Kaip ir kiekvieną trečiadienį, su Jumis sveikinasi rubrika „Ar žinote, kad?“. Šiandien prisiminsime vieną galingiausių Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) vidurio puolėjų istorijoje – mūrinę sieną gynyboje – Beną Wallace‘ą.
Skurdi vaikystė
1974 metų rugsėjo 10 dieną mažame Alabamos valstijos miestelyje gimęs Benas Carney Wallace‘as nuo pat mažens suprato, kad norint užsidirbti duonai, reikia labai sunkiai dirbti. Berniukas augo daugiavaikėje šeimoje tarp dešimties brolių ir seserų.
Nepriteklius šeimoje ir sunkiai dirbanti motina – tokia buvo Beno kasdienybė. Jis, kartu su broliais, padėdavo vietiniams fermeriams ir taip užsidirbdavo dienpinigių mokyklai. Jo tėvai neturėjo automobilio, tad būsimajai NBA žvaigždei į mokyklą kiekvieną rytą teko dardėti sausakimšu autobusiuku.
Jau nuo mažens berniuką traukė krepšinis ir žvejyba. Kartu su broliais jis leisdavo nerūpestingas savaitgalio popietes prie vietinio telkinio, o laimikį nešdavo į namus. Ant vakarienės stalo garuodavo brolių sužvejota ir motinos skaniai paruošta žuvis.
Šalia Beno namų pakabintas lankas suburdavo brolius ir jų draugus vakarais. Tuo metu aikštelėje berniukas buvo mažiausias, tad prie kamuolio prisiliesti jis galėdavo tik jį atkovojęs arba perėmęs.
Ūgtelėjusio Beno talentas krepšinio aikštelėje ėmė ryškėti paskutinėse vidurinės mokyklos klasėse. Jis tapo savo komandos lyderiu, tačiau į krepšinį žiūrėjo labai nerimtai. Dažnai vaikinas savanaudiškai imdavosi atakų organizatoriaus vaidmens ir daugelį atakų mėgindavo pabaigti vienas. Tai erzino jo mokyklos komandos trenerius, tačiau Benui į jų pastabas buvo nusispjaut.
Paauglystėje vaikinas atrado naują pomėgį – jis noriai imdavo į rankas žirkles ir mokydavosi puošti savo šeimos narius išskirtinėmis šukuosenomis. Įgavęs patirties jis ėmė darbuotis ne tik su savo broliais, tačiau ir draugais bei jų šeimos nariais. Vasaros metu taip Benas užsidirbo pinigų, kuriuos, tėvų patarimu, nusprendė investuoti į krepšinį. Vaikinas nusprendė nuvykti į tuometinio NBA krepšininko Charleso Oakley organizuojamą stovyklą. Kaip vėliau paaiškėjo, šis sprendimas tapo esminiu lūžiu jauno žmogaus gyvenime.
Pažintis su Ch.Oakley
Stovykloje Benas išsiskyrė iš bendraamžių fizinėmis savybėmis ir kovingumu. Aikštelėje dominavęs už jos ribų vaikinas elgėsi nerūpestingai – į treniruotes žiūrėjo su šypsena veide, nuolat laidė juokelius ir krėtė pokštus. Tai pamatęs Ch.Oakley iškvietė Beną į dvikovą „vienas prieš vieną“. Aikštelėje vaikinas neturėjo lygių prieš NBA žvaigždę.
Ch.Oakley atkreipė dėmesį į Beno kovingumą bei drąsą ant parketo. Jis liepė vaikinui pamiršti apie įžaidėjo ir atakuojančio gynėjo pozicijas bei susikoncentruoti ties žaidimu baudos aikštelėje. Kartu su krepšininko pagalba vėliau Benas įstojo į nedidelį „Cuyahoga Community“ koledžą, kuriame atsiskleidė visu gražumu. Antraisiais studijų metais puolėjas rinkdavo po 24 taškus, atkovodavo po 17 kamuolių ir blokuodavo po 7 varžovų metimus. Atkreipęs į savo žaidimą aukštųjų mokyklų skautų dėmesį Benas taip ir nesulaukė kvietimo studijuoti žinomesniame universitete. Dvejonių kėlė aukštaūgio požiūris į mokslus.
Tačiau tada pagalbos ranką ir vėl ištiesė Ch.Oakley. Krepšininkas tikėjo vaikino galimybėmis tapti aukščiausio lygio gynybos specialistu baudos aikštelėje. Jo pagalba, Benas atsidūrė Virdžinijos universitete, kuriame jis dar labiau sustiprėjo ir ėmė dominuoti pagal atšokusius kamuolius bei blokus.
Sėkmingi dveji metai Virdžinijos universitete B.Wallace‘ui vietos NBA negarantavo. 1996 metų naujokų biržoje atletas savo pavardės neišgirdo. Į stipriausią planetos krepšinio lygą jam teko brautis įrodinėjant vertę pirmenybių klubų treniruočių stovyklose.
Braunantis į NBA
Neįsitvirtinęs Bostono „Celtics“ komandoje Benas sulaukė pasiūlymo iš Italijos pirmenybėse rungtyniavusios Redžio Kalabrijos ekipos. Italai džiūgavo prisivilioję įspūdingų fizinių duomenų atletą, tačiau tuomet krepšininko telefone suskambęs agento balsas pranešė žinią: juo rimtai domisi tuometinė Vašingtono „Bullets“ komanda. Galiausiai, 1996–1997 m. sezone B.Wallace‘as debiutavo NBA. Treniruotėse jaunas krepšininkas žavėjo komandos trenerių štabą kovingumu ir užsidegimu, tačiau varžybose jam tekdavo epizodinis vaidmuo. „Bullets“ treneriai norėjo išmokyti Beną žaisti nugara į krepšį ir mesti puskablius, tačiau atletui taškus geriausiai sekėsi rinkti dėjimais po atkovotų kamuolių ir taisant netaiklius komandos draugų metimus.
Po dviejų blankių sezonų, 1998–1999 m. sezone aukštaūgis pagaliau sulaukė trenerių pasitikėjimo. Jo minutės išaugo iki vidutiniškai 28, o per šį aikštelėje praleistą laiką atletas vidutiniškai rinkdavo po 6 taškus, atkovodavo 8,3 kamuolio bei blokuodavo po 2 varžovų metimus. Atkreipęs į save kitų komandų dėmesį krepšininkas netrukus jau krovėsi lagaminus – „Wizards“ nusprendė jį išmainyti į Orlando „Magic“ komandą.
1999–2000 m. sezoną B.Wallace‘as pradėjo kaip startinis „Magic“ vidurio puolėjas. Jis starto penkete pradėjo visas 81 komandos rungtynes, kuriose pasižymėjo geriausiu komandoje – 8,4 atkovoto kamuolio – vidurkiu. Tuo pačiu po 2 varžovų metimus vidutiniškai „pūtęs“ ir 1,2 kamuolio perėmęs aukštaūgis sužavėjo Detroito „Pistons“ komandos prezidentu tapusį Joe Dumarsą. Jis pasistengė, kad Benas apsivilktų Detroito komandos marškinėlius į mainus įtraukęs tuometinę „Pistons“ žvaigždę Grantą Hillą ir nieko nelaukdamas tėškė krepšininkui ant stalo šešerių metų trukmės kontrakto pasiūlymą. Prasidėjo šlovingiausi B.Wallace‘o karjeros metai.
Čempionų žiedas ir karjeros pabaiga
B.Wallace‘as „Pistons“ komandos nenuvylė. Jau pirmajame sezone krepšininkas po krepšiais vidutiniškai sugriebdavo net 13,2 atšokusio kamuolio bei blokuodavo 2,3 varžovų metimo. Nors atsinaujinimo procesą išgyvenęs Detroito klubas 2000–2001 m. sezoną baigė iškovojęs tik 32 pergales, komandos sėkmės ilgai laukti nereikėjo. Jau antrajame sezone Beno atkovotų kamuolių vidurkis siekė 13 per rungtynes vidurkį, o 3,5 blokuoto metimo bei 1,7 perimto kamuolio galiausiai sulaukė įvertinimo – jis pirmą kartą buvo pripažintas geriausiai besiginančiu lygos krepšininku. „Pistons“ pasiekė Rytų konferencijos pusfinalį, o B.Wallace‘as atkrintamosiose debiutavo 19 taškų ir 20 atkovotų kamuolių dvigubu dubliu. 20 kamuolių atletas atkovojo dar dvejose Detroito komandos atkrintamųjų varžybų rungtynėse.
2002–2003 m. sezoną Benas paženklino įspūdingu 15,4 atkovoto kamuolio vidurkiu. Jis dar kartą buvo pripažintas geriausiai besiginančiu lygos žaidėju. „Pistons“ pasiekė Rytų konferencijos finalą, kuriame nusileido tuometinei Naujojo Džersio „Nets“, o atkrintamosiose Benas net keturis kartus pasiekė 20 atkovotų kamuolių rungtynėse ribą. Galiausiai, 2003–2004 m. sezone su ir toliau baudos aikštelėje dominavusiu „Didžiuoju Benu“ „Pistons“ trečią kartą klubo istorijoje į padanges kėlė NBA čempionų taurę, finale 4:1 nepalikusi vilčių Los Andželo „Lakers“ su Shaquille‘u O‘Nealu, Karlu Malone‘u ir Kobe Bryantu.
2004–2005 m. sezone Detroito klubas, kartu su trečią geriausio lygos gynybos specialisto apdovanojimą laimėjusiu B.Wallace‘u, vėl nužygiavo iki NBA finalo, tačiau tąkart dramatiškoje serijoje 3:4 turėjo pripažinti San Antonijaus „Spurs“ krepšininkų pranašumą. 2005–2006 m. sezoną „Didysis Benas“ Detroite baigė ketvirtuoju geriausiai besiginančio žaidėjo apdovanojimu ir komandos nesėkme Rytų konferencijos finale Dwyane‘o Wade‘o vedamiems būsimiems čempionams Majamio „Heat“ krepšininkams.
2006 m. vasarą B.Wallace‘as išsiskyrė su „Pistons“ klubu ir sudarė ketverių metų 60 mln. JAV dolerių vertės kontraktą su Čikagos „Bulls“. Atletą ėmė kamuoti traumos, jo statistiniai rodikliai krito, o dvejus metus Čikagoje praleidęs Benas 2007–2008 m. sezone padėjo Klivlendo „Cavaliers“ nužygiuoti iki pirmenybių finalo. Vėliau jis neįsitvirtino Fynikso „Suns“ klube, kol galiausiai, karjerą baigė sugrįžimu į „Pistons“. Čia jis praleido paskutinius trejus karjeros metus ir 2012 metais pakabino sportbačius ant vinies.
Ar žinote, kad?:
– Rašoma, kad B.Wallace'o ūgis siekia 206 cm, tačiau teigiama, jog atletas buvo matuojamas su savo „afro“ stiliaus šukuosena, kuri jam pridėjo papildomų centimetrų. Pats krepšininkas teigė esantis 201 cm ūgio;
– B.Wallace'as – pirmasis ir vienintelis NBA naujokų biržoje nepašauktas krepšininkas, kuris buvo išrinktas į „Visų žvaigždžių“ rungtynių starto penketą;
– Mokydamasis profesinėje mokykloje, B.Wallace'as dirbo Ch.Oakley automobilių plovykloje;
– 2011 m. amerikietis buvo sulaikytas išgėręs už vairo ir turėjęs neregistruotą ginklą. Kalėjimo jam išvengti pavyko – teismas skyrė du metus lygtinai;
– B.Wallace'o delnai – nedideli. Jis vos galėdavo apimti krepšinio kamuolį;
– Atletas itin mėgo amerikietiškąsias imtynes (WWE). Jis taip pat įsigijo WWE čempionų diržo kopiją;
– B.Wallace'as gulėdamas galėjo „išspausti“ 210 kg;
– Per savo karjerą žaidėjas yra pataikęs septynis tritaškius.
– Universitete B.Wallace‘as iškovojo asmeninius apdovanojimus amerikietiškojo futbolo, beisbolo bei krepšinio sporto šakose;
– „Pistons“ namų arenoje B.Wallace‘ui pelnius taškus arba blokavus metimą sugausdavo varpo garsas, taip imituodamas „Big Beną“ Londone.
Norėdami komentuoti prisijunkite.