Krepšinis yra nuolat tobulėjantis sportas – vien per pastarąjį dešimtmetį iš Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) praktiškai išnyko standartiniai vidurio puolėjai, 1960-ųjų vaizdo įrašuose šis sportas jau yra sunkiai atpažįstamas, o tai, kaip jis atrodė savo vystymosi pradžioje galima tik įsivaizduoti.
Buvo laikotarpis, kai šiuo metu tarsi elementarūs krepšinio elementai net nebuvo šio sporto dalimi. Vienas iš jų – metimas pašokus, be kurio pergalių siekimas tiesiog neįsivaizduojamas, tačiau jam išvystyti prireikė net penkių dešimtmečių.
Krepšinis pirmuosius žingsnius žengė dar 19-ajame amžiuje, tačiau 1937-aisiais, kai įleido gilias šaknis Lietuvoje, žaidėjai krepšį dar atakavo neatsiplėšdami nuo žemės. Tai kuo puikiausiai galima stebėti ir Europos čempionate, kuriame lietuviai net nešokinėdami iškovojo auksą.
Šiam sportui įgaunant vis didesnį populiarumą, jo tobulėjimas spartėjo, imtasi ieškoti efektyvesnių būdų rinkti taškus. Pionieriumi šioje srityje tapo Kenny Sailorsas, augęs Vajomingo Valstijoje. Vos 178 cm ūgio gynėjas nuo mažumės turėjo ieškoti netradicinių būdų pasižymėti, nes vien nuo savo brolio atsiliko keliolika centimetrų.
Jau paauglystėje K.Sailorsas ėmėsi atakuoti krepšį inovatyviu būdu, kuris šiais laikais atrodo toks įprastas. Amerikiečio metimo mechanika, pašokant nuo žemės, iškeliant kamuolį prie kaktos ir išleidžiant jį patogiu riešo judesiu, iki šiol gali būti laikoma etalonine.
Fiziniais duomenimis varžovams nusileidęs gynėjas išsiskyrė išradingumu ir jau trečiaisiais metais Vajomingo universiteto „Cowboys“ gretose nuvedė komandą iki Nacionalinės koledžų atletų asociacijos (NCAA) trofėjaus bei pelnė naudingiausio žaidėjo apdovanojimą. Dar du kartus jis pateko į geriausių turnyro žaidėjų penketą.
K.Sailorsas nebuvo pirmasis tokią metimo techniką taikęs studentas. Tikruoju šio elemento pradininku yra įvardinamas Johnas Milleris Cooperis, kuris tokią techniką nusižiūrėjo nuo komandos draugų metimus nenusileidžiant ant žemės pataisančių aukštaūgių ir ėmė tai taikyti toliau nuo krepšio. Tiesa, jo karjera ties universitetu ir baigėsi, o vėliau rungtyniavęs K.Sailorsas laikomas pirmuoju atnešusiu metimą pašokus į profesionalų krepšinį.
1946-aisiais, sulaukęs jau 25-erių, jis debiutavo tuometinėje Amerikos krepšinio asociacijoje (BAA), kuri tik po trejų metų prisijungė Nacionalinę krepšinio lygą (NBL) ir tapo Nacionaline krepšinio asociacija (NBA). K.Sailorsas debiutuodamas vilkėjo per metus subyrėjusios Klivlando „Rebels“marškinėlius. Čia jis buvo svarbus rotacijos žaidėjas ir sugebėjo „užsikabinti“ lygoje, nors buvo vos 178 cm ūgio, o tai jau prieš 74 metus buvo kuklus skaičius.
1949–1950 metų sezone K.Sailorsas iš tiesų suspindėjo, atsidūręs Denverio „Nuggets“ gretose. Kolorado ekipa per 62 mačus iškovojo vos vienuolika pergalių ir tapo prasčiausia lygoje, tačiau pats gynėjas žibėjo, rinkdamas 17,3 taško ir 4 rezultatyvius perdavimus.
Tokiu žaidimu jis pelnė vietą tuo metu jau žibėjusioje Bostono „Celtics“ ekipoje, tačiau šioje nepritapo, o po nesėkmingos antrosios sezono pusės Baltimorės „Bullets“ komandoje nusprendė baigti sportininko karjerą sulaukęs vos 30-ties bei pasirinko įprastesnį gyvenimo būdą.
NBA vėliau tobulėjo septynmyliais žingsniais, o K.Sailorso atneštą metimo techniką netrukus ėmė taikyti ir aukštesni bei fiziškai labiau apdovanoti žaidėjai. Šiuolaikiniame krepšinyje, jei neužaugsi bent iki 215 cm ūgio, neįvaldęs šio žaidimo elemento tiesiog nepakilsi anksčiau kiemo pasimėtymų.
Pats K.Sailorsas savo įtaką iš šono stebėti galėjo itin ilgai – jis nugyveno ilgą ir gražų gyvenimą, kurį širdies ritmo komplikacijos nutraukė tik 2016-aisiais, prabėgus dviems savaitėms po amerikiečio 95-ojo gimtadienio. Ilgaamžiškumas jam suteikė progą dalyvauti ir itin išskirtiniuose pagerbimuose – 2012-aisiais atletas buvo įtrauktas į NCAA „Šlovės muziejų“, 2014-aisiais šalia Vajomingo universiteto iškilo jam skirta statula.
Dabar K.Sailorso atminimą pasišovė įamžinti ir Stephenas Curry, kuris iš dalies gali būti šiam dėkingas už savo karjerą. Dar šį mėnesį turėtų pasirodyti Oklando „Golden State Warriors“ žvaigždės prodiusuojamas dokumentinis filmas apie K.Sailorso gyvenimą, pasiekimus ir poveikį krepšinio raidai. Nuostabios karjeros gynėjas gal ir nesukūrė, tačiau paliko reikšmingą pėdsaką sporto pasaulyje, dėl kurio jam gali dėkoti naujosios atletų kartos.
Norėdami komentuoti prisijunkite.