamai plačiai eskaluojamas.
Komandos veidu tapo pirmasis NBA rungtyniavęs lenkas
NBA duonos ragavęs ir Alytaus „Dzūkijos“ gretose rungtyniavęs 35 metų C.Trybanskis atvyko ten, kur pradėjo savo karjerą. Vidurio puolėjas sugrįžo į gimtąjį miestą ir sieks atgaivinti krepšinį Lenkijos sostinėje. „Centras“ šiuo metu ne tik rungtyniauja „Legia“ gretose, bet ir yra atsakingas už jaunimo akademijos vystymąsi.
Trybanskis
Būtent šis dviejų metų kontraktą su „Legia“ pasirašęs milžinas tapo savotišku ambicingo projekto veidu, kuris siekia sugrąžinti aukščiausio lygio krepšinį į Varšuvą.
„Visada svajojau apie sugrįžimą karjeros pabaigoje į „Legia“. Džiaugiuosi, jog, nepaisant ambicingų planų – sugrįžimo į aukščiausiąją lygą, klubas taip pat nori prisidėti prie krepšinio populiarinimo. Vaikų akademijos įkūrimas buvo mano tikslas, tad džiaugiuosi, jog kartu su „Legia“ dirbsime ties šiuo projektu“, – teigė 2014 metų vasarą į komandą atvykęs C.Trybanskis.
„Legia“ spalvas gynė ir T.Pačėsas
Dabartinis „Dzūkijos“ prezidentas T.Pačėsas buvo vienas iš žinomiausių „Legia“ ekipos krepšininkų. 1996 metų Atlantos olimpinių žaidynių bronzos medalininkas keletą 2001–2002 metų sezono mėnesių praleido Varšuvoje.
„Legia“ klubas naujajam sezonui ruošėsi Alytuje, kur individualiai treniravosi T.Pačėsas. Lietuvio kontraktas su Permės „Ural Great“ ekipa buvo pasibaigęs, tad krepšininkas ieškojo naujos karjeros stotelės. Prie lietuvio atvykimo į Varšuvą taip pat prisidėjo ir dabartinis Kėdainių „Nevėžio“ bei „Šiaulių“ futbolo komandos direktorius Antanas Sakavickas. Žinomas sporto veikėjas padėjo suderinti lenkams tam tikrus klausimus dėl stovyklos Lietuvoje, o taip pat buvo T.Pačėso agentas.
Pačėsas
Nesulaukęs Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Lietuvos ryto“ klubų dėmesio, lietuvis persikėlė į Varšuvą, tačiau iki to laiko, kol sulauks pelningesnio pasiūlymo iš pajėgesnės komandos. Jo laukti ilgai neteko. Du mėnesius „Legia“ gretose praleidęs T.Pačėsas persikėlė į svaresnį kontraktą pasiūliusį Vroclavo „Slask“ klubą.
Tad būtent nuo Varšuvos klubo prasidėjo įspūdinga lietuvio karjera Lenkijoje, o ar ambicingus planus puoselėjančiai ekipai pavyks susigrąžinti senųjų laikų šlovę, pamatysime jau po poros metų.
Ar žinote, kad:
– T.Pačėsas „Legia“ gretose sužaidė 12 rungtynių ir per jas pelnydavo po 16,3 taško. Rezultatyviausiame mače lietuvis įmetė 26 taškus.
– Varšuvos komandos gretose rungtyniavo dar keli krepšininkai iš Lietuvos: Arnas Kazlauskas, Martynas Purlys ir Gintaras Stulga. Pastarasis Lenkijoje pagarsėjo ir tokiais dalykais.
– „Legia“ septynis kartus tapo savo šalies čempione.
– C.Trybanskis Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) per rungtynes su Molėtų „Ežerūnu-Kariu“ blokavo 10 metimų. Tai – vis dar šios lygos rekordas.
– Lenkijos sostinės klubai aukščiausioje šalies lygoje nerungtyniauja nuo 2011–2012 metų sezono
Norėdami komentuoti prisijunkite.