Išlaikytos tradicijos – NBA atkrintamosios per devyniolika metų be lietuvių apsiėjo tik kartą
(4)Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) sudėliotas atkrintamųjų paveikslas. Paskutinę minutę į nuvažiuojantį traukinį įšoko Jono Valančiūno atstovaujama Memfio „Grizzlies“ ekipa.
NBA atkrintamosios be lietuvių apsieina itin retai. Pastarąjį dešimtmetį frontą laikė Donatas Motiejūnas, J.Valančiūnas ir Domantas Sabonis – lemiamose kovose kasmet varžėsi bent vienas iš jų. Žvaigždutę galima uždėti tik ties pernykščių „burbulo“ sezono finišu, kai D.Sabonis buvo su komanda, bet dėl traumos atkrintamosiose aikštėje nepasirodė.
Pastarąjį kartą atkrintamosios be lietuvių apsiėjo 2011–2012 metų sezone. Jį galima pavadinti savotišku kartų kaitos sezonu – 2011-aisiais lygą paliko Žydrūnas Ilgauskas ir Darius Songaila, o J.Valančiūnas ir D.Motiejūnas debiutavo tik 2012-aisiais. Tarp šių datų NBA žaidė vienintelis Linas Kleiza, kurio atstovauti Toronto „Raptors“ atkrintamųjų nepasiekė.
2006–2011 metais nuolatiniu atkrintamųjų dalyviu buvo LeBrono Jameso ginklus nešęs Žydrūnas Ilgauskas. 2006–2009 metais lemiamose kovose dalyvavo L.Kleiza, jose šmėkštelėjo ir D.Songaila bei Š.Jasikevičius. Gausiausiomis lietuviams tapo 2007-ųjų atkrintamosios, kuriose dalyvavo visas šios pastraipos ketvertas.
1996–2003 metai buvo Arvydo Sabonio era NBA. Jo atstovaujami Portlando „Trail Blazers“ nuolat buvo tarp geriausių Vakarų konferencijos komandų. Tiesa, 2002-ieji lietuviams vėl tapo „sausros“ metais – nors „Trail Blazers“ atkrintamąsias pasiekė, A.Sabonis tuomet buvo sustabdęs karjerą ir jose nedalyvavo.
Pirmuoju lietuviu, debiutavusiu tiek NBA, tiek atkrintamosiose tapo Šarūnas Marčiulionis. Lygoje jis startavo 1989-aisiais, o kovose dėl titulo – 1991-aisiais, vėliau šį žygį pakartojęs 1992 ir 1996 metais.
Apibendrinant, vos 5 iš 31 pastarųjų atkrintamųjų apsiėjo be lietuviško prieskonio (1993, 1994, 1995, 2002 ir 2012).
Vieninteliais lietuviais, kurie žaidė NBA, bet neparagavo atkrintamųjų duonos išlieka Martynas Andriuškevičius, Mindaugas Kuzminskas ir Arvydas Macijauskas. Ignas Brazdeikis ir Deividas Sirvydis to atlikti dar nespėjo, bet šansų gali sulaukti ateityje.
Tiesa, dažnas dalyvavimas sėkmės neatnešė – joks lietuvis dar nėra tapęs NBA čempionu. A.Sabonio atstovauti „Trail Blazers“ du kartus pasiekė Vakarų konferencijos finalą, tačiau 1999-aisiais krito prieš San Antonijaus „Spurs“, 2000-aisiais – prieš Los Andželo „Lakers“. Abi komandos vėliau tapo čempionėmis.
Majamio „Heat“ iškrėtė šunybę čempionais tapdami 2012-aisiais, iškart po to, kai karjerą baigė Ž.Ilgauskas.
Toronto „Raptors“ titulą susižėrė 2019-aisiais. Sezoną komandoje pradėjęs J.Valančiūnas eigoje buvo išmainytas į Marcą Gasolį, o žiedo lietuviui nuspręsta neskirti, nors šis komandos pasirinkimas ir buvo sutiktas kontroversiškai.
Statistiškai geriausias lietuvio pasirodymas atkrintamosiose iki šiol priklauso Š.Marčiulioniui, kuris 1992-aisiais rinko 21,3 taško, 2,3 atkovoto kamuolio ir 5 rezultatyvius perdavimus. Tiesa, jo atstovautų San Fransisko „Golden State Warriors“ žygis truko tik keturis mačus, 1:3 nusileidus Sietlo „SuperSonics“.
Individualūs rezultatyvumo rekordai priklauso po 27 taškus per atkrintamosiose pelniusiems Š.Marčiulioniui ir A.Saboniui.
Norėdami komentuoti prisijunkite.