Trečiadienį portalas Krepsinis.net, remdamasis savo šaltiniais, paskelbė, kad Vilniaus „Ryto“ komandoje rungtyniaus garsusis Andrew Goudelockas.
31 metų 191 cm ūgio amerikietis prie naujosios ekipos prisijungs tik rugsėjo viduryje, tad jo debiuto dar reikės gerokai palaukti, o iki tol portalas Krepsinis.net siūlo susipažinti iš arčiau su šia buvusia Eurolygos žvaigžde.
Gynėjas prieš 2011 m. Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) naujokų biržą itin tryško pasitikėjimu savo jėgomis, kadangi paskutiniais studijų metais NCAA pirmenybėse rinko 23,7 taško per mačą (5-as rezultatas lygoje) ir matė save tarp 20 ir 30 šaukimo. Deja, realybė buvo tokia, kad A.Goudelocką 46-ą pasirinko Los Andželo „Lakers“ ekipa.
Debiutiniame sezone A.Goudelockas buvo rotacijos žaidėjas ir gavo pasireikšti 40-yje reguliaraus sezono mačų, per kuriuos ant parketo praleisdavo po 11 minučių ir įmesdavo 4,4 taško. „Lakers“ su Kobe Bryantu ir Pau Gasoliu priešakyje Vakaruose užėmė trečiąją vietą, o konferencijos pusfinalyje 1:4 pralaimėjo seriją Oklahomos „Thunder“ ekipai.
Prieš kitą sezoną „Lakers“ atleido A.Goudelocką, bet jis sugrįžo į komandos gretas po to, kai tapo G lygos naudingiausiu žaidėju, o Achilo sausgyslės traumą patyrė K.Bryantas. Gynėjas spėjo sužaisti 1 reguliaraus sezono ir 3 atkrintamųjų mačus, per kuriuos ant parketo praleisdavo net 27 minutes ir pasižymėdavo 12 taškų vidurkiu. Vis dėlto „Lakers“ ketvirtfinalyje pralaimėjo seriją 0:4 San Antonijaus „Spurs“ vyrams.
A.Goudelockas būtent toje serijoje užfiksavo savo geriausias rungtynes NBA, kai pelnė 20 taškų, bet „Lakers“ gėdingai pralaimėjo 89:120. 4-oje serijos dvikovoje jis pasižymėjo 14 taškų, tačiau teko nuryti dar vieną karčią piliulę – 82:103.
Puikiai supratęs, kad NBA savo laimės A.Goudelockas tikrai neras, pasuko į Europą – čia jam 1 mln. eurų vertės kontraktą įteikė Kazanės „Unics“ ir tikrai nenusivylė, kadangi atrado tikrą lyderį, kuris nuvedė Rusijos komandą į Europos taurės finalą, kur buvo nusileista Valensijos „Valencia“ komandai. 18,8 taško ir 15,2 naudingumo balo vidurkius fiksavęs A.Goudelockas tapo turnyro MVP ir pateko į geriausią simbolinį penketuką. Vieningoje lygoje jis fiksavo 19,8 taško ir 15,8 naudingumo balo statistiką ir ten taip pat atsiėmė naudingiausiam žaidėjui skirtą statulėlę.
Tame sezone „Unics“ Vieningoje lygoje nukeliavo iki pusfinalio, kur pralaimėjo seriją 0:3 prieš Maskvos CSKA. Reguliariajame sezone A.Goudelockas dukart žaidė prieš „Rytą“: „Siemens“ arenoje jis sumetė net 28 taškus ir surinko 25 naudingumo balus, o Kazanėje pasižymėjo 17 taškų bei 14 balų. Abi dvikovas atitinkamai 75:62 ir 82:62 laimėjo „Unics“.
Nieko nuostabaus, kad po tokio svaiginančio sezono A.Goudelockas turėjo padaryti žingsnį į priekį – į Eurolygą. Željko Obradovičius buvo patyręs fiasko su Stambulo „Fenerbahče“, kai neperžengė „Top 16“ barjero. Su A.Goudelocku buvo pasirašyta dvejų metų sutartis, kurios vertė siekė 5 milijonus JAV dolerių.
Goudelockas
Tuomet „Fenerbahče“ savo sudėtyje turėjo dabartinį Sakramento „Kings“ tandemą Nemanją Bjelicą ir Bogdaną Bogdanovičių, taip pat Janą Vesely, Ricky Hickmaną, bet A.Goudelockas spindėjo ryškiausiai – jis Eurolygoje fiksavo 17 taškų ir 14,4 naudingumo balų vidurkį. Ir šis žaidėjas buvo laiminčios komandos vedliu, kadangi ji pirmą kartą per klubo istoriją pasiekė Eurolygos finalinį ketvertą, kur pusfinalyje krito prieš Madrido „Real“ (87:96), o kovoje dėl trečios pozicijos nusileido CSKA (80:86).
Lemiamose kovose A.Goudelockas rodė tvirtą charakterį ir pusfinalį atseikėjo varžovams 26 taškus (11/17 metimai) bei 29 naudingumo balus. Mažajame finale jis buvo tik kiek kuklesnis – 24 taškai (10/15 metimai) ir 19 balų. Būtent šiame sezone A.Goudelockas užfiksavo savo Eurolygos taškų ir naudingumo balų rekordus – 34 taškai (10/13 tritaškiai) ir 40 balų dvikovoje su Miuncheno „Bayern“. Eurolygoje toks žaidėjo žygis neliko nepastebėtas ir jis pateko į antrą geriausią simbolinį penketuką.
Vasarą atskriejo žinia lyg iš giedro dangaus – A.Goudelockas palieka „Fenerbahče“. Pats žaidėjas teigė, kad norėjo likti ekipoje, bet tuometinis generalinis direktorius Omeras Onanas pranešė, jog ekipa pasinaudojo teise nutraukti sutartį. Buvo spėliojama, kas lėmė tokias skyrybas, bet Turkijos žiniasklaidoje apsistota ties versija, jog A.Goudelocko savo sudėtyje nebenorėjo matyti Ž.Obradovičius, kadangi žaidėjas neva į žaidimą neįtraukia komandos draugų, pats atlikdamas po 13 metimų per mačą.
A.Goudelockas turėjo susidomėjimo iš Eurolygos ekipų, bet nusprendė pasiimti pinigus – 2015 m. liepos viduryje pasirašė sutartį su Sindziango „Flying Tigers“ ekipa, kurioje fiksavo 22,1 taško vidurkį. Pasibaigus sezonui Kinijoje, atletas sulaukė savo paskutinės galimybės NBA – pasirašė sutartį su Hjustono „Rockets“, kur reguliariajame sezone per 6 minutes įmesdavo 2,8 taško, o atkrintamosiose per tokį pat laiką pasižymėdavo 3 taškais.
2016 m. vasarą A.Goudelockas vėl sugrįžo į Eurolygą – šįkart tapo Tel Avivo „Maccabi“ nariu. Buvo skelbiama, kad jam nebuvo pagailėta 1,2 mln. eurų už metus. „Geltonųjų“ sudėtyje amerikietis rungtyniavo labai panašiai, kaip tai darė „Fenerbahče“ ekipoje: 17,3 taško ir 16,1 naudingumo balo. Skirtumas tik tas, kad „Maccabi“ naujo formato Eurolygoje buvo autsaiderė – užėmė vos 14-ąją vietą tarp 16-os dalyvių – 10 pergalių ir 20 nesėkmių.
Goudelockas
Tame sezone A.Goudelockas susidūrė ir su sveikatos problemomis, dėl kurių praleido paskutinius 8 Eurolygos reguliaraus sezono mačus, o iš viso – 10. Tik sykį jis pasirodė ant parketo ir prieš Kauno „Žalgirį“, kai Lietuvoje per 20 minučių surinko 18 taškų bei 11 balų, o „Maccabi“ triumfavo 87:74.
Nusivylusi „Maccabi“ vadovybė pradėjo permainas ir A.Goudelockui čia vietos neliko, todėl jis persikėlė į 2016–2017 m. sezone paskutinę poziciją užėmusią Milano „AX Armani“. Ten amerikietis sėkmės pranašu tikrai netapo – metimai dažniau ėmė skrieti pro šalį, tritaškių pataikymas, demonstruotas Izraelio klube, smigo žemyn nuo 45,8 proc. iki 31,3 proc., o taškų vidurkis – nuo 17,3 iki 12,3. Daug pasako ir faktas, kad A.Goudelockas Eurolygoje nebesukrapštydavo net 10 naudingumo balų – 9,9 vidurkis. Simone Pianigiani vadovaujamos komandos žaidimas priminė visišką betvarkę ir nenuostabu, kad „AX Armani“ per 30 mačų pasiekė tik 10 laimėjimų bei liko 15-oje pozicijoje.
Verta išskirti 2018 m. kovo 20-ąją vykusias rungtynes, kai A.Goudelockas prieš „Žalgirį“ per 26 minutes prametė visus 8 metimus, prasižengė 4 kartus ir surinko net minus 9 naudingumo balus, kas yra jo karjeros antirekordas. Apskritai A.Goudelockas iš 74 susitikimų Eurolygoje tik 3 nepasižymėjo taškais.
„AX Armani“ organizacija liko dėkinga A.Goudelockui už tai, kad šis padėjo ekipai laimėti seriją 4:2 prieš Trento „Dolomiti Energia“ ir taip iškovoti Italijos lygos čempionų titulą, o pats amerikietis tapo finalo serijos naudingiausiu žaidėju, fiksuodamas beveik 16 taškų vidurkį.
2018 m. liepos pabaigoje įvyko antrasis A.Goudelocko sugrįžimas į Kiniją – šįkart jis pasirašė sutartį su Šandongo „Golden Stars“ ekipa ir tapo Donato Motiejūno bendraklubiu. Sezonas klostėsi sėkmingai ir A.Goudelockas fiksavo 23,2 taško vidurkį, pataikydamas tritaškius net 44,3 proc. tikslumu, bet tada įvyko nelemtas įvykis, kuris pakeitė jo karjerą – dvikovos metu patyrė kelio traumą. Vėliau šį įvykį lydėjo ir skandalas, kai A.Goudelockas negalėjo palikti Kinijos, kadangi niekaip nerado susitarimo su kinais, kurie nenorėjo jam mokėti pinigų, nors šie jam pagal pasirašytą sutartį priklausė net ir patyrus sezoną užbaigusią traumą.
„Kinijoje uždirbau gerus pinigus, bet ten gyvenimas buvo kitoks. Gatvėse nepamatysi juodaodžių, ten nėra amerikiečių. Gerai, kad turėjau tokios patirties, kuri praplėtė mano akiratį. Didžiausias skirtumas buvo maistas – valgiaraštyje buvo tokių patiekalų, kokių iki tol nebuvau regėjęs. Jeigu kažko paklausdavai padavėjos, ji tiesiog pasakydavo, kad tai vištiena arba jautiena“, – apie patirtį Kinijoje pasakojo atletas.
Minėta trauma įvyko 2018 m. gruodžio pabaigoje ir A.Goudelockas dėl jos negalėjo rungtyniauti daugiau nei metus. Pernai spalio 21-ąją jis pasirašė su tuometine „Ryto“ varžove Venecijos „Umana Reyer“, bet ant parketo pasirodė tik sausio 28-ąją Europos taurės „Top 16“ etapo rungtynėse prieš Patrų „Promitheas“. 13 mėnesių nežaidusiam A.Goudelockui pagauti žaidybinį ritmą buvo labai sudėtinga, tad per 14 minučių fiksavo sau kuklią 6,3 taško bei 4,7 naudingumo balo statistiką. Koronavirusas nutraukė sezoną, todėl nebuvo galimybės pamatyti, kaip iš tiesų atrodo A.Goudelockas.
„Aš įstrigau savo bute maždaug mėnesiui. Tai buvo beprotiška. Aš labai nuobodžiavau. Mano žmona ir vaikai buvo pasiruošę atvykti į Italiją, bet tada smogė virusas, todėl turėjome atšaukti skrydžius. Buvo atidarytos tik maisto prekių parduotuvės, ligoninės ir vaistinės. Kai Donaldas Trumpas pasakė, kad uždarys JAV sienas, turėjau greitai susipakuoti daiktus ir iškeliauti į JAV – kito kelio nebebuvo, nes galėjau Europoje įstrigti ilgam“, – neseniai duotame interviu JAV žiniasklaidai prisiminė A.Goudelockas.
Goudelockas
Pažvelkime iš arčiau į A.Goudelocko sugebėjimus aikštelėje, kuris turi „mini Mambos“ pravardę – ją gavo, kai rungtyniavo kartu su K.Bryantu. Taip žaidėjas vadinamas būtent dėl savo sugebėjimų rinkti taškus.
A.Goudelockas mėgsta beprotiškus metimus, kai atakuoja būdamas metru atsitraukęs nuo tritaškio linijos. Svarbiausia, kad tokie jo šūviai dažnai pasiekia tikslą. Pats žaidėjas yra juokavęs, kad geriau mes iš 8 metrų vos gavęs kamuolį nei padaręs driblingą ir priėjęs metru arčiau krepšio.
Įspūdį daro A.Goudelocko pataikymas iš distancijos per jo karjerą Eurolygoje – jis siekia net 41,1 proc. (160/389). Per 1,5 sezono Kinijoje „Ryto“ naujokas realizavo 42,5 proc. (182/428). Per vienintelį sezoną Europos taurėje ir Vieningoje lygoje su „Unics“ apranga pataikė 42,2 proc. (111/263) tolimų šūvių.
Gerokai iš konteksto iškrenta A.Goudelocko pasirodymas su „AX Armani“ apranga, kai jis pataikė tik 31,3 proc. tritaškių, bet tam yra paaiškinimas – amerikietis labai daug metimų atliko paskutinėmis sekundėmis. Nerandant kitų atakos sprendinių, A.Goudelockas nevengdavo ir švystelėti tritaškį per varžovo rankas. Akivaizdu, kad jam stigo drausmės, kurios S.Pianigiani treniruojamoje ekipoje niekada ir nebuvo. Visai kitoks su metimų pasirinkimais A.Goudelockas buvo pas Ž.Obradovičių. Donaldui Kairiui reikės aiškiai nustatyti žaidimo ribas, kitaip A.Goudelockas gali kaip reikiant įsisiautėti ir pamesti galvą.
A.Goudelockas savo puolimo arsenale turi ir metimus iš artimesnės distancijos. Dažniausiai amerikietis renkasi veržtis savo stipriąja dešine ranka į dešinę pusę ir ataką užbaigti floateriu – metimu vienu ranka pašokus ore. Dėl atletiškumo ir fiziškumo trūkumo A.Goudelockas yra retas svečias „po lanku“, todėl dažniau atlieka metimus iš vidutinio nuotolio.
Šį žaidėją labai retai matysime ir prie baudų metimo linijos – Eurolygoje per tris sezonus atliko 148 baudų metimus ar tik po 2 per susitikimą (atakavo 86,5 proc. tikslumu). Agresijos ir varžovų gynybos draskymo „Ryto“ sirgaliai neturėtų tikėtis, o toks darbas bus patikėtas Demetriusui Jacksonui, kurio tai ir yra stiprioji pusė.
Gynyboje A.Goudelockas nėra pats geriausias žaidėjas, bet tikrai nėra skylė. „Synergy“ duomenimis, prasčiausiai jam sekasi gintis „du prieš du“ situacijose ir čia galima išskirti prastą išlindimą iš už užtvaros bei vėlavimą susikeisti ginamaisiais. Gynyboje „vienas prieš vieną“ toliau nuo krepšio A.Goudelockas geba sustovėti visai neblogai, bet arti krepšio jis visiškai neatsilaiko prieš aukštesnius arba kiek fiziškai stipresnius oponentus, kurie žaidžia nugara – čia oponentai per ataką rinko net 1,182 taško. Taip pat A.Goudelockas labai nemėgsta, kai varžovai kietai prieš jį ginasi situacijose be kamuolio.
A.Goudelockas dažnai sulaukdavo kritikos už tai, kad net ir susidūręs su varžovų dviguba gynyba vis tiek atlikdavo labai sudėtingus metimus. Daug laiko kamuolį savo rankose turintis gynėjas Eurolygoje fiksavo 2,2 rezultatyvaus perdavimo vidurkį.
Išvada. „Rytas“ įsigijo tikrą „taškų darymo mašiną“, kuri šiuo metu gali būti gerokai aprūdijusi. Galima paskaičiuoti paprastai – per pastaruosius 20 mėnesių A.Goudelockas yra sužaidęs vos 3 susitikimus. Dar artimiausią mėnesį jis nežais, nes į sostinę atvyks tik rugsėjo viduryje. Medikų ataskaitose, kurias A.Goudelockas pateikė „Rytui“, teigiama, kad žaidėjas yra visiškai pasveikęs, o buvusi trauma nėra ta, kuri yra linkusi pasikartoti. Vaizdo įrašuose A.Goudelockas pademonstravo, kad žaidžia kontaktinį krepšinį, bet apie tikrąją jo formą treneriai spręs jau šiam įžengus ant „Jeep“ arenos parketo.
Akivaizdu, kad normaliomis sąlygomis A.Goudelockas „Rytui“ būtų visiškai neįkandamas žaidėjas, bet sunki trauma ir ilgi mėnesiai be krepšinio pavertė amerikietį įperkamu. Krepsinis.net žiniomis, atletas uždirbs apie 150 tūkst. eurų per sezoną. Gruodžio 7-ąją A.Goudelockas minės 32-ąjį gimtadienį ir vis drąsiau jį galima bus vadinti veteranu, bet tai tikrai dar nėra tas amžius, kai neįmanoma sužaisti labai gero ir solidaus sezono. „Ryte“ A.Goudelockas turėtų gauti ryškaus puolimo lyderio vaidmenį ir laikyti kamuolį savo rankose bei spręsti lemiamas akimirkas.
Klausimas, kiek jis šiuo metu pajėgus pataikyti tokius beprotiškus metimus, kokius matėme jį darant su „Fenerbahče“ ar „Maccabi“ marškinėliais. Tokio gero žaidėjo puolime Lietuvoje nematėme labai seniai. A.Goudelockas savo talentą demonstruos gerokai žemesniame lygyje nei Eurolyga ir tai gali būti ideali terpė jam atsitiesti bei kitąmet vėl pasirašyti solidesnė kontraktą su kažkuria Europos ekipa, kurioje būtų solidus taškų rinkėjas, kylantis nuo suolo. Turint omenyje, kaip šis žaidėjas mėgsta pinigus, jam tikrai nestigs motyvacijos visai Europai priminti apie save. Vilniečiams reikia viltis, kad gera žaidėjo asmeninė statistika koreliuos ir su komandos pergalėmis.
„Rytas“ rizikuoja, bet šioje situacijoje gali laimėti daug daugiau nei pralošti, kadangi A.Goudelocko korta tikrai padidins tiek parduotų abonementų, tiek bilietų skaičių, o jeigu ekipa dar ir FIBA Čempionų lygoje sugebės skinti pergales, nauda bus dviguba. Bet kuriuo atveju su A.Goudelocku sudėtyje „Rytas“ atrodo kur kas grėsmingesnė ir pajėgesnė ekipa nei buvo iki šiol, o jeigu dar ir pavyks įsigyti solidų sunkųjį kraštą, vilniečiams už darbus vasaros turguje galima bus rašyti labai aukštą pažymį.
Norėdami komentuoti prisijunkite.