„Istorinis įvykis“: skandalingasis LKL finalas, kuriame ietys lūžo ne tik aikštelėje
(14)Jau šį ketvirtadienį Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) startuos ilgai laukta finalo serija. Didžiausias Baltijos šalyse krepšinio naujienų portalas Krepsinis.net antradienio rubriką „Istorinis įvykis“ skiria nusprendė prisiminti LKL finalo serijai, kurios pamiršti neįmanoma.
Į Lietuvos krepšinio lygos (LKL) istoriją ilgam įstrigo 2010 metų finalo serija. Joje įprastai ginklus surėmė du nesutaikomi varžovai – Vilniaus „Lietuvos rytas“ ir Kauno „Žalgiris“. Tačiau šioje finalo serijoje ypatingai didelį vaidmenį vaidino tai, kas vyko už aikštelės ribų.
Į finalą „Lietuvos rytas“ žengė pusfinalyje be didesnio vargo, serijos rezultatu 2:0, nugalėjęs Utenos „Juventus“ krepšininkus. Tuo tarpu „Žalgiris“ sulaukė rimtesnio pasipriešinimo. Pirmosiose pusfinalio rungtynėse žalgiriečiai tik per plauką – 83:81 – palaužė „Šiaulius“. Antrasis serijos mačas taip pat buvo atkaklus – 86:78.
Artėjant finalui, „Lietuvos ryto“ klubo valdybos pirmininkas Jonas Vainauskas prognozavo, jog svarbiausi sezono mūšiai bus labai atkaklūs: „Žalgiris“ nori susigrąžinti titulą, todėl taip pat jaus įtampą. Kova bus labai atkakli ir rimta.“
„Žalgiris“ siekia keršto už pralaimėtą 2009 m. finalo seriją, kurioje „Lietuvos rytui“ buvo įkąsta vos kartą. Prabėgo metai, „Lietuvos ryte“ nebėra Chucko Eidsono, kuris 2009 m. finalo serijos trečiosiose rungtynėse surinko 34 taškus ir pagerino LKL finalų rezultatyvumo rekordą.
Keršto labiausiai siekė Vladimiras Romanovas, kuris viso sezono metu, o ypatingai artėjant finalams, nevengė užgaulioti, pašiepti bei kitaip mėginti psichologiškai paveikti „Lietuvos ryto“ klubo vadovų. Priešprieša tarp dviejų komandų buvo labai stipriai įsiliepsnojusi.
Finalo seriją „Žalgiris“ pradėjo pergale „Siemens“ arenoje. Tadas Klimavičius per 28 minutes įmetė 22 taškus, atkovojo 9 kamuolius ir nutiesė „Žalgiriui“ kelią į pergalę 90:77.
Tačiau pirmajame susitikime pademonstruotas „Žalgirio“ puolimas visiškai išsiderino antrajame mače Kauno sporto halėje. „Lietuvos rytas“ sukaustė žalgiriečių puolimą ir laimėjo rungtynes 75:64. Daugiausiai problemų Dariaus Maskoliūno auklėtiniams padarė Kenanas Bajramovičius – 24 taškai (8/9 dvit.), 5 atkovoti kamuoliai ir 30 naudingumo balų.
Dramatiškas mūšis įvyko trečiajame serijos susitikime. Iki pat lemiamų akimirkų aikštelėje vyko atkakli kova. Likus žaisti 40 sekundžių, paskutinę atakos laiko sekundę, Martynas Gecevičius smeigė fantastišką tritaškį iš beveik devynių metrų, padidindamas „Lietuvos ryto“ persvarą iki 6 taškų (79:73). Netrukus Marcusas Brownas atsakė tolimu metimu (76:79). Prieš paskutinę „Žalgirio“ ataką ekipas skyrė 2 taškai. Galimybę išgelbėti kauniečius turėjo Dainius Šalenga, tačiau komandos kapitono metimas sulig sirena tikslo nepasiekė – „Lietuvos rytas“ triumfavo 83:81.
Ir staiga Lietuvos krepšinio padangėje nuvilnijo žaibas.
„Žalgirio“ savininkas V.Romanovas pareiškė, kad komandos treneris D.Maskoliūnas tyčia darė įtaką neigiamiems rungtynių rezultatams. Ant Baltijos krepšinio lygos (BBL) čempionų pakylos „Žalgirį“ nuvedęs strategas staiga buvo išspirtas.
Šis V.Romanovo žingsnis susilaukė didžiulio ažiotažo viešojoje erdvėje. Ekscentriškąjį „Žalgirio“ savininką prie kryžiaus kalė ne tik žurnalistai, tačiau ir ištikimiausi komandos sirgaliai. Internete pasirodė jų inicijuotos peticijos, kuriomis siekta pareikšti neigiamą nuomonę apie V.Romanovo vadovavimo principus.
Netikėtas trenerio atleidimas įpusėjus finalo serijai sudrebino ir visą „Žalgirio“ komanda. Pasirodė kalbos, kad žalgiriečiai planavo maištauti ir nežaisti ketvirtojo serijos mačo, tačiau šios galimybės buvo atsisakyta supratus, kad V.Romanovas galėtų kaip reikiant pakenkti krepšininkams, pasinaudodamas jų kontraktų sąlygomis.
Netrukus žibalo į ugnį papylė pats V.Romanovas. „Žalgiriui“ sukvietus žurnalistus į atvirą treniruotę ir pažadėjus paskelbti naują komandos strategą, prieš televizijos kameras pasirodymą surengė pats savininkas. Nuolat išsisukdamas nuo tiesioginio atsakymo apie naująjį strategą, V.Romanovas staiga spjovė: „Aš esu stebuklas. Jūs nepastebėjote?“
Likus valandoms iki ketvirtojo serijos mačo, apie savo pasitraukimą iš trenerio pareigų paskelbė Gvidonas Markevičius. Asistento pareigas ėjęs specialistas pareiškė, kad neketina perimti ekipos vairo ir palaiko D.Maskoliūną. „Žalgiris“ liko be trenerių.
Trenerio pareigas teko perimti komandos kapitonui D.Šalengai. Kartu su juo ir Šarūnu Sakalausku, kuris tada ėjo „Žalgirio“ sporto direktoriaus pareigas, kauniečiai savų sirgalių akivaizdoje sugebėjo išlyginti serijos rezultatą – nugalėti „Lietuvos rytą“ 83:70.
Penktosiose serijos rungtynėse ant „Žalgirio“ atsarginių žaidėjų suolelio patarimais žarstęsis V.Romanovas „Siemens“ arenoje susilaukė „šilto“ sutikimo. „Vilnius – ne beprotnamis. Ligonį – namo“, – tokie plakatai plėvesavo „Lietuvos ryto“ sirgalių tribūnose. Šeimininkai užtikrintai kontroliavo situaciją aikštelėje ir žengė trečiąjį žingsnį čempionų žiedų link – 89:75.
Be trenerio rungtyniavę „Žalgirio“ krepšininkai nesudėjo ginklų ir nepalūžo psichologiškai. Tą parodė šeštosios serijos rungtynės, kuriose „Žalgiris“, net ir be trenerio nurodymų, pademonstravo disciplinuotą ir kietą gynybą. D.Šalenga surinko 15 taškų, o „Žalgiris“ išplėšė septintąjį ir lemiamą serijos mačą – 77:63.
„Siemens“ arena pirmą kartą serijoje buvo užpildyta sausakimšai. Audringai palaikomas savų sirgalių „Lietuvos rytas“ kontrolę septintosiose rungtynėse perėmė po didžiosios pertraukos. Per trečiąjį kėlinį „Žalgiris“ sukrapštė vos 9 taškus. To pakako, kad vilniečiai užtikrintai laimėtų lemiamą susitikimą ir triumfuotų dramatiškoje finalo serijoje – 80:71.
Visą seriją nuolatos plovę skandalai apie parduotas rungtynes svarbiausiems herojams – krepšininkams – buvo gerokai įgrisę. Po nesėkmės finalo serijoje „Žalgirio“ atakų organizatorius Mantas Kalnietis pareiškė: „Čia net nėra ką kalbėti. Tas pats Stepas priėjo po rungtynių, sako: „Mes nieko nepirkome“. Sakau: „Mes nepardavėme“.
Nuaidėjus finalinei sirenai, Steponas Babrauskas tada šoko į J.Vainausko glėbį. Abu vyrai tryško džiaugsmu – „Lietuvos rytas“ laimėjo sunkią, permainingą septynių rungtynių seriją, tapo LKL čempionu ir iškovojo kelialapį į Eurolygą. J.Vainauskas nepraleido progos suduoti atsaką jį nuolat užgauliojusiam V.Romanovui:
„Serbai mane išmokė niekada nekovoti prieš silpnesnį. O nuo savęs galiu pridėti tik tiek – medinė širdis tikros niekada nenugalės. Sveikinu su antrąja vieta Lietuvos krepšinio čempionate.“
2010 metų LKL finalai tapo ne tik vieni dramatiškiausių lygos istorijoje. Juos ryškiomis spalvomis nuspalvino asmenybės, šmėžavusios už aikštelės ribų. Tris savaites Lietuvos krepšinio gerbėjų mintys buvo įsuktos į trilerį, kurio veiksmas vyko ne tik „Siemens“ arenoje bei Kauno sporto halėje, tačiau ir už aikštelės ribų.
Norėdami komentuoti prisijunkite.