M.Janulis: nežinoma vienintelio NCAA finale žaidusio lietuvio-perfekcionisto istorija
(15)Ketveri metai 44 Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) žaidėjus parengusioje prestižinėje Sirakūzų universiteto krepšinio programoje, užsitarnauta vieta startiniame penkete, pergalingas tolimas metimas NCAA „Kovo beprotybėje“ ir išskirtiniai pasiekimai mokslo srityje – krepšinio analitikas Erildas Budraitis šią savaitę prisimena penkerius pirmuosius Mariaus Janulio metus Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV).
Stipriausia krepšinio rengimo sistema pasaulyje šį sezoną į savo gretas priėmė vieną iš perspektyviausių Lietuvos jaunųjų talentų. Šiuo metu JAV studentų krepšinio lygos (NCAA) pirmajame divizione prestižinei Gonzagos „Bulldogs“ rungtyniaujantis Domantas Sabonis netruko savo žaidimu pritraukti NBA skautų ir naujokų biržos prognozėmis užsiimančių ekspertų dėmesio, kurie aukštaūgiui 2016 metais prognozuoja pirmo rato vidurio šaukimą.
Per praėjusį dešimtmetį NCAA pirmajame divizione žaidė 87 lietuviai iš kurių trys lietuviai pateko į Lietuvos rinktinę – Martynas Pocius („Duke“), Linas Kleiza („Missouri“) ir Antanas Kavaliauskas (Texas A&M). Ketvirtuoju turėtų tapti, kaip ir praėjusiais trimis atvejais, gerai vertinamam universitetui atstovaujantis ir stiprioje konferencijoje žaidžiantis D.Sabonis.
Kiekvienas NCAA žaidęs lietuvis turi savo istoriją – vieni patenka į Lietuvos rinktinę, kitų profesionalų karjeros baigiasi dar neprasidėjusios. Šią savaitę savo savaitinėje Krepsinis.net rubrikoje norėčiau prisiminti vieno sėkmingiausio visų laikų NCAA lygos lietuvio istoriją, apie kurio žaidimą už Atlanto Lietuvoje mažai kas žino.
Keturi metai prestižinėje Sirakūzų universiteto krepšinio programoje, kuri parengė net 44 NBA žaidėjus, įskaitant ir šiuo metu stipriausioje lygoje rungtyniaujančius Carmelo Anthony, Dioną Waitersą ar Michaelą Carterį-Williamsą. Užsitarnauta vieta startiniame penkete. Pergalingas tolimas metimas NCAA „Kovo beprotybėje“. Žaidimas NCAA finale. Ir svarbiausia – vieno geriausių visų laikų Sirakūzų universiteto metiko ir išskirtinių gabumų studento etiketė. Visa tai – profesionalo karjeros nepradėjusio ir į technologijų sritį pasukusio Mariaus Janulio krepšinio istorija.
Kai 1993 metų spalį klaipėdietis Marius Janulis, kaip mainų programos dalyvis, palikęs Klaipėdos „Neptūną“ atvyko į Pretsburgą (JAV), lietuvio nežinojo niekas. Tačiau jau po keturių mėnesių beveik visi NCAA komandų skautai girdėjo apie septyniolikmetį M.Janulį, didžioji dalis vyko į Niujorko valstiją pamatyti gynėjo žaidimą gyvai. Pretsburgo komandos treneris Jimas Burke M.Janulį apibūdino kaip „neeilinį žaidėją“. „Marius puikiai atakuoja krepšį, gerai juda ir mato aikštę. Yra daugybė dalykų, kuriuos jis atlieka labai gerai. Taip pat Mariaus darbo etika yra geriausia tarp visų vaikų, kuriuos esu matęs. Kitiems vaikams turi šešis kartus pakartoti kol jie padaro. Mariui užtenka vieno pasakymo“, – sakė J.Burke.
Dėl M.Janulio, kuris paskutiniais metais mokykloje rinko vidutiniškai 21 tašką, atkovojo 6 kamuolius, atlikdavo 7 rezultatyvius perdavimus ir padėjo savo komandai laimėti 21 rungtynes iš 22 galimų, kovojo Sirakūzų, Viskonsino, Majamio, Vilanovos, „Seton Hall“, Pitsburgo ir „Rutgers“ universitetai. „Kad ir kas pavyks jį gauti, jie gaus ne tik neeilinį žaidėją, bet ir žmogų už aikštelės ribų. Puikus atletas, puikus studentas ir puikus papildymas bet kokiai komandai“, – kalbėjo M.Janulio treneris vidurinėje mokykloje.
Anot trenerio, geriausius šansus prisivilioti lietuvį turėjo „Seton Hall“, kuriame 1993–1994 metų sezone dar žaidė Artūras Karnišovas, Viskonsino ir Sirakūzų universitetai. Pastarasis tuo pačiu metu bandė pasikviesti kitą lietuvį – Šarūną Jasikevičių, kuris tapo kitos krepšinio programos nariu ir NCAA lygoje vėliau keturis metus atstovavo Merilendo universitetui. Nepavyko su Š.Jasikevičiumi, tačiau M.Janulis pasirinko Sirakūzus. „Tai buvo geriausia situacija, kadangi jie turi du ar tris gynėjus. Taip pat Sirakūzų universitetas yra stipriausias akademinėje veikloje“, – po sprendimo sakė M.Janulis.
Vasarą M.Janulis, kartu su Šarūnu Jasikevičiumi, Kęstučiu Marčiulioniu, Andriumi Jurkūnu ir Kęstučiu Šeštoku padėjo Izmyre Jono Kazlausko vadovaujamai Lietuvos jaunių rinktinei tapti Europos čempione. J.Kazlausko komandos kapitonas M.Janulis finale, kuriame Lietuva dviem taškais (73:71) įveikė Gordano Giričeko Kroatiją, pelnė 9 taškus.
Debiutiniame NCAA sezone pasireikšti negavęs (sužaidė tik 83 min. dėl greičio ir gynybinių sugebėjimų trūkumo), tačiau prie JAV krepšinio adaptavęsis M.Janulis jau antraisiais metais buvo vienas svarbiausių Sirakūzų komandos atsarginių žaidėjų, padėjusių komandai nukeliauti iki pat NCAA finalo. M.Janulio vaidmuo išaugo po intensyvios vasaros, didinant jėgą, gerinant fizinę formą ir tobulinant savo žaidimą. Po vasaros darbų M.Janulį pamatęs vyriausias treneris Jimas Boeheimas negailėjo gražių žodžių.
„Jis greičiausiai sunkiausiai tarpsezoniu dirbantis vaikis, kokį tik esame matę. Nuo praėjusių metų Marius fiziškai sustiprėjo tiek, kiek nėra sustiprėjęs joks kitas mūsų matytas žaidėjas“, – sakė J.Boeheimas.
Patobulėjusio M.Janulio žaidimo laikas antraisiais metais padidėjo lygiai devynis kartus – nuo 83 minučių iki 747. Vidutiniškai per 20 minučių 6,1 taško rinkęs antrametis M.Janulis pirmajame „Kovo beprotybės“ etape per 17 minučių pelnė 10 taškų, tačiau vėliau buvo nerezultatyvus ir likusiose rungtynėse pelnė vos vieną tašką. Pakeliui į finalą Sirakūzų komanda įveikė ne vieną rimtą priešininką – vakarų regiono finale trimis taškais įveikė Kanzaso universitetą, kurio beveik visas starto penketas vėliau žaidė NBA – Jacque’as Vaughnas, Scottas Pollardas, Paulas Pierce’as ir Raefas LaFrentzas.
Pusfinalyje įveikę Misisipės valstijos universitetą, kuriam 12 taškų pelnė ir 14 kamuolių atkovojo Ericas Dampieras, finale M.Janulis ir oranžiniai susitiko su Kentukio universitetu. Jame Sirakūzų komanda 38 minutes lygiai žaidė su Tony Delko, Antoine’o Walkerio, Rono Mercerio, Walterio McCarty ir Dereko Andersono ekipa, tačiau Sirakūzų lyderiui Johnui Wallace'ui pasiekus pražangų limitą per paskutines dvi minutes M.Janulio komanda subyrėjo ir pralaimėjo, 76:67. Antrametis gynėjas – vienintelis lietuvis kada nors žaidęs NCAA finale – aikštelėje praleido septynias minutes, atkovojo du kamuolius ir nei karto neatakavo krepšio.
Janulis
M.Janulis, kuris pats save vadino filosofu, Sirakūzų universitete išsiskyrė intelektiniais gabumais. Klaipėdoje gydytojų šeimoje užaugęs M.Janulis pats išmoko groti pianinu ir gitara bei pats išmoko anglų kalbos. Su M.Januliu dirbę treneriai visad stebėjosi snaiperio gabumais mokytis. Pavyzdžiui, M.Janulio mokyklos krepšinio treneris taip pat vadovavo Presburgo beisbolo komandai, į kurią buvo pakviestas ir gynėjas.
„Nuostabus vaikis. Prieš dvi savaites jis pirmą kartą į rankas paėmė beisbolo lazdą ir jis jau dabar geriau atmuša nei tie, kurie treniravosi keturis metus“, – įspūdžiais dalinosi J.Burke.
Universitete kompiuterinių technologijų mokslus kirtęs snaiperis buvo vienas geriausių – pavyzdžiui, antraisiais metais visi M.Janulio pažymiai buvo tik „A“ išskyrus anglų kalbą, kurios įvertinimus buvo „A su minusu“.„Esu nusivylęs, kad jis susimovė ir gavo „A su minusu“, – savo auklėtinį per dantį traukė vyr. treneris J.Boeheimas. Treneris taip pat juokavo, kad dauguma net negalėtų ištarti dalykų pavadinimų, kuriuos mokosi M.Janulis.
Kalbėdamas su lietuvio akademiniais pasiekimais susidomėjusiais žurnalistais M.Janulis išlikdavo kuklus.
„Žmonės mano, kad tai labai svarbu, tačiau aš dėl to nesirūpinu, – tuomet kalbėjo M.Janulis. – Stengiuosi, kiek galiu, ir taip nutiko. Tikrai tuo nesididžiuoju. Nesuprantu, kodėl žmonės tai sureikšmina“. M.Janulis visad mėgo skaičius – lietuvis taip pat lankė specialias fizikos ir matematikos klases. „Nemėgstu humanitarinių mokslų, kalbų ir visų panašių dalykų. Nemėgstu kalbėti. Man labiau artimi skaičiai“, – pasakojo M.Janulis.
Trečiaisiais universiteto metais M.Janulio vaidmuo tapo dar svarbesniu – lietuvis aikštelėje vidutiniškai praleisdavo 27 minutes, per jas pelnydavo 9,3 taško ir kartais tapdavo rezultatyviausiu rungtynių žaidėju. Paskutinį sezoną Sirakūzų universitete M.Janulis visas 35 rungtynes pradėjo starto penkete ir vidutiniškai per 33 minutes rinko 9,6 taško, atkovodavo 3,1 kamuolio bei atlikdavo 2 rezultatyvius perdavimus. Iki 1998 metų sausio vidurio M.Janulis buvo pataikęs bent vieną tritaškį tuomet rekodinėje 33-ejų rungtynių serijoje. Kartu su M.Januliu starto penkete taip pat žaidė du būsimi NBA žaidėjai – Etanas Thomasas ir Jasonas Hartas.
Paskutinį sezoną, 1997–1998 m., M.Janulis taip pat pataikė vieną svarbiausių metimų savo karjeroje. „Kovo beprotybės“ pirmajame etape Sirakūzai grumėsi su Ajonos universitetu, kurį kaip tik prieš metus buvo baigęs Mindaugas Timinskas. Oranžiniams atsiliekant vienu tašku, 60:61, paskutinėje atakoje komandas lyderis Toddas Burganas ištraukė į užribį skriejantį kamuolį ir perdavė jį iki tol tris tritaškius pataikiusiam ir kiek aukščiau nei baudos aikštelės apskritimas esančiam M.Januliui. Likus 1,2 sekundės iki rungtynių pabaigos lietuvis pataikė tritaškį ir išplėšė Sirakūzų universitetui pergalę, 63:61. M.Janulis išviso tąkart pelnė 14 taškų, įskaitant tritaškį likus 53 sekundėms bei pergalingą metimą aidint sirenai. Du būsimi NBA žaidėjai taip pat žibėjo – J.Hartas perėmė šešis kamuolius, E.Thomasas blokavo šešis metimus, o Ajovos koledžui 8 taškus pelnė šiuo metu Badalonos „Joventut“ atstovaujantis Tariqas Kirksay'us.
Janulis
Sirakūzų ir M.Janulio žygis NCAA lygoje baigėsi trečiajame etape (ang. Sweet Sixteen), kur oranžiniai nusileido būsimam Martyno Pociaus universitetui – Djukui, 67:80. M.Janulis paskutinėse karjeros rungtynėse prieš Trajaną Langdoną, Eltoną Brandą ir Shane’ą Battierą per 24 minutes pataikė tik vieną tritaškį, iš viso pelnė tris taškus ir perėmė tris kamuolius.
Per ketverius Sirakūzų universitete praleistus metus M.Janulis, kad ir ko imdavosi, viską stengdavosi atlikti idealiai. Vienu geriausiu visų laikų Sirakūzų metikų tituluojamas M.Janulis iki šiol yra vienintelis oranžinių žaidėjas istorijoje, patenkantis tarp penkių geriausią tritaškių pataikymo procentą turinčių ir dešimties daugiausiai tolimų metimų atlikusių žaidėjų. M.Janulis su dar trimis žaidėjais taip pat dalinasi išmestų tritaškių rekordą (16). M.Janulis prisimenamas iki pat dabar – praėjusiais metais JAV pasirodė dešimt straipsnių, kuriuose buvo paminėtas snaiperis iš Lietuvos.
Mokslo srityje, paskutiniais metais perfekcionistas M.Janulis laimėjo net kelis apdovanojimus ir iki šiol yra vadinamas „išskirtinių gabumų studentu“.
„Tiesiog esu žmogus, kuris viską nori atlikti gerai. Nemėgstu, kai dalykai pakrypsta neigiama linkme“, – apie savo pasiekimus kalbėjo M.Janulis.
M.Janulis 1998 m. baigęs Sirakūzų universitetą ir gavęs kompiuterinių technologijų mokslų diplomą niekad profesionaliai nežaidė krepšinio – snaiperis pradėjo dirbti technologijų srityje. Sirakūzai po penkių metų su būsima NBA žvaigžde Carmelo Anthony priešakyje tapo NCAA čempionu.
Krepšinio analitiką Erildą Budraitį galite sekti „Facebook“.
Norėdami komentuoti prisijunkite.