Užgesę talentai: su A.Macijausku lygintas snaiperis ir vos 23-ejų karjerą baigęs T.Paliukėnas
pirma dalis (28)Praktiškai kiekvienais metais Lietuvos krepšinio padangėje atsiranda bent po kelis talentus, žibančius savo amžiaus rinktinėse ir vedančius jas į pergales.
Vis dėlto ne visi perspektyvūs žaidėjai virsta aukščiausio lygio krepšininkais. Vieniems sutrukdo traumos, kitiems – charakterio savybės, o yra tokių, kuriems iki aukščiausio lygio pritrūksta tiesiog žiupsnelio sėkmės.
Portalas Krepsinis.net apžvelgia pastarojo dešimtmečio jaunimo rinktinėse puikius rezultatus demonstravusius krepšininkus, kurių karjeros nesusiklostė taip gerai, kaip buvo prognozuojama.
Fiodorovas
Ignas Fiodorovas (24 metai, 196 cm)
2016 metais Lietuvos iki 20 metų rinktinė tapo Europos vicečempione, o I.Fiodorovas buvo vienas iš kertinių šios komandos žaidėjų. Puolėjas vidutiniškai rinko po 8 taškus ir sugriebdavo po pora kamuolių, o finale, kuriame lietuviai 55:68 nusileido ispanams, I.Fiodorovas pelnė 13 taškų (1/2 dvit., 3/5 trit., 2/2 baud.) ir buvo rezultatyviausias komandoje.
Toje pačioje sidabrinėje rinktinėje rungtyniavo ir dabar jau vyrų krepšinyje įsitvirtinusi Martynų trijulė – Echodas, Sajus, Varnas bei tokie žaidėjai, kaip Regimantas Miniotas, Kristupas Žemaitis, Laurynas Beliauskas.
Du sezonus I.Fiodorovas rungtyniavo Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ ekipoje, tačiau savo vertės LKL klube taip ir neįrodė – 2017–2018 metų sezone jis rinko po 3 taškus, atkovojo po kamuolį ir fiksavo po 2 naudingumo balus.
Sugrįžęs į Nacionalinę krepšinio lygą (NKL) I.Fiodorovas apsivilko Mažeikių „Erelių“ marškinėlius ir ten jau turėjo solidesnius skaičius – 12 taškų, 6,1 atkovoto kamuolio ir 15,3 naudingumo balų.
Šio sezono eigoje jis buvo prisijungęs prie Jonavos komandos ir joje rinko 9,8 taško bei 9,8 naudingumo balo, tačiau tik dėl patekimo į atkrintamąsias varžybas kovojusią komandą paliko dar prieš čempionato sustabdymą.
I.Fiodorovui dar yra vos 24 metai ir galimybių karjeros kreivę pakelti į viršų yra, tačiau būtent per artimiausius kelis sezonus ir spręsis jo likimas.
Staniulis ir Čepukaitis
Giedrius Staniulis (29 metai 205 cm)
1991 metų gimimo karta didelių žvaigždžių neturėjo, tad dažnai prie šios komandos jungdavosi ir krepšininkai, gimę metais vėliau, o ir pats aukštaūgis skambiausią pergalę jaunimo krepšinyje pasiekė su metais vyresne karta – 2008 metais iškovotas Europos iki 18 metų sidabras.
Nors šiose pirmenybėse G.Staniulis ryškesnio vaidmens nevaidino, tačiau 2011 metais Europos dvidešimtmečių čempionate kaunietis jau rinko 8,9 taško ir atkovojo 6,7 kamuolio, o jo oponentais buvo tokios dabarties žvaigždės kaip Bojanas Dubljevičius, Nikola Mirotičius ar Evanas Fournier.
Vyrų krepšinyje G.Staniulis turėjo visai neblogų sezonų ir atstovaudamas Prienų klubui LKL čempionate jis rinko 12,3 taško, atkovojo 7,7 kamuolio bei fiksavo 15,6 naudingumo balo.
Keista, kad visai neblogus skaičius šalies pirmenybėse demonstravęs G.Staniulis sulaukė tik Prancūzijos 3-osios lygos klubų dėmesio. Būtent ten pastaruosius sezonus šis krepšininkas ir praleido. Paskutinį kartą Lietuvoje aukštaūgis rungtyniavo 2017–2018 metų sezone Kėdainių „Nevėžio“ gretose ir pelnė 6,1 taško bei rinko 7,4 naudingumo balo.
Paliukėnas
Tautvydas Paliukėnas (23 metai, 193 cm)
Būdamas vos 23 metų T.Paliukėnas nusprendė „kabinti sportbačius ant vinies“ ir bandyti save realizuoti kitose srityse. Tokia žinia daugeliui buvo netikėta, kadangi vienu metu šis gynėjas buvo laikytas itin perspektyviu.
Didžiausias jo pasiekimas jaunimo krepšinyje – 2016 metais iškovotas Europos dvidešimtmečių sidabras. Šiose pirmenybėse gynėjas rinko 5,6 taško ir atliko po 3 rezultatyvius perdavimus. Ankstesniuose čempionatuose T.Paliukėno asmeniniai pasirodymai buvo įspūdingesni – 2014 metais aštuoniolikmečių Europos čempionate jis rinko 10,9 taško ir 2,6 rezultatyvaus perdavimo, o dar dviem metais anksčiau – 10,5 taško ir po 1 rezultatyvų perdavimą.
Debiutinį T.Paliukėno pasirodymą LKL aptemdė čiurnos trauma ir Utenos „Juventus“ gretose šis krepšininkas sužaidė vos keliose rungtynėse bei išvyko į Molėtų „Ežerūną“, žaidžiantį NKL čempionate.
Prieš pat baigiant karjerą T.Paliukėnas sugebėjo su Palangos „Kuršių“ klubu nukeliauti iki NKL finalinio ketverto, o pats gynėjas tame sezone buvo vienas iš komandos lyderių – jis pelnė 8,7 taško, atliko 3,3 rezultatyvaus perdavimo ir fiksavo 9 naudingumo balų vidurkį.
Pukis („Šilutės“ nuotr.)
Deividas Pukis (28 metai, 194 cm)
Ne visi auksinės 1992 metų gimimo kartos žaidėjai pasiekė aukščiausią lygį. D.Pukis net 4 įvairaus amžiaus jaunimo čempionatuose dabinosi aukso medaliais ir atrodė, kad šio krepšininko laukia stulbinama karjera.
2010 metų Europos aštuoniolikmečių pirmenybėse Lietuvoje D.Pukis rezultatyvumu komandoje nusileido tik Jonui Valančiūnui, o jo tritaškių pataikymas siekė net 47 procentus. Jau tuomet šis gynėjas buvo lyginamas net su pačiu Arvydu Macijausku.
Vėlesniuose jaunimo čempionatuose D.Pukio skaičiai jau nebuvo tokie įspūdingi, tačiau komanda skynė auksinius apdovanojimus, o pats snaiperis, tuomet žaidęs Vilniaus „Sakaluose“, po eilinio dvidešimtmečių aukso sulaukė pasiūlymo iš antroje Ispanijos lygoje žaidusios Hueskos „Lobe“ ekipos.
Ispanijoje jo karjera nesusiklostė ir iš ten teko grįžti į NKL pirmenybėse žaidžiančią gimtojo miesto „Šilutės“ komandą. 2014–2015 metais D.Pukis trumpam buvo prisijungęs prie „Prienų“ ekipos, tačiau ten rinko vos 1,6 taško ir -1,2 naudingumo balo, o jo tritaškių pataikymas siekė tik 17,6 proc. Būtent po šio sezono snaiperis, nuolat persekiotas traumų, ir baigė savo karjerą.
Jankaitis
Augustinas Jankaitis (25 metai, 206 cm)
Nors aukščiausios prabos apdovonojimų ši karta taip ir neiškovojo, tačiau būtent iš jos išaugo Marius Grigonis, Lukas Lekavičius, Tomas Dimša, o Martinas Gebenas, Rokas Gustys ir Benas Griciūnas A.Jankaičiui suteikdavo tik poilsio minučių.
Vidurio puolėjas iškovojo Europos aštuoniolikmečių ir šešiolikmečių sidabrus, o pasaulio pirmenybėse džiaugėsi bronza. Įspūdingiausi jo skaičiai buvo 2012 metų iki 18 metų čempionate, kuriame A.Jankaitis rinko 10,4 taško ir atkovojo 6,3 kamuolio, o jo oponentais buvo tokie centrai kaip Dario Šaričius bei Willy Hernangomezas.
Būdamas 19 A.Jankaitis debiutavo „Pieno žvaigždžių“ ekipoje, tačiau debiutiniame sezone aukštaūgis rinko vos 2,2 taško ir 1,2 atkovoto kamuolio. Po metų skaičiai itin neišaugo – 2,2 taško ir 2,1 atkovoto kamuolio.
Po nevykusių bandymų įsitvirtinti LKL A.Jankaitis sezoną sužaidė Raseinių „Rasų“ klube NKL čempionate, vėliau būta Ispanijos antrosios, Prancūzijos ketvirtosios lygų klubų bei dar dar keletos NKL komandų.
Šį sezoną A.Jankaitis pradėjo Palangos „Kuršių“ gretose, tačiau dar spalio mėnesį rungtynėse su Šilalės „Lūšimi“ vilnietis nusitraukė dešinės kojos Achilo sausgyslę ir taip baigė pasirodymą.
Norėdami komentuoti prisijunkite.