„Istorinis įvykis“: tai, ko NBA nepripažįsta – pajėgiausios planetos krepšinio lygos logotipo paslaptis
(14)Portalas Krepsinis.net tęsia savaitinę antradienio rubriką „Istorinis įvykis“. Šiandien jūsų dėmesiui – įdomi istorija apie taip stipriai krepšinio gerbėjų mintyse įstrigusį Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) logotipo atsiradimą.
„Los Angeles Times“ 2010 metais išspausdino pasakojimą, kuriame prisiminimais apie legendiniu tapusio logotipo kūrimą dalinosi jo autorius Adamas Siegelis.
***
Jerry Westas neslepia nepasitikįs savimi taip stipriai, kad pripažintų, jog jo atvaizdas įamžintas viename plačiausiai atpažįstamų logotipų sporto pasaulyje: oficialiame NBA logotipe.
NBA taip pat vengia apie tai kalbėti.
Alanas Siegelis – ne.
„Tai – Jerry Westas“, – tvirtina jis.
71-erių metų A.Siegelis yra žmogus, kuris 1969 metais Weno Robertso fotografiją pavertė logotipu, kurį atpažįsta visas krepšinio pasaulis.
Raudonai baltai mėlyname logotipe vaizduojamas krepšininko, kuris varosi kamuolį kaire ranka, siluetas.
A.Siegelis, prekės ženklų ekspertas ir ilgametis krepšinio gerbėjas, žino, kodėl NBA taip atkakliai vengia pripažinti tai, kas taip akivaizdu.
„Jie nori logotipą institucionalizuoti, o ne individualizuoti, – bendraudamas vienoje kavinių, šalia savo biuro Manhatane, pripažįsta A.Siegelis. – Jis tapo labai plačiai žinomu klasikiniu simboliu, atspindinčiu NBA identitetą. Lyga nenori jo sutapatinti su vienu asmeniu.“
Davidas Sternas teigia nežinąs, ar logotipo siluete – J.Westas.
„Apie tai nėra jokių įrašų“, – tvirtino D.Sterno atstovas Timas Frankas.
Originali A.Siegelio iliustracija per daugelį metų ir kraustymųsi pasimetė, tačiau dizaineris puikiai prisimena logotipo kūrimo istoriją. 1969 m. jis, kartu su savo verslo partneriu Roberto Gale‘u, atidarė prekės ženklų konsultacijų biurą.
Prieš tai A.Siegelis dirbo su Pagrindinės Beisbolo Lygos (MLB) logotipu, kuris buvo sukurtas 1968 m. ir pristatytas 1969 m. pradžioje. Tai taip pat raudonai baltai mėlynas logotipas, kuriame silueto pavidalu buvo įamžintas beisbolo žaidėjas.
Tai, kad MLB ir NBA logotipai yra panašūs – neatsitiktinumas, teigia A.Siegelis.
Jis pasakoja, kad 1963–1975 m. NBA vadovavęs komisaras J.Walteris Kennedy paprašė sukurti logotipą, kuris būtų artimas beisbolui. Jis taip pat norėjo raudonai baltai mėlyno logotipo, kuris turėjo išskirti krepšinį kaip visos Amerikos žaidimą.
A.Siegelis pasakoja, kad pas J.Walterį Kennedy sugrįžo su 40–50 logotipo maketų ir nė vieno jų siluete nebuvo kito krepšininko nei J.Westas. Tuometinis NBA komisaras išsirinko logotipą, artimiausią pagrindinės beisbolo lygos emblemai.
„Tais laikais viskas buvo paprasčiau. Jis priėmė sprendimą. Nebuvo jokių tyrimų, nebuvo jokių diskusijų. Jis pasakė: „Darom šitą logotipą“, – pasakoja A.Siegelis.
NBA logotipas pagal J.Westą
Dizaineris vidurinėje mokykloje buvo krepšinio komandos žvaigždė. Tačiau jis atmetė daugelį įvairių universitetų pasiūlymų studijuoti ir žaisti krepšinį. Jis nusprendė susikoncentruoti tik ties mokslais.
A.Siegelio vaikystės draugas Dickas Schaapas vėliau tapo žinomu sporto žurnalistu ir televizijos laidų vedėju. Jie kartu baigė Kornelo universitetą. Kai A.Siegelis ieškojo iliustracijos, kurią galėjo panaudoti NBA logotipui, jis kreipėsi į D.Schaapą, kuris jam suteikė prieigą prie sporto žurnalo archyvinių fotografijų.
„Radau fotografiją, kurioje Jerry Westas varėsi kamuolį, – prisimena A.Siegelis. – Augau Niujorke, o mano tėvas turėjo abonementus į koledžų krepšinio bei profesionalų rungtynes „Madison Square Garden“ arenoje. Taigi J.Westą rungtyniaujantį gyvai mačiau ne kartą.“
Iš tikrųjų, J.Westas, kartu su Johnu Havličeku bei Oscaru Robertsonu, buvo vienas mėgstamiausių A.Siegelio žaidėjų. Tačiau Los Andželo „Lakers“ žvaigždę A.Siegelis NBA logotipe pavaizdavo ne dėl šios priežasties.
Jis teigia, kad ši fotografija tiesiog įstrigo jo galvoje.
„Ji buvo labai skoninga, – neslepia A.Siegelis. – Tai buvo ideali iliustracija. Vertikali, tačiau turėjo savotišką judėjimo įspūdį. Tai buvo dalykai, kurie užkabino.“
J.Walteriui Kennedy ji patiko taip pat.
„Niekas nieko nesakė. Kai paskelbėme šį logotipą, niekas niekada neklausė, ar jame pavaizduotas Jerry Westas
Jeigu kurtume logotipą dabar, jie reikalautų bent 50 skirtingų maketų. Jie pasiskirstytų grupėmis ir analizuotų. Jie iš to padarytų išskirtinės svarbos įvykį. Ir labai tikėtina, kad vis tiek išsirinktų kur kas prastesnį galutinį variantą“, – šypsosi A.Siegelis.
J.Westas tvirtina, kad jam keista komentuoti tai, ko niekada nepripažino NBA. Tačiau jis neslepia, kad kai pamatė emblemą, pagalvojo: „Tas siluetas man kažką primena.“
A.Siegelis pasakoja, kad su J.Westu du kartus buvo susitikę papietauti Los Andžele.
„Aš save pristačiau ir pasakiau jam, kad sukūriau šį logotipą. Tada jis manes paklausė: „Kas tuo metu buvo komisaras?“. Pasakiau: „Kennedy“. Jis nukirto: „Supratau“. Ir smeigė akis į savo lėkštę“, – susitikimo su J.Westu detalėmis dalinasi A.Siegelis.
„Jis buvo draugiškas, tačiau vengė įsipareigoti. Apie logotipą jis man niekada nieko taip ir nesakė“, – neslepia A.Siegelis.
J.Westo biografijoje pažymėta, kad legendinis „Lakers“ krepšininkas nesigėdydavo juokaudamas pareikšti: „Aš esu logotipas“.
Šiandien jis kuklesnis: „Jeigu tai aš, tuomet aš esu labai laimingas“.
Tačiau, žinoma, kad tai – jis.
Pastaraisiais metais buvo pasigirdę pasiūlymų patobulinti senąjį logotipą, siluete iliustruojant Michaelą Jordaną.
„Man tinka“, – tokiai idėjai neprieštarautų J.Westas.
A.Siegelis taria griežtą „ne“.
„Esu gana rafinuotas rinkodaros žmogus, – pripažįsta A.Siegelis. – Manau, kad būtų klaida keisti tai, kas tapo taip plačiai žinomu ir atspindinčiu aukščiausio lygio krepšinį.
Jis turi didžiulę reikšmę ir patrauklumą, nes yra istorinis. Tas siluetas nepanašus į šių laikų krepšininką. Tai – klasikinis atvaizdas.“
Norėdami komentuoti prisijunkite.