Kad ir kaip susiklostytų mažasis Eurolygos finalas, Vitorijos „Laboral Kutxa“ klubo sezoną neabejotinai galima vadinti fantastišku. Ispanijos klubas įrodė, kad ir be milžiniškų finansinių išteklių galima suburti komandą, pajėgią prasibrauti tarp keturių stipriausių Europos klubų.
Pastarąjį kartą taip toli „Laboral Kutxa“ nužygiavo 2007–2008 m. sezone, kai šios komandos marškinėlius vilkėjo Simas Jasaitis, o ją tempė tokios žvaigždės kaip Mirza Teletovičius, Igoris Rakočevičius, Tiago Splitteris ar Zoranas Planiničius. Tada ketvirtfinalyje Vitorijos klubas sužlugdė Belgrado „Partizan“ svajonę ir finaliniame ketverte atsidūrė šalia tokių flagmanų kaip Maskvos CSKA, Tel Avivo „Maccabi“ ir Sienos „Montepaschi“.
2015–2016 m. sezoną „Laboral Kutxa“ pradėjo kaip komanda be išskirtinės klasės žvaigždžių. Sezono eigoje nuosekliai ryškėjo Dariuso Adamso ir Mike'o Jameso meistriškumo lygis, o Ioannis Bourousis įrodė, kad yra vienas geriausių Europos vidurio puolėjų. „Laboral Kutxa“ lyderių galimybėms atsiskleisti labai padėjo 51 metų Kroatijos krepšinio specialistas Velimiras Perasovičius.
2015 metų birželį Vitorijos klubo vairą perėmęs V.Perasovičius vasarą prisidėjo prie I.Bourousio atvykimo, pasikvietė slovėną Jaka Blažičių, įžvelgė didžiulį Adamo Hangos, Kimo Tillie, Ilimane'o Diopo potencialą ir suklijavo „Laboral Kutxa“ žaidimą taip, kad iš pažiūros, vidutinio lygio Eurolygos krepšininkai dažnai galėtų tiesiog dominuoti savo atletizmo savybėmis.
„Mes turime ne fiziškai stiprius, tačiau greitus krepšininkus, kurie gali aukštai šokti. Tai yra didelis skirtumas poziciniame žaidime, penki prieš penkis. Didžiausią pranašumą mes įgyjame kontratakuodami, nes esame greita komanda“, – portalui Krepsinis.net mintimis dalinosi V.Perasovičius.
„Laboral Kutxa“ tapo greičiausia (turinti aukščiausią „Pace“ rodiklį – 76,2) ir trečią geriausią gynybą (praleidžianti 100,0 taško per 100 atakų) demonstruojančia komanda Eurolygoje. Mirtininkų F grupėje 9 pergales iškovojęs ir 5 pralaimėjimus patyręs Vitorijos klubas už nugaros paliko kur kas turtingesnius varžovus: „Barcelona“, Madrido „Real“, Maskvos srities „Chimki“, Pirėjo „Olympiacos“. Ketvirtfinalyje serijos rezultatu 3:0 nepasigailėjo dar vieno Eurolygos flagmano – Atėnų „Panathinaikos“. Galiausiai, pusfinalyje metė rimtą iššūkį Stambulo „Fenerbahce“.
V.Perasovičius juokiasi, paklaustas, kaip paaiškinti tokį „Laboral Kutxa“ pasirodymą.
„Mums žiauriai pasisekė, – šypsojosi treneris. – Kai kurie žaidėjai kaip Ioannis Bourousis prie komandos prisijungė paskutinę minutę. Mes galėjome pasirašyti su juo sutartį už labai mažus pinigus.“
32 metų 213 cm ūgio graikas 2014–2015 m. sezone Madrido „Real“ komandoje dažniau palaikė komandą nuo atsarginių žaidėjų suolelio nei pats sprendė reikalus aikštelėje – vos 11 minučių, 5 taškų ir 6,8 naudingumo balo vidurkiai negalėjo „centrui“ žadėti šviesios artimiausios ateities, atsižvelgiant į jo amžių. Tačiau atvykęs į Vitoriją I.Bourousis pradėjo žaisti geriausią karjeroje krepšinį. Fiksuodamas 14,6 taško, 8,9 atkovoto kamuolio ir 21,5 naudingumo balo vidurkius jis buvo išrinktas į simbolinį geriausių Eurolygos sezono krepšininkų penketuką. Pusfinalyje jis buvo dominuojanti jėga – 22 taškai ir 10 atkovotų kamuolių.
I.Bourousio atvykimą ir atgimimą galima laikyti didžiule sėkme, be kurios sezonas taip susiklostęs nebūtų. Tai kažkuo primena 2014 m. vasarą, kai Kauno „Žalgiris“ pasirašė sutartį su Filadelfijos „76ers“ starto penketuko žaidėju Jamesu Andersonu. V.Perasovičius įsitikinęs, kad Eurolygos vidutiniokams būtina sėkmė, norint įsibrauti į Eurolygos elitą.
„Tokiai komandai kaip „Žalgiris“ yra sunku. Ji nuolat praranda svarbius krepšininkus, nes ateina dideli klubai su dideliais pinigais ir juos išgraibsto, – kalbėjo V.Perasovičius. – Laimėti Eurolygą tokiomis sąlygomis yra sudėtinga.“
Kai kiekvieną vasarą netenki lyderių, esi priverstas lipdyti komandą iš naujo. V.Perasovičius įsitikinęs, kad komplektuojant komandą, labai svarbu atsižvelgti į krepšininkų ambicijas kažką įrodyti. Kroato teigimu, toks yra „Laboral Kutxa“ sėkmės receptas.
„Aš manau, kad mūsų sėkmės paslaptis yra jauna ir ambicinga sudėtis. Kai turi daug jaunų žaidėjų, tu turi krepšininkus, kurie nori tobulėti, įrodyti, kad yra kažko verti. Su tokiais žmonėmis dirbti yra lengva, su tokiais žmonėmis tu gali kažką pasiekti“, – teigė „Laboral Kutxa“ strategas.
Jau kitą sezoną tokiems klubams kaip „Laboral Kutxa“ ar tuo labiau „Žalgiriui“ nustebinti bus dar sunkiau. Naujas Eurolygos formatas ir sumažėjęs komandų skaičius apsunkins vidutinio ir žemesnio lygio biudžetais turnyre disponuojančioms ekipoms viršyti prognozes.
Vis tik V.Perasovičius išlieka optimistiškas. Jis tiki ne tik „Laboral Kutxa“, tačiau ir „Žalgirio“ ateitimi.
„Aš neabejoju, kad „Žalgiris“ išliks konkurencingas Eurolygoje“, – pasakė treneris, kurio žodžiais norisi tikėti.
Norėdami komentuoti prisijunkite.