Geriausių Lietuvos krepšininkų penkiasdešimtukas (26–30 vietos)
(10)Krepsinis.net penktus metus paeiliui pristato Lietuvos krepšininkų reitingą. Portalo žurnalistai bei šalies žaidėjai ir treneriai surikiavo savo nuomone pajėgiausius krepšininkus, o bendras rezultatas pateikiamas jūsų teismui.
Žaidėjai buvo vertinami pagal šį sezoną pademonstruotą meistriškumo lygį, mažiau dėmesio skiriant jų praeities pasiekimams ar ateities perspektyvoms. Taip pat daugiau svorio suteikta individualiems pasirodymams, komandinius rezultatus paliekant nuošalyje.
Krepšininkai reitinge pateikiami su pernykšte pozicija skliaustuose, statistika esminiuose turnyruose bei trumpa sezono apžvalga.
30. (42) Kristupas Žemaitis (Vilniaus „Wolves Twinsbet“)
Statistika LKL: 24 minutės, 7,2 taško (38 proc. trit.), 2,8 atk. kam., 3,9 rez. perd., 10,8 naud. bal.
Statistika Europos taurėje: 26 minutės, 8,4 taško (51 proc. trit.), 3,8 atk. kam., 3,9 rez. perd., 12,4 naud. bal.
K.Žemaitis reitinge gerokai palypėjo po banguojančio, tačiau solidaus sezono. „Vilkuose“ jis nebuvo vienas pirmųjų pasirinkimų puolime, daugiau naštos nešant komandos legionieriams, tačiau gautas progas išnaudodavo aukštu procentu, benefisą surengdamas lemiamame ketvirtfinalio serijos mače prieš Klaipėdos „Neptūną“, kai suvertė 26 taškus (6/6 tritaškių). Ne itin stabilų jo vaidmenį parodo tai, kad ankstesnį mačą jis baigė su –1 naudingumo balu, o pusfinalyje ar mažajame finale jau neperlipo 13 taškų ribos.
Vilniaus klubas visą sezoną turėjo problemų įžaidėjų grandyje, traumoms kamuojant Arturą Žagarą ir Rasheedą Sulaimoną, o susidariusią spragą K.Žemaitis užpildė geriau nei V.Kariniauskas. Lietuvis visuose frontuose produktyviai skirstė rezultatyvius perdavimus, solidžiai metė tritaškius, tačiau jais nepiktnaudžiavo, atlikdamas beveik tiek pat vidutinio nuotolio metimų. Jis pasižymi geru kamuolio valdymu ir sprendimų priėmimu, nespjauna ir į darbą gynyboje. Įžaidėjo pozicijoje Lietuvoje toli gražu nėra perteklinė, tad jo pavardė neatsitiktinai buvo dažnai aptariama ir dėliojant rinktinės kandidatų sąrašus.
28-ąjį gimtadienį minintis 192 cm ūgio atakų organizatorius turi pliusą sutartyje su „Wolves Twinsbet“. 2022-aisiais startavęs klubas tuomet pasirašė dvejų metų kontraktus su būreliu lietuvių, o šiam laikui praėjus būtent K.Žemaitis ir Eigirdas Žukauskas yra realiausi kandidatai išsilaikyti komandoje ilgiau. Pasukus kitu keliu, gynėjas būtų pajėgus užimti legionieriaus vietą į tarptautinius turnyrus besitaikančiame užsienio klube.
29. (29) Matas Jogėla (Lugo „Breogan“)
Statistika Ispanijoje: 19 minučių, 7,3 taško (26 proc. trit.), 3,9 atk. kam., 1,3 rez. perd., 7,1 naud. bal.
Statistika FIBA Čempionų lygoje: 22 minutės, 9 taškai (21 proc. trit.), 2,4 atk. kam., 2,2 rez. perd., 7,9 naud. bal.
Visiškas M.Jogėlos nepasistūmėjimas reitinge stebinti neturėtų – sparnus iš Klaipėdos „Neptūno“ pakėlęs ir drastiškai aplinką pakeitęs lietuvis nei nuvylė, nei ženkliai pranoko lūkesčius. Atletiškam ir atvirą aikštelę mėgstančiam žaidėjui Ispanijos pirmenybės atrodė kaip tinkama terpė tobulėti, tačiau pirmoji legionieriaus patirtis niekada nebūna lengva, o ir peršokimas į aukštesnį lygi retai tampa rožėmis klotas.
Sezoną tauragiškis pradėjo tvirtai, sumesdamas 21 tašką į Tenerifės „Lenovo“ krepšį, vėliau dar trejos rungtynės paeiliui buvo dviženklė, 17 taškų pasirodymu prisistatyta ir FIBA Čempionų lygoje. Vis dėlto Lugo ekipa pergalėmis nelepino, tarptautiniame fronte neįveikė įkrintamųjų, o Ispanijoje turėjo kovoti dėl išlikimo aukščiausiame divizione, tai įsuko ir M.Jogėlos adaptacijos nepalengvinusią permainų karuselę. „Breogan“ pakeitė ne vieną legionierių, o lietuvio minutės svyravo. Savo atletiškumą jis dažnai paversdavo efektingais dėjimais, tačiau buvo ribojamas nekrentančių tritaškių.
25-erių atletas niekada nebuvo stabilus snaiperis. Paskutiniame savo sezone Klaipėdoje jis buvo pakėlęs taiklumą iš toli nuo 25,3 iki 35,6 procento, tačiau Ispanijoje nekritę metimai grąžino ankstesnį susirūpinimą. M.Jogėlos sutartis su Lugo ekipa baigėsi, tad bus itin įdomu stebėti, kur jo karjera pasuks toliau, krepšininkas jau yra siejamas ir su „vilkais“. Šis vyrukas dar turi potencialo kilti į aukštesnį lygį ir neatsitiktinai Kazys Maksvytis paminėjo jį pristatydamas rinktinės sąrašus – M.Jogėlą iš šių planų eliminavo tik smulki operacija.
28. (30) Mindaugas Sušinskas (Žironos „Basquet“)
Statistika Ispanijoje: 16 minučių, 6,9 taško (53 proc. trit.), 2,4 atk. kam., 1 rez. perd., 6,8 naud. bal.
Dar vienas lietuvis praėjusį sezoną debiutavęs Ispanijoje, nors jo kelias į šias pirmenybes ir buvo kitoks. Kitaip nei M.Jogėla, M.Sušinskas nebuvo jaunimo rinktinėse žibėjęs talentas, ilgai skynęsis kelią Lietuvoje, o 2021-aisiais atliko pasiteisinusį sprendimą persikelti į Vokietiją. Dveji metai Chemnico „Niners“ gretose atvėrė jam kelią į Žironą, kur lietuvis netruko išsikovoti savo vietos po saule – jau pirmajame mače sumesti 15 taškų į Valensijos „Valencia“ krepšį prie to taip pat prisidėjo.
Vėliau svyravimų nebuvo išvengta, tačiau M.Sušinskui pavyko trinktelėti durimis viename paskutiniųjų sezono mačų sumetant 23 taškus prieš Vitorijos „Baskonia“. Alytiškis apskritai sužaidė sveiką sezoną, nepraleisdamas nė vieno mačo bei tapo užtikrintu snaiperiu, realizavęs daugiau nei pusę savo tolimų metimų (48/90). Vasarį jis paminėjo 29-ąjį gimtadienį, tačiau nenustoja progresuoti ir nors nerinko tokios gausios statistikos kaip Vokietijoje, savo rinkos kainos tikrai nenusimušė.
Žaidimas Marco Gasolio valdomame klube M.Sušinskui tapo puikia patirtimi, o vėlyva branda ir ilgas kilimas karjeros laiptais leidžia tikėtis, kad jis dar turi neatskleisto potencialo. Liekno sudėjimo, tačiau aukštas, ilgarankis ir mobilus puolėjas atitinka šiuolaikinio krepšininko modelį bei savo vietą rastų daugelyje komandų. Lietuvoje jis jau būtų įperkamas tik į medalius nusitaikiusioms ekipoms, tad savo karjerą ir toliau vystyti turėtų pajėgiose užsienio lygose.
27. (23) Gediminas Orelikas (Panevėžio „7bet-Lietkabelis“)
Statistika LKL: 27 minutės, 13,9 taško (41 proc. trit.), 3,8 atk. kam., 3,6 rez. perd., 14 naud. bal.
Statistika Europos taurėje: 28 minutės, 15,5 taško (41 proc. trit.), 4,2 atk. kam., 2,9 rez. perd., 14,7 naud. bal.
G.Oreliko pozicija reitinge nežymiai smuktelėjo trečius metus paeiliui, nors sulaukus 33-ejų ir per karjerą patyrus ne vieną sudėtingą traumą tai ir neturėtų stebinti. Puolėjas išlieka solidžiu ginklu puolime, o Europos taurėje net pretenduoja į žvaigždės statusą – šiame turnyre jis dešimtu rezultatyviausiu žaidėju ir tai sugebėjo pasiekti būdamas antra puolimo opcija po Deivido Sirvydžio. Solidus veterano taškų kraitis, nors ir kartais papiktnaudžiaujant metimais, tapo Panevėžio ekipos puolimo konstanta.
Visą karjerą tolimais metimais išsiskyręs puolėjas pastarąjį sezoną itin rėmėsi šiuo ginklu. Vietiniame fronte jis išmetė dvigubai daugiau tritaškių nei dvitaškių (244 ir 117), o Europos taurėje šis santykis buvo dar ryškesnis (125 ir 45). Tvirto sudėjimo „ketvirtam numeriui“ tokie skaičiai nėra standartiniai, tačiau G.Orelikas turi ir daugiau išskirtinių savybių. Jis yra gerai žaidimą skaitantis puolėjas, ne tik gausiai dalinantis rezultatyvius perdavimus, bet ir nuolat užsiimantis teisingas pozicijas baudos aikštelėje. Įspūdinga ir tai, kad jis per rungtynes išprovokuoja 4,1 pražangos, nors itin daug laiko praleidžia ties perimetru, išmesdamas net 7,8 (!) tritaškio per rungtynes.
G.Orelikas yra unikalus žaidėjas bei vienas tų, kurie žiba dabartiniame savo lygyje, bet aukščiau juos įsivaizduoti sunku. Atletiškumo stoka bei dažni „mismatchai“ gynyboje užkerta jam kelią į Eurolygą ar pagrindinę Lietuvos rinktinę, o Panevėžyje puolėją išlaikyti gali ir jo sutartyje numatytas „pliusas“. Sunku sugalvoti, kodėl po trijų stabilių sezonų „7bet-Lietkabelio“ gretose kažkas turėtų pasikeisti.
26. (25) Martinas Gebenas (Manresos „Baxi“)
Statistika Ispanijoje: 16 minučių, 8,3 taško (39 proc. trit.), 4,2 atk. kam., 0,9 rez. perd., 8,9 naud. bal.
M.Gebenas tapo vienu stabiliausių šio reitingo dalyvių – ketverius iš penkerių metų jis praleido trečiojo dešimtuko viduryje, šis sezonas taip pat netapo išskirtiniu. Tvirtas vidurio puolėjas spalį minės savo 30-ąjį gimtadienį ir karjeros piką išgyvena jau kurį laiką, atlikdamas savo darbą aukšto lygio klubuose Vokietijoje bei Ispanijoje bei pakaupęs Eurolygos patirties su Kauno „Žalgiriu“.
💣 BEEEEEEEEEESTIA, ANIMAAAAAAL, SALVAAAAAAAAAAAAJE...
— Liga Endesa (@ACBCOM) May 16, 2024
¡𝘽𝙊𝙊𝙊𝙊𝙊𝙊𝙊𝙊𝙊𝙈, @Martinas_Geben!
¡Cómo le encontró @Brandont824!
📺 @MovistarBasket | #ListosParaRomperla#PlayoffLigaEndesa | @BasquetManresa pic.twitter.com/IuYIuTVgCX
208 cm ūgio vidurio puolėjas praėjusį sezoną liko be tarptautinio fronto, o Ispanijos pirmenybėse atliko itin konkretų vaidmenį – cementuoti gynybą baudos aikštelėje bei prisidėti išplečiant aikštelę puolime. Prie modernaus krepšinio prisitaikantis lietuvis vis dažniau į savo repertuarą tritaškius, kurių pastarąjį sezoną išmesdavo beveik po du per rungtynes ir pataikė gerai (27/69). Manresoje jam teko būti produktyviu per trumpas atkarpas – jis tik keturis kartus sezone sužaidė daugiau nei 20 minučių, tačiau dažnai į komandos taškų kraitį įnešdavo dviženklį indėlį.
M.Gebenas nėra tarp pagrindinių pretendentų į rinktinę aukštaūgių niekada nestokojančioje Lietuvoje, tačiau klubiniame krepšinyje jau pasiekė daug. Jis jau žino ir kur rungtyniaus kitą sezoną – lietuvis sukirto rankomis su Liublianos „Cedevita Olimpija“ ekipa, kuri varžysis tiek Adrijos lygoje, tiek Europos taurėje.
Norėdami komentuoti prisijunkite.