Jau daugiau nei dešimtmetį Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) rinktinė yra visiškai dominuojanti jėga pasaulyje, aukso medalių neatiduodanti niekam kitam.
Vis tik šiemet kirba klausimas, ar išretėjusių gretų amerikiečiams pavyks vėl būti pajėgiausiais planetoje, o optimizmo varžovams suteikti gali ir realūs ankstesni pavyzdžiai. Tarp jų – 2006 metais pasauliui pasiųsta graikų žinutė.
Iki tol pastaruosiuose dvejuose pasauliniuose turnyruose JAV rinktinė jau pajautė, ką reiškia pralaimėti: 2004 m. olimpiadoje ji liko trečia, o 2002 m. pasaulio čempionate užėmė vos šeštąją vietą.
Tačiau 2006 metais į Japoniją amerikiečiai keliavo su įspūdinga sudėtimi.
Jamesas
LeBronas Jamesas, Dwayne’as Wade’as, Chisas Paulas, Chrisas Boshas, Dwightas Howardas, Carmelo Anthony, o taip pat – Joe Johnsonas, Kirkas Hinrichas, Antawnas Jamisonas, Shane’as Battieris, Bradas Milleris ir Eltonas Brandas. Būrys vyrų, jau įsibėgėjusių Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA) ar galingai pradėjusių karjeras ten.
L.Jamesas tuo metu Klivlande buvo sužaidęs rezultatyviausią karjeros sezoną NBA (31,4 tšk.), D.Wade’as tik ką tapo NBA čempionu ir finalo MVP, Ch.Paulas tapo metų naujoku, o Carmelo buvo žvaigždė Denveryje.
Vieni kitų žaidėjai gal dar taip gerai ir nepažino, tačiau individualiu pajėgumu lygių neturėjo.
Grupių etapą JAV rinktinė įveikė nesunkiai – iškovojo penkias pergales, o aštuntfinalio ir ketvirtfinalio barjeruose jėga buvo parodyta ir australams bei vokiečiams.
Graikijos rinktinė
Pusfinalyje JAV krepšininkų laukė graikai – prieš metus tapę pajėgiausiais Europoje.
Iki tol graikai Pasaulio taurėje taip pat buvo neklupę: grupių etape susitvarkė su visais – tarp jų ir Lietuva, o vėliau pergales skynė prieš Kiniją bei Prancūziją.
Vassilio Spanoulio ir Sofoklio Schortsaničio vedama Graikijos komanda kiek atitrūko nuo varžovų antrame kėlinyje, kuomet po atkarpos 24:8 išsiveržė į priekį 45:41.
„Graikai surengė gerų atakų, į kurias neatsakėme taip, kaip reikia, norint tapti čempionais“, – tada mačą komentavo Sh.Battieris.
Po pertraukos graikai toliau buvo nesustabdomi: taikli Dimitrio Diamantidžio ranka ir keli tolimi metimai ėmė tolinti Graikiją nuo amerikiečių – 77:65.
Galinga jėga po krepšiais tapo ir tuo metu jaunas „centras“ S.Schortsanitis, per vos 17 minučių spėjęs pelnyti 14 taškų.
„Jie žaidė taip pat visą antrą mačo dalį, o Sofoklis gaudavo kamuolį pikenroluose. Kaskart – taip pat“, – pripažino D.Howardas.
Tai, kaip amerikiečiams klostėsi rungtynės, iliustravo epizodas trečio kėlinio pabaigoje, kuomet D.Wade’as ėmėsi individualios iniciatyvos, veržėsi po krepšiu, bet ten buvo pasitiktas keturių graikų. Vietoje to, kad ketvirtį baigtų sumažinę deficitą, amerikiečiai dar leido V.Spanouliui pasileisti į greitą ataką ir užbaigti ją taškais su sirena.
77:65 – tokie skaičiai degė švieslentėje po trijų kėlinių. JAV rinktinė dar turėjo viltį.
D.Wade’o taškai dabar tapo labai brangūs amerikiečiams, o dar trys tolimi metimai padėjo atsilikti jau tik 86:91. Žaisti liko kiek daugiau nei pustrečios minutės. Atmosfera kaito ir amerikiečiai pasiduoti nežadėjo. V.Spanoulis tolimu šūviu artino graikus prie pergalės, tačiau paskutinę minutę gyvybiškai svarbus JAV rinktinei buvo K.Hinricho tritaškis – 91:95.
Graikija – JAV
Per paskutines 36 sekundes prie baudų metimų linijos nuolat siųsti graikai atlaikė nervų išbandymą ir aikštę paliko triumfuodami – 101:95.
Fantastinė pergalė prieš Mike’o Krzyzewskio auklėtinius graikams iki šiol yra viena didžiausių ir įspūdingiausių istorijoje. Galbūt net pati įspūdingiausia.
Prie šios pergalės 22 taškus pridėjo V.Spanoulis, 15 – Mihalis Kakiouzis, 14 – S.Schortsanitis, 12 – D.Diamantidis, 9 – Antonis Fotsis. Theodoros Papaloukas pasižymėjo 12 rezultatyvių perdavimų.
JAV rinktinės vedliu buvo 27 taškus surinkęs C.Anthony, 19 taškų pelnė D.Wade’as, 17 – L.Jamesas, 12 – K.Hinrichas (4/7 trit.).
„Turime geriau išmokti žaisti tarptautinį krepšinį. Šiandien daug išmokome, susitikę su komanda, demonstruojančia nuostabų žaidimą kartu“, – graikus tada gyrė JAV rinktinės strategas.
„Parodėme visiems, kad gal nesame tokie atletiški, bet žinome, kaip žaisti krepšinį. Jį žaidėme protingai.
Komandai, turinčiai tiek daug gerų žaidėjų, sunku per mėnesį adaptuotis ir susikurti naujas roles. Visi jie – didelės žvaigždės, bet čia reikia atlikti smulkius skirtingus dalykus. Tai ir buvo mūsų skirtumas nuo amerikiečių: žinojome, ką konkrečiai kiekvienas turime padaryti“, – kalbėjo Th.Papaloukas.
Graikijos rinktinė
Galiausiai Panayiotis Giannakis su savo auklėtiniais galėjo didžiuotis antra vieta planetoje bei vieninteliais Pasaulio taurės medaliais Graikijos istorijoje, nes finale 47:70 neatsilaikė prieš ispanus, o JAV rinktinė namo išvyko su bronza – ją 96:81 pasiekė prieš argentiniečius.
2006-aisiais NBA žvaigždynas buvo nugalėtas komandos, sudėtyje neturėjusios nė vieno pajėgiausios planetos lygos krepšininko. Galbūt panaši įsimintina istorija gali pasikartoti ir šiemet? Pasaulio taurės startas – jau po 10 dienų.
Norėdami komentuoti prisijunkite.