„Top 10“ Europos vietinėse lygose dirbantys strategai: didelis pokytis Lietuvoje ir kosmopolitiški vokiečiai
(20)Lietuvos krepšinio treneriai aukšto lygio užsienio klubuose vis dar išlieka retenybe ir labiau išimtimi nei taisykle, o štai mūsų šalies aukščiausioje lygoje šiemet kaip niekad daug atvyko darbuotis specialistų iš užsienio.
Krepsinis.net pažvelgė į 10 stipriausių Senojo žemyno lygų klubus treniruojančių užsienio specialistų sąrašą ir jame sutinkame tris mūsiškius – Šarūnas Jasikevičius stovi prie Stambulo „Fenerbahče“ vairo, o Mantas Česnauskis treniruoja Slupsko „Energa Czarni“ klubą, o Virginijus Sirvydis sezono metu perėmė Zelionos Guros „Enea Stelmet Zastal“ vyr. trenerio kėdę. Tiesa, M.Česnauskis yra priėmęs Lenkijos pilietybę, tačiau gimęs ir užaugęs Lietuvoje.
Į „Top 10“ lygų sąrašą nepatenka Rumunija, kur dirba Sibiu CSU komandą treniruojantis Tomas Rinkevičius ar Japonijoje dirbantis Dainius Adomaitis. Taip pat Rimas Kurtinaitis jau kelis mėnesius treniruoja Baku „Sabah“ Azerbaidžane, o prie Kazachstano pirmenybių lyderių Almatos „Irbis“ vairo stovi Ramūnas Cvirka.
Lyderiai – Vokietija ir Lietuva
Didelis pokytis per metus įvyko Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“), kur pernai tokiu pat metu 11 iš 12 strategų buvo lietuviai – tik Panevėžio „7bet-Lietkabelį“ treniravo Nenadas Čanakas, kuris yra iš Serbijos. Dabar užsieniečių suskaičiuojame net penkis iš 11 galimų, o tai reiškia, kad net 45 proc. LKL trenerių yra atvykę iš kitų valstybių.
Vis dėlto gausiausia delegacija yra Vokietijoje, kur iš 18 klubų net 15-oje dirba strategai iš svetur, kas yra 83 proc.
Lenkijoje dirba 6 užsienio treneriai iš 16 (37,5 proc.), jeigu M.Česnauskį traktuosime kaip lietuvį, analogiška situacija yra ir Italijoje. Tuo tarpu Turkijoje – 4 iš 16 (25 proc.), Ispanijoje – 4 iš 18 (22 proc.), Adrijos lygoje – 3 iš 14 (21 proc.). Tiesa, tik vienintelis Ioannis Sfairopoulos yra strategas, kuris dirba lygoje ne iš Balkanų krašto. Graikijoje svetimšaliai užima 2 vyr. trenerio vietas iš 12-os galimų (16,7 proc.). Prancūzijoje yra tik 3 specialistai iš užsienio, kas sudaro 16,7 proc. Izraelyje darbuojasi 2 treneriai užsieniečiai tarp 13-os klubų (15,3 proc.).
Izraelyje galioja taisyklė – užsienietis, norintis dirbti šios lygos klubo vyr. treneriu, privalo turėti tarptautinės patirties sezone prieš tai. Tai reiškia, kad turėtų būti treniravęs komandą Eurolygoje, Europos taurėje, FIBA Čempionų lygoje arba FIBA Europos taurėje, kur patirtimi skaitomi ir dalyvavimas atrankose turnyre. Prancūzijoje taip pat užsieniečiams reikia nueiti ilgą kelią tam, kad gautų bent jau asistento poziciją, kur tenka pateikti įvairius sertifikatus ir dar reikia turėti patirties aukščiausiame lygyje.
Serbai yra gausiausiai išsibarstę po stipriausias lygas – net septyni dirba šešiose skirtingose valstybėse. Du (N.Čanakas ir Oliveris Kostičius) yra Lietuvoje. Ispanų svetur yra šeši, bet net keturi darbuojasi Vokietijoje, Kroatija ir Graikija turi po penkis trenerius užsienyje.
Eurolygos klubų treneriai jau įskaičiuoti į vietinių lygų sąrašus, bet bendram supratimui galima pasakyti, kad 9 iš 18 komandų treniruoja vietiniai specialistai.
Sudėjus visas vietines lygas galima pasakyti, kad 67,2 proc. visų komandų dirba vietiniai specialistai. Apskritai net 31 proc. visų užsienyje dirbančių strategų treniruoja Vokietijos klubus. Akivaizdu, kad šios krepšinio lygio pakilimas aiškiai susijęs būtent su tuo, kad kviečiami treneriai pagal kvalifikaciją, o ne vokišką pasą. Vokietija niekada negarsėjo gerais strategais, todėl nusprendė remtis daugiau užsieniečiais.
Priešingai yra su prancūzais, kurie irgi dažnai keiksnoja savo vietinius trenerius ir prie rinktinės vairo stovintis Vincentas Collet nėra aukščiausio kalibro treneris, tačiau Prancūzijos krepšinio federacija labai nori, kad tobulėtų vietiniai treneriai, todėl gerokai apsunkina užsieniečių galimybes įsidarbinti.
Užsienyje dirbantys treneriai:
Serbai: 7 (Turkija, Lenkija, Lietuva 2, Bosnija ir Hercegovina, Italija, Prancūzija)
Ispanai: 6 (Lenkija, Vokietija 4, Graikija)
Kroatai: 5 (Turkija, Ispanija, Lenkija 2, Italija)
Graikai: 5 (Ispanija, Lietuva, Serbija, Italija, Izraelis)
Lietuviai: 3 (Lenkija 2, Turkija)
Slovėnai: 3 (Ispanija, Serbija, Vokietija)
Amerikiečiai: 3 (Italija, Vokietija 2)
Suomiai: 3 (Prancūzija, Vokietija 2)
Italai: 2 (Lietuva, Prancūzija)
Bosniai: 2 (Italija, Vokietija)
Belgai 2 (Vokietija)
Juodkalniečiai: 2 (Turkija, Ispanija)
Makedonai: 1 (Lietuva)
Argentiniečiai: 1 (Vokietija)
Slovakai: 1 (Vokietija)
Izraeliečiai: 1 (Vokietija)
Turkai: 1 (Graikija)
Norėdami komentuoti prisijunkite.