Nepramintais takais: pirmasis Rytų Europos krepšininkas NBA, kuriam koją pakišo priaugti nereikalingi kilogramai
(7)Šarūnas Marčiulionis, Draženas Petrovičius ar Aleksandras Volkovas. Šie dažnai minimi, kai kalba pasisuka apie pirmuosius Rytų europiečius NBA. Visus juos aplenkė aukštaūgis iš Bulgarijos – Georgijus Gluškovas. NBA gyrėsi, kad jai pavyko tai, ko nesugebėjo padaryti politikai. Krepšinio diplomatai geležinę uždangą praskleidė dar 1985 m. Gluškovo karjera už Atlanto buvo trumpa, o jo vardas liko apipintas įvairiais gandais. Tačiau bulgaras pramynė taką į stipriausią pasaulio lygą po jo sekusiems europiečiams.
Nuo nevykėlio iki nacionalinės sensacijos
Vieną dieną penkiolikametis G.Gluškovas ir jo krepšinio treneris Petaras Milčevas pamatė skelbimą laikraštyje – rengiamas jaunųjų talentų konkursas. Paauglio ūgis – 185 cm., tad pildydami anketą jie prideda du papildomus centimetrus. Šių negana. G.Gluškovas nesulaukia kvietimo į Sofiją. Sporto mokyklos Plevene ir Rusėje taip pat parodo jaunuoliui duris. Tačiau visai netikėtai paauglys atkreipia jo kartos vaikinų komandą rinkusio trenerio iš Jambolio dėmesį. Penkiolikametis palieka gimtąjį miestelį.
Per metus G.Gluškovas pasistiebė, kaip dosniai palaistyta gėlė. Šešiolikmečio ūgis – 198 cm. Išsigandusi mama skuba parodyti sūnų gydytojui. Medikai moterį nuramina – vaikas normalus. Tiesa, jam vystosi širdies aritmija, bet sportininko karjerai ji įtakos neturės. Ūgtelėjusio G.Gluškovo geidžia visi Bulgarijos treneriai. Jį užgriūva kvietimų lavina. Tiesa, vaikinas ilgisi namų ir nori mesti krepšinį, bet mama jį atkalba, o treneris priima Georgį į savo šeimą. Devyniolikos G.Gluškovas debiutuoja nacionalinėje vyrų rinktinėje. Įspūdinga, prisiminus, kad vos prieš kelis metus treneriai jį vijo šalin.
JAV žurnalistų dėmesys
Šiais laikais jaunieji talentai ilgai ruošiasi naujokų biržai, pasiryžę dalyvauti su nekantrumu laukia savo pavardės. Tuomet neretam krepšininkui NBA skautų dėmesys tapdavo naujiena. 1985 m. G.Gluškovas Štutgarte stumdėsi su stipriausiais Europos centrais, kai savo nuostabai sužinojo, kad Finikso „Suns“ pasirinko jį 148-uoju šaukimu. Amerikiečių smalsumą sužadino įspūdingas bulgaro pasirodymas nacionalinėse pirmenybėse. Žaidėjas fiksavo 23 taškų ir 19 atkovotų kamuolių vidurkius, o jo atstovaujama Varnos „Akademik“ tapo šalies čempione. Tiesa, G.Gluškovui jau buvo 25-eri.
„Išvykau į Ameriką nežinodamas, ko tikėtis. Man buvo pasakyta, kad dalyvausiu treniruočių stovykloje“, – prisiminė G.Gluškovas. Bulgarą oro uoste pasitiko būrys žurnalistų. Sportininkas iš Rytų Europos JAV tebebuvo egzotika. Lyg ateivis iš kitos planetos.
Treniruotėse G.Gluškovas sužibėjo. Treneriai įvertino jo jėgą ir puikią kovą dėl atšokusių kamuolių. Rugsėjo pabaigoje Fyniksas iškilmingai paskelbė apie naują pirkinį. Krepšininkas su „Suns“ pasirašė 200 tūkstančių dolerių vertės kontraktą. Arizonos klubas užsuko informacinę kampaniją: pasirodė lankstinukai supažindinę amerikiečius su Bulgarija.
1985 m. lapkričio 6 d. atvykėlis iš socialistinio bloko pirmą kartą žengia į aikštę NBA rungtynėse. G.Gluškovo debiutas neprisvilo: 7 taškai, 4 atkovoti kamuoliai, pora rezultatyvių perdavimų ir perimtų kamuolių. Tiesa, net 5 asmeninės pražangos vos per 11 minučių atrodė kaip pavojaus signalas.
„Tai nepamirštama. Mano didžiausia svajonė išsipildė akimirksniu“, – pamena bulgaras.
Gluškovas
Mįslingos svorio permainos
Įvairūs gandai supa europiečio kūno transformacijas. Po neblogos pradžios bulgaro žaidimo kreivė smigo žemyn. G.Gluškovas Amerikoje staiga ėmė storėti. Kalbėta, kad europietis pernelyg pamėgo „McDonalds“ asortimentą. Taip pat šnibždėtasi, kad tėvynėje G.Gluškovas naudojo steroidus, NBA draudžiamų preparatų negauna, todėl jo fiziniai pajėgumai gerokai sumenko.
Sezono eigoje bulgaro kilogramai ėmė tirpti įspūdingu tempu. Pavasarį daugiau staigumo įgavęs krepšininkas suaktyvėjo puolime. Trejose rungtynėse jam pavyko pasiekti 13 taškų. Toks ir liks jo rekordas NBA. „Suns“ sutarties nepratęsė.
Klubo sprendimas turėjo aiškias priežastis. NBA skautus žavėjo G.Gluškovo fizinė jėga. „Ironiška, bet atvykęs čia jis prarado savo jėgą“, – sakė tuometis „Suns“ generalinis direktorius Jerry Colangelo. Sezoną už Atlanto aukštaūgis baigė visai sulysęs, svėrė 10 kilogramų mažiau nei tada, kai Fynikso komanda pasirašė su juo sutartį.
Milžiniški svorio svyravimai nebuvo vienintelė krepšininko problema už Atlanto, kadangi G.Gluškovas nekalbėjo angliškai. Su europiečiu teko bendrauti per vertėją. Jo tarpininkavimas atimdavo daug laiko. Būta ir nesusipratimų. Pagrindinis „Suns“ komandos centras Alvanas Adamsas prisiminė treniruočių stovyklos pradžioje paklausęs G.Gluškovo, ar šis supranta vokiškai. Europietis palinksėjo galva. Atrodė, kad pavyks bendrauti ir tiesiogiai. Po trijų mėnesių amerikietis kelionių žurnale perskaitė, kad priešingai nei jam įprasta, palinksėjimas Bulgarijoje reiškia neigiamą atsakymą.
Po sezono Fynikse G.Gluškovas dešimtmetį rungtyniavo Europoje. Įsimintinas buvo karjeros tarpsnis pavadinimą nuolat keitusioje Kazertos komandoje. Gluškovo ir brazilų legendos Oscaro Schmidto vedamas italų klubas 1989 m. pasiekė Europos Taurių laimėtojų taurės finalą, kur nusileido Madrido „Real“. Bulgarijoje G.Gluškovas – gerbiamas žmogus. Solidaus stoto vyras šiandien vadovauja šalies krepšinio federacijai. Visgi, ši struktūra antro tokio talento dar neužaugino. Praėjo 35-eri metai, bet G.Gluškovas tebėra vienintelis bulgaras žaidęs NBA.
G.Gluškovo statistika NBA per 49 rungtynes: 16 min., 4,9 tšk., 3,3 atk. kam., 0,7 rez. perd.
Parengė Eimantas Šaulitis
Norėdami komentuoti prisijunkite.