Besikomplektuodamos prieš sezoną, Lietuvos krepšinio lygos (LKL) komandos įprastai buria sudėtį taip, kad ekipoje būtų bent vienas, o geresniu atveju keli žaidėjai, kurie gali iššauti, taip automatiškai išaugindami klubo potencialą, talentą ir šansus pasiekti daugiau nei buvo tikimasi ankstyvą rudenį.
Praėjusį sezoną puikiu pavyzdžiu, kaip netikėtai išsitraukus gerus pirkinius su neaiškiomis lubomis, tapo Jonavos „CBet“. Taip, apie šį Virginijaus Šeškaus ir kompanijos sezoną nė žodžio ištarti nesinori, tačiau pernai jonaviečių gretose netikėtai ryškiai sužibėję Jeffery Garrettas, Goranas Huskičius ir sezono viduryje išsitrauktas Glynnas Watsonas nuvedė kuklią ekipą iki ketvirtosios LKL vietos, o vėliau daugiau nei dvigubai pasikėlė savo vertę ir pakilo į aukštesnį lygį.
Aišku, būna ir atvejų, kuomet komanda pratęsia sutartį su krepšininku, kuris nėra bevardis, o jau užsirekomendavęs komandos senbuvis, tačiau jis pakelia savo žaidimą į tokį lygį, kad išauga klubo marškinėlius.
Atsitinka ir taip, kad krepšininkas iššauna, tačiau komanda yra tokia bloga, kad net ir viena sužibusi žvaigždė nesugeba prikelti klubo į konkurencingą kovą. Tačiau pats žaidėjas nepastebėtas nelieka.
Atvejų daug, visi jie – individualūs, tačiau lenkiu linko to, kad šiandien Krepsinis.net portale bus apžvelgti žaidėjai, kurie šioje sezono stadijoje savo žaidimu parodė, kad yra verti išsibandyti labiau konkurencingoje komandoje ar aukštesnio lygio turnyre.
Svarbu paminėti, kad mano sąraše tikrai atsidūrė Ąžuolas Tubelis ir Devidas Sirvydis. Šių monstriukų būtų kvaila neįtraukti, tačiau apie juos jau tiek prirašyta tekstuose, prikalbėta podkastuose ir pridiskutuota komentaruose, kad nesinori kartotis. Ąžuolas ir Deivis yra absoliutūs savo komandų lyderiai ir jau kitą sezoną gali praverti Eurolygos duris, tačiau šį kartą dėmesio bus skirta po jų einantiems balleriams, apie kuriuos kalbama mažiau. Neįtrauktas buvo ir Keenanas Evansas, į kurio pasirodymus labiau reikėtų žvelgti ne LKL, o Eurolygos kontekste.
Jūsų teismui – šeši LKL krepšininkai, kurie kitą sezoną turi daug potencialo pakilti į aukštesnį lygį.
Ignas Sargiūnas
(13,3 tšk., 2,4 atk. kam., 2,1 rez. perd., 11,9 naud.)
Sargiūnas
„Kiek dar su manimi eisite per apačią?“, – Ramūno Cvirkos įžūliai juokdamasis prieš kelerius metus rungtynių metu klausė Ignas Sargiūnas, kuris šėrė vieną tritaškį po kito, tačiau Alytaus „Dzūkijos“ gynėjai vis tiek užtvarų metu ties gynėju lįsdavo pro apačią. Jau tada buvo galima suprasti, kad Ignas yra neeilinio įžūlumo bičas.
Bet jis ne tik įžūlus, o pasirodo, dar ir moka žaisti krepšinį. (Ne)tikėtai per vieną vasarą kritus Klaipėdos „Neptūno“ veteranų produktyvumui, 24-erių gynėjas laiko visas žaidimo gijas savo rankose ir yra neabejotinas perimetro lyderis uostamiestyje. Kuomet rungtynės stovi ant kortos, kamuolys dažniausiai atsiduria būtent I.Sargiūno rankose, o su pasitikėjimu savimi jis problemų neturi ir tai parodė.
Sausio pabaigoje I.Sargiūnas turėjo šansą išvesti „Neptūną“ į Karaliaus Mindaugo taurės (KMT) finalo ketvertą, kuomet Panevėžyje prieš „7bet-Lietkabelį“ susikūrė tobulą progą, tačiau paprasčiausiai nepataikė iš po krepšio ir liko tik rautis plaukus. Apmaudu ir jaunam žaidėjui tokie epizodai gali kirsti per galvą, tačiau tik ne Ignui.
Kiek daugiau nei po mėnesio LKL čempionate klaipėdiečiai Panevėžyje likus 3 sekundėms atsiliko 1 tašku, o kamuolys vėl buvo patikėtas Ignui. Šįkart jaunuolis nenuvylė bei į tą patį krepšį pataikė lemiamą dvitaškį, išplėšusį pergalę. Šis epizodas daug pasako apie I.Sargiūną ir kokios drąsos tai žaidėjas.
I.Sargiūnas yra labai solidus taškų rinkėjas, turintis platų klaidinančių judesių arsenalą ir gerą žaidimo IQ. Jis gali ne tik prasiveržti, bet ir pataikyti iš toli, todėl nėra nuspėjamas, o įžūlumas ir pasitikėjimas savimi Igną padaro svarbių rungtynių momentų žaidėju.
Kalbant apie minusus, I.Sargiūnas nėra pats geriausias gynėjas savo aikštelės pusėje ir nepasižymi ypatingais gynybiniais sugebėjimais. Tiesa, ten jis nėra silpnoji grandis ir gali sėkmingai dirbti gynyboje, tačiau ne visada dega noru tai daryti. Kaip gynėjas, jis taip yra ganėtinai nestabilus metant tritaškius. 38 procentai yra solidus rezultatas, tačiau tie skaičiai banguoja ir norėtųsi daugiau stabilumo.
Tačiau kalbant bendrai, manau, kad su savo lyderio savybėmis, įžūlumu ir įgūdžiais bei 196 cm ūgiu, I.Sargiūnas jau kitą sezoną turėtų kilti į aukštesnį lygį. Viena iš galimu ir tinkamų stotelių – Vilniaus „Rytas“.
„Rytui“ trūksta tvirtų charakterių, o Ignas yra būtent toks. Įžūlumas, lyderystė, įgūdžiai, jaunystė ir lietuviškas pasas – šios savybės yra labai vertinamos lietuviškose komandose. Žinant, kad Mindaugo Girdžiūno etapas „Ryte“ baigėsi, o Arnas Velička sunkiai randa savo vietą sostinėje, I.Sargiūnas turėtų būti puikus variantas „Rytui“ ir tikiu, kad šis jaunuolis bus medžiojamas.
Žinoma, nebūtinai tai turi būti „Rytas“. „7bet-Lietkabelis“ ir „Wolves“ taip pat turėtų akylai stebėti šį žaidėją. Žaidimas FIBA Čempionų lygoje ar Europos taurėje Ignui būtų didelis žingsnis į priekį, kurį jam jau reikia žengti.
Gytis Radzevičius
(12,8 tšk., 4,1 atk. kam., 1,9 rez. perd., 16,3 naud.)
Radzevičius
Gytis Radzevičius jau eilę metų yra patikimas Vilniaus „Ryto“ ramstis tiek gynyboje tiek puolime. Be šio žaidėjo sostinės klubas yra praktiškai neįsivaizduojamas. Ketverius metus „Ryto“ garbę ginantis puolėjas LKL žaidžia karjeros sezoną, o jo pataikymo procentai absurdiškai geri: 60 proc. dvitaškių, 64 proc. tritaškių ir 88 proc. baudų. Daugiau nei elitiniai skaičiai.
Buvo keista, kad 197 cm ūgio puolėjas šią vasarą pratęsė sutartį su „Rytu“. Tikrai galvojau, kad vilniečiams nepavyks išsaugoti G.Radzevičiaus, tačiau Gytis padėjo parašą ant dvejų metų kontrakto.
Visgi manau, kad po šio sezono G.Radzevičiaus „Ryte“ tikrai neliks. Jis jau seniai išaugo sostinės klubo marškinėlius, juolab kad po 2022 m. LKL titulo „Rytas“ į priekį nejuda, ypač Europoje. Gyčiui – 28-eri ir artėja jo pikiniai metai. Per ilgai užsibuvus sostinėje vėliau puolėjas šanso gali ir nebesulaukti. Nepaisant kontrakto pratęsimo iki 2025 m., krepšininkas turi išėjimo galimybę, kuri labai palengvina jo persikėlimą į kitą komandą.
G.Radzevičius turi visus atributus išsibandyti save Eurolygoje. Tai – puikaus charakterio žaidėjas, kuris yra labai darbštus ir nebijo imtis iniciatyvos lemiamais momentais. Vienas didžiausių pliusų – Radzo universalumas. Jis gali žaisti nuo antros iki ketvirtos pozicijos, pasižymi puikiais gynybiniais sugebėjimais, puikiu tritaškiu metimu iš statinės padėties, atletiškumu ir solidžiu prasiveržimu.
G.Radzevičius savo stiliumi ir sudėjimu labai panašus į Arną Butkevičių. Jeigu gali Arnas, kodėl negali Gytis? „Žalgiryje“ 2–4 pozicija yra stipriai užkišta, todėl nemanau, kad daug šansų pamatyti puolėją būtent Kaune. Bet tai tikrai gali būti antrojo ešelono Eurolygos klubas arba į titulą pretenduojanti Europos taurės komanda.
Kaip savo dainoje rimavo G&G sindikatas – „Laikas keistis“. Manau, kad Gyčiui taip pat laikas išbandyti save aukščiau nei „Rytas“ ir kažką laimėti, nes nepanašu, kad pati „Ryto“ organizacija artimiausiu metu pakils į aukštesnį lygį.
Schoochie Smithas
(12 tšk., 2,4 atk. kam., 6,3 rez. perd., 16,2 naud.)
Smithas
Pirmasis legionierius šiame sąraše. Apie Schoochie Smithą yra kur kas mažiau kalbama nei apie pirmuosius du sąraše įvardintus krepšininkus, tačiau tai nereiškia, kad amerikietis nežiba Utenoje. Nė velnio – žiba kaip reikiant. 188 cm ūgio atakų organizatorius yra keturioliktas naudingiausias LKL krepšininkas ir išvykus Brae Ivey kontroliuoja visą Utenos „Uniclub Casino – Juventus“ puolimą.
Lyderystė svarbiais momentais, puiki kūno kalba aikštelėje, pasižyminti ramybe ir komandos draugų koordinavimu bei visapusiškas žaidimas. Schoochie yra ne tik geras taškų rinkėjas, gebantis kurti sau, prasiveržti, pataikyti po driblingo, bet ir puikus atakų organizatorius. 6,3 rezultatyvaus perdavimo – trečias rezultatas LKL čempionate.
Kalbant apie minusus – 33 proc. tritaškių pataikymas iš tritaškio zonos nėra geras skaičius, gynėjas turi problemų su stabilumu metant iš toli, tačiau visi kiti žaidimo komponentai yra ganėtinai solidūs. Su gynyba Schoochie problemų taip pat neturi bei yra solidus perimetro gynėjas.
Svarbu, kad geras S.Smitho žaidimas atsispindi ir Utenos klubo rezultatuose ir jis yra laiminčios komandos lyderis. Oliverio Kostičiaus auklėtiniai rikiuojasi ketvirtoje LKL vietoje.
Apibendrinant, ko gero, S.Smithas netaps Eurolygos kalibro krepšininku. Tai jau patyręs 29-erių krepšininkas, tačiau toks jo sezonas stipriai kelia akcijas. Jeigu stipriai užbaigs sezoną, gynėjas tikrai pasikels savo apie 90 tūkst. per sezoną siekiantį atlyginimą ir gali persikelti į FIBA Čempionų lygos ar Europos taurės komandą. Toks jo spindesys ir brandus žaidimas veda į tai.
Martynas Arlauskas
(11,7 tšk., 3,8 atk. kam., 2,4 rez. perd., 12 naud.)
Arlauskas
Martynas Arlauskas yra pavyzdys, kaip nepalūžti sunkiais karjeroje momentais. 23-erių kaunietis ant suolo praleido keturis sezonus. Tris iš jų – Gonzagos universitete, vieną – Pasvalio „Pieno žvaigždėse“.
Po praėjusio slogaus sezono Pasvalyje puolėjas svarstė apie karjeros pabaigą, tačiau ačiū Dievui, kad jos nebaigė, nes parodė, kad tikrai turi daug potencialo.
Pradėkime nuo skaičių. Nuo 7 minučių per mačą iki 28, nuo 1,5 taško iki 11,7, nuo 1,4 naudingumo balo iki 12. Įspūdingi skirtumai tarp praėjusio ir šio sezono.
Kalbant apie žaidimą, Martynas taip pat atrodo neatpažįstamai pasikeitęs. Gavęs Aurimo Jasilionio pasitikėjimą, krepšininkas pražydo ryškiausiomis spalvomis. Kritimas ant kiekvieno kamuolio, begalinis kovingumas, pasitikėjimas savimi, kurį buvo visiškai praradęs ir atletiškumas, kuris yra krepšininko vizitinė kortelė.
Kalbant apie trūkumus, akis iškart kliūna už tritaškių pataikymo, kuris LKL siekia vos 21 procentus. Martynas tikrai neturi stabilaus tritaškio ir varžovai ties juo rizikuoja ir prastas tolimų metimų pataikymas dažnai atima pagrindinę M.Arlausko stiprybę – prasiveržimą link krepšio. Dar vienas tobulintinas dalykas – krepšinio IQ. Puolėjas neretai pasimeta komandinėje gynyboje ir neturi gero aikštelės matymo.
Taip pat antakį kelia banguotas žaidimas. Viename mače M.Arlauskas gali dominuoti, o kitame – būti sunkiai matomu. Tačiau jam – vos 23-eji ir Martynas turi marias laiko patobulinti visus žaidimo aspektus.
Apibendrinant, M.Arlausko sėkmingas žaidimas LKL tikrai užtarnavo jam vietą aukštesnio lygio komandoje nei „Pieno žvaigždės“. Nereikia nuvertinti Pasvalio, tai jam yra puikus tramplinas į viršų, tačiau laikas pamatyti 23-ejų puolėją europiniame turnyre ir pažiūrėti, ką jis sugeba ten.
Jei užbaigs sezoną stipriai, M.Arlauskas gali sulaukti „Ryto“, „7bet-Lietkabelio“ ar „Wolves“ lentynos komandų pasiūlymų. Martynas įrodė, kad ne be priežasties savo laiku buvo vienas didžiausių Lietuvos krepšinio talentų ir su tokiu kūnu, ūgiu bei drąsa ateityje tikrai gali žaisti aukštame lygyje, o gal net Eurolygoje.
L.J.Thorpe'as
(13,1 tšk., 3 atk. kam., 6,5 rez. perd., 16 naud.)
Thorpe'as
Vienas labiausiai mane nustebinusių legionierių. Iš Suomijos aukščiausiosios lygos ištrauktas amerikietis LKL atrodo galingai. 195 cm ūgio gynėjas kartu su Žydrūnu Urbonu, ko gero, yra didžiausi šio sezono „Šiaulių“ klubo šviesuliai.
6,5 perdavimo vidurkį fiksuojantis gynėjas yra pirmas visoje lygoje ir sunku įsivaizduoti, kaip „Šiauliai“ funkcionuotų be šio atakų organizatoriaus. L.J.Thorpe'as puikiai valdo komandą bei gali kurti ne tik kitiems, bet ir sau. Masyvus 98 kilogramų svorio gynėjas gali veržtis, gali atakuoti po driblingo, o gavus gerą missmatchą sužaisti nugara į krepšį.
Amerikiečio didžiausias minusas – stabilaus tritaškio metimo trūkumas. Tolimus metimus jis realizuoja 32 proc. taiklumu. Nors tai ir nėra labai prastas procentas, kaip gynėjui, aukštesniame lygyje reikėtų didesnių rodiklių.
Visgi L.J.Thorpe'ui tik 24-eri ir tai yra antrasis jo profesionalo karjeros sezonas. Amerikietis turi daug vietos tobulėjimui ir jeigu užbaigs sezoną solidžiai, gali sulaukti rimtesnių klubų pasiūlymo. Intriguotų pamatyti, kaip L.J. atrodo europiniame turnyre.
Aišku, artėjantį tarpsezonį amerikiečiui nepadės faktas, kad tokius skaičius jis fiksavo „Šiauliuose“, tačiau pažiūrėjus giliau, gynėjas surengė labai solidžius pasirodymus prieš grandus. Prieš „Rytą“ – 20 taškų, prieš „7bet-Lietkabelį“ – 26, prieš „Žalgirį“ – 14, prieš „Wolves“ – 15 taškų ir 11 rezultatyvių perdavimų. Skaičiai kalba patys už save.
Ivanas Vranešas
(14,9 tšk., 6,1 atk. kam., 1,6 rez. perd., 16,1 naud.)
Vranešas
Dar vienas Utenos ekipos legionierius, kuris taip pat kaip reikiant nustebino. Ivanas Vranešas buvo pasikviestas iš antrosios Prancūzijos lygos ir buvo vienas iš klaustukų priešsezoniniame vertinime, tačiau driokstelėjo konkurencingoje „Uniclub Casino – Juventus“ komandoje.
Su 16,1 naudingumo balo I.Vranešas, kaip ir S.Smithas, yra keturioliktas naudingiausias LKL krepšininkas bei pasižymi nestandartiniu europiniam centrui įgūdžių paketu.
207 cm ūgio centras gali žaisti tiek nugara, tiek veidu į krepšį, solidžiai atakuoja iš vidutinio nuotolio ir yra pakankamai mobilus keičiantis ginamaisiais. Taip pat I.Vranešas pasižymi bėgimu į greitas atakas, kas yra reta centrams. Aukštaūgis taip pat neblogai įvaldęs metimą vieną ranka po driblingo, kas nėra įprasta centrui.
Kalbant apie trūkumus, vienas iš jų – I.Vranešo sudėjimas. Utenos ekipos žaidėjas prastai sugeria kontaktą, kartais neatsilaiko prieš masyvesnius varžovų centrus ir tai gali tapti atakuotina mikrodvikova oponentams. Nors turi vidutinį metimą, I.Vranešas taip pat nemeta tritaškių.
Visgi su savo įgūdžių paketu puolime 27-erių aukštaūgis turi nemažai potencialo praverti aukštesnės lygos duris ir debiutuoti Europos turnyre. Tokio tipo centrai yra reti, kurie gali žaisti toliau nuo krepšio. Dėl to I.Vranešas turėtų sudominti FIBA Čempionų lygos ar Europos taurės klubus.
I.Vranešo potencialą įrodo ir jo debiutas Kroatijos rinktinėje per vasario FIBA „langą“. Jame per du mačus centras fiksavo 7 taškų, 4 atkovotų kamuolių ir 13 naudingumo balų vidurkius vos per 13 minučių bei išbandė jėgas prieš tokius centrus, kaip Vincentas Poirier ir Mathiasas Lessortas.
Norėdami komentuoti prisijunkite.