Šį trečiadienį savaitinėje Krepsinis.net rubrikoje „Ar žinote, kad?“ kviečiame susipažinti su įdomia ir labai linksma Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) istorijos asmenybe – Baronu Davisu.
Vaikystė be tėvų
Baronas Walteris Louisas Davisas gimė 1979 metų balandžio 13 dieną Los Andžele. Krepšininkas augo be tėvų: jį ir jo sesę augino seneliai. Įprastai, tokiose šeimose augdami vaikai pasuka klystkeliais, tačiau Barono seneliai darė viską, kad sūnus pavojingame rajone neįsiveltų į nešvarius reikalus. Nuo pat mažens jam buvo skiepijamas paklusnumas. Seneliai įvedė taisyklę: jei Baronas iš mokyklos parnešdavo prastus pažymius, jam buvo neleidžiama žaisti krepšinio. Tai skatino vaikiną uoliai dirbti mokyklos suole, o už jo pastangas senelis atsilygindamas sumeistravo kieme savo anūkui krepšį. Nelygioje piktžolėmis apaugusioje aikštelėje Baronas, kartu su draugais, ir praleido savo jauniausias dienas.
Baigęs pradinę mokyklą vaikinas sulaukė pasiūlymo iš prestižinės „Crossroads Arts and Sciences“ privačios mokymosi įstaigos. Nors iš pradžių jis dvejojo, seneliai paskatino anūką siekti aukštumų. Čia B.Davisui iš pradžių sekėsi prastai. Jam buvo sunku adaptuotis mokykloje, kur dauguma vaikų buvo iš pasiturinčių šeimų. Jiems giriantis, kokie geri gydytojai ar teisininkai ateityje bus, Baronas koncentravosi ties krepšiniu. Jis kiekvieną dieną liejo prakaitą mokyklos krepšinio salėje, o vakarais laiką leisdavo stebėdamas Los Andželo „Lakers“ ir „Clippers“ komandų pasirodymus.
Aštuntoje klasėje vaikiną sukrėtė pirmas rimtas išbandymas – jam teko išgyventi senelio Luke’o mirtį. Tačiau susitaikęs su likimo akibrokštu Baronas ėmė dar rimčiau žiūrėti į krepšinį ir siekti šioje sporto šakoje aukštumų. Sutvirtėjęs jau ankstyvame amžiuje jis žavėjo universitetų skautus įspūdingu greičiu, sprogstama jėga ir idealiais pojūčiais aikštelėje. Vaikinu susidomėjo apie dvidešimt universitetų.
B.Davisas pasirinko Kalifornijos universitetą (UCLA), jog galėtų rungtyniauti matant šeimos nariams ir draugams. Tačiau karjera studentų krepšinyje vaikinui iš pradžių susiklostė nesėkmingai. Jis patyrė kryžminių kelio raiščių trauma ir ilgam iškrito iš rikiuotės. Tą vasarą jo mitybos racioną sudarė greitas maistas, tad sugrįžęs į universitetą ketvirtajam kursui Baronas buvo priaugęs 11 kilogramų. Sezono metu gynėjui pavyko numesti šiek tiek svorio, o svarbiausia, kad jo kelis visiškai išgijo ir atletas nejautė jokio diskomforto. Paskutiniais studijų metais B.Davisas rinkdavo 15,9 taško, 3,6 atkovoto kamuolio ir 5,1 rezultatyvaus perdavimo. Į jį susmigo NBA skautų dėmesys.
Pirmieji žingsniai NBA
1999 m. NBA naujokų biržoje jauną krepšininką trečiuoju šaukimu pašaukė Šarlotės „Hornets“ komanda. B.Davisas tikėjosi, kad bus pasirinktas ketvirtuoju Los Andželo „Clippers“ ekipos, tad net nedalyvavo „Hornets“ klubo peržiūroje, taip leisdamas jiems suprasti nenorintis žaisti šioje komandoje.
Debiutas NBA B.Davisui rožėmis klotas nebuvo. „Hornets“ nepasitikėjo jauno žaidėjo sugebėjimais, o šis pirmajame sezone vidutiniškai rinko 5,9 taško ir 3,8 rezultatyvaus perdavimo. Tačiau ne vaidmuo Šarlotės komandoje Baronui buvo sunkiausias išbandymas. Kur kas daugiau nerimo atletui kėlė tai, jog jis gyveno vienas, toli nuo savo šeimos, su kuria kartu praleido ne tik visa vaikystę, tačiau ir ketverius metus universitete.
Prieš antrąjį sezoną NBA B.Davisas visą vasarą valandų valandas studijavo Isiah Thomaso ir Stephono Marbury žaidimą. Jis taip pat stengėsi patobulinti savo metimą – padaryti jį staigesniu. „Hornets“ išgirdo Barono prašymus suteikti jam daugiau žaidimo laiko. 2000–2001 m. sezono metu įžaidėjas sužaidė visas 82 rungtynes starto penkete, rinkdamas 13,8 taško, 5 atkovotus kamuolius ir 7,8 rezultatyvaus perdavimo per susitikimą. Jis taip pat atliko keletą trigubų dublių.
Prieš trečiąjį sezoną atletas ir toliau dėjo pastangas, kad taptų dar geresniu krepšininku. B.Davisas nusprendė žaisti Vasaros lygose, o taip pat individualiai plušo su eile trenerių. Visa tai atsipirko su kaupu – atleto statistiniai rodikliai išaugo iki 18,1 pelnyto taško, 4,3 atkovoto ir 2,1 perimto kamuolio bei 8,5 rezultatyvaus perdavimo vidurkių.
Galiausiai, B.Davisas savo naudingu žaidimu įtikino „Hornets“, jog jis vertas vesti šią komandą į pergales dar šešerius metus. Klubas sudarė su juo šešerių metų 84 milijonų JAV dolerių vertės sutartį. Tada ir prasidėjo problemos.
Pasijautęs svarbiausiu žmogumi Šarlotės ekipoje B.Davisas ėmė piktnaudžiauti individualiais veiksmais bei nebesutarti su treneriais ir komandos draugais. Lyg to dar būtų maža, krepšininką ėmė kamuoti ir pirmosios traumos. Atletas praleido 32 susitikimus ir nusprendė, jog laikas paruošti kūną taip, kad traumos daugiau jo nebekankintų.
Po ketvirtojo sezono NBA B.Davisas susidarė įspūdingą treniruočių programą. Jis kasdien laiką leisdavo treniruoklių salėje, o vėliau bėgiodavo krosus. Per dieną atletas nubėgdavo 5–8 km. Jis taip pat daug dėmesio ėmė skirti mitybai – pasisamdė virėją, kuris prižiūrėjo krepšininko mitybos įpročius ir darė viską, jog B.Davisas nepriaugtų nereikalingų kilogramų.
Susitvarkęs su fizine būkle B.Davisas problemų bendraujant su „Hornets“ treneriais ir vadovybe neišsprendė. Nesutarimai tęsėsi, kol galop, 2004–2005 m. sezono pradžioje, apkaltintas, jog suvaidino traumą gynėjas krovėsi lagaminus ir išvyko į Oklendą, „Golden State Warriors“ ekipą.
Karjeros pikas Oklende
Pirmasis sezonas naujame klube buvo neblogas, tačiau antrojo metu amerikietis patyrė čiurnos traumą, dėl kurios praleido beveik 30 mačų, o „Warriors“ dvyliktus metus iš eilės nepateko į atkrintamąsias.
Reikalai Oklende ėmė krypti į gerą, kai prie ekipos vairo stojo buvęs Šarūno Marčiulionio treneris Donas Nelsonas. Jo propaguojamas žaidimo braižas trimis gynėjais ir greitu stiliumi „bėk ir mesk“ B.Davisui labai tiko. 2006–2007 m. sezone „Warriors“ pagaliau prasibrovė į atkrintamąsias varžybas kaip aštunta komanda Vakaruose. Konferencijos ketvirtfinalio serija su Dalaso „Mavericks“ tapo įsimintiniausiu B.Daviso karjeros momentu.
Serija prasidėjo Dalaso „American Airlines“ arenoje. Tačiau tą vakarą aikštelėje šeimininkavo ne „Mavericks“ krepšininkai, o atletiškas ir bebaimis „Warriors“ atakų organizatorius B.Davisas. Trečiajame kėlinyje jis įsūdė 19 taškų, o iš viso Dalaso komandą paskandino surinkęs 33 taškus. Pralaimėję antrąsias serijos rungtynes „Warriors“ tašką dėjo įspūdinguose trečiajame ir ketvirtajame serijos susitikimuose. Galingas spurtas rungtynių pabaigoje ir 33 B.Daviso taškai išplėšė „Warriors“ ekipai trečiąją pergalę serijoje ir nustūmė geriausią Vakarų konferencijos komandą ant prarajos krašto. Į šeštąjį serijos susitikimą B.Davisas žengė susileidęs vaistų į kelį ir jautęs didžiulius skausmus. Nepaisant to, troškimas tapti pirmąja komanda nuo 1958 metų, kuri į atkrintamąsias žengusi kaip aštunta konferencijoje įveikė pirmąjį etapą, nugalėjo. Atletas surinko 20 taškų, atkovojo 10 kamuolių, o „Warriors“ triumfavo.
Pratęsti įspūdingo žygio tąkart „Warriors“ nepavyko. Antrajame atkrintamųjų varžybų etape B.Daviso vedama ekipa atsimušė į Jutos „Jazz“ sieną – serija pralaimėta 1:4. Pirmąsias karjeroje atkrintamąsias B.Davisas baigė galingu dėjimu per Andrejų Kirilenką, vidutiniškai rinkęs 25,3 taško, 4,5 atkovoto ir 2,9 perimto kamuolio bei 6,5 rezultatyvaus perdavimo.
Saulėlydis
Po stulbinamo pasirodymo serijoje su „Mavericks“ 2007–2008 m. sezoną „Warriors“ pradėjo kaip daug žadanti komanda. Tačiau B.Davisas ir vėl ėmė nesutarti su treneriu – šįkart kelią jam pastojo D.Nelsonas. Treneris dažnai marindavo Baroną ant atsarginių žaidėjų suolelio antrose rungtynių dalyse, kol atleto kantrybė trūko ir jis nutraukė dar metus turėjusį galioti 17,8 mln. JAV dolerių vertės kontraktą.
Karjeros saulėlydį B.Davisas išgyveno sugrįždamas į namus, į Los Andželo „Clippers“ komandą, su kuria sudarė penkerių metų 65 mln. JAV dolerių sutartį. Pirmajame sezone gynėjas vidutiniškai rinko 14,9 taško ir atliko 7,7 rezultatyvaus perdavimo, tačiau „Clippers“ tesukrapštė vos 19 pergalių. Dar dvejus metus Los Andžele praleidęs atletas mainų būdu atsidūrė Klivlendo „Cavaliers“. Tačiau 2011 m. gruodį klubas gynėjui pritaikė amnestijos taisyklę ir jam teko vėl krautis lagaminus. B.Davisas gavo 30 mln. JAV dolerių – tiek, kiek turėjo uždirbti per likusius dvejus kontrakto metus.
Paskutinis B.Daviso karjeros akordas nuskambėjo labai liūdnai. Pasirašęs sutartį su Niujorko „Knicks“ gynėjas ilgą laiką negalėjo rungtyniauti dėl nugaros išvaržos, o tašką profesionalaus krepšininko karjeroje dėjo atkrintamosiose varžybose patyręs siaubingą kelio traumą.
Ar žinote, kad?:
– B.Davisas – metimo iš tolimiausios distancijos NBA autorius. Gynėjas į krepšį pataikė iš 27 metrų;
– 2006–2007 m. sezone B.Davisas buvo vienintelis NBA krepšininkas, per rungtynes vidutiniškai rinkdavęs bent po 20 taškų ir atlikdavęs bent po 8 rezultatyvius perdavimus;
– B.Davisas yra pripažinęs, kad du skaudžiausi jo karjeros momentai: „Hornets“ sprendimas jį išmainyti į „Warriors“ ir persikėlimas į „Clippers“, kurioje jis prarado aistrą krepšiniui.
– Dar karjeros metu B.Davisas be krepšinio daug dėmesio skyrė aktoriaus ir prodiuserio karjerai. Jis yra suvaidinęs ir prodiusavęs keletą filmų ir serialų.
– B.Davisas turi fobiją – jis bijo aukščio;
– B.Daviso mėgstamiausi aktoriai – Willas Ferrellas ir Johnas C. Reilly;
– Baigęs karjerą NBA pasaulį B.Davisas nustebino vienoje radijo laidoje pareiškęs, kad jį buvo pagrobę ateiviai. Atletas labai įtikinamai mėgino papasakoti istoriją apie pagrobimą jam važiuojant greitkeliu iš Los Andželo į Las Vegasą. Tačiau vėliau jis pripažino, kad tai buvo pokštas.
– Mėgstamiausias B.Daviso dėjimas – per Keviną Garnettą pirmaisiais karjeros metais.
– Niujorko „Knicks“ komandoje B.Davisas pasirinko 85 marškinėlių numerį. Taip jis norėjo pagerbti 85-erių metų amžiaus mirusią močiutę.
– 2012 m. B.Davisas įkūrė žaidimų kūrimo „Apple“ įrenginiams bendrovę. Pirmasis kompanijos sukurtas žaidimas – „Getting Buckets“.
Norėdami komentuoti prisijunkite.