„Diena, kai laimėjome“: utopinė para, kai ant NBA parketo išbėgo šeši lietuviai
(8)Kinijoje vykstanti Pasaulio taurė sutraukė daugiau nei pusšimtį Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) žaidėjų, o bent vieną tokį krepšininką turi daugiau nei pusė čempionato rinktinių.
Du tokie žaidėjai atstovauja ir Lietuvai – Domantas Sabonis ir Jonas Valančiūnas. Pastaraisiais sezonais Lietuva turi 2–3 žaidėjus pajėgiausiose pasaulio pirmenybėse. Lengva pamiršti, kad dar prieš dešimtmetį situaciją buvo visiškai kitokia.
2005–2006 metų sezone NBA klubų sudėtyse buvo registruoti net šeši krepšininkai iš Lietuvos. Dabar jau su nostalgija galima prisiminti vieną parą 2006-aisiais, kai lietuviškos pavardės NBA pasaulyje buvo minimos itin dažnai.
Šarūnas Jasikevičius
Viskas prasidėjo būtent nuo jo. 2006-ųjų vasario 21-ąją buvo galima skaityti naujienas, kaip kaunietis įžaidėjas, tada vilkėjęs Indianos „Pacers“ marškinėlius, pasirodė mače prieš du miestus sujungusią „Hornets“ (klubas žaidė Oklahomoje dėl Naująjį Orleaną nusiaubusio uragano). „Pacers“ varžovus sutriuškino 22 taškais
Lietuvis tame mače per 21 minutę pelnė 10 taškų (2/4 dvitaškių, 2/6 tritaškių), atkovojo kamuolį, atliko 3 rezultatyvius perdavimus, bei po du kartus suklydo ir prasižengė. Toli gražu ne pats sėkmingiausias pasirodymas, bet taip jau būna po atostogų (prieš tai vyko „Visų žvaigždžių“ savaitgalis).
Kiek pravėdinęs galvą Š.Jasikevičius surengė dar keletą neįsimintinų pasirodymų, o kovo 1-ąją grįžo dvigubu dubliu – 14 taškų bei 11 rezultatyvių perdavimų. Dar po keturių dienų NBA debiutantas šventė trisdešimtąjį gimtadienį.
Tą sezoną jis vidutiniškai rinko 6,8 taško, 1,6 atkovoto kamuolio bei 2,9 rezultatyvaus perdavimo. Tą patį sezoną jam bandyta prilipdyti pravardę, kuri skambėjo tarsi jo pavardė – „Jazzy Cabbages“. Pravardė neprilipo, o „Pacers“ per sezoną surinko 41 pergalę bei Rytuose užėmė šeštąją vietą. Pirmajame atkrintamųjų etape 2:4 buvo nusileista tai pačiai Niudžersio ekipai.
Arvydas Macijauskas
Kitas gynėjas iš Lietuvos tada aikštėje buvo daug retesnis svečias, tačiau dėl didelio skirtumo sulaukė savo šanso. Tame pačiame mače snaiperis aikštėje praleido 10 minučių, per kurias pelnė 4 taškus (2/4 dvitaškių) bei po kartą perėmė ir prarado kamuolį.
Ekipos stratego pasitikėjimo nesulaukęs 25 metų lietuvis per likusią sezono dalį aikštėje pasirodė tik keturis kartus. Iš viso vos 19 mačų sužaidęs gynėjas rinko kuklius 2,3 taško, 0,5 atkovoto kamuolio ir 0,3 rezultatyvaus perdavimo, o „Hornets“ su 38 pergalėmis liko už atkrintamųjų borto.
Tai buvo vienintelis A.Macijausko bandymas įsitvirtinti NBA. Vėliau jis grįžo į Europą, kur vilkėjo Pirėjo „Olympiacos“ marškinėlius, tačiau paskutinįjį savo profesionalų mačą sužaidė būdamas vos 28-erių – jo karjerą anksčiau laiko nutraukė traumos.
Linas Kleiza
Debiutinis sezonas už Atlanto tai buvo ir L.Kleizai. Tiesa, kitaip nei Š.Jasikevičius ar A.Macijauskas, studijas JAV baigęs puolėjas įsitvirtino NBA ir ten sužaidė dar ne vieną sėkmingą sezoną.
Tą kartą Denverio „Nuggets“ pirmametis pasirodė lengvai laimėtame mače prieš Šarlotės „Bobcats“. Lietuvis buvo solidus – per 25 minutes pelnė 13 taškų (5/10 dvitaškių, 3/4 tritaškių), atkovojo 6 kamuolius, atliko rezultatyvų perdavimą, perėmė ir prarado po kamuolį bei 4 sykius prasižengė.
Kleiza
Jis debiutiniame sezone per 9 minutes rinko 3,5 tško, 1,9 atkovoto kamuolio ir 0,2 rezultatyvaus perdavimo. „Nuggets“ Vakaruose užėmė trečiąją vietą, tačiau jau pirmajame atkrintamųjų etape 1:4 nusileido Los Andželo „Clippers“.
Vėliau L.Kleiza NBA su pertrauka praleido šešis sezonus bei spėjo pažaisti ryškiausiuose Europos klubas. Vis dėlto jo karjerą anksčiau laiko taip pat nutraukė traumos.
Darius Songaila
Ant parketo pasirodė ir D.Songaila. Trečiąjį sezoną NBA leidęs aukštaūgis tuo metu vilkėjo Čikagos „Bulls“ marškinėlius bei dažniausiai kilo nuo suolo.
Vos po dienos, vasario 22-ąją jis išbėgo į aikštelę mače prieš Milvokio „Bucks“ ir rungtynes laimėjo šešiais taškais, o D.Songaila per 22 minutes pelnė 4 taškus (2/8 dvitaškių), atkovojo 5 kamuolius, atliko 2 rezultatyvius perdavimus, perėmė kamuolį bei po 2 sykius suklydo ir prasižengė.
Aukštaūgis tada dar nežinojo, kad jo sezone liko vos devyni mačai. Kovo pradžioje D.Songaila patyrė čiurnos traumą, dėl kurios sezoną baigė anksčiau laiko.
„Bulls“ pateko į atkrintamąsias kaip septintoji Rytų konferencijos komanda, tačiau kalnų nenuvertė ir 2:4 nusileidusi Majamio „Heat“ pasirodymą baigė.
Martynas Andriuškevičius
D.Songailai tas sezonas buvo tik vienas iš daugelio. Daug įsimintinesnė patirtis tai buvo M.Andriuškevičiui, kuris per visą savo karjerą ant NBA parketo pasirodė vos šešis kartus.
Vasario 22-ąją vykęs mačas tarp Klivlando „Cavaliers“ ir Filadelfijos „76ers“ baigėsi pastarųjų pergale. Menko šanso tada sulaukė ir M.Andriuškevičius, sužaidęs 47 sekundes bei niekuo nepasižymėjęs.
Tai buvo priešpaskutinis kartas, kai M.Andriuškevičius žaidė NBA mače. Tolimesnė jo istorija buvo eskaluota daug kartų – Plėtojimosi lyga, muštynės su komandos draugu, sunki trauma ir labai vidutiniška karjera, pažymėta tik pasaulio čempionato bronzos medaliu 2010-aisiais.
Žydrūnas Ilgauskas
Tada jau patikrintas NBA veteranas, 30-metis Ž.Ilgauskas ant parketo pasirodė abu vakarus, iškovodamas pergalę prieš Orlando „Magic“ bei nusileisdamas „76ers“.
Prieš „Magic“ aukštaūgis atliko galingą dvigubą dublį (24 taškai, 13 atkovotų kamuolių), o Filadelfijos klubui atseikėjo 27 taškus ir 9 atkovotus kamuolius.
Ilgauskas
„Cavaliers“ tą sezoną užėmė ketvirtąją vietą Rytuose, o antrajame atkrintamųjų etape 3:4 nusileido Detroito „Pistons“ ekipai.
Ž.Ilgauskas iš viso NBA sužaidė 13 sezonų, užmezgė ypatingą ryšį su LeBronu Jamesu bei kartu vaikėsi čempiono žiedo. Apmaudu, tačiau L.Jamesas pirmąjį savo žiedą iškovojo 2012-aisiais, vos aukštaūgiui baigus karjerą.
Lietuvybės pergalė
2006-ųjų vasario 21–22 dienų tiesiogiai pergalingomis vadinti negalima. Lietuviški NBA klubai priskabė ir pralaimėjimų, o ir asmeniniai pasirodymai (išskyrus Ž.Ilgauską) įspūdingi nebuvo.
Vis dėlto tai galima vadinti viso Lietuvos krepšinio triumfu. Mažytė šalis Europos viduryje sugebėjo vienu metu paruošti net šešis krepšininkus stipriausiai pasaulio lygai. Vos tris milijonus gyventojų turėjusiai valstybei, tai yra neįtikėtina pergalė.
Lietuva ne kartą stebino produktyvumu. Vien Kaunas, 300 tūkstančių gyventojų neturintis miestas, NBA yra paruošęs septynis žaidėjus (Šarūnas Marčiulionis, Arvydas Sabonis, Ž.Ilgauskas, L.Kleiza, M.Andriuškevičius, Š.Jasikevičius ir Donatas Motiejūnas). Portale „runrepeat.com“ skelbta, kad Kaunas visame pasaulyje užima ketvirtąją vietą pagal NBA paruoštų žaidėjų algų vidurkį, nusileisdamas tik Melburnui (Australija), Liublianai (Slovėnija) ir Torontui (Kanada).
Para, kai NBA parketą mynė net šeši lietuviai, iki šiol turėtų būti atsimenama su nostalgija ir troškimu, kad kada nors tai pasikartotų. Vis dėlto turėti tokį kiekį NBA žaidėjų yra pasiekimas bet kokiai šaliai, nekalbant jau apie tokią nykštukę kaip Lietuva.
Norėdami komentuoti prisijunkite.