Nuo kreivų žvilgsnių aikštelėje iki legendos: įspūdingas laikui nepavaldaus L.Scola pavyzdys pasauliui
(17)Luisas gimė Argentinoje 1980 metais. Tiek dabar, tiek ypač tais laikais krepšinis čia nebuvo sporto šaka numeris vienas, kadangi karaliavo futbolas.
Vis tik ūgiu išsiskyręs berniukas labiau linko prie krepšinio. Nes matė savo tėvo pavyzdį. Profesionaliu krepšininku vyras nebuvo – rungtyniavo pusiau mėgėjiškai ir uždirbo tik simbolinę algą, į aikštę keliaudamas po 8 darbo valandų banke. Jis keliavo po šalį, važinėjo į turnyrus, žaidė mažuose Argentinos miestuose. Ir tą darė ne dėl pinigų.
„Klausiau savęs: kodėl jis tai daro?“, – pasakojo Luisas, vėliau supratęs to priežastį. Jo tėtis tą darė iš didžiulės meilės krepšiniui. Kaip sakė jis pats – tikrosios meilės krepšiniui, kurios pinigai nematuoja.
Tokiu požiūriu ir pavyzdžiu užaugo mažasis Luisas – Luisas Scola, kurio vardas krepšinyje įrašytas šalia šlovingų Argentinos rinktinės pasiekimų.
Scola
Jei Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) tais laikais krepšys buvo įprastas kiemo atributas, prie kurio burdavosi vaikai, tai Argentinoje į Luisą ir jo tėvą aplinkiniai žvelgdavo kreivai. Bet jiems buvo tas pats: pasistatę krepšį šalia garažo jie čia praleisdavo nesuskaičiuojamas valandas.
Daug pavyzdžių, iš kurių galėtų mokytis L.Scola neturėjo – tuo metu NBA transliacijos nebuvo prieinamos, tačiau pagaliau ėmus gauti įrašus, meilė krepšiniui dar labiau atsispindėjo argentiniečio akyse.
Argentinoje gatvėse nerasi krepšinio vienas prieš vieną ar trys prieš tris – tik įprastą penki prieš penkis, pasakojęs yra jis. Dėl to komandinis žaidimas taip įaugęs į kraują argentiniečiams. Kitas dalykas – atsidavimas sportui. „Įmesti 40 taškų ir laimėti smagu būtų kiekvienam, bet svarbiausia mėgautis procesu“, – dar vieną Argentinos krepšinio savybę išskyręs yra jis.
Kol Emanueliui Ginobili reikėjo laiko, kad imtų išsiskirti bent jaunimo lygyje, L.Scolai jo daug neprireikė. Pirmąjį profesionalų kontraktą jis pasirašė būdamas 15-os, o po poros metų tarptautiniame turnyre patraukė Vitorijos „Baskonia“ klubo dėmesį ir taip iškeliavo į Ispaniją.
Scola
„Galvojau, kaip toli galiu žengti? Ar galiu žaisti NBA?“, – pasakojo jis.
NBA L.Scola pasiekė – daug metų praleidęs Vitorijoje (pagrindinėje komandoje nuo 2000 iki 2007 m.) jis sulaukė savo šanso, kurį suteikė Hjustono „Rockets“ klubas.
Vėliau L.Scola pakeitė dar kelias ekipas: žaidė Fynikse, Indianoje, Toronte, Brukline. Nepaisant to, ne tai per ilgą karjerą argentinietį džiugina labiausiai.
2004 metų Argentinos triumfas neprilygsta niekam.
Su amerikiečiais L.Scolai teko susitikti ir anksčiau, bet tada jo komanda šansų neturėjo ir jautėsi apgailėtinai. Pavyzdžiui, 1999 m. JAV nušlavė argentiniečius 103:72, o vėliau – 88:59. Tačiau greitai viskas pasikeitė.
2002 m. pasaulio čempionato grupių etape Argentina pirmąsyk nugalėjo JAV rinktinę (87:80), o turnyrą baigė kaip vicečempionė. JAV tada klupo jau ketvirtfinalyje prieš būsimą čempionę Jugoslaviją.
Scola
Tai Argentinai buvo ženklas, jog nenugalimų nėra. Dėl to į 2004 m. Atėnų olimpiadą ši komanda keliavo neįtikėtinai pasitikėdama savimi. „Gal skamba juokingai, tačiau žinojome, kad tikrai galime JAV įveikti“, – sakė L.Scola.
Argentina ir JAV tąkart susitiko jau pusfinalyje ir savo svajonę E.Ginobili vedami argentiniečiai įgyvendino – eliminavo JAV iš kovos dėl titulo. Olimpiadą Argentina baigė kaip čempionė – finale sutriuškino Italiją.
„Su Argentinos aistra pasiginčyti negali niekas“, – juokėsi L.Scola.
Per savo karjerą 39-erių veteranas iškovojęs yra aukso ir bronzos medalius olimpiadose, sidabrą Pasaulio taurėje, auksą PanAmerikos žaidynėse, devynis trofėjus FIBA Amerikos taurėje.
Metai bėgo, bet L.Scola vis dar yra vienas ryškiausių žaidėjų rinktinėje ir visoje šių metų Pasaulio taurėje. Veterano skaičiai per 28 minutes siekia 17,8 taško, 7,3 atkovoto kamuolio ir 18,3 naudingumo balo.
Hernandezas, Scola
„Apie kokį amžių kalbate? Man juk 28-eri, ar ne tiesa?“, – pokštauti mėgsta L.Scola, iš tiesų rodantis fantastinę formą būdamas savo metų.
Visa tai – dėl didelio įdedamo darbo ne tik sportuojant, bet ir itin atidžiai stebint savo mitybą, kuri nėra labai įprasta sportininkams.
L.Scola jaunystę išlaikyti bando nevartodamas riebalų (išskyrus gaunamus iš avokadų ar riešutų), cukraus ir miltinių patiekalų, taip pat jis riboja pieno produktus, raudoną mėsą, kai kurias daržoves. Jis nevalgo pusryčių ir sportuoja tuščiu skrandžiu, neužkandžiauja ir pietauja apie 14–15 valandą, o vakarieniauja 20 val.
Argentinietis laikosi itin griežto sporto ir gyvenimo režimo, kad galėtų tęsti savo legendos karjerą, ir tai duoda vaisių.
Šiai legendai tai jau rekordinis – penktas – pasaulio čempionatas karjeroje ir kartu su Argentinos rinktine jis gali vėl nuveikti šį tą įsimintino. Jau šiandien laukia pusfinalis su Prancūzija ir galimybė papildyti kolekciją dar vienu medaliu.
„22 žmonės jau du mėnesius tikėjo, kad mes čia būsime. Mums tik tiek ir reikia – 22 žmonės. Tai yra toli gražu nuo stebuklo, mes esame gera komanda, savaitę žaidžiame nuostabų krepšinį. Mes nusipelnėme čia būti ir aš nepriimsiu klausimų apie stebuklą“, – po pergalės ketvirtfinalyje užtikrintas buvo L.Scola.
Pusfinalio pradžia – 15 valandą. Jį stebėkite Krepsinis.net portale.
Norėdami komentuoti prisijunkite.