NCAA dominuojantis E.Mockevičius: NBA žvaigždžių įkandin sekančio lietuvio rezultatas ir šansai praverti stipriausios lygos duris
(27)Po publikacijos savo „Facebook“ puslapyje apie Egidijų Mockevičių sulaukiau daugybės žinučių ir klausimų. E.Mockevičius šį sezoną NCAA (JAV studentų krepšinio lygos) pirmajame divizione demonstruoja fenomenalius rezultatus – lietuvis šiuo metu vidutiniškai atkovoja 14,5 kamuolio, o tai – aukščiausias rezultatas NCAA lygoje XXI amžiuje.
E.Mockevičius praėjusią naktį susilygino su šiuo metu Denverio „Nuggets“ klubui atstovaujančiu Kennethu Fariedu (14,5, 2011 m.) ir lenkia trečioje vietoje esantį Los Andželo „Clippers“ aukštaūgį Blake’ą Griffiną (14,3, 2009 m.). Daugeliui Lietuvos krepšinio gerbėjų rūpi – kokiame lygyje varžosi E.Mockevičius, ar situacija yra tokia gera, kaip gali pasirodyti stebint statistinius rodiklius ir ar E.Mockevičius gali praverti Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) duris?
Į visus pagrindinius klausimus, susijusius su E.Mockevičiumi, atsakysiu šios savaitės Krepsinis.net rubrikoje.
Visų pirma, apie tai, kodėl E.Mockevičius yra vertas vis augančio susidomėjimo. E.Mockevičius 40 iš pastarųjų 60 rungtynių pasiekė dvigubą dublį, kurie lietuviui tapo kasdienybė – dvigubus dublius kuršėniškis pasiekė jau dešimt rungtynių iš eilės. Jei E.Mockevičius nemažins apsukų, sezono pabaigoje vidurio puolėjas taps daugiausiai kamuolių „Evansville“ universiteto istorijoje atkovojusiu žaidėju, kartu aplenkdamas šiuo metu antroje vietoje esantį legendinį trenerį Jerry Sloaną.
E.Mockevičius jau dabar yra daugiausiai metimų blokavęs žaidėjas „Evansville“ universiteto istorijoje bei užima antrą vietą pagal pataikytų metimų iš žaidimo procentą. Aukštaūgis taip pat neseniai prisijungė prie ypatingo Indianos valstijos klubo – žaidėjų, kurie per savo karjerą NCAA lygoje pelnė bent 1000 taškų ir atkovojo 1000 kamuolių. Tokių žaidėjų iki šiol buvo 14, įskaitant Larry Birdą ir Jerry Sloaną, o E.Mockevičius praėjusią savaitę tapo 15-uoju. Pastaruoju metu krepšinio valstija laikomoje Indianoje 1000 taškų ir 1000 atkovotų kamuolių riba buvo sunkiai pasiekiama – per pastarurosius 20 metų E.Mockevičius yra tik antras šias ribas peržengęs žaidėjas (pirmasis – Turkijoje ir Eurolygoje rungtyniaujantis Luke’as Harangody).
Visa tai neliko nepastebėta nacionaliniu mastu – sezono pradžioje krepšinio šlovės muziejus paskelbė, kad E.Mockevičius yra įtrauktas į geriausių 20 vidurio puolėjų sąrašą, pretenduojančių laimėti Kareemo Abdul-Jabbaro geriausio vidurio puolėjo apdovanojimą. Vasario viduryje sąrašas sumažės iki 10 žaidėjų, o kovą penkis finalistus vertins K.Abdul-Jabbaras ir krepšinio šlovės muziejaus komitetas.
Į sąrašą taip pat pateko Jakobas Poeltlas, Stephenas Zimmermanas, Damianas Jonesas, A.J.Hammonsas, Kalebas Tarczewski, Skalas Labissiere, Diamondas Stone’as, Kennedy Meeksas – aštuoni žaidėjai, kuriems pranašaujami šaukimai 2016 metų NBA naujokų biržoje, tad E.Mockevičiaus vien patekimas į finalinį dešimtuką būtų netikėtumas.
O dabar pereikime prie kliūčių, kurios trukdys E.Mockevičiui sulaukti NBA komandų dėmesio. Visų pirma – „Evansville“ unversiteto lygis. Žinoma, lygį galima matuoti įvairiausiais būdais, bet man įdomiausia – komandos rezultatai ir profesionalais tapusių žaidėjų kiekis.
„Evansville“ niekada nėra tapusi „Missouri Valley“ konferencijos nugalėtoja, o pastarąjį kartą NCAA atkrintamosiose varžybose – kovo beprotybėje – dalyvavo prieš 17 metų, 1998–1999 metų sezone. Istoriškai „Evansville“ sunkiai sekėsi žaisti su reitinguotais varžovais (jais laikomos geriausios 25 NCAA komandos) – 16 pergalių ir 51 pralaimėjimas.
Pastarąjį kartą NBA naujokų biržoje žaidėjas iš „Evansville“ universiteto buvo pasirinktas prieš 26 metus. Buvusį „Evansville“ narį Scottą Haffnerą 1989 metų NBA naujokų biržoje 45 šaukimu pasirinko Majamio „Heat“ – dar tuomet, kai E.Mockevičius nebuvo gimęs. Beje, S.Haffneras NBA žaidė tik dvejus sezonus.
Neturi „Evansville“ žymių alumnų ir už Atlanto – šiuo metu profesionaliai rungtyniauja vos trys buvę „Evansville“ žaidėjai. Ianas Hanavanas Belgijos lygoje vidutiniškai renka šešis taškus, Jay'us Couisnardas Didžiojoje Britanijoje renka penkiolika. Geriausiai sekasi trečiajam, Shy'ui Ely, kuris sezoną pradėjo Vokietijos antroje lygoje, tačiau vėliau persikėlė į pirmąją, kurioje vidutiniškai pelno 12 taškų, atkovoja tris kamuolius ir atlieka du rezultatyvius perdavimus. Čia ir baigiasi profesionalių žaidėjų sąrašas.
Ar galėjo E.Mockevičius prisijungti prie stipresnės mokyklos? Galėjo ir turėjo. Su tuo sutinka daugelis. Leiskite priminti, kad prieš persikeldamas į „Evansville“, E.Mockevičius buvo geriausias kovotojas dėl kamuolių visoje Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) – rungtyniaudamas su vyrais 19-metis E.Mockevičius vidutiniškai pelnydavo 12,6 taško ir atkovodavo 10,4 kamuolio. NBA naujokų biržos prognozėmis užsiimančios „DraftExpress.com“ vadovas Jonathanas Givony pirmąją E.Mockevičiaus sprendimo paskelbimo dieną sakė – „Evansville“ labai pasisekė.
Mockevičius
Dar vienas svarbus momentas – E.Mockevičiaus sprendimas nebuvo paremtas vien krepšiniu. Vidurio puolėjas į Indianos valstiją persikėlė ir dėl savo draugo Roko Česnulevičiaus, kuris prie „Evansville“ prisijungė metais anksčiau. „Jie rūpinosi vienas kitu tarsi šeimos nariai ir Rokas Egidijui buvo tarsi didysis brolis“, – pasakojo „Evansville“ vyriausiasis treneris Marty Simmonsas.
Apibendrinant, „Evansville“ programa – silpna. O kaip konferencija, kurioje varžosi „Evansville“? „Missouri Valley“ konferencija (arba „MVC“), ypač po „Creighton“ persikėlimo į „Big East“, tapo NCAA vidutinioke. Pavyzdžiui, per pastaruosius dešimt metų vos vienas „Missouri Valley“ žaidėjas buvo pašauktas NBA naujokų biržoje – 2014 metais savo pavardę išgirdo dabar Niujorko „Knicks“ ekipoje rungtyniaujantis Cleanthony Early (tas pats, kuris paskutinėmis 2015 metų dienomis buvo pašautas). 10 komandų, 10 metų – vienas žaidėjas. Prieš C.Early, paskutinis pašauktas žaidėjas iš „Missouri Valley“ buvo Vilniaus krepšinio gerbėjams pažįstamas Patrickas O’Bryantas. Buvusį „Lietuvos ryto“ aukštaūgį 2006 metais devintu šaukimu pasirinko Oklando „Warriors“.
Kur kas geriau „MVC“ atstovai atrodė NCAA atkrintamosiose varžybose – kovo beprotybėje. Sėkmingiausiai pastaraisias metais sekėsi „Wichita State“ universitetui, kuris ketverius metus iš eilės pateko tarp stipriausių 32 NCAA komandų. Ta pati „Wichita State“ 2013 metais žaidė NCAA finaliniame ketverte, kur pusfinalyje po atkaklios kovos keturiais taškais nusileido būsimiems čempionams „Louisville“. Nuo 1994 metų „MVC“ ekipos kovo beprotybėje dalyvavo 41-ą kartą ir 10 kartų pasiekė aštuntfinalį. Nė viena iš dabartinių dešimties „MVC“ komandų nėra tapusi NCAA čempione.
Mockevičius
E.Mockevičius ruošis NBA naujokų biržai ir sieks neįmanomo. Neįmanomo, nes daugybė faktorių – prieš lietuvį. Silpna programa vidutiniškoje konferencijoje. 207 cm ūgio vidurio puolėjas, kuris yra darbštus ir puikiai kovoja dėl atšokusių kamuolių, bet nėra super atletiškas ir negali atakuoti už baudos aikštelės ribų – bet kuris NBA skautas sutiktų, šiuo metu tokio tipo žaidėjai nėra paklausūs NBA.
E.Mockevičius turėtų sulaukti kvietimo į treniruotes su NBA klubais ir NBA Vasaros lygą. Jei pasiseks, E.Mockevičius galbūt dalyvaus „Portsmouth Invitation“ turnyre, kuriame dažniausiai žaidžia būsimi NBA antrojo rato šaukimai, NBA Plėtojimosi lygos ir profesionaliai Europoje rungtyniausantys žaidėjai. Panašioje situacijoje buvo dabar Miuncheno „Bayern“ klubui atstovaujantis Johnas Bryantas, kuris 2008–2009 metų NCAA sezone sugriebdavo 14,2 kamuolio (ketvirtas geriausias rezultatas XXI amžiuje). Buvusi „Santa Clara“ universiteto žvaigždė sulaukė kvietimo į NBA treniruotes, žaidė NBA Plėtojimosi lygoje ir vėliau persikėlė į Europą.
Vienintelė E.Mockevičiaus galimybė – padėti „Evansville“ pirmą kartą tapti „Missouri Valley“ konferencijos nugalėtoja, po 17 metų pertraukos nuvesti „Evansville“ į NCAA atkrintamąsias, sėkmingai pasirodyti prieš stipriausias JAV mokyklas, nustebinti NBA treniruotėse ir laukti stebuklo NBA naujokų biržos naktį. Grįžtant į realybę, E.Mockevičiaus šansai žaisti NBA – super minimalūs, tačiau perspektyvos Europoje – didžiulės.
Sekite krepšinio analitiką Erildą Budraitį socialiniame tinkle „Facebook“. Susisiekti su autoriumi galite el. paštu: [email protected].
Norėdami komentuoti prisijunkite.