Krepšininkų ilgaamžiškumas – labai individualus. Vince‘as Carteris Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) rungtyniavo sulaukęs 43-ejų, o štai kitiems sportbačius ant vinies reikia kabinti gerokai anksčiau dėl ligos ar traumos.
Šįkart Krepsinis.net portalas pristato jums dešimt žaidėjų, kuriuos šios priežastys privertė anksčiau laiko pasidėti sportinę aprangą į šoną. Paruošėme sąrašą krepšininkų, kurių istorijos yra įdomios ir išskirtinės.
Arvydas Macijauskas (karjerą baigė būdamas 28-erių)
Sąrašą pradedame dviem lietuviais. Pirmasis jų – taiklusis snaiperis A.Macijauskas. Klaipėdiečio karjera nebuvo ilga, tačiau ganėtinai spalvinga: nuo gimtojo miesto „Neptūno“ iki Vitorijos bei Pirėjo ekipų, o taip pat – visų krepšininkų išsvajotosios NBA. Iš pradžių trūko Achilo sausgyslė, ir, kaip guodėsi pats krepšininkas, reabilitacija klostėsi labai prastai bei viena blauzda tapo 3 cm siauresnė nei kita, o vėliau sekė nugaros išvarža. Pastaroji trauma buvo lemtinga A.Macijausko karjerai. Su portalu Krepsinis.net bendravęs A.Macijauskas teigė, kad nostalgija krepšiniui yra išlikusi,bet laikas privertė susitaikyti su susiklosčiusiomis aplinkybėmis. „Nemėgtu gyventi praeitimi. Geriau žiūrėti į tai, kas bus, ir džiaugtis tuo, kas yra dabar“, – yra sakęs buvęs krepšininkas.
Jay'us Williamsas
Jay‘us Williamsas (paskutinį mačą sužaidė būdamas 22-ejų)
2002 m. NBA naujokų biržoje Čikagos „Bulls“ šį žaidėją pasirinko 2-uoju šaukimu – iškart po Yao Mingo. Gynėjas buvo tikra Djuko universiteto žvaigždė ir jam buvo piešiama itin šviesi ateiti stipriausioje pasaulio lygoje. Debiutiniame sezone J.Williamsas per 26 minutes įmesdavo 9,5 taško, atkovodavo 2,6 kamuolio ir atlikdavo 4,7 rezultatyvaus perdavimo bei buvo išrinktas į antrąją geriausių naujokų simbolinę komandą. Vis dėlto 2001 m. NCAA čempiono karjerą nutraukė nelemta motociklo avarija: 2003 m. birželio 19-ąją žaidėjo vairuojama „Yamaha“ dviratė transporto priemonė patyrė avariją. Žaidėjas buvo be šalmo ir pažeidė susitarimą su „Bulls“, kuris neleido vairuoti motociklo. J.Williamsas patyrė daugybines traumas, o rimčiausia iš jų – plyšę kryžminiai kelio raiščiai ir pažeisti kojos nervai. „Bulls“ sumokėjo 3 mln. JAV dolerių ir atleido žaidėją. 2006 m. J.Williamsas bandė sugrįžti ir pasirašė sutartį su NBA Plėtojimosi lygos Ostino „Toros“ ekipa, bet taip nė vieno mačo ir nesužaidė bei paskelbė baigiantis karjerą.
Reggie Lewisas (žuvo būdamas 27-erių)
Puolėjo likimas susiklostė ko gero dramatiškiausiai ir žiauriausiai iš visų. Ketveri metai pajėgiausioje planetos lygoje – tik tiek truko R.Lewiso karjera, kurios metu amerikietis rodė brandų ir kovingą krepšinį bei nebijodavo blokus dalinti tokiems žaidėjams kaip Michaelas Jordanas. Kovingas jis buvo ir gyvenime, kitaip jį pavadinti būtų sunku. Bostono „Celtics“ aprangą vilkėjęs R.Lewisas nepaisė medikų nurodymų ir dėl taip mylėto krepšinio visiškai netausojo sveikatos bei rungtyniavo su širdies problemomis. Nuo krepšinio aikštės puolėjo neatskyrė nei medikų bauginimai, nei artimųjų patarimai. 1993 metų liepą treniruotės metu R.Lewiso gyvybė užgeso. Staigi mirtis. 27-erių krepšininko išgelbėti nebegalėjo niekas. R.Lewiso gedėjo visa NBA ir beliko tik spėlioti, kaip galėjo susiklostyti jo karjera, jei kraupi mirtis nebūtų jos nutraukusi.
Roy'us
Brandonas Roy‘us (karjerą baigė būdamas 28-erių)
Nuo pat pirmojo sezono į NBA puikiai įsiliejęs gynėjas jau greitai turėjo pajausti, ką reiškia ne tik dominuoti ant parketo, bet ir susidurti su neatsiejama sportininkų gyvenimo dalimi – traumomis. Sėkmingą debiutą Portlando „Trail Blazers“ komandoje iškart apkartino čiurnos trauma, vėliau sekė pakinklinės sausgyslės problemos ir labiausiai B.Roy‘ui trukdžiusios abiejų kelių traumos. Sekė viena operacija, po jos – kita, dar vėliau – trečia. Operacinės stalas žaidėjui tapo beveik toks pats savas kaip ir krepšinio aikštė. „Man tai – skausminga diena. Myliu krepšinį, myliu Portlandą ir sirgalius, bet turiu baigti karjerą, nes sveikata yra svarbiau“, – tokią žinią dar 2011 m. paskelbė 27-erių B.Roy‘us, sukrėtęs visus komandos draugus ir kitus NBA žaidėjus. Tiesa, po pusmečio jis dar bandė grįžti ant parketo bei sukirto rankomis su Minesotos „Timberwolves“ klubu, bet sužaidęs vos 5 rungtynes gynėjas vėl turėjo iškęsti operaciją. Po tiek daug chirurginių intervencijų reabilitacija užtruko ilgai ir šįkart didžiulis noras žaisti nebeišgelbėjo B.Roy‘aus karjeros.
Karnišovas
Artūras Karnišovas (karjerą baigė būdamas 31-ejų)
Dabartinis Čikagos „Bulls“ klubo operacijų viceprezidentas savo karjerą turėjo nutraukti anksčiau laiko dėl kelio traumos. Paskutine puolėjo karjeros stotele tapo Barselonos „Barcelona“, kurioje jis rungtyniavo 2000–2002 metais. A.Karnišovas per savo karjerą su Lietuvos rinktine iškovojo du olimpiados bronzos medalius (1992 ir 1996 m.) bei Europos čempionate (1995 m.) pasidabino sidabru. Paskutiniu trofėjumi tapo 2001 m. laimėtas Ispanijos čempionatas. A.Karnišovas buvo tas žaidėjas, kuris kalbėjo nedaug, bet aikštelėje atlikdavo labai daug darbo ir buvo puikus žaidėjas. Galima pasidžiaugti, kad jam sėkmingai susiklostė karjera ir už aikštės ribų.
Mingas
Yao Mingas (karjerą baigė būdamas 31-erių)
Legendinis Kinijos krepšininkas, kurio pristatinėti nereikia: pirmasis NBA naujokų biržos šaukimas, ne vienerius metus skambiai rungtyniavęs Hjustono „Rockets“ gretose ir tempęs savo šalies rinktinę į svarbias pergales. Įspūdingo 229 cm ūgio milžinui pirmieji treji metai NBA klostėsi puikiai, tačiau vėliau lyg tikrame košmare pasipylė traumos, stabdžiusios įsibėgėjusį Y.Mingą. Pėdos nykščio operacija, vienas lūžis pėdoje, vėliau kitas – kelyje, tada – dar du pėdos lūžiai. Nuo 2005 iki 2011 metų Y.Mingas dėl nelemtų kojų traumų nedažnai galėdavo padėti savo komandai ir galiausiai 2011 m. po eilinių kojos problemų buvo priverstas paskelbti apie karjeros pabaigą. „Hjustone praleidau geriausius savo metus, sunku su viskuo atsisveikinti“, – neslėpė kinas. Ne sykį su milžinu aikštėje susitikęs legendinis Shaquille‘as O‘Nealas yra pareiškęs, kad jei ne traumos, Y.Mingas būtų tapęs vienu iš penkių geriausių „centrų“ krepšinio istorijoje.
Marčiulionis
Šarūnas Marčiulionis (karjerą baigė būdamas 32-ejų)
Nuo 1989 metų iki 1997-ųjų gynėjas rungtyniavo NBA, kur gynė „Golden State Warriors“, Sietlo „SuperSonics“, Sakramento „Kings“ ir Denverio „Nuggets“ garbę. Būtent pastaroji ekipa tapo paskutine karjeros stotele. Paskutiniajame savo sezone NBA Š.Marčiulionis dar per 15 minučių įmesdavo 6,8 taško bei būtų galėjęs drąsiai tęsti karjerą jeigu ne NBA, tai bent jau Europoje, bet pasitraukti jį privertė traumų padariniai, o ryškiausia buvo kojos trauma, dėl kurios jis nežaidė 1,5 metų. Vienas geriausių visų laikų Lietuvos gynėjų galėjo palikti dar ryškesnį pėdsaką krepšinio istorijoje.
Seanas Elliottas (karjerą baigė būdamas 33-ejų)
Puolėjas buvo ištikimas „Spurs“ komandos veteranas, San Antonijaus ekipos aprangą vilkėjęs vienuolika metų ir tik trumpam pasisvečiavęs Detroite. Tiesa, tik ketverius metus NBA reguliariajame sezone jam pavyko sužaisti daugiau nei 80 rungtynių – likę skaičiai buvo gerokai mažesni. Vis tik traumos S.Elliotto karjeroje buvo menkniekis, palyginus su tuo, kas nutiko 1999 metais. Apsilankius pas medikus tuo metu 31-erių krepšininkui teko išgirsti gero nežadančią diagnozę – židininė segmentinė glomerulosklerozė. Paprastai tariant, tai – inkstus stipriai žalojanti liga, kurios gydymas nėra efektyvus ir išgelbėti gali tik transplantacija. Tam S.Elliottas pasiryžo – inkstą jam paaukojo brolis ir jis galėjo vėl džiaugtis krepšiniu. Aukštaūgis tapo pirmuoju žaidėju, grįžusiu į aikštę po inkstų transplantacijos. Tiesa, pažaisti S.Elliottas spėjo neilgai ir 2001-aisiais vis tik paskelbė, kad baigia karjerą.
Marijonas Petravičius
Marijonas Petravičius (karjerą baigė būdamas 33-ejų)
Ir Lietuvos, ir Europos, ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) krepšinio mačiusio aukštaūgio gyvenimas nelepino nuo pat karjeros pradžios. Žaisti krepšinį jis pradėjo vos 17-os ir rungtyniaujant universitete M.Petravičių pirmąsyk palietė rimta trauma – plyšo kryžminiai kelio raiščiai. Vėliau, 2004 m. ruošiantis sezonui Ostendėje, po pėdos operacijos krepšininkui prasidėjo kraujo užkrėtimas. Situacija buvo labai rimta: ant operacinio stalo gultis teko net tris sykius, o medikai net svarstė galimybę amputuoti galūnę. Vis tik aukštaūgio negandos nepalaužė – jis ruošėsi grįžti į aikštę, bet tuomet trūko Achilo sausgyslė. Traumų sąrašas – įspūdingas, bet tai – ne pabaiga. 2008 m. pavasarį M.Petravičiui diagnozuotas stresinis pėdos lūžis, o galiausiai, būnant su rinktine, jis išgirdo diagnozę – plaučių mikroembolija. Ir tai buvo viskas. „Medikai nenorėjo, kad daugiau žaisčiau, nes tai būtų pernelyg didelė rizika sveikatai. Nusprendžiau, jog užteks rizikuoti – laukia nauji gyvenimo iššūkiai“, – sakė 2012 m. karjerą baigęs M.Petravičius.
Isiah Thomasas (karjerą baigė būdamas 33-ejų)
Šis amerikietis ne veltui buvo vadinamas vienu geriausių įžaidėjų NBA istorijoje. Savo geriausiais laikais (1984–1985 m.) I.Thomasas sugebėdavo atlikti vidutiniškai net po 13,9 rezultatyvaus perdavimo per rungtynes. Legendinis Detroito „Pistons“ ekipos atakų organizatorius sykį per susitikimą komandos draugams išdalino net 25 kamuolius. Skaičiai – daugiau nei fantastiški. Vis tik dukart NBA čempionui I.Thomasui teko susidurti su įvairiomis rankos, blauzdos, šonkaulių, kelio traumomis, o 1994 metais po Achilo sausgyslės plyšimo įspūdingų sugebėjimų įžaidėjo perdavimų krepšinio pasaulis nebematė. Beje, jei krepšininko karjera I.Smithui klostėsi labai gerai, tai vėliau jis spėjo pasižymėti kaip tragiškas vadybininkas – Niujorko „Knicks“ ekipą jis nugramzdino į siaubingas skolas, o klubo sirgaliai to negali pamiršti iki šiol.
Norėdami komentuoti prisijunkite.