1995 metais buvo pradėta rašyti įspūdinga Lietuvos ir tuometinės Jugoslavijos susitikimų istorija. Deja, pirmosios eilutės visiems laikams išliks labai nemalonios.
61:70 – tokį pirmąjį pralaimėjimą „jugams“ A grupės varžybose patyrė lietuviai, tačiau jo jau daugelis nepamena. Lietuvos ir Jugoslavijos keliai dar kartą Graikijoje susidūrė pirmenybių finale. Pačiame juodžiausiame finale per visą Europos čempionatų istoriją.
Žinoma, derėtų nukelti kepurę prieš net 41 tašką pelniusį Aleksandrą Džordževičių, tačiau Arvydui Saboniui, Artūrui Karnišovui, Rimui Kurtinaičiui, Šarūnui Marčiulioniui ir dar keliems iškiliems šalies krepšininkams pakovoti dėl aukso neleido teisėjas George'as Toliveris.
Skandalingas finalas baigėsi pralaimėjimu 90:96, Jugoslavijos rinktinę anksčiau palaikiusi Graikijos publika čempionų nepripažino, o viską vainikavo incidentas apdovanojimų ceremonijos metu, kai bronzą iškovoję kroatai nulipo nuo pakylos bei ant jos paliko lietuvius ir jugoslavus. Tada Kroatija bei Jugoslavija kariavo ne tik krepšinio aikštelėje.
1996 metais Lietuva ir Jugoslavija susikibo Atlantos olimpinių žaidynių pusfinalyje. Visa šalis laukė revanšo. Deja, buvo patirtas pralaimėjimas rezultatu 58:66.
Sabonis
Maža to, po metų Europos čempionate Ispanijoje lietuviai vėl stojo į kovą su „jugais“. Ir vėl teko pripažinti varžovų pranašumą, šį kartą žibėjo Predragas Danilovičius, kurio vedama Jugoslavijos rinktinė nugalėjo 75:60 ir eliminavo mūsiškius ketvirtfinalyje.
Šiek tiek džiaugsmo Lietuvai suteikė 1999 metais laimėta akistata Kaune – tada, likus 2 sekundėms, po Sauliaus Štombergo metimo lietuviai kontroliniame mače iškovojo pergalę rezultatu 78:77.
Laukiamo keršto valanda pagaliau atėjo 2000 metų Sidnėjaus olimpinėse žaidynėse.
Atkaklioje A grupėje lietuviai pralaimėjo italams ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) rinktinei, o svarbi pergalė paskutiniame – penktajame – ture prieš Naująją Zelandiją leido užimti trečią vietą.
Savo ruožtu jugoslavai B grupėje per penkerias rungtynes laimėjo 4 kartus ir, patyrę nesėkmę Steve'o Nasho vedamai Kanados ekipai, liko antri. Tokiu būdu Lietuva ir Jugoslavija vėl stojo viena prieš kitą itin svarbiose ketvirtfinalio varžybose.
Lietuvos komanda šį kartą buvo be ankstesnių vedlių: A.Sabonio, A.Karnišovo, R.Kurtinaičio ar Š.Marčiulionio. Komandoje tuo metu žaidė į ketvirtą dešimtį įkopęs Gintaras Einikis, kuris būtent tada sužaidė fantastiškas rungtynes.
Klampiose ir gana nerezultatyviose rungtynėse lietuviai turėjo iniciatyvą ir po pirmo kėlinio prieš dvikovos favoritus pirmavo 37:32. Prie to labai prisidėjo puiki Lietuvos rinktinės gynyba ties tritaškio linija ir gera kova po krepšiais.
Antrame kėlinyje Jugoslavijos rinktinę bandė gelbėti legendinis Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) snaiperis Predragas Stojakovičius, tačiau NBA čempionas metimais iš toli nežibėjo (1/5 tritaškiai), o jo komandos aukštaūgiai buvo nugesinti.
Dejanas Tomaševičius pelnė vos 2 taškus, o kitas solidus vidurio puolėjas Željko Rebrača – vos 5. Palyginimui, G.Einikis surinko net 26 taškus bei atkovojo 8 kamuolius.
Einikis
Jugoslavijos rinktinė kapituliavo ir paskutinėmis minutėmis rungtynės priminė formalumą. Naujoji Lietuvos krepšinio karta šventė istorinę pergalę. rezultatu 76:63 nukovusi principinius varžovus.
Prie puikiai taškus rinkusio G.Einikio prisidėjo 18 taškų (6/7 dvitaškiai) pelnęs Šarūnas Jasikevičius, 9 taškus įmetė Ramūnas Šiškauskas (6/6 baudų metimai), 8 – Saulius Štombergas.
Varžovų stovykloje P.Stojakovičius mačą baigė su 20 taškų, Dejanas Bodiroga surinko 14 taškų, Saša Obradovičius – 8. Likę oponentai liko tik savo pačių šešėlyje.
Pasitikėjimo įgavusi Lietuvos rinktinė legendinėje pusfinalio akistatoje su JAV priešinosi iki pat finalinės serijos. Nors buvo patirtas apmaudus pralaimėjimas, mūsiškiai mažajame finale atsigriebė įtikinamai įveikdami olimpiados šeimininkę Australiją.
Šiuo metu Lietuva su Jugoslavija, Serbija ir Juodkalnija bei dabartine Serbija iš viso yra sužaidusi 12 oficialių rungtynių bei iškovojusi 5 pergales.
Norėdami komentuoti prisijunkite.