LKL žaidę legionieriai – kur jie dabar?: Eurolygos žaidėjai, anksti karjerą baigęs amerikietis ir meškinas iš Ukrainos
(9)Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe–LKL“) duris dažnai praveria jauni, karjerą Europoje tik pradedantys talentai. Retas jų Lietuvoje lieka antram sezonui. Vienu karjeros šauna į viršų, antri blaškosi po vidutinio lygio klubus, treti supranta, kad krepšininko duoną ne jiems ir pakabina sportbačius ant vinies. Šioje dalyje siūlome prisiminti po 2014–2015 m. sezono Lietuvą palikusius legionierius.
Jamesas Andersonas (31 metų 198 cm ūgio), Stambulo „Anadolu Efes“. Eurolyga: 14 min., 3,5 tšk., 3,2 atk. kam., 0,3 rez. perd., 5,1 naud. bal.
2014 m. vasarą Kauno „Žalgirio“ gerbėjai negalėjo patikėti klubo sėkme. Komanda prisiviliojo dviženklį taškų vidurkį NBA rinkusį krepšininką. Tiesa, tuometė „76-ers“ ne kovojo dėl pergalių, o medžiojo aukštus naujokų biržos šaukimus. Visgi, žaliai–baltus marškinėlius užsivilkęs legionierius nenuvylė. Eurolygoje fiksavo net 14,5 taško vidurkį. Žaidėjas imdavosi iniciatyvos lemiamomis akimirkomis – jo metimas atvėrė kauniečiams duris į „Top 16“ etapą. Nenuostabu, kad krepšininkas vėl persikėlė už Atlanto. Deja, dviženklius jo pasirodymus čia galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Sakramento „Kings“ J.Andersonas ant parketo išbėgo 51 rungtynėse, pelnė po 3,5 taško. Prieš ketverius metus žaidėjas sugrįžo į Eurolygą. Be pertraukų čia žaidžia iki šiol. Po neblogų sezonų Stambulo „Daruššafaka“ ir Maskvos srities „Chimki“ klubuose žaidėjas atsidūrė talentu perpildytoje „Anadolu Efes“. Amerikiečio vaidmuo šioje ekipoje sumenko, tačiau Stambulo klubas skina pergales. Pernai amerikietis iškovojo Eurolygos sidabrą, šiemet „Anadolu Efes“ yra reguliaraus sezono lyderė.
Cherry
Willas Cherry (29 metų 183 cm ūgio), Pirėjo „Olympiacos“, Emilijos Redžo „Grissin Bon“. Eurolyga: 21 min., 5,4 tšk., 1,5 atk. kam., 1,7 rez. perd., 4,3 naud. bal.; Italija: 2 mačai, 27 min., 7 tšk., 3 atk. kam., 4,5 rez. perd., 8,5 naud. bal.
Neradęs vietos NBA W.Cherry 2014 m. gruodį atvyko į Kauną. Iš pradžių „Žalgirio“ gerbėjų krepšininkas nesužavėjo. Žaidėjo pataikymas buvo tiesiog tragiškas. Per pirmas penkerias Eurolygos rungtynės įžaidėjas dvitaškius metė vos 18 proc. taiklumu. Pavasariop jis ėmė demonstruoti užtikrintesnį žaidimą. Paties W. Cherry teigimu „Žalgiris“ jam siūlė kontraktą pratęsti, bet žaidėjo noras prasimušti į NBA buvo stipresnis, jis išvyko į Vasaros lygą, o kauniečiai susikomplektavo komandą. Svajonei išsipildyti nebuvo lemta ir įžaidėjas blaškėsi po Vokietijos, Turkijos, Kroatijos klubus, o praėjusių metų pavasarį buvo pakviestas pabaigti sezoną viename Graikijos grandų. Krepšininkas su „Olympiacos“ susitarė dėl kontrakto kitam sezonui. Amerikietis Eurolygoje sulaukė nemenko trenerių pasitikėjimo, bet komandos žaidimas nesiklijavo. Nespindi ir krepšininko statistika. Galiausiai, sausio viduryje W.Cherry įsivėlė į jo atleidimą lėmusį konfliktą treniruotės metu. Naują klubą amerikietis rado Italijoje, bet iki vietinio čempionato nutraukimo spėjo sužaisti tik 2 rungtynės.
Baronas
Billy Baronas (29 metų 188 cm ūgio), Belgrado „Crvena Zvezda“. Eurolyga: 24 min., 11,6 tšk, 2,7 atk. kam., 2,2 rez. perd., 11 naud. bal.
Profesionalo karjerą amerikietis pradėjo Vilniaus „Lietuvos ryte“, tačiau didelio Virginijaus Šeškaus pasitikėjimo snaiperis nesulaukė. Žaidėjas Europos taurėje tritaškius metė 47,5 proc. pataikymu, bet vidutiniškai gaudavo vos 11 minučių ir pelnydavo 6,1 taško. Gavęs daugiau minučių krepšininkas tiesiog sprogo Belgijoje. Vilkėdamas Šarlerua „Spirou“ marškinėlius antrame pagal pajėgumą Senojo žemyno turnyre jis rinko daugiau nei po 20 taškų. Po sezono Ispanijos lygos vidutiniokės gretose amerikietį pasikvietė iš Eurolygos iškritęs serbų klubas. Praėjusį pavasarį „Crvena Zvezda“ laimėjo Adrijos lygą, tad po keturių sezonų Europos taurėje B.Baronui pagaliau atsivėrė Eurolygos durys. Debiutas yra sėkmingas. Amerikietis yra trečias rezultatyviausias komandos žaidėjas. Tiesa, aukštesniame lygyje kiek nusimušė pataikymas iš toli – 40,5 proc. Krepšininko kovingumą puikiai atspindi ir tai, kad vos 188 cm ūgio gynėjas Eurolygoje sugriebdavo po beveik tris atšokusius kamuolius.
Leslie
Travisas Leslie (30 metų 193 cm ūgio), Po Ortezo „Elan Bearnais“. FIBA Čempionų lyga: 28 min., 8,6 tšk., 6,4 atk. kam., 2,6 rez. perd., 8,6 naud. bal.
Sėkmingas žaidimas „Šiauliuose“, o gal ir vilniečius pražudęs tritaškis metimas į „Lietuvos ryto“ krepšį patraukė tuomečių sostinės ekipos vadovų dėmesį, nes 2014–2015 m. sezone jis jau vilkėjo „Lietuvos ryto“ marškinėlius. Įspūdingu šuoliu pasižymėjęs krepšininkas dukart iš eilės tapo LKL „Oro karaliumi“. Deja, koks efektingas T.Leslie bebūtų, Vilniuje labai naudingas nebuvo. Nenuostabu, kad po sezono Vilniuje žaidėjas išvyko į Vokietijos lygos vidutiniokę Bairoito „Medi“ komandą, jėgas išbandė Australijoje, grįžo į NBA Plėtojimosi lygą, bet galiausiai apsistojo Prancūzijoje. „Elan Bearnais“ ekipoje. T.Leslie teko svarbus vaidmuo startiniame penkete. Didelių aukštumų jo klubas europiniame fronte nepasiekė. Su 5 pergalėmis per 14 rungtynių liko už atkrintamųjų borto. Negali sakyti, kad sezonas buvo itin sėkmingas ir pačiam T.Leslie. Rungtyniaudamas Lietuvoje krepšininkas negarsėjo kaip šaltakraujis metikas, bet prieš penkerius metus gebėjo atakuoti krepšį užtikrinčiau nei praėjusį sezoną: 37.7 proc. dvitaškių pataikymas ir vos 22,2 proc. neleidžia gynėjui tikėtis stipresnių klubų dėmesio.
Natiažka
Kirilas Natiažka (30 metų 207 cm ūgio), be komandos.
Ankstyvą 2014 m. rudenį ukrainietį sutikęs „Lietuvos ryto“ treneris V.Šeškus turėjo jam vieną užduotį – numesti svorio. Centro gabaritai buvo ryškiai per dideli. Krepšininkas džiaugėsi krintančiu svoriu, bet jo pasirodymas Lietuvoje buvo blankus, o išėjimai į aikštę – trumpi. Ukrainiečio minučių skaičius buvo vienženklis, jis spėdavo sukrapštyti kelis taškelius ir atkovoti porą kamuolių. Galiausiai, K.Natiažka gavo traumą. Tuo metu komandos vadovai ieškojo jam naujos darbovietės. Vasarį žaidėjas išvyko į Zgoželeco „PGE Turow“ (Lenkija). Vėliau, rungtyniavo Vengrijoje ir Kazachstane, bet dėl antsvorio niekur negalėjo žaisti ilgų minučių. Dėl lėtumo kėlė savo komandai problemų gynyboje. Du sezonus ukrainietis apskritai nerungtyniavo. Tuomet 2018–2019 m. sezone aukštaūgis grįžo į krepšinį – gimtinėje vilkėjo „Dnipro“ marškinėlius, bet praėjusią vasarą jis iš krepšinio orbitos išnyko dar kartą.
Dixonas
Michaelas Dixonas (29 metų 185 cm ūgio), Nimburko ERA. FIBA Čempionų lyga: 21 min., 13,3 tšk., 2,5 atk. kam., 3,8 rez. perd.
Pirmąjį karjeros lapą atakų organizatorius atvertė Alytuje. Dzūkijos sostinėje amerikietis atrodė puikiai, bet sezonui nespėjus įpusėti krepšininko ir klubo keliai išsiskyrė. Netrukus žaidėjas karjerą pratęsė Pasvalyje. Aukštaitijoje siautęs amerikietis buvo ryškus komandos lyderis. Vėliau jo CV papuošė etatinės Čekijos čempionės, tuomet dar Vieningoje lygoje rungtyniavusios Nimburko ERA ir legendinio Atėnų AEK vardai. Gruzijos pasą priėmęs sportininkas žino ir ką reiškia laimėti prieš Lietuvos rinktinę. Šį sezoną amerikietis pradėjo Egipte, bet sausį grįžo į vos du pralaimėjimus Europoje patyrusią Nimburko komandą. Čekijoje jis nepasimetė: dvitaškius metė 55,6 proc., o tritaškius 45 proc. taiklumu. Ketverios rungtynės FIBA Čempionų lygoje yra per maža imtis, bet susitikimai nebuvo draugiški, kovota atkrintamosiose. Ne prastesnę statistiką šioje lygoje krepšininkas rodė ir anksčiau.
Camphoras
Roderickas Camphoras (28 metų 191 cm ūgio), Radomo „HydroTruck“. Lenkijos lyga: 31 min., 16,4 tšk., 3,1 atk. kam., 4,4 rez. perd., 13,9 naud. bal.
2014–2015 m. Kėdainių arenos parketą kamuolys dažniausiai stukseno R.Camphoro rankose. Apie šį legionierių sukosi „Nevėžio“ komandos žaidimas. Meilę Lietuvai viešai deklaravęs amerikietis Kėdainiuose rodė solidžius puolimo rodiklius. Tačiau kitą sezoną jam atsivėrė vos antros Vokietijos lygos durys. Sportininkas išliko, viso labo, didele žuvimi mažame akvariume. Krepšininko duoną jis krimto Vengrijoje, Belgijoje, Lenkijoje, kelis mėnesius stažavosi Graikijoje. Lenkijos lygoje šį sezoną R. Camphoras buvo taškų mašina, bet komandos pajėgumas kelia rimtų abejonių, kadangi lygoje Radomo ekipa liko tik 12-ta.
Brustas
Benjaminas Brustas (28 m.), baigė karjerą po 2014–2015 m. sezono.
Be šio krepšininko istorijos legionierių mozaika nebūtų pilna. Ne visi NBA skautų dėmesio nesulaukę koledžo absolventai supranta, koks klimatas, kultūra ir sąlygos jų laukia Europoje. Į „Pieno žvaigždes“ atvykusį amerikietį erzino nepatogios kelionės autobusu į Latviją ar Estiją, jis skundėsi ir komandos parenkamų viešbučių kokybe. Ne mielas jam buvo ir gyvenimas Pasvalyje. Nepasitenkinimas sąlygomis sportinio pykčio nepridėjo. LKL jis vidutiniškai per 18 minučių pelnydavo po 5,9 taško, atkovodavo po 2,5 kamuolio ir surinkdavo po 5,6 naudingumo balo. Pasvalys tapo pirma ir paskutine stotele krepšininko karjeroje. Šiuo metu jis dirba vienoje JAV sporto televizijų.
Parengė Eimantas Šaulitis
Norėdami komentuoti prisijunkite.