Būsimos Europos krepšinio žvaigždės – Rusija
(6)Krepšinis yra žaidžiamas visoje Europoje ir ne veltui sakoma: šiais laikais visi moka žaisti krepšinį. Todėl natūralu, kad Senajame žemyne nestinga itin perspektyvių jaunuolių, iš kurių kai kurie jau dabar rungtyniauja su geriausiais, o kiti tik žengia savo žingsnius iki to.
O Krepsinis.net ir toliau Jums pasakoja apie juos – grįžta rubrika „Būsimos Europos krepšinio žvaigždės“.
Apie vieną Rusijos talentą – Sergejų Karasiovą – jau tikriausiai žinote, tad, kaip ir visada, neminėsime Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) jau debiutavusio krepšininko. Šis puolėjas nėra vienintelis krepšininkas iš Rusijos, pastaraisiais metais susilaukęs dėmesio iš už Atlanto. Be jo yra ir kitų žaidėjų. Vis dėlto šį kartą išskirsime ne pačius jauniausius iš jų, kadangi retas jaunuolis pajėgia greitai prasimušti į vyrų krepšinį Rusijoje, kur daugumos komandų pagrindą sudaro legionieriai.
Artemas Klimenka (vidurio puolėjas, 20 m., 214 cm, Saratovo „Avtodor“)
Iki šiol aukščiausiame lygyje dar nedebiutavęs aukštaūgis yra realiausias kandidatas praverti NBA duris. Nors rusas šiuo metu žaidžia tik Rusijos Superlygoje, tačiau yra reali tikimybė, kad „centras“ savo pavardę išgirs NBA naujokų biržoje. Prognozuojama, kad jis bus pasirinktas apie antro rato vidurį.
Komandų skautus intriguoja krepšininko fiziniai duomenys. Rusas yra ganėtinai aukštas, o jo į šonus ištiestų rankų bendras ilgis (angl. wingspan) siekia 224 cm. Pagal šį fizinį rodiklį „Avtodor“ žaidėją lenkia tik trys „centrai“, šiemet dalyvausiantys naujokų biržoje. Vis dėlto juos A.Klimenka lenkia ūgiu.
NBA klubams patinka ir tai, kad, būdamas itin aukštas, krepšininkas yra pakankamai mobilus – greitai juda, dalyvauja greitame puolime. Dažna tokių aukštų žaidėjų problema būna greitis gynyboje (tai ypač ne į naudą išeina, ginantis prieš derinį „du prieš du“), tačiau A.Klimenka su tokia problema nesusiduria.
Dažnai pagyrimų „Avtodor“ pagrindinis vidurio puolėjas susilaukia ir dėl intensyvaus žaidimo. Tiesa, jis ne visada išeina į gerą. Kaip ir daugeliui žaidėjų, turinčių tokius fizinius duomenis, A.Klimenkai trūksta atletiškumo ir tvirtesnio kūno. Sustiprėti fiziškai jam turėtų pavykti su laiku, tačiau sprogstamoji jėga niekada nebus jo ypatybe.
Šiuo metu aukštaūgis dar nėra pasirengęs rungtyniauti NBA, kadangi jam trūksta įgūdžių. Dažniausiai jis sėkmingai sužaidžia ne dėl savo įgūdžių, o dėl fizinių duomenų. Savaime suprantama, kad varžovai NBA toli gražu nebus tokie, kokie buvo Rusijoje. Teigiamas ženklas yra tai, kad per Rusijos taurės varžybų susitikimus su Maskvos srities „Chimki“ A.Klimenka žaidė rezultatyviai. Į varžovų krepšį jis per dvejas rungtynes sumetė 28 taškus, o „Chimki“ rungtynes laimėdavo vidutiniškai 8,5 taško skirtumu.
Prognozuojama, kad, padirbėjęs ties savo žaidimu nugara į krepšį (kuris šiuo metu yra labai primityvus) ir darbu kojomis, aukštaūgis galėtų žaisti su pajėgiausiais planetos krepšininkais.
Dmitrijus Kulaginas (atakuojantis gynėjas, 21 m., 198 cm, Liubercų „Triumf“)
Prieš keletą metų sunkiai sustabdomu buvęs gynėjas savo varžovus gniuždė taikliais tolimais metimais, o po jo puikaus pasirodymo pasaulio jaunimo (iki 19 m.) čempionato ketvirtfinalyje (21 tšk., 5/6 trit. Ir įveikta JAV rinktinė – 79:74) atrodė, kad krepšininko lauks tikrai šviesi ateitis. Tuo metu žaidėjas susilaukė palyginimų su Arvydu Macijausku. Vis dėlto D.Kulagino karjera nesiklostė taip sėkmingai ir praėjęs sezonas Samaros „KrasnyeKrylya“ nepadėjo žengti tvirto žingsnio į priekį.
Šiuo metu jis rungtyniauja Liubercuose, ką tik VTB Vieningosios lygos ketvirtfinalyje Vilniaus „Lietuvos ryto“ įveiktoje „Triumf“ komandoje. Joje gynėjas toli gražu nėra pagrindinis žaidėjas, tačiau aikštėje praleistu laiku skųstis negali (vid. 23 min.), taip pat kaip nelabai gali skųstis ir savo statistika – 7,3 taško, 2,7 atkovoto kamuolio ir 2,2 rezultatyvaus perdavimo.
Panašu, kad D.Kulaginas dar nėra pasiruošęs žengti dar vieno žingsnio į priekį ir persikelti į pajėgesnę komandą, tačiau jo sugebėjimai leidžia manyti, kad tai – tik laiko klausimas.
Jau seniai aišku, kad didžiausias krepšininko privalumas yra jo puolimas. Dmitrijus puikiai atakuoja iš trijų taškų zonos (šio sezono statistiniai rodikliai to nepatvirtintų), vidutinio nuotolio ar nuo baudos metimų linijos. Krepšininkas išsiskiria iš daugelio žaidėjų, nes yra pajėgus individualiai ir pats gali susikurti sau progą atakuoti.
Dauguma metikų tritaškius pataiko, gavę komandos draugų perdavimą tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku, o D.Kulaginas nevengia žaisti kiek individualistiškiau ir atakuoti iš eigos. Be to, kaip atakuojantis gynėjas, jis puikiai valdo kamuolį.
Didžiausia problema šiuo metu yra gynyba. Kartais atrodo, kad rusui labiau rūpi jo šukuosena nei tai, kaip reikėtų apsiginti prieš varžovą. Dažnai jam trūksta paprasčiausio budrumo.
https://www.youtube.com/watch?v=OcXMvZdSQT0
Michailas Kulaginas (įžaidėjas/atakuojantis gynėjas, 19 m., 192 cm, Liubercų „Triumf“)
Jaunesnysis D.Kulagino brolis atstovauja tai pačiai ekipai. Tiesa, jis žaidžia kur kas mažiau ir kur kas rečiau. Šį sezoną pagrindinėje „Triumf“ sudėtyje jis į aikštę išbėgo vos du sykius. Vienas iš pasirodymų buvo tik simbolinis – nerezultatyviai sužaista mažiau nei 4 minutės. Tačiau kitose rungtynėse jam visgi pavyko parodyti savo potencialą.
Spalio 14 d. rusas į Astanos „Astana“ krepšį įmetė 11 taškų (1/1 dvit., 3/5 trit.), atkovojo 2 kamuolius ir atliko 4 rezultatyvius perdavimus. Be to, šį sezoną žaidėjas rungtyniavo ir FIBA Iššūkio taurės varžybose. Jose jis į aikštę išbėgo 4 sykius ir vidutiniškai žaidė po 10 minučių. Be abejo, per tą laiką kalnų nuversti jam nepavykdavo. Šis sezonas buvo pirmasis po to, kai žaidėjui pavyko prasibrauti iš komandos dublerių į pagrindinę komandą. Todėl daugiausiai dėmesio Michailas sulaukė, atstovaudamas įvairaus amžiaus Rusijos rinktinėms.
Per savo trumpą karjerą M.Kulaginas atstovavo savo šalies 16-mečių, 18-mečių ir 19-mečių rinktinėms bei kandidatavo atstovauti studentų rinktinei. Praėjusiais metais Čekijoje vykusiame pasaulio 19-mečių čempionate jaunuolis rinkdavo po 14,4 taško, 8,4 atkovoto kamuolio ir 1,4 rezultatyvaus perdavimo.
Neretai galima išgirsti M.Kulaginą lyginamą su jo broliu Dmitrijumi. Iš tiesų abu broliai turi panašų žaidimo stilių, tačiau Michailas prasčiau valdo kamuolį ir nėra toks užtikrintas metikas. Tiesa, Michailas pasižymi savo atletiškumu. Nors jis nėra labai aukštas (nežinomi tikslūs duomenys, neoficialiuose šaltiniuose svyruoja tarp 188-192 cm), jis aukštai šoka bei turi puikias rankas, kurios ypač padeda, žaidžiant gynyboje.
Labiausiai M.Kulaginui patobulėti reikia, priimant sprendimus. Tai yra bene silpniausia jo žaidimo vieta. Jei šios problemos nepavyks išspręsti, krepšininkui gali tekti labiau persiorientuoti į atakuojančio gynėjo poziciją.
Igoris Kanyginas (vidurio puolėjas19 m., 207 cm, Krasnodaro „Lokomotiv-Kuban“)
M.Kulagino bendraamžis kartu su „Lokomotiv-Kuban“ ekipa šį sezoną debiutavo Eurolygoje bei trumpam į aikštę buvo išbėgęs VTB Vieningoje lygoje. Žinoma, per trumpą aikštėje praleistą laiką nieko pernelyg nuveikti nepavyko.
Per šį sezoną, vilkėdamas „Lokomotiv-Kuban“ pagrindinės komandos marškinėlius, aukštaūgis sužaidė 18 minučių, per kurias vos du sykius įmetė į krepšį. I.Kanyginas, kaip ir M.Kulaginas, tik šį sezoną dublerių marškinėlius iškeitė į pagrindinės komandos aprangą. Be to, jis taip pat atstovavo 16-mečių, 18-mečių ir 19-mečių Rusijos rinktinėms.
Jose „centras“ pasižymėdavo savo atletinėmis galimybėmis. Jis nuolatos atakas užbaigdavo galingais dėjimais ir jam nesutrukdydavo jokie varžovai. Dėl jo fizinių galimybių matomas didelis potencialas, bet, norint jį pasiekti, aukštaūgiui reikia įdėti daug darbo, tobulinant pagrindus – metimą (prastas 50 proc. baudų pataikymas), darbą kojomis, varžovų atsivėrimą, kovojant dėl kamuolio.
Šiuo metu I.Kanyginas žino, kokia yra stiprioji jo žaidimo pusė, ir stengiasi ją išnaudoti. Netgi per daug.
Be šių krepšininkų bene labiausiai būtų galima išskirti praėjusią vasarą rezultatyviausiais Rusijos 16-mečių rinktinės žaidėjais buvusius TimofėjųJakušiną (13,9 tšk., 2,3 atk. kam., 4,1 rez. erd., 2,2 per. kam.) ir Ilją Karpenkovą (13,7 tšk., 9,1 atk. kam., 1,4 rez. perd.). Jie akivaizdžiai išsiskiria iš savo bendraamžių, tačiau jų potencialią vertinti yra dar kiek anksti.
Norėdami komentuoti prisijunkite.