Praėjusią savaitę analizuodamas visų 1976–1992 metais gimusių ir Europos U16, U18 ir U20 vaikinų čempionatuose rungtyniavusių žaidėjų pasirodymus atsakiau į klausimus, susijusius su statistinėmis įvairaus pajėgumo žaidėjų galimybėmis ateityje apsivilkti vyrų rinktinės marškinėlius. Kaip minėjau, vieniems praėjęs rašinys pridėjo motyvacijos, kitiems – atvėrė akis, tretiems – suteikė daugiau žinių ir papildomą atspirties tašką, stebint jaunųjų talentų žaidimą.
Šią savaitę, pasitelkdamas praėjusio tyrimo duomenis, dėmesį atkreipsiu į septynias naujausias Lietuvos krepšininkų kartas – Tauro Jogėlos, Luko Lekavičiaus, Edvino Šeškaus, Domanto Sabonio, Martyno Varno, Tado Sedekerskio ir šviežiausią, praėjusią vasarą antrąją vietą Europos U16 čempionato užėmusią rinktinę. Apie visus 22 metų (1993 m. gimimo) ir jaunesnius vaikinų rinktinės narius, kurių statistiniai šansai prisijungti prie vyrų rinktinės – geriausi.
Visų pirma, iš visų 2009–2015 metais U16, 2011–2015 m. U18 ir 2013–2015 m, U20 vaikinų rinktinės narių, du skirtingus rezultatus demonstravę žaidėjai jau pravėrė vyrų rinktinės duris. 2015 metų Europos čempionate antrojo įžaidėjo vietą Lietuvos rinktinėje užėmęs Lukas Lekavičius savo metų U16, U18 ir U20 rinktinėse visad aikštelėje praleisdavo daugiau nei 20 minučių, tačiau niekada neišsiskyrė statistiniais rodikliais. L.Lekavičius tris metus neperžengė 7 taškų ir 3 rezultatyvių perdavimų vidurkio ir per 28 sužaistas rungtynes tik trejose pelnė dviženklį taškų skaičių. Kaip ir kiti du talentingiausi 1994 metų gimimo žaidėjai Marius Grigonis ir Tomas Dišma, L.Lekavičius taip pat buvo pakviestas rungtyniauti su metais vyresniais 2011 metų U18 čempionate, tačiau ir ten neišsiskyrė (3 taškų ir 1,9 rez. perd. vidurkis).
L.Lekavičius yra vienas iš penkių žaidėjų Lietuvos istorijoje, kurie į vyrų rinktinę pateko Europos vaikinų čempionatuose vidutiniškai niekada nerinkę dviženklio taškų skaičiaus. Be L.Lekavičiaus, šiame klube taip pat yra Robertas Javtokas, Mindaugas Kuzminskas, Tadas Klimavičius ir Marius Prekevičius. Tačiau L.Lekavičiaus išskirtinumas – jis vienintelis iš šio penketuko Lietuvos rinktinei atstovavo visuose trijuose savo metų Europos vaikinų čempionatuose.
Sabonis
Priešingai nei L.Lekavičius, apie kurio galimybes vyrų rinktinėje pradėta kalbėti pakankamai neseniai, Domantas Sabonis dėmesį į save atkreipė nuo pat pirmojo Europos U16 čempionato, kuriame vidutiniškai rinko 14,1 taško ir sugriebdavo 14,4 atkovoto kamuolio. Per savo karjerą D.Sabonis Europos vaikinų čempionatuose dukart atstovavo metais vyresniems, dukart savo metų rinktinėms, o šį rudenį tapo antru jauniausiu Lietuvos vyrų rinktinėje debiutavusiu žaidėju, aštuoniomis dienomis nusileisdamas tik Jonui Valančiūnui. Visuose keturiuose čempionatuose D.Sabonis vidutiniškai rinko dvigubus dublius, tačiau niekada neatvedė savo komandų ant prizininkų pakylos – Gonzagos universiteto „Bulldogs“ komandos vidurio puolėjas nėra užėmęs aukštesnės nei penktosios vietos. Greičiausiai ir nebeužims – nesitikima, kad D.Sabonis kitą vasarą atstovaus U20 rinktinei.
Praėjusią savaitę rašiau, kad išskirtinai gerus statistinius šansus patekti į pagrindinę rinktinę turi žaidėjai, kurie dvi vasaras vidutiniškai rinko dviženklį taškų skaičių – net 63 proc. tokių žaidėjų, du iš trijų istoriškai prisijungė prie vyrų rinktinės. Žvelgiant į pastarąsias septynias kartas, šiai svarbiai kategorijai priklausančių žaidėjų kol kas yra šeši – Marius Grigonis, E.Šeškus, D. Sabonis, Tautvydas Paliukėnas, M.Varnas ir T.Sedekerskis. Artėjančią vasarą prie šio būrio gali prisijungti ir Arnoldas Kulboka.
Kulboka
Beje, pastarieji trys žaidėjai nusipelno atskiro paminėjimo – T.Sedekerskis, apie kurį šiek tiek plačiau kalbėsiu vėliau, A.Kulboka ir Rokas Gadiliauskas buvo trys Lietuvos U16 rinktinės žaidėjai 2014 metų Europos čempionate vidutiniškai rinkę dviženklį taškų skaičių. Juos vienija ir tai, kad visi trys (!) 2014 metų U16 rinktinės lyderiai tobulėja ne Lietuvos krepšinio sistemoje. T.Sedekerskis priklauso Vitorijos „Laboral Kutxa“ organizacijai, R.Gadiliauskas taip pat tobulėja Ispanijoje su Las Palmo „Gran Canaria“, o A.Kulboka šį sezoną paliko Kauno „Žalgirio“ dublerius ir persikėlęs į Vokietiją papildė Bambergo „Brose Baskets“ klubą.
Praėjusį kartą taip pat minėjau, kad iki 1992 metų kartos, visi 20 taškų vidurkį bent kartą vaikinų rinktinėje peržengę žaidėjai vėliau atstovavo vyrų rinktinei. Kęstutis Šeštokas 20 taškų vidurkį pasiekė 1994 metais atstovaudamas U18, Linas Kleiza 2001 metais su U16, U20 rinktinėse tai padarė Martynas Pocius (2006 m.) ir Martynas Gecevičius (2008 m.). Penktuoju ir šeštuoju tai padariusiais žaidėjais tapo U16 rinktinėse spindėję E.Šeškus (2011 m.) ir T. Sedekerskis (2014 m.).
Itin reti atvejai kai metais jaunesni žaidėjai yra kviečiami į U16 rinktinę – iki 2008 metų tokių buvo tik trys, o po 2008 metų tokio kvietimo sulaukė vos dar du žaidėjai. Prie M.Gecevičiaus, K.Jako ir J.Valančiūno 2013 metais prisijungė T.Sedekerskis ir praėjusią vasarą U16 rinktinei padėjęs Tomas Balčiūnas. Priminsiu, kad būdami metais jaunesni, J.Valančiūnas rinko 2,3, K.Jakas – 2,7, o M.Gecevičius – 4,4 taško. „FC Barcelona“ organizacijai priklausantis T.Balčiūnas šioje kategorijoje su 8,6 taško vidurkiu Lietuvos istorijoje rikiuojasi antroje vietoje.
Sedekerskis
Atskiro paminėjimo nusipelnė Ispanijoje rungtyniaujantis T.Sedekerskis, kuris 2014 metais tapo pirmuoju žaidėju Lietuvos istorijoje, kuris būdamas penkiolikos U16 rinktinėje vidutiniškai pelnydavo dviženklį taškų skaičių (11,4). Dviženklį taškų skaičių T.Sedekerskis rinko ir praėjusią vasarą – būdamas 17-os ir rungtyniaudamas su metais vyresniais (U18) žaidėjais puolėjas vidutiniškai pelnė 12,6 taško ir atkovodavo 7 kamuolius. Atstovaudamas savo metų U16 rinktinei T.Sedekerskis buvo arti visų laikų Lietuvos vaikinų rinktinių rezultatyvumo rekordo – rinkdamas 21 tašką T.Sedekerskis buvo priartėjęs prie geriausio Lietuvos istorijoje L.Kleizos rezultato (21,5 taško).
Nors T.Sedekerskiui dar tik 17-a, puolėjas jau spėjo debiutuoti Ispanijos aukščiausioje lygoje, o šį sezoną tobulėja antrojoje lygoje, kur yra paskolintas Hueskos „Penas“ klubui. Kol kas T.Sedekerskis vidutiniškai aikštelėje praleidžia 14 minučių ir per jas pelno 7,5 taško, atkovoja 2,7 kamuolio ir pataiko net 74 proc. metimų iš žaidimo. Šią vasarą vyksiančiame Europos U18 čempionate tarp savo bendraamžių vienas talentingiausių jaunosios kartos Lietuvos žaidėjų turėtų dar kartą kesintis į Lietuvos rekordą – galbūt šį kartą T.Sedekerskiui pavyks aplenkti L.Kleizą?
Sekite krepšinio analitiką Erildą Budraitį socialiniame tinkle „Facebook“. Susisiekti su autoriumi galite el. paštu: [email protected].
Norėdami komentuoti prisijunkite.