„Žalgirio“ naujokas – su Š.Jasikevičiui labai imponuojančia stiprybe ir aiškiais trūkumais
(45)Kauno „Žalgirio“ komandos pirmasis vasaros pirkinys nenustebino – „Sportando“ dar prieš du mėnesius skelbė, kad Steve‘as Vasturia pasirašė sutartį su kauniečiais, apie ką oficialiai buvo patvirtinta trečiadienį.
Portalas Krepsinis.net atidžiai seks „Žalgirio“ pirkinius ir su kiekvienu iš jų jus supažindins savo straipsniuose. Šįkart pažvelkime arčiau į vasarį 25-ąjį gimtadienį minėjusį 196 cm ūgio S.Vasturią.
S.Vasturia Kaune sutiks ir pažįstamą veidą – Notrdamo universiteto „Fighting Irish“ komandoje jis trejus metus žaidė kartu su Martinu Gebenu. Europoje jis savo kelią pradėjo trumpai Berlyno ALBA sudėtyje, kur sužaidė vos tris mačus, o tada išvyko į antroje Ispanijos lygoje žaidusią Palensijos „Chocolates Trapa“ komandą. Po solidaus sezono ten jį pastebėjo Vechtos RASTA. Apie šį klubą ir jo pavyzdinius darbo metodus portalas Krepsinis.net rašė šių metų pradžioje.
Įdomus faktas, kad žaidėjo „Wikipedia“ puslapyje visiškai kita jo gimimo data – 1996 m. kovo 15-oji. Iš tiesų S.Vasturia yra metais vyresnis ir gimtadienį švenčia vasario 10-ąją. S.Vasturios mama Kathy buvo krepšininkė, rungtyniavusi įžaidėjo pozicijoje Dikensono koledžo komandoje. Amerikietė 1994 m. įtraukta į koledžo Šlovės muziejų. Tuo tarpu Steve‘o tėvas Johnas žaidė beisbolą ir amerikietiškąjį futbolą Pensilvanijos universitete. Steve'as taip pat turi jaunesnį brolį Mike'ą, kuris Merilendo universitete žaidžia beisbolą. Žalgirietis gyvena su savo mergina Amanda Malinchak.
Stiprybės
Vienas iš svarbiausių dalykų, kurį itin mėgsta Šarūnas Jasikevičius – kūrybingumas. S.Vasturia puikiai geba kurti progas komandos draugams ir dėl savo universalumo gali rungtyniauti keliose pozicijose bei prisitaikyti prie skirtingų jam aikštelėje skiriamų užduočių. Įdomu tai, kad S.Vasturia RASTA sudėtyje nemažai žaidė net lengvojo krašto puolėjo pozicijoje, kai šalia jo aikštelėje būdavo gynėjai Maxas Di Leo ir Trevisas Simpsonas. S.Vasturia aikštelėje matėme trijose skirtingose pozicijose: įžaidėjo, atakuojančio gynėjo ir lengvojo krašto puolėjo. Nesvarbu, kurioje pozicijoje amerikietis bežaistų, jis puikiai kuria progas komandos draugams, išnaudodamas savo aikštės matymą, žaidimo „skaitymą“ ir gerus kamuolio perdavimo įgūdžius.
S.Vasturia pradžioje karjeros NCAA dar nebuvo matomas kaip labai geras kūrėjas: pirmajame sezone jis per 23 minutes atlikdavo tik 1,2 rezultatyvaus perdavimo, antrajame sezone šis skaičius buvo 1,7 per 33 minutes, o viskas pasikeitė trečiaisiais jo studijų metais, kai per 36 minutes atlikdavo 3,2 rezultatyvaus perdavimo. Sėkmingiausias sezonas jam už Atlanto buvo paskutinis (2016–2017 m.), kai per 35 minutes įmesdavo 13,1 taško, atkovodavo 3,9 kamuolio ir atlikdavo 3,3 rezultatyvaus perdavimo.
Ispanijos antrajame divizione S.Vasturia per 31 minutę atlikdavo 3,4 rezultatyvaus perdavimo, bet geriausiai savo kūrybos gyslelę atskleidė būtent RASTA sudėtyje – 4,9 perdavimo Vokietijos lygoje (per 21 mačą) ir 5,3 rezultatyvaus perdavimo FIBA Čempionų lygoje (per 13 susitikimų).
Kai S.Vasturia bando susikurti šansą atakuoti pats, jam reikalinga tvirta užtvara. Gynėjas turi puikų floaterį, kuriuo pasižymi ir žalgirietis Lukas Lekavičius. S.Vasturia moka pridengti kūnu kamuolį, kad išvengtų bloko nuo aukštaūgio.
Dar vienas S.Vasturios privalumas – protingas žaidimas komandinėje gynyboje. Nors ir neturi gerų fizinių savybių, S.Vasturia moka laiku susikeisti ginamaisiais, kyštelėti ranką ar užsiimti tinkamą poziciją, jog jo dengiamas žmogus negalėtų priimti kamuolio. Išskiriamas puikus kojų darbas, priverčiantis oponentus anksti paimti kamuolį į abi rankas bei puikiai susigrąžinama pozicija, kurią kartais praranda closeouto situacijose.
„Turbūt visi pažiūrėję į Steve‘ą pasakytų, kad jis tėra metikas, kuris nežaidžia gynyboje. Vis dėlto jis geba uždengti geriausius varžovų komandos žaidėjus“, – sakė kartu NCAA rungtyniavęs Zachas Auguste‘as, kuris praėjusiame sezone gynė Stambulo „Galatasaray“ garbę.
Silpnybės
Atletiškumo trūkumas neleidžia S.Vasturiai būti labai geram „vienas prieš vieną“ žaidėjui gynyboje. Dėl lėto šoninio judėjimo kojomis žalgiriečiui sunku sugaudyti greitesnius gynėjus, o kai įvyksta susikeitimai, jam sudėtinga atstovėti prieš stipresnius „trečius numerius“ po krepšiu, kurie geba išnaudoti savo pranašumą žaisdami nugarą į krepšį, kaip kad tai daro Edgaras Ulanovas. Tai sufleruoja, kad S.Vasturia vargu, ar Eurolygoje gaus minučių „trečio numerio“ pozicijoje. RASTA ekipa mėgo rungtyniauti itin žemu penketuku, kur sunkusis kraštas būdavo 197 cm ūgio, o Eurolygoje tokie scenarijai yra beveik nenaudojami.
Puolime S.Vasturia moka susirinkti taškus po gerų įkirtimų ir gero darbo būnant be kamuolio, bet žaisdamas „vienas prieš vieną“ turi problemų aplenkdamas oponentą, kadangi jam stinga startinio greičio. S.Vasturia Vokietijos lygoje pataikė tik 48,7 proc. (57/117) dvitaškių, o FIBA Čempionų lygoje šis rodiklis siekė 52,4 proc. (43/82). Daug pramestų dvitaškių lėmė faktas, kad S.Vasturia turėdavo atakuoti iš nepatogių padėčių, kai nesugebėdavo įveikti savo dengiamojo.
Taip pat S.Vasturia susiduria su problemomis, kai reikia išnaudoti „pranašumo situaciją“. Kai varžovai susikeičia ginamaisiais ir S.Vasturia atsiduria prieš greitesnį aukštaūgį, dėl greičio stygiaus dažnai nesugeba iki galo išnaudoti šios padėties. Tam, kad tokioje situacijoje S.Vasturia susikurtų geresnį metimą, jam reikia komandos draugo užtvaros.
Nerimą kelia S.Vasturios pataikymas iš toli – antrą sezoną iš eilės jis nesiekia 36 proc. Ispanijos antroje lygoje pataikė 34,6 proc. tolimų metimų, Čempionų lygoje realizavo vos 27,1 proc. (16/59) šūvių, o Vokietijos lygoje tikslą pasiekė 35,9 proc. (37/103) metimų iš perimetro.
Per savo studijų metus S.Vasturia tritaškius tik kartą metė daugiau nei 36 proc. – 2014–2015 m. sezone realizavo net 41,1 proc. (60/146) šūvių. Kitais sezonais šis rodiklis siekė 32,9 proc., 34,4 proc. ir 35,8 proc. Bendrai per karjerą NCAA pataikė 36,4 proc. (190/521) tritaškių.
Tikrai S.Vasturios negalime vadinti blogu metiku iš toli ir jo palikti laisvo taip lengvai tikrai negalima. Gali būti, kad „Žalgirio“ varžovai Eurolygoje pradžioje suteiks S.Vasturiai daugiau laisvės ties perimetru, todėl reikia baustis varžovus nuo pat pirmo mačo, jog šie nebegalėtų taikyti rizikos ties gynėju. Akivaizdu, kad S.Vasturia turės vasarą padirbėti ties savo metimu iš toli, kadangi jį Eurolygoje gali tekti naudoti dar dažniau, kur surasti kelių varžovų krepšio link bus dar sunkiau nei tai buvo Čempionų lygoje.
Išvada. S.Vasturios statistika FIBA Čempionų lygoje (30 min., 11,8 tšk., 3,9 atk. kam., 5,4 rez. perd., 13,2 naud. bal.) tikrai neatspindi jo gero pasirodymo, dėl kurio pakliuvo į „Žalgirio“ radarą. S.Vasturia tikrai nepretenduoja tapti „Žalgirio“ lyderio jau pirmajame savo sezone Eurolygoje, bet tai gali būti solidus žaidėjas, galintis puikiai padirbėti gynyboje ir sėkmingai kurti progas komandos draugams. S.Vasturia yra protingas ir aukštą krepšinio IQ turintis žaidėjas, todėl turėtų galiausiai perkąsti Š.Jasikevičiaus žaidimo schemas.
Vėl lieka atviras klausimas, kaip jam seksis adaptuotis Eurolygoje, kadangi Alexas Perezas, kuris taip pat atvyko iš FIBA Čempionų lygos, nesugebėjo įsitvirtinti aukštesniame lygyje. „Žalgiris“ neturi kitos išeities, kaip tik rizikuoti ir taip galbūt susirasti sau tinkantį gynėją. Juolab, kad Eurolygos komandoms visada stinga gerų kūrėjų, o šio turnyro patirties turinčius gynėjus susiperka gerokai turtingesni klubai. „Žalgiris“ įsigijo žaidėją su labai aiškiais pliusais ir minusais – dabar belieka sulaukti, kaip jam seksis savo sugebėjimus perkelti į kur kas aukštesnį lygį.
Norėdami komentuoti prisijunkite.