„Istorinis įvykis“: istorinis pažeminimas ir su ašaromis paliktas Niujorkas – F.Weiso pažintis su NBA
(25)Kaip ir kiekvieną antradienį portalas Krepsinis.net rubrikoje „Istorinis įvykis“ savo skaitytojus kviečia prisiminti bei susipažinti su įdomiausiais krepšinio istorijos įvykiais. Šį kartą prisiminkime dėjimą, kuris dažnai vadinamas „visų laikų dėjimu“. Susipažinkime su istorija žmogaus, kuriam pažintis su Nacionaline krepšinio asociacija (NBA) buvo dvigubai skausminga.
Epizodas, nutikęs 2000 metų rugsėjo 25 dieną, įsiminė daugeliui krepšinio gerbėjų. Tačiau vienam žmogui jis atmintyje įstrigo labiau nei kitiems.
Tądien Prancūzijos nacionalinė vyrų rinktinė Sidnėjaus olimpinių žaidynių krepšinio turnyre mėgino mesti iššūkį Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) krepšininkams.
Sužaidus keturias minutes antrajame kėlinyje, Prancūzijos rinktinės krepšininkai mėgino inicijuoti greitą ataką, tačiau kamuolį vidury aikštelės perėmė Vince‘as Carteris. Vienas prancūzas vis dar buvo likęs prie savojo krepšio.
V.Carteris dukart sumušė kamuolį į parketą ir tarsi nematydamas 218 cm ūgio Prancūzijos rinktinės milžino, pakilo į orą. JAV rinktinės žvaigždė pakilo taip aukštai, kad Fredericas Weisas atsidūrė tarp jo kojų.
Bam! Krepšį sudrebino įspūdingas dėjimas, „The Dome“ arenoje susirinkę žiūrovai negalėjo patikėti tuo, ką ką tik pamatė. Džiaugsmu netvėrė ir dėjimo autorius, ir jo komandos draugai, ypatingai Kevinas Garnettas, pribėgęs ir emocingai stumtelėjęs istorinio epizodo kūrėją.
Apstulbęs buvo ir F.Weisas. Būdamas 218 cm ūgio jis nesitikėjo, kad kada nors gyvenime per jį įkraus. Ir tai padarys tokiu stiliumi. Toji diena jam įstrigo visiems laikams.
„Kuo daugiau visi apie tą momentą kalbėjo, tuo man darėsi sunkiau tai išgyventi“, – vėliau atviravo F.Weisas.
V.Carterio dėjimas per F.Weisą visiems laikams įstrigo krepšinio metraščiuose. Nors objektyvių kriterijų vertinti grožiui nėra, daugelis kalba, kad tai – gražiausias visų laikų dėjimas.
Kad tai buvo ypatingas momentas karjeroje, pripažino ir pats V.Carteris.
„Viskas, ką prisimenu, tai vaikinas, kuris atkovojo kamuolį ir mėgino inicijuoti greitą ataką. Jis mėgino atlikti perdavimą per nugarą. Bėgau į kamuolį, perėmiau jį ir tada pažvelgiau į krepšį – tai yra mano tikslas. Du kamuolio sumušimai į parketą ir šuolis. Aš mačiau tą vyruką, tačiau nekreipiau į jį pernelyg daug dėmesio. Tiesiog norėjau atakuoti krepšį. Pamenu, kad pašokau, paliečiau jo galvą ir įdėjau, – prisiminė V.Carteris. – Aš esu 198 cm ūgio, o jis 218 cm... Tai buvo išties ypatinga.“
Rungtynes komentavę įvairių šalių komentatoriai sutartinai kraustėsi iš proto, žiniasklaidai įdomiausios buvo ne rungtynės (jas JAV rinktinė laimėjo 106:94), o istorinis momentas. Viešoji erdvė mirgėjo įvairiausiomis antraštėmis. Ironiška, tačiau Prancūzijos žiniasklaida šį dėjimą apibūdino sodriausiai.
„Le dunk de la mort“ („mirties dėjimas“, – liet.), – pavadinimas, kuris geriausiai prilipo apibūdinant šį istorinį momentą.
Jeffas Van Gundy
J.Van Gundy - kairėje
F.Weiso pažintis su NBA
2000 m. olimpinės žaidynės, kuriose F.Weisas patyrė didžiausią karjeros pažeminimą, sutapo su svarbiausiu prancūzo karjeros periodu.
Nuo 1995 m. profesionalo karjerą Limožo CSP klube pradėjęs milžinas 1999 m. išgirdo savo pavardę Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) naujokų biržoje. Jį 15 šaukimu pasirinko Niujorko „Knicks“. Ji tikėjo, kad prancūzas, kuris pastarajame sezone rinko 13 taškų ir atkovojo po 7 kamuolius, taps antruoju Žydrūnu Ilgausku.
Tačiau tą 1999 m. birželio 30 dienos vakarą „Knicks“ sprendimą sirgaliai pasitikėjo švilpimais. Niujorko klubas nusprendė teikti pirmenybę nežinomam prancūzui, o ne iki tol nepasirinktam Ronui Artestui – niujorkiečiui, kuris savo pavardę išgirdo iš karto po to, kai „Knicks“ pašaukė F.Weisą.
Vasara prieš 2000 m. olimpines žaidynes prancūzui buvo ypatinga. Po ilgų įkalbinėjimų jis, galiausiai, sutiko atvykti į Niujorką ir pasirodyti „Knicks“ trenerių štabui, kuriam tada vadovavo Jeffas Van Gundy.
F.Weisas atvyko į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), tačiau „Knicks“ trenerių štabas buvo informuotas, kad prancūzas galės sužaisti vos keletą rungtynių Vasaros lygoje, nes turės grįžti į Prancūziją, kur kartu su nacionaline rinktine pradės pasirengimą Sidnėjaus olimpinėms žaidynėms.
Pirmosios treniruotės rengiantis Vasaros lygos varžyboms F.Weisui buvo labai sudėtingas. Aikštingu charakteriu pasižymėjęs J.Van Gundy niujorkietišku slengu emocingai dėstė nurodymus savo auklėtiniams, o vidutinėmis anglų kalbos žiniomis apsiginklavęs nerangus prancūzas menkai ką tesuprato.
J.Van Gundy nusprendė apsunkinti F.Weisui adaptaciją ir įtraukė prancūzą į parodomąją grupę, kuri pirma pradeda atlikti įvairius pratimus aikštelėje. J.Van Gundy greitakalbe išdėstė, kaip turi būti atliekamas pratimas ir staiga F.Weisas ėmė blaškytis, nesupratęs, ko iš jo norėjo treneris.
Tereikėjo dviejų minučių ir J.Van Gundy ėmė šaukti ant F.Weiso, iškoneveikdamas prancūzą įvairiausiais keiksmažodžiais. Nuo to momento išsigandęs aukštaūgis nebesuprato nieko, ką jam aiškina treneris ir treniruotėje pasirodė tiesiog tragiškai.
Pažintis su NBA F.Weisui buvo vainikuota paprašius trenerio leisti jam žaisti tik pirmoje trečiųjų Vasaros lygos rungtynių dalyje, nes jam reikėjo tądien skubėti į lėktuvą, kuriuo jis turėjo grįžti į Prancūziją. Prancūzas būtų sužaidęs du kėlinius, spėjęs nusiprausti po dušu ir staigiai vykęs į oro uostą.
Tačiau J.Van Gundy atsakas į prancūzo pasiūlymą buvo gniuždantis. Jis pašėlo išgirdęs tokį pageidavimą ir pareiškė:
„Tavęs nereikia pirmoje rungtynių dalyje, nes „Knicks“ apskritai tavęs nereikia“, – prisiminė vienas incidentą stebėjusiųjų.
Netrukus viešbutyje ašarotomis akimis F.Weisas jau pakavosi daiktus. Į Niujorką jis daugiau nebesugrįžo.
Panašu, kad prie nesusiklosčiusio eksperimento debiutuoti NBA F.Weisui pasitarnavo ir liūdna patirtis olimpinėse žaidynėse.
2001 m. „Knicks“ dar kartą pakvietė F.Weisą prisijungti prie komandos Vasaros lygoje, tačiau F.Weiso atsakas tada buvo labai aiškus: pasiūlykite kontraktą arba išmainykite teises į mane kitam klubui.
V.Carteris prisiminė, kad po epizodo olimpiadoje F.Weisą susitikę kiti NBA krepšininkai „rekomendavo“ jam nesirodyti NBA.
Nors vėliau „Knicks“ teises į prancūzų milžiną išmainė Hjustono „Rockets“ komandai, jis pajėgiausioje planetos krepšinio lygoje taip ir nedebiutavo.
Karjerą F.Weisas baigė 2011 metais, paskutinį sezoną vilkėjęs Limožo ekipos marškinėlius. Jam tada buvo 33-eji metai. Aukštaūgis prisipažino, kad jį kamavo nuolatinės sveikatos problemos.
Norėdami komentuoti prisijunkite.