1947 metų balandžio 16 dieną Niujorke, Manhete, gimęs Ferdinandas Lewisas Alcindoras jau mokyklos laikais išsiskyrė ne tik fiziniais duomenimis, tačiau ir fenomenaliu talentu krepšiniui. Jo vedama mokykla laimėjo tris Niujorko katalikiškų mokyklų čempionatus ir pralaimėjo nepatyrė 71 rungtynes iš eilės.
Nesustabdomą žaidimą vaikinas demonstravo ir UCLA koledže. 1967 ir 1969 metais L.Alcindoras buvo pripažintas geriausiu metų žaidėju, 1967–1969 m. triskart pateko į geriausią studentų komandą, 1967–1969 m. laimėjo NCAA čempionatą, o 1969 m. tapo pirmuoju krepšininku, kuriam buvo įteiktas Naismito metų koledžo žaidėjo titulas.
1968 m. rungtynėse, kovodamas dėl atšokusio kamuolio, L.Alcindoras pažeidė akies rageną. Vėliau, karjeros Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) metu, jis vėl susižeidė tą pačią vietą, todėl buvo priverstas dėvėti apsauginius akinius.
Tais pačiais metais sulaukęs kvietimo atstovauti Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) rinktinei L.Alcindoras atsisakė atstovauti šaliai, nes, jo teigimu, tuo metu JAV vyravo netinkamas požiūris į juodaodžius sportininkus.
L.Alcindorą į savo gretas mėgino prisivilioti tuo metu milžiniško populiarumo spinduliuose besimaudžiusi Harlemo „Globetrotters“ krepšinio šou komanda. Ji pasiūlė aukštaūgiui vieno milijono JAV dolerių kontraktą, kas tais laikais buvo pasiūlymas, kurio atsisakyti atrodė neįmanoma. Vis dėlto krepšininkas nusprendė siekti savo svajonės profesionalų krepšinyje ir pasirinko NBA.
1969 m. NBA naujokų biržoje pirmuoju šaukimu jį pasirinko Milvokio „Bucks“ komanda. Vedama L.Alcindoro „Bucks“ iškovojo 56 pergales, nors praėjusį sezoną buvo laimėjusi tik 27 kartus. Debiutinis sezonas vidurio puolėjui klostėsi puikiai. Jis buvo antras pagal pelnomus taškus (28,8 tšk.) ir trečias pagal atkovotus kamuolius (14,5 atk. kam.). Už tokį pasirodymą „centras“ buvo pripažintas geriausiu metų naujoku.
Kito sezono metu Milvokio klubą papildė NBA padangėje žibėjęs Oscaras Robertsonas, su kuriuo L.Alcindoras atvedė komandą į 66 pergales – pasiekė geriausią rezultatą lygoje. Jau antrojo sezono metu 31,7 taško rinkęs amerikietis tapo naudingiausiu sezono žaidėju, o atkrintamosiose jo ekipa nužygiavo iki finalo, kur „sausai“ nugalėjo Baltimorės „Bullets“. L.Alcindoras buvo pripažintas geriausiu finalo serijos krepšininku.
Dieną po to, kai „Bucks“ tapo NBA čempionais, L.Alcindoras priėmė musulmonų tikėjimą ir pasikeitė savo vardą į Kareemą Abdul–Jabbarą. Šis vardas, išvertus iš arabų kalbos, reiškia „kilnus, turtingas ir dosnus tarnautojas“.
Kitą sezoną K.Abdul-Jabbaras vėl buvo dominuojanti jėga Milvokyje. „Centras“ tapo rezultatyviausiu lygos krepšininku (34,8 tšk.) ir vėl laimėjo naudingiausio pirmenybių žaidėjo trofėjų. 1974 m. Kareemas laimėjo trečiąjį savo MVP apdovanojimą per penkerius metus. Atletas tą sezoną buvo trečias pagal pelnomus taškus (27 tšk.), ketvirtas pagal atkovotus kamuolius (14,5 atk. kam.), antras pagal blokuotų metimų skaičių (283 blokai) ir antras pagal dvitaškių pataikymo procentą (53,9 proc.).
Nors K.Abdul-Jabbaras visada šiltai atsiliepė apie Milvokį ir komandos sirgalius, bet 1974 m. jis teigė nenorintis daugiau dėl kultūrinių ir religinių principų gyventi vidurio Vakaruose bei paprašė būti iškeistas į Los Andželo „Lakers“ arba Niujorko „Knicks“ komandas.
1975 m. aukštaūgio noras išsipildė ir jis persikėlė į „Lakers“, kur pirmąjį savo sezoną pirmavo lygoje pagal blokuotus metimus, aikštėje praleidžiamas minutes, atkovotus kamuolius, o per rungtynes rinkdavo 27,7 taško. Jis vėl laimėjo naudingiausio lygos krepšininko titulą, tačiau Los Andželo ekipa į atkrintamąsias tada nepateko.
Su kitą sezoną „Lakers“ vairą perėmusiu Jerry Westu komanda pakilo į NBA elitą. Tąkart konferencijos finale ji turėjo pripažinti Portlendo „Trail Blazers“ pranašumą, kuri vėliau tapo NBA čempione.
K.Abdul-Jabbaras ir toliau demonstravo puikius statistinius rodiklius, bet „Lakers“ aukštumų nepasiekė, kol 1979 m. naujokų biržoje Los Andželo ekipa pasirinko Earviną „Magicą“ Johnsoną.
Su talentingojo atakų organizatoriaus atėjimu „Lakers“ išgyveno aukso amžių. Per dešimtmetį Los Andželo komanda aštuonis kartus žaidė NBA finale ir penkiskart pasidabino pirmenybių čempionų žiedais. Nors K.Abdul-Jabbaras nebuvo jau toks dominuojantis „centras“, bet per tą laikotarpį jis laimėjo savo šeštąjį MVP apdovanojimą, keturis kartus pateko į pirmąjį simbolinį lygos penketuką, dukart – į geriausiai besiginančių žaidėjų penketuką.
1984 m. aukštaūgis pagal pelnytus taškus aplenkė tuomet pirmavusį Wiltą Chamberlainą, o 1985 m. buvo pripažintas naudingiausiu finalo serijos žaidėju.
1988–1989 m. K.Abdul-Jabbaras paskelbė apie „karjeros baigimo turą“. „Lakers“ žaidžiant išvykose su Kareemu atsisveikindavo vis kitos NBA komandos gerbėjai. Krepšininkas sulaukdavo ir dovanų. Vieno NBA klubo savininkas jam skyrė jachtą.
Paskutiniais atleto karjeros metais „Lakers“ vėl prasibrovė į NBA finalą, tačiau tuomet traumą patyrė M.Johnsonas ir Los Andželo ekipa serijoje iki keturių pergalių 0:4 nepasipriešino Detroito „Pistons“.
Nors baigęs karjerą K.Abdul-Jabbaras siekė tapti treneriu, tačiau nė viena NBA komanda nesiryžo skirti jam šturvalo. Krepšininkas buvo užsitarnavęs niūraus ir nemalonaus komandai atleto vardą. Jis nemėgdavo dalinti autografų gerbėjams, arogantiškai bendraudavo su žiniasklaidos atstovais.
Nuo 1995 m. Kareemui teko pasidarbuoti trenerio padėjėju Los Andželo „Clippers“ ir Sietlo „SuperSonics“ komandose. Kurį laiką jis treniravo žemesnių lygų komandas, o 2005 m. grįžo į „Lakers“, kur darbavosi su ekipos aukštaūgiais.
Ar žinote, kad?:
– K.Abdul-Jabbaras – rezultatyviausias visų laikų NBA krepšininkas, įmetęs 38387 taškus.
– Atletas norėjo būti ne tik treneriu, bet ir aktoriumi, todėl 1972 m. debiutavo Briuso Lee filme „Game of Death“, kur kovojo su pačiu B.Lee.
– Krepšininkas garsėjo savo „kabliu“. Jis šį metimą mokėjo atlikti abejomis rankomis. Teigiama, kad šį žaidimo elementą Kareemas perprato jau penktoje klasėje.
– Nuo 1967 m. NCAA buvo uždrausta atlikti dėjimą, kadangi dažnai naudodamas šį žaidimo elementą Kareemas būdavo nesustabdomas. Ši taisyklė buvo panaikinta 1976 m.
– K.Abdul-Jabbaras prieš kiekvienas rungtynes medituodavo. Krepšininkas užsiėmė joga ir kovos menais. Tai buvo jo speciali programa, skirta sportinei formai ir gerai savijautai palaikyti.
– Kareemas visą karjerą kentėdavo nuo migrenos. Jai išgydyti jis vartojo kanapes, kurias jam legaliai leido vartoti gydytojai.
– 1998 metais K.Abdul-Jabbaras padavė į teismą JAV amerikietiškojo futbolo (NFL) komandos Majamio „Dolphins“ žaidėją Karimą Abdul-Jabbarą. Krepšininkas teigė, kad futbolininkas tapo įžymiu pasisavindamas jo vardą. Abu sportininkai susitarė ir futbolininkas pasikeitė vardą į Abdul-Karimą al-Jabbarą.
– Kartą su Kareemu pasikalbėti panoręs žurnalistas buvo paprašytas paties krepšininko palaukti, kol jis perskaitys laikraštį.
– Per savo karjerą „centras“ išvengė rimtų traumų, bet dukart buvo susilaužęs ranką. Prieš 1974 m. sezoną, varžovas grubiai pažeidė taisykles prieš K.Abdul–Jabbarą, kuris krito ant parketo ir dar kartą susižeidė akies rageną. Iš pykčio atletas trenkė į krepšio stovą ir susilaužė ranką. Praleidęs 16 rungtynių jis į aikštę grįžo jau dėvėdamas specialius akinius. Antrą kartą aukštaūgiui ranka lūžo 1977 m. sezono pradžioje, kuomet sužaidus dvi minutes, amerikietis vožė varžovui ir vėl patyrė rankos lūžį, dėl kurio tąkart nežaidė du mėnesius.
– Nuo 2012 m. Kareemas yra JAV kultūros ambasadorius.
Norėdami komentuoti prisijunkite.