Kauno „Žalgirio“ gerbėjai visada dvejopai sutikdavo užsienio klubams atstovaujančius lietuvius – šie būdavo pasitinkami plojimais ar bent tylesniu švilpimu nei kitiems varžovų žaidėjams, tuo pačiu nerimaujant dėl to, ką jie išdarinės rungtynėse.
Tvirtu dėsniu laikyta, kad legionieriaus duoną kremtantys lietuviai prieš „Žalgirį“ sužais karjeros rungtynes. Istorijoje netrūko šį dėsnį patvirtinančių pasirodymų, bet pastaruoju metu ant parketo tenka matyti tik išimtis.
Penktadienį nesėkmingai Kaune viešėjo Šarūno Jasikevičiaus treniruojama Stambulo „Fenerbahče“. Strategas čia išlieka itin mylimas ir sunku sugalvoti, kas galėtų tai pakeisti, tačiau sėkmė gimtajame mieste jam nesišypso ne pirmą kartą. Treniruodamas Barselonos „Barcelona“ jis su „Žalgiriu“ Kaune susidūrė keturis sykius ir laimėjo tik du iš jų. Maža to, lietuvio treniruojamiems katalonams nesusiklostė ir čia vykęs Eurolygos finalo ketvertas.
Panašios tendencijos galioja ir žaidėjų tarpe. Sezono pradžios vizitą į Kauną slogiai atsimena Rokas Giedraitis, tuomet per 32 minutes sukrapštęs 4 taškus (2/6 dvitaškių, 0/1 tritaškio) ir 4 naudingumo balus. 74:79 pralaimėtame mače lietuvio įmestų ir praleistų taškų santykis buvo –16.
Snaiperis liko toli nuo 10,7 taško siekiančio savo sezono vidurkio. Apskritai prieš „Žalgirį“ Eurolygoje jam yra tekę žaisti dešimt kartų ir tik viename iš šių mačų sumesta daugiau nei 12 taškų – ne patys įspūdingiausi skaičiai į puolimą orientuotam žaidėjui.
Galingą sezoną Vitorijos „Baskonia“ gretose žaidžiantis Tadas Sedekerskis prieš „Žalgirį“ sau įprastos statistikos taip pat nesurinko – 6 taškai, 5 atkovoti kamuoliai ir 11 naudingumo balų. Šį sezoną sužaidė jau 21 susitikimą, mažiau kamuolių atkovojo tik triskart, mažiau taškų surinko du kartus.
Sedekerskis
Iki penktadienio pergalės prieš „Fenerbahče“ (98:75), būtent triumfas prieš „Baskonia“ (99:82) buvo didžiausia „Žalgirio“ pergalė šiame Eurolygos sezone.
Atėnų „Panathinaikos“ marškinėlius vilkintis Marius Grigonis „Žalgirį“ sutiko lapkričio viduryje. Net 35 minutes ant parketo praleidęs gynėjas finišavo su 7 taškais (1/3 dvitaškių, 1/4 tritaškių, 2/3 baudų metimų). Graikų klubas rungtynes laimėjo 73:71.
Kitas vizitas šioje šalyje „Žalgiriui“ buvo skaudesnis – prieš Pirėjo „Olympiacos“ krista 72:89. Ignas Brazdeikis tuomet surinko 9 taškus, 6 atkovotus kamuolius, 4 rezultatyvius perdavimus ir 15 naudingumo balų. Kiek apmaudu, kad naujame klube stringantis lietuvis turi tai vadinti geriausiu savo sezono pasirodymu.
I.Brazdeikiui tai buvo rezultatyviausias mačas Pirėjo klube bei vienintelis, kuriame jis surinko daugiau nei 5 naudingumo balus. Vis dėlto iki 25 taškus ir 23 naudingumo balus siekiančių karjeros rekordų dar gerokai pritrūko.
Itin kartus vizitas Kaune buvo Donatui Motiejūnui, kuris sužaidė prasčiausias karjeros rungtynes, surinkdamas net –5 naudingumo balus. Aukštaūgiui pasidžiaugti teko tik tuo, kad komanda nuskynė pergalę (83:79), o gruodį jam teko paviešėti gimtinėje bei aplankyti draugus ir artimuosius.
Jau du kartus prieš „Žalgirį“ sužaisti teko Rokui Jokubaičiui, kuris su Barselonos „Barcelona“ pasiekė dvi pergales. Ispanijoje pagrindinis Lietuvos rinktinės įžaidėjas surinko 6 taškus ir 4 rezultatyvius perdavimus, Lietuvoje – 5 taškus ir 3 rezultatyvius perdavimus.
Jokubaitis
Tokie skaičiai nėra iššaukiantys, tačiau iš konteksto neiškrenta – mažeikiškio vidurkiai šį sezoną siekia 5,5 taško ir 3,2 rezultatyvaus perdavimo.
Turbūt pozityviausiai šio sezono akistatą su „Žalgiriu“ atsimins septyniolikmetis Kasparas Jakučionis, kuris prieš gimtinės klubą sulaukė šanso debiutuoti Eurolygoje bei pasižymėjo pirmaisiais taškais, automatiškai paversdamas tai geriausiu karjeros maču.
Kokias išvadas galima pasidaryti iš tokių rodiklių? Visų pirma – lietuviai nėra labiausiai statistiškai iššaukiantys Eurolygos žaidėjai. Rezultatyviausias tarp tautiečių yra 10,7 taško renkantis R.Giedraitis, visame turnyre užimantis 47-ąją vietą. Už jo rikiuojasi M.Grigonis (10,5 taško), T.Sedekerskis (10), D.Motiejūnas (8,1) ir Edgaras Ulanovas (8,1). 7,7 taško renkantis Tomas Dimša jau yra už rezultatyviausiųjų šimtuko ribos.
Įskaičiuoti galima ir tai, kad didžiąją sezono dalį „Žalgirį“ treniravo rinktinės strategas Kazys Maksvytis, lietuvius pažįstantis geriau už bet ką kitą ir geriausiai žinantis, kaip galima apsunkinti jų gyvenimą aikštėje.
Tai priverčia grįžti prie pačios hipotezės, kurią šio amžiaus pradžioje suformavo keli lietuvių driokstelėjimai. 2004-aisiais Š.Jasikevičius prieš „Žalgirį“ sužaidė karjeros rungtynes, su Tel Avivo „Maccabi“ marškinėliais suversdamas 37 taškus (7/9 dvitaškių, 4/10 tritaškių) ir 37 naudingumo balus.
Verta pastebėti, kad prieš „Žalgirį“ tame sezone jis iš viso sužaidė keturis mačus (po du grupių etape ir „Top 16“). Karjeros rungtynės buvo vienintelės, kuriose jis surinko daugiau nei 13 naudingumo balų. Tiesa, jau kitame sezone prieš Kauno klubą vėl sumetė 34 taškus.
Jasikevičius
Rimantas Kaukėnas yra sumetęs „Žalgiriui“ 27 taškus, tačiau tai atliko nekonkurencingoje Sienos „Montepaschi“ pergalėje prieš vargstantį 2008-ųjų Kauno klubą (93:67), o karjeros rungtynes fiksavo prieš Madrido „Real“ (33 taškai ir 37 naudingumo balai).
Kitos Eurolygos legendos iš Lietuvos turėjo gerų pasirodymų prieš „Žalgirį“, bet karjeros pasirodymus surengė ne prieš gimtinės klubą. Arvydas Macijauskas 40 taškų ir 50 naudingumo balų sukratė prieš Vilerbano ASVEL, Ramūnas Šiškauskas 29 taškus surinko prieš „Barcelona“, Robertas Javtokas 29 naudingumo balus surinko prieš Zagrebo „Cibona“, Linas Kleiza skaudžiausiai baudė lenkijos klubus (29 taškai prieš Zgoželeco „Turow“, 35 naudingumo balai prieš Gdynės „Asseco Prokom“).
Jonas Mačiulis rezultatyviausias savo karjeros rungtynes (29 taškai) sužaidė pats atstovaudamas „Žalgiriui“, Pauliui Jankūnui žaisti prieš Kauno klubą Eurolygoje neteko, Edgaras Ulanovas tai įgyvendino tik kartą ir surinko 2 taškus.
Lietuvių žibėjimas prieš „Žalgirį“ visada buvo kiek perspaustas prietaras, o šį sezoną jam neliko jokio pagrindo, nebent M.Grigonis ar R.Giedraitis nuspręstų vasario pradžią pažymėti fejerverkais.
Norėdami komentuoti prisijunkite.