Krepsinis.net antrus metus paeiliui pristato Lietuvos krepšininkų reitingą. Penketas portalo žurnalistų surikiavo savo nuomone pajėgiausius šalies žaidėjus, o bendras to rezultatas pateikiamas jūsų teismui.
Edgaras Pulkovskis, Gabrielė Miknevičiūtė, Karolis Tretjakas, Tautvydas Kubilius ir Rokas Liolaitis sudėliojo savo penkiasdešimtukus, kiekviename iš jų aukščiausią vietą užėmęs krepšininkas gavo 50 taškų, antras – 49, trečias – 48 ir taip toliau. Žaidėjai išrikiuoti pagal bendrą taškų sumą, o esant lygiam rezultatui – pagal aukščiausią individualiame penkiasdešimtuke užimtą vietą.
Žaidėjai buvo vertinami pagal šį sezoną pademonstruotą meistriškumo lygį, neatkreipiant dėmesio į jų praeities pasiekimus ar ateities perspektyvas. Taip pat daugiau svorio buvo suteikiama individualiems pasirodymams, komandinius rezultatus paliekant nuošalyje.
Taškų iš viso sulaukė 65 skirtingi žaidėjai. Paminėjimo verti pastebėti, tačiau už bendro penkiasdešimtuko ribų likę krepšininkai.
Verti paminėjimo: Saulius Kulvietis (Andoros „MoraBanc“, 24 taškai), Ignas Vaitkus (Utenos „Juventus“, 23), Kristupas Žemaitis (Alytaus „Dzūkija“, 20), Donatas Tarolis (Klužo Napokos „U-Banca Transilvania“, 19).
„Už brūkšnio“ liko pernykščio penkiasdešimtuko dalyviai S.Kulvietis (27 vieta), D.Tarolis (37 vieta), D.Bičkauskis (36 vieta) ir E.Mockevičius (23 vieta). Skaudžiausiai krito po pernykštės sėkmės nė vieno taško nesulaukę Rokas Gustys (Vilniaus „Rytas“, 42 vieta) ir Deividas Dulkys (32 vieta). Jie abu žaidė tik dalį sezono ir kalnų nenuvertė.
50. (41) Edgaras Želionis (Pasvalio „Pieno žvaigždės)
Statistika LKL: 23 minutės, 11,5 taško (35 proc. trit.), 5,9 atk. Kam., 1,6 rez, perd., 12,4 naud. bal.
Po praėjusio sezono viražų Egipte, Saudo Arabijoje ir Prancūzijoje, šis sezonas E.Želioniui buvo gana sėslus – po pirmojo LKL rato jis prisijungė prie Pasvalio ekipos ir čia praleido visa sezoną, nors vidutinių LKL klubų standartais tikrai nėra pigus žaidėjas. Aukštaūgis iškart įsiveržė tarp „Pieno žvaigždžių“ lyderių ir šią rolę išlaiko iki šiol.
32-ąjį gimtadienį netrukus švęsiantis puolėjas savo stiliaus ženkliai jau nekeičia – jis išlieka mobiliu ir universaliu aukštaūgiu, daugiausiai dėmesio skiriančiu puolimui. Taškui jis gali rinkti tiek tritaškiais, tiek dėjimais, nors šį sezoną kelius ir taupė bei krepšius drebino retai. Pasvalyje savo sukaupta patirtimi jis gerai atsvėrė karštakošišką Danielio Amigo žaidimą. Gruodį jis tapo visos lygos MVP, o šaukštu deguto tapo prastas sezono finišas.
206 cm ūgio puolėjas visą karjerą yra neįprastoje padėtyje – aiškiai lyderiauja LKL vidutiniokuose, tačiau grandų dėmesio nesulaukia (ne kartą derėjosi su „Rytu“, bet sutarties taip ir nesulaukė). Kitą sezoną E.Želionis veikiausiai ir vėl žais 3–8 vietą užimančiame Lietuvos klube arba užsienyje.
49. (49) Gytis Radzevičius (Vilniaus „Rytas“)
Statistika LKL: 23 minutės, 7,6 taško (51 proc. trit.), 5,3 atk. kam., 1,2 rez. perd., 11,9 naud. bal.
Statistika FIBA Čempionų lygoje: 16 minučių, 4,8 taško (17 proc. trit.), 4,8 atk. kam., 0,7 rez. perd., 8,5 naud. bal.
25 metų puolėjui šis sezonas virto debiutu tokio lygio komandoje, po mažu skandalu pažymėto persikėlimo iš Utenos. Negalima sakyti, kad G.Radzevičiaus pirmasis blynas sostinėje prisvilo, tačiau skambus driokstelėjimas taip pat neįvyko, tuo galima paaiškinti ir visiškai nepasikeitusią vietą reitinge.
Gimtojo miesto komandoje puolėjas startavo sunkiai, tačiau antrojoje sezono pusėje įsibėgėjo ir finišavo dešimtyje mačų paeiliui rinkdamas dviženklį naudingumą. Jis išlieka aštriu ir kovingu puolėju su banguojančiu pataikymu iš toli. Jo tritaškių skaičiai dviejuose turnyruose yra itin skirtingi, nors nė viena imtis nėra didelė (Čempionų lygoje – 1/6 per 5 mačus, LKL – 34/67 per 35 mačus).
Statistiškai G.Radzevičiaus persikėlimą į Vilnių galima vertinti neblogai – pajėgesniame klube skaičiai nekrito tragiškai, o aikštėje jis atrodo tvirčiau žaidžia sistemingesnį žaidimą nei Žydrūno Urbono deriniuose. „Ryto“ marškinėlių išaugimu jam dar nekvepia, tačiau kitą sezoną rolė turėtų augti, priklausomai ir nuo Arno Butkevičiaus likimo.
48. (-) Augustas Marčiulionis (Vilniaus „Rytas“)
Statistika LKL: 14 minučių,4,9 taško (33 proc. trit.), 1,6 atk. kam., 2,4 rez. perd., 5,5 naud. bal.
Statistika FIBA Čempionų lygoje: 14 minučių, 5,6 taško (25 proc. trit.), 0,8 atk. kam., 2,6 rez. perd., 5,4 naud. bal.
Devyniolikmečiui tai taip pat tapo debiutu sostinės klube, tačiau jo šuolis yra dar aukštesnis – tiesiai iš NKL. Jaunasis įžaidėjas iki šiol žaidė dublerių komandoje ir svarstė persikėlimą į NCAA, bet sutaręs dėl stabilios rolės „Ryte“ nusprendė likti gimtinėje. Šiuo metu šis sprendimas atrodo pasiteisinęs.
A.Marčiulionis neparodė jo bendraamžiams būdingo pasimetimo debiutuojant aukštame lygyje ir neblogai tvarkėsi su įtampa. Dėl chaotiškos „Ryto“ sezono pradžios netrūko atvejų, kai A.Marčiulionis buvo ir vienintelis komandos įžaidėjas. Vienas tokių buvo ir mačas Rygoje, kai jaunuolis susitvarkė su 15 taškų ir 7 rezultatyviais perdavimais. Apskritai jis pasižymi puikiu krepšinio suvokimu, greitomis rankomis ir geru sprendimų priėmimu. Labiausiai taisytina jo žaidimo vieta išlieka metimas iš toli.
Įžaidėjas vasarą vėl turės pasirinkimą dėl karjeros pratęsimo – likti Vilniuje, keltis už Atlanto ar ieškoti trečiosios opcijos. A.Marčiulionis išsiskiria kaip vienas galimų ateities rinktinės įžaidėjų, o tokius talentus reikia itin branginti, tikintis, kad legendinio tėvo patarimai taip pat išeis tik į naudą. Savo minučių išnaudojimu gynėjas niekuo nenusileido G.Radzevičiui, parodydamas net didesnį stabilumą tarp skirtingų lygų, o krepšinio intelektu, pademonstruotu charakteriu ir galimomis augimo perspektyvomis bendraklubį lenkia, todėl ir reitinge palypėjo laipteliu aukščiau.
47. (47) Martynas Sajus (Manresos „Baxi“)
Statistika Ispanijoje: 11 minučių, 6,4 taško (63 proc. dvit.), 3,2 atk. kam., 0,4 rez. perd., 7 naud. bal.
25-erių aukštaūgis per karjerą jau spėjo pažaisti „Žalgiryje“, Lenkijoje, „Lietkabelyje“ ir pasistažuoti aukščiausioje Ispanijos lygoje. Čia lietuvis debiutavo lėtai, vėliau įsibėgėjo (29 naud. bal. Prieš Burgoso „San Pablo, 28 naud. bal. Prieš Fuenlabrados „Urbas“), o sezono pabaigoje surinko neigiamą naudingumo balą keturiuose iš penkių susitikimų bei galiausiai iškrito iš žaidimo atkrintamosiose siekiančios „Baxi“ rikiuotės.
M.Sajus išlieka senamadišku, ribotų galimybių, tačiau gerai savo darbą atliekančiu aukštaūgiu. Jis ir toliau yra solidi jėga baudos aikštelėje, galinti perlaužti varžovų priekinę liniją jėga ar keliais apgaulingais judesiais, Gynyboje lietuvis gerai dirba prieš kitus tradicinio tipo aukštaūgius. Tiesa, jo žaidimas ir baigiasi ties baudos aikštele – per sezoną jis dar neišmetė nė vieno tritaškio, o gynyboje perimetre taip pat nėra naudingas, todėl praversti gali tik prieš specifinius varžovus.
Šis sezonas įrodė, kad toks žaidėjas kaip M.Sajus į atkrintamąsias pretenduojančioje Ispanijos ekipoje gali atlikti tik rezervinio vidurio puolėjo rolę, o siekiant daugiau būtina į savo žaidimą įnešti universalumo. Iš Kelmės kilęs aukštaūgis jau yra solidus savo rolės atlikėjas, tačiau atrastas metimas iš toli ar pagreitintos kojos gynyboje jam tikrai nepamaišytų.
46. (34) Martynas Gecevičius (Utenos „Juventus“)
Statistika LKL: 28 minutės, 11,3 taško (38 proc. trit.), 3,5 atk. kam., 3,8 rez. perd., 14 naud. bal.
Po antrojo savo etapo Vilniuje M.Gecevičius kismet keičia komandas, save išbandęs Turkijoje, Ispanijoje, Lenkijoje ir Graikijoje, su trumpu sugrįžimu Prienuose. Vis dėlto būtent Utenoje jis atrodo atsidūręs labiausiai savo vietoje – šalia žvaigždės lygio Lietuvos mastu, bet tokios ribos neperlipant.
Šį sezoną M.Gecevičius neparodė nieko, ko nebūtume pratę matyti jo žaidime – taiklūs bei kartais itin tolimi tritaškiai ir protarpinis kamuolio įžaidinėjimas su aiškiomis spragomis gynyboje. Gynėjas išlieka vienu patikimiausių šalies snaiperių, bet kitais aspektais nelenkia vidutinio LKL žaidėjo. Dienomis, kai M.Gecevičiaus metimai nekrenta (nors tokių ir būna itin mažai), Ž.Urbonas neturi daug stimulo laikyti jį aikštėje. Gynėją šį sezoną pjovė ir traumos, dėl kurių pavyko sužaisti tik 25 iš 36 galimų mačų.
M.Gecevičius šį sezoną buvo neabejotinai skambiausias vardas Utenoje, tačiau savo žaidimu komandos kontekste itin išskirtinis jis nebuvo, likdamas vos penktu pagal rezultatyvumą. Aikštėje jis turi itin aiškias funkcijas, kurias atlieka puikiai bei jau kitą sezoną gali patekti į 50/40/90 klubą. Sunku būtų įsivaizduoti dabartinį M.Gecevičių tiek aukštesnio, tiek žemesnio lygio LKL ekipose, tad jei jį tenkina Utenoje gaunama alga, norėtųsi netrukus 33-ejų sulauksiantį veteraną šiame klube matyti ir toliau.
Norėdami komentuoti prisijunkite.