Kvepia svilėsiu: skambūs Eurolygos klubų pasirašymai, kurie kelia dvejonių
(20)Kitą savaitę startuoja naujasis Eurolygos sezonas, o 18 stipriausių Europos komandų jau išrikiavo savąsias sudėtis prie starto linijos.
Šis tarpsezonis pasižymėjo gausybe galingų pasirašymų. Solidžiais ėjimais rinkoje pasižymėjo graikų grandai, Šarūno Jasikevičiaus treniruojama Stambulo „Fenerbahče“ ar ta pati Barselonos „Barcelona“ ekipa.
Vis tik ne visuomet solidūs kontraktai ir garsios pavardės garantuoja gerą rezultatą. Šiame tekste yra išskirti penki žaidėjai, kurie ateinantį sezoną gali ir nepateisinti į juos dedamų didelių vilčių.
Iškart norisi pabrėžti, kad žvelgiama į būtent ateinantį šių krepšininkų sezoną ir vaidmenį būsimuose klubuose, o ne į ilgalaikes žaidėjų perspektyvas.
Clyburnas
Willas Clyburnas (34 metai, 201 cm Bolonijos „Virtus“)
Sąrašą pradedame su tikra Eurolygos legenda ir drąsiai galima sakyti, kad prieš keletą metų W.Clyburnas buvo geriausias „trečiasis numeris“ lygoje. Vis tik metai bėga ir šio amerikiečio žaidimo kreivė iš lėto, tačiau leidžiasi žemyn.
Galima tik prisiminti, kad prieš porą metų jo perėjimas į Stambulo „Anadolu Efes“ atrodė, kaip žymus pastarojo klubo sustiprinimas, tačiau taip rezultato klubui tai neatnešė. Turkų ekipoje W.Clyburnas nors dar ir rinkosi taškus, tačiau „Anadolu Efes“ pergalinga ekipa nebuvo.
Praėjusiais metais puolėjas per 28 minutes rinko 13,3 taško ir 14,6 naudingumo balo. Nors skaičiai atrodo neblogai, bet tritaškius jis jau metė prasčiausiai karjeroje – 33 proc.
Amerikiečio sezoną buvo pristabdžiusi ir trauma, kurios vis tik jau yra palikusios pėdsaką šio žaidėjo kūne. Be krepšino tuomet W.Clyburnas praleido daugiau nei pusantro mėnesio.
Bolonijos klube lūkesčiai šiam žaidėjui tikrai dideli – amerikietis pasirašė dvejų metų kontraktą, o per sezoną jis turėtų uždirbti apie 1,5 milijono eurų.
Investicija, kurią padarė „Virtus“, yra didelė, o galima grąža kol kas kelia daug klausimų. Daug jų yra ties tuo, kiek efektyvus šis žaidėjas dar gali būti gynyboje ir kiek funkcijų jam bus patikėta puolime.
Nepaisant to, W.Clyburno ir Tornike Shengelijos tandemas vėl rungtyniaujantis kartu atrodo intriguojančiai. Prieš ketverius tai buvo turbūt didžiausia jėga šioje grandyje Eurolygoje, tad atsukti laiką atgal ir pažiūrėti į juos vėl kartu bus labai įdomu.
Pokuševskis
Aleksejus Pokuševskis (22 metai, 214 cm, Belgrado „Partizan“)
Situacija, kur lūkesčiai dar gali prasilenkti su realiomis su šio žaidėjo galimybėmis duoti naudą čia ir dabar. Atvejų, kai NBA aplinkoje neįsitvirtinę europiečiai sugrįžta atgal į senąjį žemyną ir jame taip pat sunkiai suranda vietą, yra buvę ir anksčiau.
Artimiausiu pavyzdžiu galima turbūt laikyti net ir tą patį Aleną Smailagičių, kuris iš San Fransisko „Golden State Warriors“ ekipos sugrįžo būtent į „Partizan“ klubą ir jame tebuvo roliniu žaidėju.
Nors pozicijos ir šių žaidėjų įgūdžiai aikštėje nėra vienodi, tačiau pati situacija gana panaši. Į gimtinę grįžta serbas, kuris tikimasi, jog jau artimiausiu metu gali tapti vienu iš kertinių komandos žaidėjų.
NBA lygoje A.Pokuševskis didžiąją dalį laiko praleido Oklahomos „Thunder“ gretose ir tik praėjusį sezoną persikėlė į Šarlotės „Hornets“ komandą. Pirmus tris sezonus puolėjo vidurkiai svyravo ties 8 taškų riba.
214 cm žaidėjas, galintis kokybiškai atakuoti iš trijų taškų zonos, tarsi ir yra modernaus krepšinio simbolis. Vis tik liaunas kūnas ir fizinės jėgos trūkumas taip pat stipriai krenta į akis.
Būtent dėl šios priežasties kol kas sunku įsivaizduoti A.Pokuševskį žaidžiantį gausias minutes būtent Eurolygoje, kur jis tikrai gali susidurti su nemenkomis problemomis gynyboje tiek perimetre, tiek arčiau krepšio.
Vis tik tai, kad tokie talentai kaip A.Pokuševskis grįžta žaisti į Eurolygą yra gryno oro gurkšnis senstančiai lygai. Galbūt šiame sezone iš serbo dar tikėtis daug ir nevertėtų, tačiau realu, kad su kiekvienu sezonu šio žaidėjo kreivė turėtų kilti į viršų.
Garuba
Usmanas Garuba (22 metai, 203 cm Madrido „Real“)
Dar vienas europietis, kuris iš NBA aplinkos atvyksta į Eurolygą. Skirtumas tas, kad U.Garuba jau yra žaidęs šioje lygoje ir jam tai nebus nauja patirtis.
Ispanas NBA naujokų biržoje Hjustono „Rockets“ komandos buvo pakviestas 2021 metais 23 šaukimu. Hjustono komandoje U.Garuba praleido du sezonus, kol buvo išmainytas ir galiausiai atsidūrė „Golden State Warriors“ klube.
Daug progų pasireikšti NBA U.Garuba neturėjo ir nemažai laiko netgi praleido Plėtojimosi lygoje. Drąsiai galima sakyti, kad užsikabinti bent jau šiuo bandymu už NBA svajonės jam nepavyko, o Madrido klubas jam įteikė trejų metų kontraktą.
Prieš išvykdamas į NBA, aukštaūgis buvo gavęs Eurolygos kylančios žvaigždės apdovanojimą, o geriausiai jis atsiskleidė serijos su „Anadolu Efes“ metu, kai praretėjus komandos priekinei linijai gavo realų vaidmenį.
Jau dabar aišku, kad sezono startą U.Garubai apsunkins trauma – be krepšinio jis turės praleisti dar apie 6 savaites, tad Eurolygos sezonas jau bus stipriai įsibėgėjęs.
Kodėl ties U.Garubos sugrįžimu į Madridą kyla klausimų? Teoriškai tikimasi, kad kažkas turės užpildyti Guerschono Yabusele vietą ir visų akys krypsta būtent į jaunąjį ispaną.
Vis tik U.Garuba tiek talento puolime šiuo metu neturi ir yra daugiau į gynybą orientuotas žaidėjas. G.Yabusele buvo universalus puolėjas, kuris galėjo kelti grėsmę tiek arčiau krepšio, tiek prie trijų taškų zonos.
Nors U.Garuba irgi buvo projektuojamas būtent tokio stiliaus žaidėju, tačiau stabilumo jam trūko ir į Madridą jis grįžta be žaidybinio ritmo, o įėjimą į naująjį sezoną dar sunkina ir trauma.
Galbūt šio aukštaūgio ir nebūtų sąraše, tačiau tiesiog Madrido komandai norint išlikti visiškame Eurolygos elite, reikia būtent solidaus naujokų indėlio, todėl U.Garubos faktorius jau pirmaisiais kontrakto metais bus svarbus, o šiai dienai atrodo, kad tai daugiau ateities žaidėjas ir Madrido klubui jo reikės laukti.
Korkmazas
Furkanas Korkmazas (27 metai, 197 cm, Monako „AS Monaco“)
Keliaukime prie pačių skambiausių pavardžių, solidžiausių kontraktų bei didžiausių sugrįžimų. Monako klubui reikėjo snaiperio ir į Eurolygą po 7 metų pertraukos sugrįžta F.Korkmazas.
Žodis sugrįžta galbūt kiek per skambus, kadangi prieš išvykdamas į NBA „Anadolu Efes“ gretose F.Korkmazas turėjo gana menką vaidmenį, o dabar jau atvyksta, kaip žaidėjas, kuris turės daryti skirtumą.
Pagrindinis klausimas, ar turkas gali tokiu būti? Visi septyni gynėjo sezonai NBA prabėgo Filadelfijos „76ers“ gretose ir visada jo pagrindinė funkcija buvo atakuoti iš trijų taškų zonos. Nepaisant to, kad turkas yra aiškiai išreikštas metikas nei viename iš sezonų jo pataikymas nesiekė 40 proc.
Įdomu tai, kad atstovaudamas Turkijos rinktinei iš toli F.Korkmazas taip pat neturėjo įspūdingų procentų. 2022 metų Europos čempionate jo pataikymas siekė vos 31 procentą.
Tai nėra žaidėjas, kuris pats sau gerai susikurtų progas, ar tuo labiau jas kurtų kitiems. Be tritaškio F.Korkmazas daugiau vargu, ar kažką gali pasiūlyti prieš elitines Eurolygos gynybas.
Tuo tarpu prie savojo krepšio F.Korkmazas bent jau NBA buvo skylė. Tai yra žaidėjas, kuris turėjo taikinį ant savo nugaros ir jeigu jo tolimi metimai bent jau būtų buvęs stabilus ginklas – į prastą gynybą būtų žiūrėta atlaidžiau.
Vieno įgūdžio žaidėjas Eurolygoje dažniausiai turi rolinį vaidmenį. Būtent tokiu gali tapti ir F.Korkmazas, tačiau tikėtis, kad jis taps pirmo ryškumo žvaigžde būtų naivoka.
Fournier
Evanas Fournier (31 metai, 201 cm, Pirėjo „Olympiacos“)
Prancūzas Pirėjuje buvo pasitiktas itin skambiai. Vis tik svarbiausia ne kaip žaidėjai pasitinkami, o kaip jie prisimenami.
31 metų prancūzui tai bus debiutas Eurolygoje. To priežastis gana aiški – E.Fournier buvo toks geras, kad į NBA išvyko būdamas vos 20 metų ir iškart užsikabino stipriausioje pasaulio lygoje. Dvylika ten praleistų sezonų kalba patys už save.
E.Fournier žvaigžde galima laikyti jau ir NBA mastais, vis tik tai yra žaidėjas net septynis sezonus turėjęs didesnį nei 15 taškų vidurkį, o 2020–2021 metų sezone jis rinko 19,7 taško.
Vis tik į Eurolygą prancūzas sugrįžta po itin sunkaus etapo Niujorko „Knicks“ organizacijoje. Į suolelio galą nustumtas gynėjas taip simpatijų iš komandos vyriausiojo trenerio Tomo Thibodeau ir nesulaukė, o ir Detroito „Pistons“ ekipoje laimės gynėjas nesurado.
Reikia pastebėti, kad ir Prancūzijos rinktinėje tikrai solidų E.Fournier mes pastarąjį kartą matėme 2021 metais Olimpinėse žaidynėse Tokijuje. Nors vėliau prancūzai turėjo dar du sėkmingus turnyrus, tačiau paties E.Fournier žaidimas jau nebuvo toks įtikinantis.
Labiausiai į akis krenta itin smukęs žaidėjo pataikymas „iš žaidimo“. Nors gynėjui dar tik 31 metai, o itin rimtų traumų krepšininkas neturėjo. Būtent taškų rinkimas yra jo pagrindinė funkcija aikštėje ir kritę procentai stipriai kerta per jo naudą aikštėje.
Akivaizdu, kad jau tarpsezoniu vyko arši kova tarp dviejų Graikijos grandų ir matydami, kaip stiprinasi jų varžovai OLY turėjo mesti dvejų metų 4 milijonų eurų kontraktą šiam gynėjui.
Pinigai dideli ir kaip E.Fournier prilips prie Georgios Bartzoko rotacijų ir kiek šis žaidėjas gali būti efektyvus Eurolygoje klausimų išties yra. Vis tik jam reikia įsilieti į mechanizmą, kuris puikiai veikė ir be jo, o tai gali būti sunkiau nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Norėdami komentuoti prisijunkite.