„Žalgiris“ rado žmogų, kuris aikštėje gali daryti praktiškai viską
(52)Royce'o O'Neale'o išvykimas į Nacionalinę krepšinio asociaciją (NBA) tapo jau antrąja neplanuota situacija šią vasarą, į kurią Kauno „Žalgirio“ vadovams bei treneriams teko reaguoti staigiai.
Ir panašu, kad reakcija – dar kartą labai apgalvota. R.O'Neale'ą „Žalgiryje“ pakeis prancūzas, kuris turi labai daug panašumų su ekipoje taip ir nedebiutavusiu pirmtaku.
25 metų 201 cm ūgio lengvasis kraštas, galintis žaisti atakuojančiu gynėju, Axelis Toupane'as aikštelėje gali daryti viską. Neabejotinai, prie žalgiriečių žaidimo jis prisidės visokeriopai.
Pastaruosius du sezonus prancūzas gyveno NBA svajone. Ir ne šiaip gyveno. 2015–2016 m. sezone stipriausioje planetos lygoje, atstovaudamas Denverio „Nuggets“, jis sužaidė 21 rungtynes.
Aikštėje praleisdamas po beveik 15 minučių A.Toupane'as vidutiniškai rinko 3,6 taško, atkovojo 1,5 kamuolio ir atliko 0,7 rezultatyvaus perdavimo.
Vis tik didžiąją dalį 2015–2016 m. ir praėjusio sezono puolėjas praleido NBA Plėtojimosi lygoje, kur gynė Toronto „Raptors 905“ ekipos garbę. Ten jo įtaka komandos žaidimui buvo labai didelė.
Per praėjusį sezoną „Raptors 905“ marškinėlius vilkėjo eilė žaidėjų, kurie migravo tarp pagrindinės komandos NBA, kurioje rungtyniauja Jonas Valančiūnas, ir antrinės. Tarp tokių buvo ir Pascalis Siakamas, ir Jakobas Poeltlas, ir Jaredas Sullingeris ir Delonas Wrightas.
Be jokios abejonės, minėti „Raptors“ pagrindinės sudėties žaidėjai Plėtojimosi lygoje dažnai nesulaukdavo rimtesnio pasipriešinimo ir su jais dublerių ekipa žaidė geriausią krepšinį, kokį galėjo žaisti.
Tačiau tarp tų, kurie komandoje praleido didžiąją sezono dalį, A.Toupane'as darė didžiausią teigiamą įtaką „Raptors 905“ puolimui. Su juo aikštelėje ekipa per 100 atakų vidutiniškai surinkdavo 112,5 taško, kai jam prisėdus ant atsarginių suolo puolimo efektyvumas suprastėdavo labai ženkliai – iki 106,7 taško per 100 atakų. Nė vieno kito „Raptors 905“ žaidėjo nebūvimas aikštėje komandos puolimui neturėjo tokios neigiamos įtakos.
Kuo A.Toupane'as buvo toks ypatingas? Aikštelėje jis galėjo daryti iš esmės viską. Be to, jis visada pasižymėjo energija ir noru.
Atkovojęs kamuolį prancūzas gali sėkmingai inicijuoti ir užbaigti kontrataką, taip pat jis išsiskiria aikštės vizija ir puikiais perdavimo įgūdžiais. A.Toupane'as gali sėkmingai žaisti „du prieš du“ bei prasiveržimais atakuoti dažnai lėtesnius lengvuosius kraštus.
A.Toupane'o agresyvumą gerai parodo mestų baudų metimų vidurkis, kuris praėjusiame sezone siekė net po 7 per susitikimą. Prilyginus visų komandos žaidėjų aikštėje praleistą laiką tam pačiam skaičiui (40 min.), A.Toupane'as išmesdavo po daugiausiai baudų metimų per rungtynes (10,2). Baudas prancūzas meta solidžiai – 80 proc. tikslumu.
Nuo pat karjeros pradžios Strasbūro SIG komandoje A.Toupane'o ryškiausiu trūkumu buvo įvardijamas metimas. Iš toli jis atakuodavo labai nenoriai, o metimų realizacija buvo nepastovi.
Pavyzdžiui, 2012–2013 m. sezone A.Toupane'as Prancūzijos pirmenybėse tritaškius metė 24 proc. tikslumu, o 2013–2014 m. sezone procentas pakilo iki patenkinamo 32 proc. Tiesa, Eurolygoje jis siekė vos 13 proc.
Taikliausiai tritaškius A.Toupane'as metė prieš pat išvykimą į JAV. 2014–2015 m. sezone prancūzas tolimus metimus Europos taurės turnyre realizavo 44 proc. tikslumu.
Svarbiausia tai, kad A.Toupane'as progresavo. 2015–2016 m. sezone Plėtojimosi lygoje procentas siekė 31 proc., o praėjusiame pakilo iki 35 proc. Tai jau pakankamai solidus rodiklis.
Vis dėlto nepaisant progreso tobulinant metimą, oponentai nelaiko A.Toupane'o itin pavojingo prie tritaškio linijos. Žaisdamas „pikenrolą“ jis sulaukia daug erdvės atakuoti iš tolimesnių distancijų, pasinaudojęs užtvara. Varžovų aukštaūgis dažniausiai lūkuriuoja gana arti krepšio, palikdamas prancūzui laisvą plotą.
Jis nebus tas žaidėjas, kuris privers Eurolygos strategus sukti galvą, kaip stabdyti jo ir kurio nors žalgiriečio „pikenrolą“. Veikiausiai identiška taktika remsis ir „Žalgirio“ varžovai Eurolygoje bei Lietuvos krepšinio lygoje (LKL). Taip bus dėl to, nes krepšininkas prastai meta po driblingo.
A.Toupane'as, kaip ir Edgaras Ulanovas, yra tas metikas, kuris nubausti gali tik iš statistiškų padėčių. Ypatingai mėgstamas prancūzo taškas – aikštelės kampai. Ypatingai kairysis kampas. Tritaškius iš to taško puolėjas praėjusiame sezone realizavo net 45 proc. taiklumu.
Iškalbingas skaičius, rodantis, jog prancūzas nemėgsta mesti po driblingo ir nekelia grėsmės metimu iš toli „du prieš du“ situacijoje – procentas asistuotų tritaškių, kuriuos jis praėjusiame sezone realizavo. Šis procentas rodė absoliučią daugumą – 94 proc., kai neasistuotų (po driblingo) įmesta vos 6 proc. iš 104 viso realizuotų.
Turbūt labiausiai A.Toupane'ą išskiriantis įgūdis puolime – perdavimas ir aikštės vizija. Puolėjas gerai skaito gynybos rotacijas, laiku pastebi atsilaisvinusius komandos draugus. „Žalgiris“ turės dar vieną kūrėją, kurių taip nori Šarūnas Jasikevičius.
Praėjusiame sezone prancūzas asistavo net 21 proc. visų taiklių „Raptors 905“ metimų, kai būdavo aikštėje. Tai procentas, kuriuo pasižymi įžaidėjai. Kalbant paprasčiau, per 28 minutes prancūzas atlikdavo net 3,6 rezultatyvaus perdavimo. Sutikite, labai solidus skaičius.
Taip iš dalies buvo dėl to, nes nemažai laiko A.Toupane'as praleisdavo atakuojančio gynėjo pozicijoje, kuri „Raptors 905“ schemose dažnai vykdydavo „du prieš du“ situacijas. A.Toupane'as „pikenrolą“ žaidžia ne blogiau už daugelį įžaidėjų.
Prancūzas turi ką pasiūlyti ne tik puolime. Ne mažiau universalus jis yra ir gynyboje.
Ūgis, greitos kojos ir ilgos rankos (208 cm ištiestos į šonus) leidžia A.Toupane'ui nei atsilikti nuo greitesnių atakuojančių gynėjų, nei pernelyg dažnai pralaimėti dvikovas arti krepšio po susikeitimo ginamaisiais. Kaip ir E.Ulanovas, jis labai universalus.
Gali būti, kad Š.Jasikevičiui kartais teks skėsčioti rankomis, matant, kaip A.Toupane'as pamiršta savo žmogų arba priima neteisingus sprendimus gynybinėse rotacijose, tačiau jis drąsiai galės pasitikėti šiuo prancūzu, kai reikės patikėti oponentų perimetro lyderio priežiūrą lemiamos atakos metu.
A.Toupane'o sudėjimas jam leidžia aikštėje užimti daug erdvės. Tai padeda prancūzui būti kur kas efektyvesniam pagalbos situacijose. Grįžtant iš pagalbos apačioje jam reikia įveikti kur kas mažesnį atstumą, kad pakeistų varžovo metimą, nei 201 cm ūgio lengviesiems kraštams, kurie neapdovanoti 7 cm ūgį pranokstančiu rankų ilgiu.
„Žalgiris“ įsigijo krepšininką, kuris atitinka R.O'Neale'o profilį ir galbūt net jį papildo. A.Toupane'as kauniečių žaidimui pridurs visko po truputį.
Norėdami komentuoti prisijunkite.