NBA tritaškio raida: geriausi metikai, „Warriors“ fenomenas ir kitoks „Spurs“ planas
(9)Portalo Krepsinis.net skaitytojas slapyvardžiu „V_K_Z_F“ atsiuntė savo paruoštą straipsnį apie Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) tritaškio evoliuciją ir istoriją.
Straipsnyje iš esmės remiamasi statistine ir istorine informacija apie tritaškio raidą NBA. Šio žaidimo elemento perspektyvas kiekvienas skaitytojas galės įsivaizduoti pats, nemėginant nustatyti vienos tiesos.
Pradžia. ABA
Nors tritaškio liniją JAV vyrų ir studentų krepšinyje mėginta įvesti dar 1945 m., pradžia nebuvo sėkminga. Vėliau, apie 1960 metus, tritaškis pradėtas taikyti smulkesnėse valstijų lygose kaip ABL (Amerikos krepšinio lygoje), kol 1967 m. jį pripažino jau visos valstybės mastu veikianti ABA (Amerikos krepšinio asociacija).
Tuo metu ABA atsakingas sekretorius ir buvusi krepšinio žvaigždė G.Mikanas teigė, jog tritaškis sukurs daugiau galimybių mažiems žaidėjams, o pats žaidimas taps aktyvesnis. Verta pasakyti, jog Mikanas neklydo, bet jo žodžiai pildėsi palaipsniui.
Pokyčiai. NBA
1976 m. ABA susijungus su NBA, tritaškis buvo patvirtintas 1979 metais. Nuo to laiko tolimas metimas patyrė keletą pakeitimų. 1994–1997 m. sezonuose NBA tritaškio linija dėl menko jo naudojimo priekyje buvo sumažinta nuo 23 pėdų 9 colių iki 22 pėdų ir vėl gražinta į buvusią padėtį 1998 metais.
Nuo 2005 m. už tyčinę ar techninę pražangą tritaškio metu pradėta skirti ne vienas o du papildomi baudos metimai. Tiesa, tokios žaidybinės situacijos NBA yra ypač retos. Vienas tokių 5 taškų per ataką autorių – Ty Lawsonas, kuris tai padarė 2014 m. rungtynėse tarp Denverio „Nuggets“ ir Los Andželo „Clippers“.
NBA geriausi snaiperiai
Tarp NBA visų laikų tritaškininkų iki šiol viešpatauja Ray‘us Allenas su 2973 pataikymais ir puikiu 40 proc. karjeros taiklumu. Už jo rikiuojasi Reggie Milleris, kuris per savo karjerą įmetė 413 tritaškių mažiau, o tebežaidžiantis trečiasis Jasonas Terry yra pataikęs dar 400 metimų mažiau (2160).
Kol kas R.Allenas yra tarsi nepasiekiamas rekordininkas, tačiau jo rezultatą gali pagerinti Stephenas Curry. Jis iki šiol yra įmetęs 1576 tritaškius ir tai daro įstabiu 43 procentų pataikymu. 2014–2015 m. ir veikiausiai šio sezono MVP tėra 20-as visų laikų snaiperių vietoje, tačiau jo karjera tik pasiekia viršūnę. Įdomu pastebėti, jog tarp daugiausiai tritaškių NBA įmetusių krepšininkų yra ir tokių, kurių taiklumas tikrai nėra „snaiperiškas“. Pavyzdžiui, 11 vietoje esantis Kobe Bryantas su 1818 tritaškių pataiko vos 1 tolimą metimą iš 3.
Galiausiai, prisiminus G.Mikano žodžius, jie iš esmės išsipildė, nes tarp 20 NBA visų laikų snaiperių yra vos vienas sunkusis kraštas (Dirkas Nowizki), o antrasis tokios pozicijos žaidėjas Cliffordas Robinsonas – vos 38-as.
NBA tritaškio populiarėjimas
Per paskutiniuosius dvidešimt metų NBA tolimi metimai patyrė ženklias permainas ir iš retų rungtynių įvykių tapo rekordinių mačų ar jų ketvirčių rezultatų autoriais.
Štai 1997–1998 m. sezone atitolinus tritaškio liniją per susitikimą daugiausiai jų įmesdavo Sietlo „Supersonics“ (7,6) ir Hjustono „Rockets“ (7). Lyginant su 2015–2016 m. reguliaraus sezono „Warriors“ rodikliais (13,3), skirtumas beveik dvigubas.
Dar įdomiau atrodo dvidešimtojo amžiaus pabaigos geriausieji gretinant su dabartinėmis NBA komandomis vidutiniokėmis. Šiame sezone netgi 22 vietą tarp visų tritaškių rodiklių užimanti Niujorko „Knicks“ jų pataiko beveik tiek pat, kiek 1997–1998 m. tolimų metimų lyderės.
Ženkliai pakilo ir bendras tritaškių pataikymas. Jeigu 1997–1998 m. sezone NBA komandos įmesdavo po 4,2 tritaškio per rungtynes, tai 2015–2016 m. sezone – jau 8,3. Tiesa, atkrintamosiose varžybose tiek tritaškių skaičius, tiek taiklumas maždaug 8–10 procentais mažesnis nei reguliariajame sezone.
Komandų veidai: ar be tritaškių galima laimėti žiedus?
Statistikoje sąmoningai praleidome blogiausius 1997–1998 m. sezono NBA komandos tritaškių rezultatus. Tuo metu mažiausiai tolimų metimų pataikiusi komanda atlikdavo vos 2,3 taiklaus šūvio per mačą. Ir ta komanda buvo būtent „Warriors“. Tuo metu „kariai“ ne tik tragiškai atakavo iš toli (27 proc.), tačiau ir buvo „sausiausia“ komanda, per rungtynes pelnydavusi vos po 88 taškus.
Jeigu palyginsime „Warriors“ rezultatus 1997 ir 2015–2016 metais, pamatysime, jog komanda padidino tritaškių pataikymą 5 kartus, o taiklumą – 15 proc. (42 proc.). Kitaip tariant, šiandieninio ir buvusio „Warriors“ rezultatyvumo skirtumas (27 taškai) yra beveik tolygus jų fantastiškai išaugusių tritaškių vertei.
Šių pokyčių rezultatas – NBA žiedai, laimėtas reguliarusis sezonas, pakartotas rekordas ir geriausias lygos puolimas. Jeigu sutiksime, jog „Warriors“ ir kitų NBA komandų tolimų metimų dalies augimas dar nepasiekė lubų, vadinasi galima tikėtis ir 15–16 tritaškių per susitikimą vidurkio.
Kitoje barikadų pusėje – San Antonijaus „Spurs“, kuri veikiausiai geriausia dvidešimt pirmojo amžiaus pradžios NBA komanda, kurioje tritaškių metimų skaičiai išlieka labai kuklūs. Net ir šį sezoną „Spurs“ pataiko vos 7,1 tolimą metimą su gana geru taiklumu (38 proc.), tačiau savo pergalingą žaidimą grindžia gynybos filosofija.
Taigi, nors NBA toliau pastebimas tritaškio vaidmens plitimas, žiedus nebūtinai laimi snaiperių komandos. Kaip nutiks šiais ar artimiausiais kitais metais, pamatysime ateityje.
Norėdami komentuoti prisijunkite.