„Istorinis įvykis“: įkvepianti geriausio komandos draugo istorija
(9)Didžiausias krepšinio naujienų portalas Baltijos šalyse Krepsinis.net tęsia rubriką „Istorinis įvykis“. Kiekvieną antradienį Jums primename svarbiausius Lietuvos ir pasaulio krepšinio įvykius.
Šį kartą Jums priminsime geriausio komandos draugo istoriją. 1958-ųjų metų kovo 12-ąją dieną, paskutinėse Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) reguliariojo sezono rungtynėse Sinsinačio „Royals“ puolėjas Maurice‘as Stokesas nusileisdamas ant parketo skausmingai krito ant galvos – trumpam sąmonę praradęs krepšininkas netrukus buvo sugrąžintas į aikštę, tačiau niekas nepagalvojo apie didesnes pasekmes.
Po kelių dienų 23-ejų metų amerikietį skrendant lėktuvu apėmė traukulių priepuoliai. Vėliau jį ištiko koma – medikai diagnozavo smegenų pažeidimą, nuo tada M.Stokesas liko suparalyžiuotas. Daugiausiai, ką jam prognozavo gydytojai – mirksėti akimis.
M.Stokesas iki lemtingos traumos, padėjusios jo karjeroje tašką, pasižymėjo tvirtumu, buvo greitas ir išskirtine energija pasižymintis krepšininkas. Per tris sezonus, praleistus „Royals“ gretose, jam pavyko kasmet sužaisti „Visų žvaigždžių“ rungtynėse ir patekti į antrąją geriausią NBA komandą. 1956-aisiais metais M.Stokesas buvo tarp dešimties geriausių NBA krepšininkų pagal pelnytus taškus, atkovotus kamuolius ir atliktus rezultatyvius perdavimus. Universalumu pasižymėjęs amerikietis jau debiutinio sezono metu buvo išrinktas geriausiu NBA naujoku.
M.Stokesas buvo laikomas vienu perspektyviausių NBA žaidėjų (ESPN nuotr.)
Siekdami mažesnės finansinės naštos, „Royals“ savininkai negailestingai išbraukė M.Stokesą ir jo 20 tūkstančių Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) dolerių atlyginimą iš sąrašo, tais laikais NBA neegzistavo krepšininkų draudimas ar ligų bei traumų gydymui skirti pinigai. 100 tūkst. JAV dolerių per metus skirti gydymui neturėjo jokios galimybės ir M.Stokeso artimieji.
Susidūrus su didžiule finansine grėsme, suparalyžiuotą M.Stokesą išgelbėjo jo komandos draugas Jackas Twymanas. 24-erių metų krepšininkas užpildė prašymą ir teismui jį patvirtinus tapo oficialiu M.Stokeso globėju. J.Twymanas rūpinosi juo, tvarkė visas mokesčių sąskaitas, teikė prašymus dėl gydymo kompensavimo bei kitų išmokų.
J.Twymanas ėmėsi šio didvyriško darbo nepaisant to, jog buvo vedęs ir turėjo keturis vaikus – M.Stokesas buvo dalis jo gyvenimo.
„Nebuvo jokio nusistatymo prieš žmogų pagal odos spalvą. Jis iš esmės įsivaikino Maurice‘ą“, – sakė J.Twymano sūnus Jay‘us.
J.Twymanas sėdėdavo prie M.Stokeso lovos ir rodydavo raides – kai būdavo parodoma norima raidė, M.Stokesas sumirksėdavo. Būtent taip jie dėliojo žodžius ir tokiu būdu bendravo tarpusavyje. Jiedu praleisdavo labai daug laiko kartu, J.Twymanas susirūpindavo, jog ignoruoja savo šeimą, todėl savo draugą lankydavo kartu su savo žmona ir vaikais.
Chamberlainas, Stokesas ir Twymanas
Bėgant metams M.Stokesas po truputį silpo, reabilitacijai prireikė daugybės valandų. Kaip bebuvo sunku, niekada neatrodė, kad jam būtų bloga diena. Kartą jam buvo leista suspaudyti rašomąja mašinėle norimas raides – iš visų jėgų jis įvedė trumpą žinutę: „Brangusis Jackai, kaip aš tau kada nors galėsiu atsidėkoti?“
Praėjus 12 metų po lemtingo įvykio, jį ištiko potrauminė koma – būdamas 36-erių metų M.Stokesas mirė.
„Niekada per visus 12 metų nemačiau jo prislėgto ar pikto, galvojančio „Kodėl aš?“ ar „Kodėl taip nutiko?“, – 2004-aisiais metais per ceremoniją, kurios metu M.Stokesas buvo išrinktas į Jameso Naismitho krepšinio šlovės muziejų, sakė J.Twymanas. – Tai buvo puiki asmenybė. Man tai buvo neįtikėtina galimybė susidurti su šiuo vyru ir pamatyti, koks jis yra. Jis įkvėpdavo visus, kurie su juo pabendraudavo“.
„Niekaip negaliu atsistebėti, koks kuklus vaikinas jis buvo, – apie savo tėvą J.Twymaną kalbėjo jo sūnus Jay‘us. – Jis buvo labai rūpestingas. Jei bent kiek laiko praleistumėte kartu su juo, jūs pasijaustumėte labai ypatingai“.
M.Stokeso ir J.Twymano garbei NBA įsteigė geriausio komandos draugo apdovanojimą
2013 metais NBA M.Stokeso ir J.Twymano garbei įsteigė apdovanojimą, kuris kiekvieną sezoną įteikiamas geriausiam komandos draugui, kuris pasižymi nesavanaudišku žaidimu, lyderystės bruožais, rodomu pavyzdingu elgesiu kitiems krepšininkams ir atsidavimu siekiant bendro komandos tikslo.
Norėdami komentuoti prisijunkite.