Būrys Lietuvos trenerių – bedarbiai. Kodėl mažėja mūsų strategų paklausa Europoje?
(29)Pastaraisiais metais mažėja Europoje dirbančių Lietuvos trenerių skaičius, o apie elitiniuose klubuose dirbančius mūsų šalies specialistus – seniai pamiršta.
Šį sezoną vienintelis Rimas Kurtinaitis dirba komandoje, kurią galima vadinti pajėgia – Maskvos srities „Chimki“.
Valdemaras Chomičius treniruoja nusilpusios Ukrainos lygos „Dnipro“ klubą, o Kęstutis Kemzūra dirba Nymburko ČEZ, kuris nepralenkiamas Čekijoje, bet nieko negalintis padaryti Europos taurėje ar Vieningoje lygoje.
Neseniai naują darbovietę susirado Ramūnas Butautas, kuris išvyko į Kazachstaną. „Astanos“ komanda turi nemažai išteklių, tačiau į tokį krepšinio užribį dažnai būna sunku prisivilioti pajėgius žaidėjus. Donaldas Kairys įsidarbino Lenkijos pirmenybių vidutiniokėje Slupsko „Energa Czarni“.
Tuo tarpu būrys gerai pažįstamų Lietuvos trenerių šį sezoną krepšinio batalijas stebi iš šalies ir praktikos tobulėjimui neturi.
Jeigu Jonas Kazlauskas vyr. trenerio duonos klube jau yra atsikandęs pakankamai ir dabar koncentruojasi darbui su šalies vyrų rinktine, tai dar praėjusį sezoną Kauno „Žalgirį“ treniravęs Saulius Štombergas klubo neturi ir pastaruoju metu treniravo iš Kinijos atvykusių krepšininkų būrį.
Darius Maskoliūnas du sezonus stovėjo prie Sopoto „Trefl“ vairo, bet buvo atleistas dėl prastų demonstruojamų rezultatų.
Du sezonus Japonijoje praleidęs Antanas Sireika praėjusią vasarą turėjo sukirsti rankomis su Irano komanda, tačiau 58-erių lietuvis liko gimtinėje laukti pasiūlymų. A.Sireiką aktyviai kvietė Utenos „Juventus“ komanda, bet šiaulietis dvejojo ir laukė užsienio klubų pasiūlymų.
Griežtos rankos šalininkas Mindaugas Lukošius per pastaruosius kelis sezonus vis stodavo prie komandos vairo ne nuo sezono pradžios, o kai būdavo atleidžiamas strategas, pasamdytas dar vasarą. Šį sezoną, panašu, šiam specialistui pakartoti to nepavyks. „Žalgiryje“ dirbęs, o praėjusį sezoną prie Panevėžio „Lietkabelio“ vairo stovėjęs Algirdas Brazys taip pat neturi darbo. Jo sūnus talkina Mantui Šerniui Pasvalio „Pieno žvaigždėse“, o tėvas laiką leidžia stebėdamas krepšinį per televiziją. Penkiskart LKL čempionas laukia savo valandos.
Dar vienas LKL čempionas neturi darbo – Rimantas Grigas. Minsko „Cmoki“ klube patarėjo pareigas turėjęs lietuvis buvo iš šios komandos atleistas dėl prastų rezultatų. Reikia pripažinti, kad R.Grigas savo rinkos vertės nepadidino ir praėjusį sezoną, nes „Pieno žvaigždės“ turėjo gerą sudėtį, didelį biudžetą, tačiau LKL nieko gero nenuveikė.
Daug metų Kėdainių „Nevėžyje“ dirbęs Gintaras Leoanavičius buvo vadinamas vienu geriausių LKL specialistų, dirbančių ne grandų gretose. 57-erių treneris šį sezoną darbo neturi, nors permainos vyko tiek „Nevėžio“, tiek gimtojo miesto „Lietkabelio“ stratego poste, bet G.Leonavičius kvietimo dirbti nesulaukė. Turbūt daugelis jau yra primiršę tokius specialistus kaip Nerijus Zabarauskas ar Marius Linartas. „Pieno žvaigždėms“ vadovavęs N.Zabarauskas be darbo jau yra nuo 2012 metų gruodžio pabaigos. Tuo tarpu M.Linartas pastaruosius pusantrų metų dirbo Volgogrado „Krasny Oktiabr“ vyr. trenerio asistentu.
Tiek N.Zabarauskas, tiek M.Linartas buvo Vilniaus „Lietuvos ryto“ kurtos piramidės dalimi ir savo laiku dirbo dubleriais vadinamoje „Perlo“ ekipoje. Abu specialistai buvo vadinami itin perspektyvūs, gebantys ir mokantys dirbti su jaunimu.
Kai kurie treneriai jau turbūt atsisveikino su didžiuoju krepšiniu. Šarūnas Sakalauskas gana neblogai darbavosi Vokietijoje ir 2006 metais tapo geriausiu sezono strategu. Dabar Š.Sakalauskas yra Vilniaus krepšinio mokyklos direktorius ir, panašu, kad jam šios pareigos patinka, kadangi po sporto direktoriaus pareigų „Žalgiryje“ Š.Sakalauskas dirbo tik krepšinio mokyklose: SKM ir Š.Marčiulionio krepšinio akademijoje.
Su Vilniaus „Sakalais“ LKL bronzą laimėjęs, Rusijoje dirbęs, Lietuvos moterų rinktinę treniravęs Rūtenis Paulauskas taip pat nuo 2011 metų nedirba jokiame klube. Dabar 43-ejų specialistas yra LEU universiteto dėstytojas ir SKM patarėjas.
Krepsinis.net kalbinti keli krepšinio agentai teigia, kad tokia situacija susidarė dėl to, kad Europoje tarp trenerių yra didžiulė konkurencija ir čia didelį vaidmenį vaidina tai, kokį agentą yra pasisamdęs vienas ar kitas specialistas. Kol situacija kardinaliai nepasikeis, mūsų šalies treneriams belieka darbuotis Lietuvoje ir laukti geresnių laikų.
Norėdami komentuoti prisijunkite.