Buksuojančios LKL ekipos: klaustukas dėl G.Vovoro ir problemos, kurias reikia spręsti „Šiauliams“
(30)Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) sezone komandos jau sužaidė po 14 susitikimų, tad artėjantį savaitgalį jau bus įpusėjęs antras ratas.
Šiuo metu dvi labiausiai aptarinėjamos komandos dėl savo žaidimo yra Klaipėdos „Neptūnas“ ir „Šiauliai“. Vieni fiksuoja itin prastą atkarpą, kiti – blogiausią lygos gynybą ir nepateisinamus lūkesčius.
Pradėkime nuo „Neptūno“, kuris pastarąjį kartą LKL laimėjo lapkričio 16 dieną Kėdainiuose. Toliau sekė penkios nesėkmės. Atkarpoje pralaimėta ir Vilniaus „Rytui“, ir Vilniaus „Wolves Twinsbet“, ir Kauno „Žalgiriui“, bet namuose nusileista ir Utenos „UniClub Bet-Juventus“ bei Jonavos „CBet“ ekipoms. Jeigu pažvelgtume dar giliau, per pastaruosius 10 mačų „Neptūnas“ laimėjo vos 2 sykius – buvo nusileista „Šiauliams“ bei Mažeikių „M Basket“.
Akivaizdu, kad ketvirtą biudžetą turnyre turinti komanda turi tikslą patekti į pirmą ketvertą. Šiuo metu su 6 pergalėmis ir 8 pralaimėjimais „Neptūnas“ nieko nepralaimėjo – yra 6-oje vietoje ir vienu laimėjimu atsilieka nuo 4-os pozicijos, tačiau pati tendencija nėra gera ir plika akimi matomas gerokai smukęs žaidimo lygis.
Pirmiausia akys krypsta į vyr. trenerį Georgios Vovorą. Graikas pasirengimo cikle daug dėmesio skyrė sunkioms treniruotėms ir gerai paruošę komandą sezono startui. Neatsitiktinai klaipėdiečiai laimėjo Vilniuje prieš „Rytą“, nukovė ir „Wolves Twinsbet“ 4-ajame ture. 4 pergalės iš 4 galimų ir pirmas mėnuo atrodė labai daug žadantis, bet tada komanda krito į duobelę. Krepsinis.net žiniomis, graikas neatleido vadelių ir prasidėjus sezonui, rengia ilgas ir sunkias treniruotes, o tai toli gražu priimtina ne visiems žaidėjams.
G.Vovoras labiausiai iš visų trenerių piktinosi Karaliaus Mindaugo taurės (KMT) tvarkaraščiu, kai komandai reikėjo žaisti po dvejas rungtynes per savaitę. Strategas neretai „nurašydavo“ rungtynes plačiai rotuodamas sudėtimi, ko įprastai nematome LKL rungtynėse. Tikslas buvo pasiektas – pirmas KMT etapas įveiktas, bet ketvirtfinalyje turimas 11 taškų deficitas prieš „Rytą“ vargu, ar bus panaikintas išvykoje.
„Neptūnas“ kažkiek galėtų teisintis traumomis, bet Martyną Pacevičių labai sėkmingai pavadavo Dimitris Agravanis, tad spragos čia nebuvo. Beje, būtent graiko paskutinis mačas „Neptūne“ ir buvo pastaroji ekipos pergalė. Taip, aukštaūgis pasižymėjo sunkiu charakteriu, tačiau rezultatą aikštelėje jis duodavo. Nate‘as Johnsonas buvo iškritęs iš rikiuotės 1,5 mėnesio laikotarpiui, bet tuomet ekipa nesugriuvo, o kai amerikietis grįžo, didelės naudos kol kas neatnešė.
Po 12,3 metimo per mačą atliekantis gynėjas vis dar fiksuoja 14,1 taško vidurkį, bet 11,6 naudingumo balo aiškiai rodo, kad trūksta pataikymo: vos 42,6 proc. dvitaškių ir 35,1 proc. tritaškių realizacija.
Štai 12,5 metimo per mačą vidurkį turintis Desure‘as Buie ne tik pats renka 14,6 taško, bet ir fiksuoja 16,7 naudingumo balo vidurkį, atlikdamas po 7 rezultatyvius perdavimus. Amerikietis rūpinasi ne tik savo skaičiais, bet ir komandos žaidimu. Tuo tarpu N.Johnsonas, panašu, nori susirinkti savo statistiką ir jo sprendimai puolime dažnai yra neteisingi, kai metama iš sunkių padėčių, o ne paieškoma komandos draugų.
Ieškant „Neptūno“ veido, jo kol kas taip ir nepamatėme – komandai nei gerai puola, nei gerai ginasi net LKL kontekste. Pagal puolimo reitingą klaipėdiečiai yra vos 8-i, o pagal gynybos – 7-i. Jeigu nežinotume, kad tai „Neptūnas“, galėtume pagalvoti apie vieną iš LKL autsaiderių, o ne solidų biudžetą turinti komanda.
Vis daugiau klausimų kelia ir visos veteranų trijulės kontraktų pratęsimas – Žygimantas Janavičiaus, Mindaugo Girdžiūno ir Deivido Gailiaus. Pirmieji du dar šiame sezone minės 36-ąjį gimtadienį, o D.Gailiui balandžio pabaigoje bus 37-eri.
Visų trijų veteranų indėlis, palyginus su praėjusiu sezonu, smuko drastiškai – dabar jie bendrai per mačą vidutiniškai įmeta 17,2 taško ir fiksuoja 13,7 naudingumo balo. Praėjusiame sezone jie generavo 27,8 taško ir 31,9 naudingumo balo. Tuo tarpu aikštelėje praleidžiamas laikas sumažėjo nuo 73 minučių kartu sudėjus iki 58. Dar reikia pridėti, kad D.Gailius šiuo metu yra traumuotas ir LKL nežaidė jau tris savaites. Taip pat reikia pažymėti, kad tikrai ne veteranai turėtų traukti šią komandą ir ne jų pasirodymas lemia ekipos duobę, tačiau jie yra svarbi sudedamoji dalis.
Dar viena aiški problema buvo sunkaus krašto neturėjimas. Vienintelis Zane‘as Watermanas yra tikras „ketvirtas numeris“. D.Gailius naudojamas šioje pozicijoje, bet jam labai sunku gynyboje, o Matas Repšys neturi G.Vovoro pasitikėjimo. Atrodė, kad „Neptūnas“ tikrai ieškos atletiško ir stipraus sunkaus krašto, bet įsigijo Mylesą Hessoną. Dar vienas veteranas – jam 34-eri ir tai kažkada lengvuoju kraštu buvęs žaidėjas, kuris dėl savo amžiaus pasislinko pozicija aukštyn, tačiau tikrai neprideda to, ko stigo „Neptūnui“. Britas vos atvykęs pradėjo imtis itin daug iniciatyvos puolime – per 2 mačus metė 20 metimų, bet tai daro prastai – pataikė 5 dvitaškius ir 1 tritaškį, o prie 9 taškų vidurkio turi vos 3,5 naudingumo balo. Kai komandoje yra trys veteranai ir reikėtų šviežio gaivaus oro, įsigijimas dar vienas karjeros saulėlydį išgyvenantis žaidėjas. Ar tai tikrai tai, ko reikėjo „Neptūnui“?
Apskritai G.Vovoro eroje „Neptūnui“ itin stinga stabilumo: praėjusiame sezone įspūdinga pergalių seriją pakeitė eilė pralaimėjimų prieš turnyro autsaiderius ir tai kainavo 4–5 vietą reguliariajame sezone. Dabar gera sezono pradžia su 4/0 ir tada sekusi atkarpa 2/8. Reikia pažymėti, kad pernai Mindaugas Brazys buvo atleistas su 6/11 santykiu.
Dabar „Neptūnas“ turės visą eilę namų rungtynių, kadangi kol kas buvo mažiausiai sužaidęs namuose – tik 5 susitikimus, kai kitos komandos jau žaidė 7–8–9 sykius. Iki FIBA „lango“ laukia keturi susitikimai savoje arenoje ir ši atkarpa atsakys į klausimą, ar G.Vovoras pratęs darbą Klaipėdoje. Šį savaitgalį atvyks Panevėžio „7bet-Lietkabelis“, o tada „Šiauliai“, „M Basket“ ir „Nevėžis-Optibet“. Pastarieji trys varžovai, kuriuos klaipėdiečiai tiesiog privalo įveikti.
Buchananas
Toliau pažvelkime į „Šiaulių“ situaciją. 8-a pozicija su 5 pergalėmis ir 8 pralaimėjimais ir įspūdingu praleidžiamų taškų skaičiumi – 99,1. Tiesa, gynybos reitingas nėra blogiausias – blogiau reitinge atrodo tik „M Basket“, bet sulig Mariaus Kiltinavičiaus atvykimu situacija gerėja ir ilgainiui „Šiauliai“ turėtų užimti šią poziciją, jeigu niekas kardinaliai nepasikeis.
1,5 mln. eurų biudžetą turinti ekipa pastaruosius sezonu nepatekdavo į atkrintamąsias, tad dabar 8 turima vieta jau yra žingsnis į priekį, bet ar tikrai žingsnis yra toks, kokiu būtų patenkinti komandos vadovai ir sirgaliai?
Žydrūnas Urbonas niekada negarsėjo kaip gynybos treneris, todėl niekas ir nesitikėjo, kad šiauliečiai bus ta ekipa, kuri rakins varžovus prie savojo krepšio. Tačiau tokio žaidimo gynyboje turbūt niekas nesitikėjo. Žinoma reikia pridėti ir faktą, kad kadangi šiauliečiai žaidžia greitai, surengia daug atakų, automatiškai jų daug atitenka ir varžovams, todėl praleidžiamų taškų skaičius gerokai išsipučia. Patys po 92,8 taško renkantys „Šiauliai“ nori laimėti mačus puolimu, bet tai padaryti sudėtinga ir didelis klausimas, ar komanda turi tiek talento, jog galėtų skintis pergales tik dėl gero žaidimo varžovų aikštės pusėje.
Daug atakų ir greitas tempas dar būtų pateisinamas, jeigu ne akis badančios klaidos gynyboje, kai oponentai tiesiog turi laisvus metimus dėl nesusikalbėjimų gynyboje ar legionierių atsainaus požiūrio į darbą prie savojo krepšio. Labai gerai viską atspindi rodiklis – „Šiauliai“ leidžia varžovams pataikyti 44,9 proc. tritaškių, kas yra blogiausias rodiklis lygoje. Čia susideda keli aspektai – tiek individuali gynėjų gynybą, tiek Mindaugo Kupšo atakavimas ir taip susikuriamos progos laisviems metimams po rotacijų komandinėje gynyboje.
Negalima sakyti, kad gynyboje „Šiauliai“ nesistengia – jie prasižengia daugiausiai lygoje – po 24 kartus per mačą, taip stabdydami varžovus ir bandydami neleisti jiems susikurti progas. Vis dėlto matome, kad ne visada tos pražangos yra protingos ir praleidžiama nelabai taškų su pražanga.
Labai aiški „Šiaulių“ idėja – puolimas laikosi ant Shaqo Buchanano ir Gerry Blakeso – du talentingiausi komandos žaidėjai. Tik bėda ta, jog abu jie aiškiai rūpinasi labiau savo statistika nei ekipos rezultatais. Žinoma, kad daugelis į Lietuvą atvykusių užsieniečių nori statistikos, bet visada reikia rasti balansą tarp ekipos žaidimo ir naudos sau.
Toks greitas žaidimas labai palankus minėtiems gynėjams, bet tada problema tampa M.Kupšo išnaudojimas, kuris tiesiog dažnai nespėja atbėgti į puolimą ar jame užsiimti sau patogią poziciją, o jau būna atliktas metimas. Brangiausias „Šiaulių“ žaidėjas turėjo būti dominuojanti jėga LKL, kuo ir buvo sezono pradžioje, bet dabar jo skaičiai gerokai kritę – 10,8 taško ir 13,6 naudingumo balo per 22 minutes. Sutrumpėjęs žaidimo laikas labai susijęs su tuo, kad varžovai itin atakuoja M.Kupšą ir Ž.Urbonui tenka daugiau remtis žemesniu penketuku, kuris leistų būti mobiliems gynyboje.
Antro centro neturėjimas yra dar viena „Šiaulių“ bėda – du eksperimentai ir abu jie yra nepasiteisinę. Abdullahas Ahmedas greitai paliko lieką, o Isaiah Toddas irgi vietos čia nerado ir su juo sutartis jau yra nutraukta. Sunku pasakyti, ko tikėjosi Ž.Urbonas iš egiptiečio, bet buvo aišku, jog NBA radare norintis atsidurti centras nesitenkins 10 minučių vaidmeniu, o didesnėms minutėms LKL jis dar nėra pasiruošęs. Tuo tarpu I.Toddas yra užgesęs talentas, apie kurio darbo etiką ir problemas už aikštės ribų buvo kalbama dar prieš jam atvykstant į Šiaulius. Matome, kad vos 2 rungtynių ir pasirodymo treniruotėse tam, kad Ž.Urbonas įsitikintų, jog tai nėra tas žaidėjas, kurio reikia ekipai. Pažiūrėsime, kas bus jau trečias vidurio puolėjas „Šiauliuose“, nors sezone sužaista tik 1,5 rato iš 4.
Traumos yra svarbus faktorius, kuris neleidžia „Šiauliams“ žaisti sėkmingiau – tik 3 žaidėjai sužaidė visas 13 rungtynių. Dar 3 krepšininkai praleido bent jau po vieną susitikimą, o Sh.Buchananas nežaidė dvejuose susitikimuose. Dabar dar prarastas Lukas Uleckas, kuris LKL jau nežaidė nuo lapkričio 16 dienos ir dar bent jau mėnesį ant parketo nepasirodys dėl KMT mačo metu patirtos sunkios traumos. Traumų situacija „Šiauliuose“ nėra dėkinga, bet tikrai nėra tokia tragiška, jog tai būtų pagrindinis faktorius, kodėl komanda buksuoja. Problemų su traumomis turi visos LKL ekipos, o, pavyzdžiui, „7bet-Lietkabelis“ apskritai yra nepralenkiamas šioje kategorijoje.
Ar galima kelti klausimą dėl Ž.Urbono ateities? Turbūt, kad dar ne. Vis dėlto treneris gavo ir sporto direktoriaus pareigas, todėl klubas juo pasitiki. Taip pat ir rezultatas dar nėra toks, kad reikėtų spausti raudoną panikos mygtuką, bet akivaizdu, jog „Šiauliams“ reikia spręsti problemas gynyboje bei susirasti naują vidurio puolėją, kadangi vien puolimo talentu vargu, ar „Šiauliai“ sugebės užkopti aukščiau 8-os pozicijos LKL reguliariajame sezone.
Norėdami komentuoti prisijunkite.