V.Šeškaus virsmas – tapo labiausiai nuo legionierių priklausomu LKL treneriu
(13)Virginijus Šeškus pastaraisiais metais išgyvena naują karjeros etapą – persikėlimas iš Prienų į Jonavą pakeitė stratego įpročius.
Jonavos „Cbet“ vyriausiasis treneris karjeros pradžioje buvo žinomas dėl patriotiškos komplektacijos – jo renkamos komandos su retomis išimtimis buvo itin lietuviškos, tačiau pasikeitusios Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) tendencijos ir atsigręžti į legionierius.
Jonaviškiams žengus į LKL lyderio rolė buvo patikėta Emmanueliui Lecomte’ui, praėjusį sezoną pirmaisiais smuikais griežė Jeffery Garrettas, Glynnas Watsonas ir Goranas Huskičius, o šį sezoną kontrastas yra dar ryškesnis.
Užsienietiškiausia LKL komanda
Šį sezoną „CBet“ verčiasi penkiais legionieriais ir šis skaičius LKL nėra išskirtinis – mažiau užsieniečių ant parketo išbandė tik Klaipėdos „Neptūnas“, Vilniaus „Rytas“ (po 4) ir tik du svetimšalius turintis Panevėžio „7bet-Lietkabelis“. Kiek ironiška, kad lietuviškiausia lygos komanda daugiau užsieniečių išbandė trenerių štabe, kur Roberto Štelmaherio ir Akselio Vairogo tandemą pakeitė Nenadas Čanakas.
Vis dėlto legionierių įtaka Jonavoje yra didžiausia. Užsieniečiai pelno net 68 procentus komandos taškų (394 iš 582) ir pagal šį rodiklį neturi lygių visoje lygoje. Artimiausi konkurentai – Pasvalio „Pieno žvaigždės“, legionieriams dėkingos už 66 procentus taškų, tiesa, ir tokių žaidėjų komandoje yra vienu daugiau.
Daugiau nei pusę taškų legionieriai renka šešiose LKL komandose, o iš konteksto vėl krenta tik „7bet-Lietkabelis“ (20,2 procento). Arčiausiai šio skaičiaus – „Neptūnas“ (39,7 procento) ir Kauno „Žalgiris“ (39,8 procento).
LKL klubai pagal legionierių renkamus taškus:
1. Jonavos „CBet“ – 67,7 procento
2. Pasvalio „Pieno žvaigždės“ – 66,2 procento
3. Kėdainių „Nevėžis-Optibet“ – 65,1 procento
4. Utenos „Uniclub Casino – Juventus“ – 63,3 procento
5. „Gargždai“ – 62,3 procento
6. Mažeikių „M Basket-Delamode“ – 54,5 procento
7. „Šiauliai“ – 48,5 procento
8. Vilniaus „Rytas“ – 47,3 procento
9. Vilniaus „Wolves“ – 44,7 procento
10. Kauno „Žalgiris“ – 39,8 procento
11. Klaipėdos „Neptūnas“ – 39,7 procento
12. Panevėžio „7bet-Lietkabelis“ – 20,2 procento
„CBet“ skaičius iškreipia ne tik legionierių gausa, bet ir aiški vietinių žaidėjų stoka. Šaknų Jonavoje neįleidus Arnui Adomavičiui ir Nojui Mineikiui, rotacijoje liks tik trys lietuviai – Tauras Jogėla, Edvinas Šeškus bei praėjusį sezoną epizodinį vaidmenį turėjęs Lukas Kreišmontas, šiemet demonstruojantis progresą.
Ant LKL parketo su „CBet“ marškinėliais šį sezoną pasirodė tik šeši lietuviai. Pagal šį rodiklį pranokstamos tik penkis lietuvius išbandžiusios „Pieno žvaigždės“, bet ir čia yra išimtis – į jonaviškių šešetą įtraukti trupinius gavę Dastinas Morkūnas ir Robertas Syčius, kurioje sudėtyje taip pat nebėra.
Šis kontrastas tik stipresniu tampa FIBA Europos taurėje, kur legionieriai renka 73 procentus komandos taškų.
V.Šeškaus evoliucija
V.Šeškui tai yra jau antrasis panašus karjeros lūžis. Iki 2014-ųjų Prienuose darbavęsis strategas vedė visiškai lietuvišką komandą – 2013–2014 metų sezone jos marškinėlių neapsivilko nė vienas legionierius. Persikėlus į Vilniaus „Rytą“ strategui teko darbuotis su įvairesne sudėtimi, kurioje buvo Travisas Leslie, Mike’as Moseris ir Billy Baronas.
Akivaizdu, kad komunikacija tuomet veikė ne idealiai – nė vienas iš legionierių per sezoną nepasiekė net 16 minučių vidurkio, nors potencialo tam turėjo, o B.Baronas ilgainiui net sukūrė solidžią karjerą Eurolygoje.
Nudegęs specialistas grįžęs į Prienus dar dvejus metus vertėsi be legionierių, bet 2017-aisiais komandai stringant ryžosi eksperimentams – į komandą atvyko broliai Ballai, amerikiečių buvo ir daugiau, įskaitant Rashauną Broadusą, Kerviną Bristolį ir Bradley Tinsley.
2018–2019 metų sezonas V.Šeškui buvo paskutinysis Prienuose, o ilgai formuotoje komandos sudėtyje per sezoną išbandyti šeši legionieriai, nors nė vienas iš jų nesužaidė daugiau nei 16 rungtynių.
Į LKL su Jonavos klubu strategas grįžo pakeitęs ne tik požiūrį, bet ir įgūdžius – lietuviai giria jį už patobulintą anglų kalbą, nors legionieriai ir pripažįsta, kad kartais tik verbalinių sugebėjimų perduoti žinutei neužtenka.
„Didžiausias iššūkis kol kas buvo kalbos barjeras, kartais reikia būti labai susikaupusiam, kad pavyktų gerai komunikuoti, bet visi aplink gerai kalba angliškai ir padeda. Iš dalies dėl kalbos barjero įvyko ir pergalingas Edvino metimas Klaipėdoje. Treneris braižė vieną derinį, tada jį nutrynė ir braižė kitą, ne visi gerai supratome, kur turime būti“, – kuriozišką situaciją vos atvykęs į Jonavą nušvietė J.Garrettas.
V.Šeškų atsigręžti į legionierius pastūmėjo ne tik noras progresuoti, bet ir paprasčiausia būtinybė – lygai išsiplėtus iki dvylikos komandų, svetimšalių skaičiai šį sezoną turėtų mušti visus rekordus. Strategas vietoje vaško spaudimo iš jaunų lietuvių atsigręžė į rezultatų siekimą įprastesniu keliu, o pernykštis Karaliaus Mindaugo taurės (Citadele KMT) sidabras bei pasiektas LKL pusfinalis sufleruoja, kad tai veikia.
Norėdami komentuoti prisijunkite.