Pagrįstas rinktinės atstovų atsargumas: istorinės pergalės prieš JAV dar nieko negarantuoja
(66)Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) rinktinė kiekviename didžiajame turnyre turi išskirtinį statusą – nors Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) žaidėjų jau turi daugelis rinktinių, kiekvienas amerikiečių pralaimėjimas vis dar nuaidi skambiai.
Vieną iš tokių staigmenų sugebėjo pateikti lietuviai, Pasaulio taurėje JAV rinktinę parklupdydami 110:104. Mūsiškiai prisijungė prie prancūzų ir argentiniečių kaip vienintelės rinktinės, parklupdžiusios amerikiečius dukart, o 110 taškų kraitis į jų krepšį – gausiausias Pasaulio taurės istorijoje.
Kad ir kiek pozityvo atneša tokios pergalės, rinktinės atstovai po pergalės buvo atsargūs ir visi kaip susitarę tvirtino, kad toks triumfas dar nieko negarantuoja. Strategas Kazys Maksvytis pirštu bedė į 2004-ųjų olimpiadą, kai pergalė prieš amerikiečius medalio neatnešė, priešingai, mažasis finalas buvo pralaimėtas būtent atsakomajame mūšyje prieš JAV.
Panašiais potyriais pasidalinti gali ir daugelis kitų JAV įveikusių rinktinių. Kelias į FIBA turnyrus atsivežti NBA žaidėjus amerikiečiams atsivėrė 1989-aisiais, o pirmą kartą tai įvyko 1992-ųjų olimpiadoje, kurioje visus šlavė „Svajonių komanda“. Be pralaimėjimų amerikiečiai žygiavo ir 1994-ųjų pasaulio čempionate bei 1996-ųjų olimpiadoje, o pirmieji plyšiai šarvuose pasirodė tik 1998-ųjų Pasaulio taurėje.
Amerikiečių serija nutrūko dėl lokauto negalint išsiųsti NBA žaidėjų, tuo dar grupių etape pasinaudojo lietuviai, vedami Artūro Karnišovo triumfavę 84:82. Vis dėlto lietuviai turnyrą baigė vos septinti, o amerikiečiai vėliau klupo dar kartą, pusfinalyje 64:66 nusileisdami rusams. Šie čempionais taip pat netapo, finale krisdami prieš Jugoslaviją, JAV rinktinė pelnė bronzą.
Šis turnyras tarsi „nesiskaitė“ – ryškiausia pavardė amerikiečių gretose tuomet buvo treneris Rudy Tomjanovičius, o sudėtyje šiuolaikiniam gerbėjui atpažįstami nebent Europoje žibėjęs Trajanas Langdonas ar vėliau solidžią karjerą NBA sukūręs Bradas Milleris. Vis dėlto tai pradėjo nieko negarantuojančių pergalių prieš amerikiečius madą.
2000-ųjų olimpiadoje su Vince’u Carteriu, Kevinu Garnettu bei kitomis žvaigždėmis grįžę amerikiečiai vėl laimėjo visus aštuonis mačus ir pasidabino auksu, nors arčiausiai sensacijos vėl buvo lietuviai, pusfinalyje likę per metimą nuo pergalės – 83:85. Šios komandos dar kartą susitiko ant pjedestalo, kur JAV atstovai šventė auksą, o lietuviai – bronzą.
Pirmieji „tikri“ amerikiečių pralaimėjimai pasipylė 2002-ųjų Pasaulio taurėje. Paulo Pierce’o, Reggie Millerio, Beno Wallace’o, Barono Daviso, Shawno Mariono ir kitų išskirtinių vardų atstovaujama rinktinė tuomet žaidė savo gerbėjų akivaizdoje (turnyras vyko Indianapolyje), bet subyrėjo kaip reta.
Dar antrajame etape amerikiečiai krito prieš Argentiną (80:87), užimdami antrąją vietą grupėje. Jiems tai reiškė ketvirtfinalį prieš Jugoslaviją, kuriame taip pat krista (78:81), o kovoje dėl penktosios vietos dar nusileista prieš Ispaniją (75:81). Pasaulio čempionais tuomet tapo jugoslavai, finale 84:77 įveikę Argentiną, o amerikiečiai turėjo tenkintis apmaudžia šeštąja vieta.
Amerikiečių sugrįžimu į sostą turėjo tapti 2004-ųjų olimpiada, kuri bet kuriuo atveju sutraukia daug daugiau dėmesio nei pasaulio čempionatas. Čia vėl atsiųsta solidi sudėtis, su LeBronu Jamesu, Allenu Iversonu, Dwyane’u Wade’u, Carmelo Anthony ir Timu Duncanu priešakyje, tačiau ir šis planas neišdegė – jau pirmajame mače net 73:92 nusileista Puerto Rikui.
Netrukus šiuo pavyzdžiu pasekė ir Šarūno Jasikevičiaus vedami lietuviai, laimėdami 94:90. Amerikiečiams tai atnešė vos ketvirtąją vietą grupėje ir tapo prakeiksmu augančiai auksinei Ispanijos kartai, kuri laimėjo kitą grupę, bet ketvirtfinalyje prieš amerikiečius neatsilaikė 94:102. Vis dėlto pusfinalyje JAV atstovai 81:89 krito prieš vėliau olimpiniais čempionais tapusius argentiniečius, o mūšyje dėl bronzos 104:96 atkeršijo lietuviams.
Nuvilianti amerikiečių serija tęsėsi ir 2006-ųjų Pasaulio taurėje, kurios pusfinalyje 95:101 nusileista nė vieno NBA žaidėjo neturėjusiems graikams. Amerikiečiai turnyrą baigė su bronza, o visas jėgas atidavę graikai finale jau nepasipriešino Ispanijai – 47:70.
Visi šie įvykiai vedė iki „The Redeem Team“ susibūrimo – L.Jamesas, Kobe Bryantas ir būrys kitų žvaigždžių 2008-ųjų olimpiadoje grąžino amerikiečius ant aukščiausio pakylos laiptelio. Amerikiečiai tuomet įsibėgėjo kaip reikiant ir be pralaimėjimų žygiavo penkis turnyrus paeiliui, iki pat 2016-ųjų olimpiados.
Dar vienu išskirtiniu istorijos puslapiu tapo 2019-ųjų Pasaulio taurė, kur amerikiečiai vargo jau grupės etape, tik po pratęsimo palauždami Turkiją (93:92). Antrajame etape jie klimpo graikų gynyboje (69:53), o ketvirtfinalyje galiausiai krito prieš Prancūziją (79:89), vėliau dar nusileisdami serbams (89:94) ir užimdami tik septintąją vietą.
Visiškai sklandi JAV rinktinei nebuvo ir Tokijo olimpiada, kuri pradėta 76:83 nusileidžiant prancūzams. Vis dėlto tai tapo vieninteliu turnyru, kuriame suklupę amerikiečiai vėliau susigriebė ir vėliau vis dėlto nužygiavo iki aukso. Kito pralaimėjimo jiems teko laukti iki vakarykštės akistatos prieš lietuvius.
„Džiugu, kad galėjome vėl įsirašyti į istoriją skambią pergalę. Dabar turime koncentruoti mintis į kitas rungtynes. Svarbiausia neatsipalaiduoti ir nepatikėti, kad galime viską. Turime su tokiu pasitikėjimu kaip prieš visas praeitas rungtynes ateiti ir į kitą mačą“, – po šviežiai iškovotos pergalės teigė Jonas Valančiūnas.
Jo atsargumas yra visiškai suprantamas. Viską susumavus, iš NBA krepšininkų sudaryta JAV rinktinė klumpa vienuoliktą kartą ir tik dvi iš ankstesnių tokių sensacijų juos paguldžiusioms rinktinėms atnešė auksą, dar keturi pasirodymai baigėsi medaliais. Norėdami prisijungdami prie šios kompanijos, lietuviai atsipalaiduoti negali, juolab ketvirtfinalyje laukia pasiduoti tikrai neketinantys serbai.
Iš NBA žaidėjų sudarytą JAV rinktinę įveikusiųjų sąrašas:
2002 metų Argentina – sidabras
2002 metų Jugoslavija – auksas
2002 metų Ispanija – 5-oji vieta
2004 metų Puerto Rikas – 6-oji vieta
2004 metų Lietuva – 4-oji vieta
2004 metų Argentina – aukas
2006 metų Graikija – sidabras
2019 metų Prancūzija – bronza
2019 metų Serbija – 5-oji vieta
2021 metų Prancūzija – sidabras
2023 metų Lietuva – ?
Norėdami komentuoti prisijunkite.