„Ryto“ naujokas – vienas brangiausių komandos žaidėjų, kuris sucementuos gynybą
(62)Vilniaus „Ryto“ komanda į savo gretas sekmadienį pasikvietė puikiai Europoje žinomą žaidėją – 28 metų 206 cm ūgio Maurice‘ą Ndourą.
Senegaliečio krepšininko kelias prasidėjo labai neįprastai – vaikystėje jis žaidė krepšinį ir futbolą, bet sulaukęs paauglystės išvyko mokytis į Japoniją, kur gavo stipendiją. Jokohamos vidurinės mokyklos komandoje M.Ndouras buvo tikra žvaigžde ir lyderiu.
Baigęs vidurinę M.Ndouras jau pasirinko tradicinį kelią – išvyko studijuoti į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), kur dvejus metus praleido Monroe koledže, o tada persikėlė į Ohajo universitetą. Geriausią savo sezoną sužaidė paskutiniais studijų metais, kai NCAA per 35 minutes įmesdavo 15,9 taško, atkovodavo 8,3 kamuolio ir atlikdavo 1,7 rezultatyvaus perdavimo.
M.Ndouras Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) klubų radaruose nebuvo, todėl savo pavardės naujokų biržoje neišgirdo. Dalaso „Mavericks“ pakvietė afrikietį pažaisti Vasaros lygoje, bet neišleido ant parketo ikisezoninėse rungtynėse ir nutraukė sutartį.
Madrido „Real“ ekipai reikėjo pastiprinimo priekinėje linijoje, todėl pasirašė sutartį iki sezono pabaigos su M.Ndouru. Vis dėlto rimto šanso pasireikšti Pablo Laso savo didelėje rotacijoje naujokui nesuteikė – Eurolygoje jis sužaidė tik 6 mačus ir per 8 minutes fiksavo 1,7 taško vidurkį. Ispanijos pirmenybėse taip pat ant parketo pasirodė tik 12-oje susitikimų ir fiksavo 2,3 taško vidurkį.
Didelei nuostabai M.Ndouras 2016 metų vasarą sulaukė kvietimo iš Niujorko „Knicks“ ir prisijungė prie Mindaugo Kuzminsko, kuris taip pat debiutavo šioje komandoje. Sezonas buvo prastas šiai Rytų konferencijos komandai, o M.Ndouras gavo galimybę pasirodyti 32-ejose rungtynėse ir per 10 minučių įmesdavo 3,1 taško bei atkovodavo po 2 kamuolius. Geriausias karjeros rungtynes NBA pirmenybėse M.Ndouras sužaidė prieš Memfio „Grizzlies“, kai per 29 minutes įmetė 15 taškų, atkovojo 7 kamuolius ir blokavo 3 varžovų metimus.
2017 m. lapkritį, taip ir negavęs dar vieno šanso NBA, M.Ndouras sugrįžo į Europą ir pasirašė sutartį su Kazanės „Unics“ klubu, kur apsistojo dviems sezonams. Pirmojo metu Europos taurėje M.Ndouras žaidė itin blankiai puolime – per 18 minučių sukrapštydavo vos 5,1 taško ir 6,6 naudingumo balus. Kur kas geriau jam sekėsi antrojo sezono metu, kur „Unics“ pasiekė turnyro pusfinalį, o pats atletas per 21 minutę jau pasižymėdavo 9,6 taško, 4,2 atkovoto kamuolio bei 11,5 naudingumo balo statistika.
Tuomet jis užfiksavo karjeros rekordą, kai sezono atidarymo rungtynėse prieš Baro „Mornar“ pelnė 29 taškus ir surinko net 41 naudingumo balą. „Unics“ grupėje dukart išbandė jėgas su „Rytu“: namuose M.Ndouras įmetė 6 taškus, surinko 4 pražangas ir sukrapštė tik 1 naudingumo balą, o išvykoje per 35 minutes surinko 9 taškus, 4 pražangas ir 8 efektyvumo balus. Savo pasirodymą „Unics“ sudėtyje M.Ndouras vainikavo susižėręs geriausiai besiginančio Vieningosios lygos žaidėjo prizą. Šiose pirmenybėse atletas įmesdavo 11,1 taško, sugriebdavo 4,4 kamuolio, perimdavo 0,9 kamuolio, blokuodavo 1,2 kamuolio ir rinkdavo 13,3 naudingumo balo. „Unics“ rodė geriausią gynybą lygoje – varžovams leisdavo įmesti 74,8 taško per mačą.
Būtent dėl savo gero žaidimo gynyboje M.Ndouras sulaukė kvietimo į Valensijos „Valencia“ gretas. Dvikovoje dėl minučių aikštelėje senegalietis visiškai nurungė buvusį žalgirietį Brocką Motumą, kuris trynė suolą ir neturėjo visiškai Jaume Ponsarnau pasitikėjimo, o štai M.Ndouras Eurolygoje rotacijoje gaudavo pasireikšti po 15 minučių ir per šį laiką įmesdavo 6,3 taško, atkovodavo 2,4 kamuolio bei rinkdavo po 7 naudingumo balus.
Pažvelkime į M.Ndouro sugebėjimus. Pirmiausia reikėtų išskirti šio puolėjo ištiestų rankų ilgį, kuris siekia net 223 cm, kai jo ūgis yra 206 cm. Ilgos rankos būtent ir suteikia galimybę šiam žaidėjui puikiai darbuotis gynyboje tiek perimant kamuolius, tiek blokuojant metimus. Štai ir praėjusiame sezone Eurolygoje per rungtynes jis pavogdavo po 1 kamuolį vos per 15 minučių.
Su M.Ndouru ant parketo „Rytas“ galės drąsiai keistis ginamaisiais, o patį žaidėją naudoti bent jau per dvi pozicijas, o esant reikalui – ir tris, pridedant „trečio numerio“.
Pernai Pasaulio taurės pirmajame mače Lietuvos rinktinė susitiko su Senegalu ir prieš dvikovą Krepsinis.net kalbintas Benas Matkevičius išskyrė M.Ndouro universalumą ir privalumus žaidžiant būtent lengvuoju kraštu.
„Jie išmoko žaisti kartu su Ndouru lengvojo krašto puolėjo. Ūgiai bus tikrai aukšti – daugiau nei 2 metrų bus keturių žaidėjų iš penkių, kurie bus ant parketo. Labai svarbu bus žiūrėti, kas dengs Ndourą ir jam reikės išmokti gintis prie mūsų perimetro žaidėjus, nes jam bus neįprastas kojų darbas“, – tada sakė rinktinės asistentas B.Matkevičius.
Vargu, ar „Rytui“ reikės daug M.Ndouro pagalbos lengvojo krašto pozicijoje, kur turi Arną Butkevičių, Gytį Radzevičių ir Luką Ulecką, tačiau opcija įdomi, jeigu norima rungtyniauti itin aukšta sudėtimi ir, tarkime, uždaryti baudos aikštelę.
M.Ndouras turi problemų komandinėje gynyboje, kai treneriai iš jo reikalauja gintis stepoutu. Afrikietis dažnai pernelyg agresyviai užpuola varžovų gynėją ir šiam atlikus perdavimą nespėja grįžti prie savo žmogaus. Taip pat „du prieš du“ gynyboje M.Ndourui sudėtinga sustabdyti varžovų gynėją, kuris veržiasi krepšio link. Dėka ilgų rankų puolėjas gali būti kiek labiau atsitraukęs nuo varžovo ir taip pasaugoti baudos aikštelę, o kai kamuolys nukeliauja jo tiesioginiam oponentui, spėja prišokti ir iškelti ranką tam, jog nebūtų laisvo metimo.
Puolime M.Ndouras mėgsta žaisti pikenrolą. Eurolygoje jis per ataką pelnydavo 1,069 taško, kas pagal „Synergy“ duomenis yra „vidutiniškai“. Visai neblogai M.Ndouras realizuoja savo progas po metimų iš statinių padėčių, kai meta vidutinį metimą arba tritaškį. Būtent šio elemento ir reikėjo „Rytui“, kadangi nei Martynas Echodas, nei Rokas Gustys nėra tie centrai, kurie praplėstų puolimą.
Toli gražu M.Ndouras nėra snaiperis ir daug tritaškių iš jo tikėtis neverta. Iki šiol žaistose ekipose senegalietis iš toli atakuodavo labai retai. Pernai Eurolygoje per 26 mačus atliko vos 10 šūvių iš toli (pataikė 4), o Ispanijos pirmenybėse iš 16 metimų (19 rungtynių) realizavo vos 3 (18,8 proc.). Akivaizdu, kad M.Ndouras nėra snaiperis ir komandos galbūt imsis rizikos prieš jį, kai oponentas liks saugoti baudos aikštelę, atiduodamas „Ryto“ atstovui metimą iš perimetro.
M.Ndouras moka žaisti nugara į krepšį, kas praėjusiame sezone Eurolygoje virto 1,24 taško per ataką, o tai yra „puikiai“ pagal „Synergy“ skalę. Šis puolėjas mėgsta bėgti į greitas atakas, taip pat yra žaidėjas, kuris turi uoslę geriems įkirtimams po krepšiu – tuomet reikia tik gauti laiku perdavimą iš gynėjo bei pelnyti lengvus taškus.
Su M.Ndouru ant parketo „Rytas“ tikrai varžovams nenusileis kovoje po krepšiais, kadangi jis puikiai grumiasi dėl kamuolių ir yra agresyvus „lipdamas ant lentos“ puolime, ką labai mėgsta Donaldas Kairys.
Kalbant apie charakterį, M.Ndouras niekada per savo karjerą nėra turėjęs problemų su drausme ir vertinamas kaip geras komandos draugas, kuris nesukelia problemų rūbinėje. Jis kalba net penkiomis kalbomis: prancūzų, anglų, japonų, volofų ir serer. Pastarosios dvi naudojamos tam tikruose Afrikos regionuose.
Išvada. „Rytas“ rinkosi tarp Jameso Gisto, Adreiano Payne‘o ir M.Ndouro bei įsigijo geriausią variantą. J.Gistas jau yra karjeros saulėlydį išgyvenantis veteranas, o A.Payne‘as, Krepsinis.net žiniomis, atmetė 20 tūkst. eurų mėnesinės algos pasiūlymą. Tuo tarpu M.Ndouras sutiko žaisti už 19 tūkst. eurų per mėnesį bei pagal atlyginimą nusileis tik Arnui Butkevičius.
D.Kairys teigė, kad ieškomas vidurio puolėjas, tad M.Ndouras regimas būtent šioje pozicijoje. Žinoma, kad jis galės padėti ir sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje bei bus įdomus tandemas su M.Echodu arba su Chrisu Mcculloughu. Juolab, kad svarbiose kovose daug patikimiau rotuoti M.Ndourą per dvi pozicijas nei leisti „ketvirtu numeriu“ rungtyniauti Kristijanui Kitsingui, kurio pasirodymas labai priklausomas nuo tritaškių pataikymo.
„Rytas“ įsigijo dar vieną žaidėją, kuris turi aukščiausio lygio žaidimo patirties. Tai, kad jis dar praėjusiame sezone žaidė Eurolygoje ir ten turėjo vaidmenį neblogoje komandoje, nemažai sako apie senegaliečio meistriškumą. Dar vasarą „Rytas“ derėjosi su M.Ndouru, bet tuomet jo kaina siekė 25 tūkst. eurų per mėnesį. Keista, kad jokia bent jau Europos taurės ekipa nepasirašė sutarties su šiuo žaidėju ir jis be klubo išbuvo iki pat spalio vidurio. M.Ndouras dar yra karjeros pike ir bus kupinas motyvacijos parodyti gerą žaidimą bei kitąmet pasirašyti solidų kontraktą, o potencialo tai padaryti turi labai daug.
M.Ndouro atvykimas sucementuos gynybą ir suteiks dar daugiau opcijų puolime. Apskritai, „Rytas“ šiuo metu turi labai pajėgią sudėtį, kokios sostinės komanda neturėjo jau daug metų. Ką gali ši žaidėjų ir trenerio kombinacija, pamatysime per artimiausią mėnesį, kai apsipras naujokas, pasveiks M.Echodas ir vilniečiai sutiks pajėgius varžovus, o ne LKL turnyrinės lentelės dugno ekipas.
Norėdami komentuoti prisijunkite.