Šiuo metu jau ironiškai skamba, kad Ovidijaus Jakubaičio vadovaujama VšĮ „Gargždų sportas“ yra įsikūrusi Skaidriojoje gatvėje. Per pastarąsias porą savaičių Gargžduose neliko nei sporto, nei skaidrumo.
Krepsinis.net portalui atsiverti panoro dar praeitą sezoną „Gargždų“ ekipos garbę gynę žaidėjai, pasakoję apie nesuvokiamus sprendimus vykdžiusius komandos vadovus, netvarką, skolas ir problemas, į kurias ta pati Lietuvos krepšinio lyga („Betsafe-LKL“) nesureagavo laiku.
Bet apie viską nuo pradžių.
Prasidėjus kalboms apie „Gargždų“ bankrotą, spaudoje dažniausiai minima tapo vadovo O.Jakubaičio pavardė. Vis tik daug žaidėjų beda pirštais ir į kitą personažą – buvusį klubo direktorių Justą Bražą, kuris iš komandos pasitraukė šių metų sausį.
Pastarasis komandoje praleido viso ketverius metus, o O.Jakubaitis „Gargžduose“ figūruoti ėmė maždaug pusmetį iki to, kol komanda atsidūrė LKL.
Kol „Gargždai“ dar žaidė Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL), dalis komandos priklausė ir verslininkui Jonui Dumašiui, tiesa, apie jį buvę krepšininkai atsiliepia tik gerais žodžiais. Pasak jų, griūtis prasidėjo būtent tada, kai visas klubas perėjo į O.Jakubaičio rankas.
„Gargždų“ komandoje viso ketverius metus praleido Mantas Ruikis. Veteranas tris metus žaidė NKL ir kartu su klubu vėliau kėlėsi į LKL pirmenybes. Iš pajūrio kilęs krepšininkas neslepia, jog kalbos apie O.Jakubaičio reputaciją sklido jau seniai.
„Girdėjau iš rimtų žmonių, kad jis – labai slidus. Buvo kalbų, kad jis daug kam prasiskolinęs šiame krašte. Dabar viskas akivaizdu, kodėl niekas nenorėjo remti „Gargždų“ ir turėti bendrų reikalų su Ovidijumi“, – sako jis.
„Visa Klaipėda nuo jo skamba ne geriausiai“, – antrina ir Marius Runkauskas, dvejus metus žaidęs Gargžduose.
View this post on InstagramREKLAMA
O.Jakubaičio ir J.Bražo santykius kalbinti vyrai apibūdina su šypsena: vos tik būdami kartu, jie statines stūmė ant žaidėjų, tuo tarpu atėjęs atskirai – vienas ant kito. Tiesa, akcentuojama, kad bendraujant su žaidėjais prieš sezoną ir dėliojant planus, J.Bražo indėlis buvo didesnis ir už dabartinę situaciją jis taip pat turėtų prisiimti dalį atsakomybės.
Nepaisant to, kad pagrindiniu smuiku čia griežė O.Jakubaitis.
„Jam meluoti – tas pats kaip kvėpuoti“, – reziumuoja M.Ruikis, pridedantis, jog minėtas personažas labai gerai mokėjo kalbėti ir tuščiai žadėti.
M.Runkauskas prideda, kad girdėjo gandų, jog kadaise O.Jakubaitis bandė taikytis į Klaipėdos „Neptūną“, tačiau to jam padaryti nepavyko.
Žaidėjai pasakoja, kad raudonos vėliavos „Gargžduose“ buvo jau pernai. Ir net anksčiau.
„Kai laimėjome NKL, sezoną užbaigėme su 3 atlyginimais skoloje. Galvojau: kaip taip gali būti? Savivaldybė stabiliai pinigus perveda“, – retoriškai klausė M.Runkauskas.
Runkauskas
Praeitą sezoną iki pavasario finansinės problemos „Gargžduose“ dar nebuvo tokios dramatiškos. Pačioje sezono pradžioje klubas išvis demonstravo ganėtinai anekdotinį dosnumą krepšininkams.
„Pietus padarė geriausiame Klaipėdos restorane, visi valgėme steikus. Pradžioje sezono viskas atrodė gerai, bet jis buvo kaip mažas vaikas – kol turėjo pinigų, viską leido“, – juokėsi Julius Kazakauskas.
Jis pats pasakojo, kaip išdėliotas algų mokėjimo planas atsisuko prieš žaidėjus.
„Jie padarė gudriai: susitarėme sumą ir ją išmėtė į 10 mėnesių, nors mums sezonas truko gal 8,5 mėn., kadangi nepatekome į atkrintamąsias. Pirma alga – rugsėjo 20 dieną, paskutinė – birželio 20 dieną. Po Naujų algos pradėjo truputį vėluoti daugiau, bet iki balandžio viskas dar buvo daugmaž gerai. Tada jie nesumokėjo ir prasidėjo melai: tuoj sumokėsime. Ir baigėsi sezonas. Taip ir išėjo, kad mes nebegalėjome grasinti, jog nežaisime ar panašiai“, – sakė J.Kazakauskas.
Apie tai, kad nieko gero nesišvies, įspėjimus po truputį siųsti ėmė ir komandos direktorius.
„Kokį kovą Bražas ateidavo ir sakydavo: žinokit, bus blogai, nebebus pinigų, aš išeisiu, nenoriu likti dėl visko kaltas. Mes jau tada pradėjome įtarinėti“, – prisiminė J.Kazakauskas.
Kuomet algų mokėjimai ėmė strigti, natūralu, žaidėjai siuntė klausimus J.Bražui ir O.Jakubaičiui – kur pinigai? Atsakomybę vyrai esą mėtė vienas ant kito, o teiraujantis, kada bus pavedimas, dažniausias atsakymas būdavo „kitą savaitę“. Kai kuriems ta „kita savaitė“ neatėjo ir iki dabar.
„Būdavo, sėdi su chebra ir juokais sakai: paskambink Ovidijui. Paskambini ir girdi, kad jis nepatenkintas, atsakydavo – kitą savaitę“, – juokėsi M.Runkauskas.
Šarūnas Beniušis, šiuo metu žaidžiantis Utenoje, skaičiavo, kad per praeitą vasarą 18 kartų skambino „Gargždų“ bosui.
„Šią savaitę, kitą dieną, penktadienį, pirmadienį...“, – nuolat girdėtus pasiteisinimus vardino jis. Galiausiai jis sulaukė J.Bražo raginimo kreiptis į teisininkus, bet kuomet tai buvo padaryta, „Gargždų“ vadovai esą nustebę kėlė klausimus – kam taip elgiamasi.
Beniušis
Maža to, kad vėlavo atlyginimai, neprofesionalios organizacijos ženklus žaidėjai galėjo matyti dar anksčiau.
„Paskambino buto šeimininkas ir sako: paskambink Ovidijui, pasakyk, kad sumokėtų. Nepatogu, bet kitaip tave išmes. Maniau, kad ten už kokį mėnesį suvėlavo sumokėti ir viskas. Ovidijui paskambinau, jis man sako: aš čia nieko nežinau, gal čia buhalterė kalta, kažko nesuvedė. Taip ir baigėsi. Bet prieš išsikraustant paklausiau savininko, ar viskas atsiskaityta. Jis atsakė, kad dabar taip, bet prieš tai 3 mėnesius buvo nemokėta“, – pasakojo Š.Beniušis.
M.Runkauskas antrino, kad pernai būta žaidėjų, kurie praktiškai buvo kone varomi iš viešbučių dėl skolų. Šiemet incidentų su būstais irgi pasitaikė.
„Gargžduose“ dirbęs treneris Lukas Aleksandravičius pasakojo, jog pats ėjo įjungti Nickui Wardui išjungtą elektrą, o Malikas Toppinas buvo sulaukęs įspėjimų apie galimą iškeldinimą dėl vėlavimų.
L.Aleksandravičius prisiminė ir gerą pavyzdį, kaip O.Jakubaitis dar pernai sprendimus priimdavo pats. Apie Rodney Purviso atvykimą trenerių štabas sužinojo tik tada, kai žaidėjas buvo pakeliui į „Gargždus“ ir jį reikėjo pasiimti iš oro uosto.
„Jį pasiėmė, nes kažkada buvo žaidęs NBA“, – šypsojosi L.Aleksandravičius, pats vietoje komandos valdžios turėdavęs vykti pasiimti komandos naujokų.
J.Kazakauskas pasakojo ir situaciją, kaip komandai buvo žadamos mistinės premijos, kurių niekas taip ir neišvydo.
„Buvome priešpaskutiniai ir mums pasakė: jei laimite prieš „Šiaulius“, duodu 5000 eurų komandai. Mes laimėjome. Aišku, tų bonusų negavome, o jis atėjęs sako: šaunuoliai, vyrai, dabar tie bonusai lieka visoms likusioms rungtynėms, išskyrus Prienus ir Pasvalį. Ir mes laimėjome dar porą rungtynių. Susidarė 15 tūkst. suma. Bus, bus tie bonusai, žadėjo jie. Nors mes juokėmės ir supratome, jog tikimybė maža“, – pažadus vardino buvęs „Gargždų“ žaidėjas.
Kazakauskas
Beje, pats J.Kazakauskas buvo vienas aktyviausių tiesos ieškotojų, nenorėjęs taikytis su neatgaunamais pinigais. Už tai jis užsitraukė komandos valdžios nemalonę. J.Kazakausko agentui buvo pasakyta, kad šis komandoje kitą sezoną nebeliks, nes „per daug knisa protą“, o dar iki tol apie save krepšininkas prisiklausė ir šmeižto.
„Buvo mačas su „Rytu“, kurio net nežaidžiau dėl traumos. Labai gerai pradėjome, turėjome dviženklį pranašumą pirmame kėlinyje, bet galiausiai gavome 30 taškų. Ateiname į treniruotę, buvau su Staniuliu, Bražas man sako: buvo signalas, kad tai nešvarios rungtynės. Sakau, įdomiai, aš net nežaidžiau.
Po to iš gal 2 žmonių sužinojau, jog jis mane minėjo lyg susijusį su lažybomis. Man žmonės ir sako: duok jį už šmeižtą į teismą. Bet jis to niekur viešai nesakė, tik asmeniškai – neįrodysiu, nepagavau už rankos“, – tokiomis kalbomis pakraupęs liko J.Kazakauskas.
Maža to, jis pats vargais negalais iš komandos išsiprašė kelių šimtų eurų už atliktus medicininius tyrimus – magnetinį rezonansą, patyrus minėtą traumą.
„Man sakė atvežti čekiukus. Atvežiau. Jau praėjo pora mėnesių nuo to laiko, sakau: Ovidijau, sumokėsi? Taip, taip, kitą dieną. Vėl nėra. Aš susinervinau, parašiau žinutę, jis man atsakė: tu neverk, atiduosime tuos pinigus. Pasakiau, kad tu man skoloje, šito pokalbio išvis neturėtų būti“, – piktinosi J.Kazakauskas, galiausiai atgavęs pinigus.
Bražas, Jakubaitis
Galiausiai J.Kazakauskas, Š.Beniušis, Giedrius Staniulis ir Aurimas Urbonas po praeito sezono kreipėsi į teisininkus. Su „Gargždais“ jie sudarė taikos sutartį ir taip po truputį ėmė atgauti skolas. Likę žaidėjai, patikėję pažadais, tų pažadų išsipildymo nesulaukė.
„Juokingiausia, kad vėliau per interviu Jakubaitis pateikė: kas norėjo, su tais taikos sutartį pasirašėme, o kas nenorėjo – jų reikalas. Nors jie nesirašė kaip tik tikėdami ir laukdami. Ir liko patys kalti“, – juokėsi J.Kazakauskas.
Dar liepos mėnesį žaidėjai išplatino viešą laišką, skirtą žiniasklaidai, LKL, Lietuvos krepšinio federacijai ir Klaipėdos rajono savivaldybei, norėdami atkreipti dėmesį į problemas. Akivaizdu, dėl to jie užsitraukė O.Jakubaičio nemalonę.
„Ovidijus sakė: po šito jūsų rašto neatėjo rėmėjai. Aš atsakiau: jie atsisakė dar prieš 2 savaites, nes išgirdo tavo pavardę. Sekė tyla ragelyje“, – pasakojo M.Runkauskas.
Tie, kurie buvo sudarę taikos sutartis, atgavo didelę dalį algų mokėjimų, tiesa, išskyrus paskutinį – didžiausią, kuris priklausė per Kalėdas. Pavyzdžiui, sutarties nesudariusiam M.Runkauskui klubas iki šiol skoloje apie 5 tūkst. eurų.
Žaidėjai piktinasi tuo, kaip klubo vadai įsigudrindavo nelygiai mokėti algas lietuviams ir legionieriams.
„Išsityčiojimas iš savų lietuvių. Užsieniečiams, gaunantiems 5 kartus daugiau, mokėjo net į priekį, o lietuviams viskas vėluodavo po 2–3 mėnesius. Nesuprantu, kur čia lygios teisės“, – baisėjosi M.Runkauskas.
Šį sezoną trenerių štabe likęs L.Aleksandravičius pripažino – nors komanda buvo gerai susiklijavusi rūbinėje, tokios situacijos kažkiek skaldė žaidėjus.
Ruikis
Žaidėjai juokiasi, kad per vasarą pats O.Jakubaitis patobulėjo – dar pernai nebuvo įgudęs siųsti žaidėjams netikrus lapus su pinigų sumomis, kuomet perveda tik dalį jų. Čia – tik šio sezono manevras.
Pasak pasakojimų, O.Jakubaitis vasarą žaidėjams tvirtino, esą klubas išsisprendė finansines bėdas ir šį sezoną problemų nebus. Vis tik labai greitai paaiškėjo, kad tai buvo tik pasakos vaikams.
L.Aleksandravičius prideda, kad jau nuo šio sezono pradžios įtarė, kad viskas gali baigtis blogai, kuomet vėlavimai prasidėjo jau nuo sezono pradžios, sekė bėdos su aprangomis, komanda neturėjo stabilaus kineziterapeuto. Nepaisant to, „Gargždams“ buvo prestižas žaisti „Švyturio“ arenoje.
Dalis šių metų „Olimpo“ narių teigė, kad klubas buvo skoloje ir Palangos arenai už praeitus metus.
„Nervina skaityti jo interviu, kur jis šneka, kaip stengėsi ir kovojo dėl klubo, gero norėjo, atidavė laiką ir sveikatą. Taip suima pyktis. Ką tu stengeisi? Tiek žmonių sėdi be atlyginimų, o tave reikia guosti?“, – žinutę O.Jakubaičiui siuntė Š.Beniušis.
Skolų suma, kuri siekia bent 260 tūkst. eurų, patys žaidėjai neliko per daug nustebę. M.Ruikis teigia, kad jau po praeitų metų skola siekė apie 100 tūkstančių eurų.
„Tai yra mokesčių mokėtojų pinigai ir vyksta tokie dalykai. Nesuvokiu, kaip viskas yra nesukontroliuojama“, – stebėjosi M.Ruikis.
Jis pats, beje, iki šiol gailisi, kad su ilgamete savo komanda žengė į LKL. „Tai man nebuvo geras sprendimas nei krepšinio, nei finansine prasme. Būčiau žinojęs, kaip viskas pasibaigs, jokiu būdu nebūčiau likęs“, – sakė jis.
View this post on InstagramREKLAMA
Krepšininkai atkreipia dėmesį, kad jei vasarą LKF ir LKL būtų tinkamai sureagavusi į jų raštą, galbūt dabar situacija būtų kita.
„Lyga viską tikrai žinojo, siuntėme jiems raštus, bet jie tikėjo jais. Nežinau, ar su žaidėjais jie susisiekė, su manimi ne, bet tai paskambink, paklausk, matai, kad aliarmas yra. Buvo atvykusi ir žaidėjų asociacija. Visi žinojo, išskyrus LKL. Mes tikimės, kad visi žino, kai kalbama, o jie tiki tik gavę raštą?“, – stebėjosi J.Kazakauskas.
„Keista, kad nerado kompromiso. Visos pusės pasirinko lengviausią kelią“, – pridėjo M.Runkauskas, teigęs, kad radus naujus dalininkus, tokios skolos būtų įmanomos panaikinti, žinant „Gargždų“ potencialą ir turint naujai statomą areną.
„Kaip lyga žiūrėjo pro pirštus, to nesuprantu. Turbūt jie pasiskambino Ovidijui, jis kaip vadovas pasakė, kad viskas gerai. Tuo pasibaigė. Reali situacija nebuvo išaiškinta. Jei tai būtų padaryta, nebūtume priėję prie šios situacijos.
Labai gaila, aš pats dirbu vaikų treneriu Gargžduose. Man liūdniausia ne dėl pinigų – tai viena, bet dėl įdirbio, pastangų, pergalių. Viskas nuėjo šuniui ant uodegos“, – mano M.Ruikis.
„Nėra ta suma, kad savivaldybė neišgelbėtų, bet gal čia povandeniniai dalykai. Viena vertus, gerai, kad tų dviejų žmonių LKL neliks, kita vertus, gaila štabo ir žaidėjų, buvo susirinkusi gera chebra“, – sako Laimonui Eglinskui talkinęs treneris L.Aleksandravičius.
Jis prideda, kad O.Jakubaitis žadėjo komandos nariams atsiųsti susitikimo su LKL valdžia įrašą, bet to nepadarė. Kaip ir neatsiuntė bankroto rašto.
Buvę „Gargždų“ nariai tikisi, kad nei O.Jakubaitis, nei J.Bražas neišlips sausi iš balos šioje situacijoje, kadangi kur dėjosi visi pinigai, nėra aišku. Jie tikisi ir to, kad pamokas pasiims pati lyga, atsakingiau žiūrėsianti į licencijavimo procesą bei signalus, kurie buvo siųsti anksčiau.
„Gera pamoka lygai, kad reikia susimąstyti. Tokie dalykai negali vykti. Nukenčia žaidėjai, treneriai, lygos prestižas. Tai pasklido po visą Europą, užsienio žaidėjai ims žiūrėti: aha, ar noriu ten vykti, jei klubai bankrutuoja?“, – sako M.Runkauskas.
Norėdami komentuoti prisijunkite.