„Ar žinote, kad?“: karo pabėgėlių įkurtas AEK – pirmasis Graikijos grandas, siekiantis atgaivinti šlovingus laikus
(6)Didžiausias Baltijos šalyse krepšinio naujienų portalas Krepsinis.net tęsia didelio skaitytojų dėmesio susilaukusią straipsnių rubriką „Ar žinote, kad“, pristatančią įdomias viso pasaulio krepšininkų, komandų bei su krepšiniu susijusių žmonių istorijas. Šį kartą siūlome susipažinti su Atėnų AEK ekipos, kurioje praėjusį sezoną rungtyniavo Tomas Delininkaitis, istorijos vingiais.
Įkūrė karo pabėgėliai
Trumpinys AEK (Athlitiki Enosis Constantinoupoleos) išverstas iš graikų kalbos reiškia „Konstantinopolio atletų sąjungą“. Būtent iš taip anksčiau vadinamo miesto pabėgę graikai 1924 metais įkūrė šį sporto klubą. 1919–1922 metais vykęs Graikijos bei Turkijos karas privertė graikus, gyvenusius Konstantinopolyje, bėgti iš miesto ir apsigyventi istorinėje gimtinėje.
Atėnų priemiestyje, vadinamame Naująja Filadelfija, apsigyvenę pabėgėliai įkūrė vieną iš garsiausių Graikijoje sporto klubą, kuriame be krepšinio yra dar dešimt sporto šakų. Būtent oranžinio kamuolio meistrų pasiekimai yra labiausiai išgarsinę šią komandą Senajame žemyne.
Įdomią istorinę paralelę Graikijoje turi „dvigalvių erelių derbis“, kuriame tarpusavyje kovoja AEK bei PAOK ekipos. Pastarąjį sporto klubą taip pat įkūrė iš Konstantinopolio atsikėlusi graikų diaspora, tačiau pamatas buvo padėtas ne Atėnuose, o šalies šiaurėje esančiuose Salonikuose.
Dvigalvis erelis – žymus simbolis, simbolizuojantis karaliaus pasaulietinę bei religinę valdžią, itin pasireiškęs dar nuo Bizantijos imperijos laikų ir įsitvirtinęs valstybėse, kuriose dominuoja stačiatikių bažnyčia.
Dalyvavo pirmame finalo ketverte
1963–1970 metais AEK dominavo Graikijoje ir per šį laiką laimėjo net šešis vietinius čempionatus. Atėnų klubas tapo pirmuoju, atstovaujančiu savo šaliai Europos čempionų taurėje. Nors keletas bandymų nebuvo sėkmingi, tačiau 1966 metais AEK sužibėjo ir pateko į elitinio Senojo žemyno krepšinio turnyro finalinį ketvertą.
Savo kelyje graikai nugalėjo Krokuvos „Wisla“, sutriuškino Kasablankos „Wydad“ iš Maroko bei iškopę iš keturių komandų grupės, pateko į pirmą kartą Europos krepšinio istorijoje surengtą finalo ketvertą, vykusį Bolonijoje. Ten tik iš graikų sudaryta AEK patyrė du skaudžius pralaimėjimus Prahos „Slavia“ ir Maskvos CSKA komandoms bei užėmė ketvirtą vietą.
Visgi sirgalių džiaugsmui nebuvo ribų: AEK suvienijo Atėnų krepšinio sirgalius, kurie plūdo į legendinį „Panathinaiko“ stadioną. Ši pirmosios olimpiados dalyvius priėmusi sporto šventovė, pastatyta tik iš balto marmuro, per AEK dvikovas buvo nemenkai užpildyta. Į šios komandos rungtynes ateidavo apie 35 tūkstančius aistruolių.
Panathinaiko stadionas
Sirgaliai ir komanda sukūrė istoriją
„Dvigalviams ereliams“ 1967 metais nepavyko triumfuoti Graikijos čempionate, tačiau komanda šį kartą kovojo Taurių laimėtojų taurėje. AEK nepaliko vilčių varžovams ir pasiekė finalą, kuriame teko susidurti su „Slavia“. Tuo metu Čekijos klubą į priekį vedė Jiri Zidekas vyresnysis – buvusio Kauno „Žalgirio“ aukštaūgio tėvas. J.Zideko 31 taškas čekų neišgelbėjo – AEK iškovojo pergalę rezultatu 89:82.
Turnyro finalas vyko „Panathinaiko“ stadione, kuriame, anot įvairių šaltinių, dvikovą stebėjo 80 tūkstančių žmonių, o dar 20 tūkstančių buvo greta šio istorinio paminklo. Tai – visų laikų krepšinio rungtynių lankomumo rekordas. Maža to, AEK tapo pirmąja Graikijos sporto komanda, laimėjusia tarptautinį trofėjų.
AEK ir Slavia rungtynės
Krepšinio aistruoliai buvo ekstazėje, o vienas iš atėniečių lyderių – Georgios Amerikanos – papasakojo, ką šie jam padarė.
„Sirgalių grupelė pakėlė mano mašiną. Aš buvau joje su taure ir dar šešiais žmonėmis, o jie mus nunešė nuo Omonijos iki Viktorijos aikštės – beveik du kilometrus. Šios rungtynės subūrė visus atėniečius ir graikus“, – teigė G.Amerikanos.
Visgi tai buvo pati ryškiausia AEK istorijos akimirka. Metams bėgant, klubas susidūrė su įvairiausiomis problemomis: klupo, kėlėsi, bet sirgalių meilė komandai visada liepsnojo širdyse.
Gerbėjų dainos vėl skamba aukščiausioje šalies lygoje
Aštuntame–devintame dešimtmetyje AEK prarado savo pozicijas. Kovą dėl čempionų titulo itin apsunkino Graikijos krepšinio legenda Nikos Galis, gynęs Salonikų „Aris“ garbę bei dovanodavęs klubo sirgaliams įspūdingus individualius pasirodymus bei trofėjus. Savo ruožtu nuo 1992 metų pirmenybėse pradėjo dominuoti tik dvi komandos – Atėnų „Panathinaikos“ bei Pirėjo „Olympiacos“.
Visgi 2001–2002 metų sezone AEK pavyko įsiskverbti į šių grandų hegemoniją bei kiek netikėtai triumfuoti Graikijos čempionate. Tai – vienintelė ekipa nuo 1992 metų, nutraukusi „žaliųjų“ arba „raudonųjų“ dominavimą. Įdomu tai, jog pirmąsias dvejas serijos iki trijų pergalių rungtynes laimėjo „Olympiacos“, bet AEK nepasidavė ir nugalėjo serijoje rezultatu 3:2.
Praėjusio tūkstantmečio pabaigoje Atėnų komanda buvo konkurencinga ir Senojo žemyno batalijose. 1998 metais AEK klubas Eurolygos finalo ketverte 44:58 pralaimėjo Bolonijos „Kinder“, tačiau po dviejų sezonų palaužė italus Saportos taurės finale, iškovodamas antrą tarptautinį trofėjų savo istorijoje.
Vėliau AEK pradėjo kamuoti finansinės problemos ir dėl to 2012 metais atėniečiai žaidė trečiame pagal pajėgumą Graikijos krepšinio divizione. Legendinis klubas pirmą kartą klubo istorijoje buvo laikomas mėgėjišku. Tačiau AEK pakilo iš dugno ir 2014–2015 metų sezoną pradėjo aukščiausioje šalies lygoje.
Klubas vėl tapo finansiškai stabilus ir į savo gretas prisiviliojo keletą puikiai žinomų krepšininkų. Graikijos lygos ketvirtfinalyje AEK po atkaklios kovos 1:2 pralaimėjo „Aris“ ekipai, kurią į priekį vedė Bulgarijos supertalentas Aleksandras Vezenkovas.
Tai nebuvo tas rezultatas, kurio tikėjosi nauja AEK vadovybė, tad prieš artėjantį sezoną komanda buria pajėgią sudėtį tiek Graikijos čempionatui, tiek Europos taurei. Ekipą papildė solidūs aukštaūgiai – Ianas Vougioukas bei Loukas Mavrokefalidis ir tai neturėtų būti pabaiga.
Gerą progą įsitikinti ambicingais AEK ketinimais galėsime stebėdami Europos taurės kovas. Klaipėdos „Neptūnas“ kartu su šia Graikijos ekipa grumsis vienoje turnyro grupėje ir kovos dėl patekimo į kitą etapą. Kelių tūkstančių ištikimų AEK sirgalių dainuojamos dainos dabar skamba garsiai, o puikioje atmosferoje rungtyniaujantys krepšininkai yra pasiryžę dovanoti savo gerbėjams tik pergales.
Ar žinote, kad?:
– AEK Graikijos čempionate triumfavo aštuonis kartus. Pirmą kartą 1958 metais, o paskutinį – 2002-ais.
– 1968 metais AEK laimėjo Taurių laimėtojų taurę, įveikdama „Slavia“. Tai – pirmasis Graikijos sporto komandos trofėjus Europos turnyruose.
– 1966 metais atėniečiai dalyvavo pirmame per visą istoriją pajėgiausio Senojo žemyno krepšinio turnyro finalo ketverte ir jame liko paskutiniai.
– AEK įkūrė graikų diasporos, gyvenusios tuometiniame Konstantinopolyje, atstovai. Tokios pačios šaknys yra ir PAOK klubo.
– Finalą su „Slavia“ legendiniame „Panathinaiko“ stadione stebėjo 80 tūkstančių žmonių. Šis gerbėjų skaičius – rekordinis krepšinio rungtynėse.
Norėdami komentuoti prisijunkite.