Dvidešimt ketvirtąjį gimtadienį Edvinas Šeškus šventė toli nuo gimtųjų Prienų. Dar pernai tarp brolių Ballų Prienuose sukęsis jaunesnysis Virginijaus Šeškaus sūnus šį sezoną rungtyniauja lietuviams mažai pažįstamoje Taivano krepšinio lygoje, kurioje gina Taipėjaus „Beer“ klubo garbę.
Graikiją iškeitė į egzotišką Azijos valstybę
2018-ųjų rugsėjį pranešta, jog E. Šeškus ateinantį sezoną rungtyniaus antroje Graikijos lygoje ir vilkės legendinio Graikijos klubo Salonikų „Iraklis“ marškinėliais. Vis dėlto, Graikijoje E. Šeškus neužsibuvo ir jau spalio pabaigoje oficialiai tapo pirmuoju lietuviu, rungtyniaujančiu Taivano krepšinio lygoje.
„Prieš atvykdamas į Graikiją tikėjausi kiek kitokio vaidmens. Maniau, jog būsiu vienas pagrindinių žaidėjų, o tai, ką pamačiau, nuvylė – komandos žaidimas chaotiškas, deriniai „bėk ir mesk“, tad gana greitai supratau, jog tai nebus pati tinkamiausia vieta man“, – apie savo trumpą patirtį Salonikų klube kalbėjo E. Šeškus.
Iš Graikijos prieniškis nusprendė keltis į daugeliui lietuvių menkai pažįstamą šalį – Taivaną. Kaip teigė pats krepšininkas, jam Taivanas jau buvo šiek tiek pažįstamas: „Prieš metus jau viešėjau Taivane ir čia praleidau mėnesį, todėl žinojau, kur vyksiu. Pati šalis man iškart labai patiko, o kai klubas tiesiogiai parodė susidomėjimą manimi, per daug negalvojau ir persikėliau čia.“ E.Šeškus į Taivano krepšinio istoriją įsirašė ne tik kaip pirmasis lietuvis šioje lygoje, bet ir kaip pirmasis europietis, pelnęs taškus rungtynėse. Iki tol Taivano klubai legionierius kviesdavosi tik iš JAV, tačiau E.Šeškus, o vėliau ir jo komandos draugas, ukrainietis Igoris Zaicevas, šią tradiciją sulaužė.
Šio savo sprendimo E. Šeškus kol kas nesigaili, o ir „Beer“ klubas lietuvio žaidimu ir indėliu į rezultatus turėtų būti patenkintas. Nors prieniečio ekipai prieš sezoną nebuvo klijuojama lyderio etiketė, tačiau reguliariajam sezonui artėjant prie pabaigos, „Beer“ su 19 pergalių ir 11 pralaimėjimų žengia pirmoje turnyrinės lentelės vietoje, o E. Šeškus per rungtynes renka po 15,2 taško ir rezultatyvumu ekipoje nusileidžia tik I. Zaicevui, kuris vidutiniškai pelno po 17,9 taško.
Legionierių limito sumažinimas atvėrė platesnes galimybes užsieniečiams
Dar praėjusį sezoną Taivano lygoje klubui buvo galima turėti vos vieną legionierių, tačiau nuo šių metų šis skaičius buvo padvigubintas. Būtent legionierių skaičiaus padidinimas, E. Šeškaus nuomone, atvėrė galimybes ir jam į šią lygą: „Anksčiau visi Taivano klubai užsienyje ieškodavo tik vidurio puolėjų, o dabar, kai galima turėti du legionierius, atsivėrė galimybės ir kitų pozicijų žaidėjams, tuo pačiu ir man.“
Taivano krepšinio lyga pasekė Kinijos pavyzdžiu ir apribojo legionierių minutes aikštėje – ketvirtajame rungtynių kėlinyje vienu metu aikštėje gali būti tik vienas užsienietis. Nors legionierių indėlis, anot E. Šeškaus, kiekvienoje komandoje yra didelis, tačiau jį teigiamai nustebino ir vietinių žaidėjų krepšinio supratimas: „Mūsų komandos vietiniai žaidėjai tikrai gana neblogai supranta krepšinį ir nesijaučia to didelio atotrūkio. Klubo treneris tuo pačiu vadovauja ir Taivano vyrų krepšinio rinktinei. Jis stengiasi daugiau lygiuotis į europietišką krepšinį, todėl ir mūsų legionieriai yra būtent iš Europos.“
Nors Taivano lygoje rungtyniauja vos septyni klubai, tačiau ekipų tvarkaraštis gana įtemptas. Iš viso yra žaidžiami net 6 reguliaraus sezono ratai. E.Šeškus artėjant atkrintamosioms varžyboms junta ir padidėjusį sirgalių dėmesį: „Kiekvieną kartą žaidžiame vis kitoje namų arenoje, todėl sirgalių skaičius rungtynėse nėra pastovus, bet sezonui artėjant į pabaigą, žmonių tribūnose tikrai daugėja. Jų dėmesys manęs per daug nevargina, nors vietiniai dažnai atpažįsta gatvėje, tačiau tik retas paprašo nusifotografuoti ar išdrįsta užkalbinti. Jie yra kur kas kuklesni žmonės.“
Didžiausio sirgalių įvertinimo E. Šeškus sulaukė Tavaino „Visų žvaigždžių“ dienos metu. Nors šalyje netrūksta ir pajėgių rungtyniaujančių amerikiečių, tokių kaip Tony Mitchellas ar Orlandas Johnsonas, lietuvis buvo išrinktas ir į lygos „Visų žvaigždžių“ rungtynes. 10 tūkstančių sirgalių akivaizdoje E. Šeškus surinko 22 taškus ir tapo pirmuoju europiečiu, kuris dalyvavo šiame renginyje.
Šeškus
Keliauti įprato dar būdamas penkiolikos
„Kelionės ir nepažintos šalys mane visada žavėjo. Mėgstu keisti aplinką, pažinti skirtingas kultūras bei kitų šalių žmones. Jau būdamas penkiolikos iš Prienų persikėliau gyventi į Vilnių – taip ir prasidėjo mano keliavimas,“ – apie savo karjeros pradžią prisiminė E.Šeškus.
2010 metais Prienų „Rūdupio“ vyriausiojo trenerio sūnus prisijungė prie Vilniaus „Lietuvos ryto“ sistemos ir pradėjo rungtyniauti Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL), Vilniaus „Perlo-MRU“ komandoje.
E. Šeškus LKL spėjo debiutuoti dar 2009–2010 metų sezone Prienuose ir tapo jauniausiu debiutantu turnyro istorijoje, pirmųjų taškų pajėgiausioje šalies lygoje teko palaukti iki 2012 metų. Tą sezoną Vilniaus „Sakalų“ ekipoje septyniolikmetis E.Šeškus sužaidė devynerias rungtynes, per kurias rinko po 3,4 taško, o rezultatyviausias jo mačas buvo prieš gimtųjų Prienų ekipą. Į savo tėčio treniruojamos komandos krepšį Edvinas pelnė 11 taškų, tačiau „Sakalai“ tas rungtynes pralaimėjo rezultatu 63:103.
Sostinėje E. Šeškus užsibuvo iki 2016 metų ir per tą laiką su „Lietuvos ryto“ marškinėliais spėjo debiutuoti tiek Europos taurės rungtynėse, tiek Vieningosios lygos varžybose. 2016-ųjų pavasarį, po trumpos viešnagės Raseinių „Rasuose“, E.Šeškus sezoną užbaigė gimtuosiuose Prienuose.
„Sugrįžti į Prienus visada smagu, tačiau dabar norisi išbandyti save užsienyje ir pamatyti daugiau pasaulio. Į Prienus dar visada spėsiu sugrįžti, o ir kitos Lietuvos komandos prieš šį sezoną rodė dėmesį bei norėjo pasikviesti rungtyniauti pas save“, – pasirinkimo priežastis rungtyniauti užsienyje dėstė pirmasis europietis, rungtyniaujantis Taivane. Ballus Prienuose prisimena iš gerosios pusės
Nors šį sezoną E.Šeškus rungtyniauja egzotiškajame Taivane, tačiau egzotikos netrūko ir praėjusio sezono metu, Prienuose. Sausio 9-ą dieną Prienų–Birštono „Vytauto“ komandoje debiutavo skandalingieji LiAngelo ir LaMelo Ballai, o šalia atsarginių žaidėjų suolelio šmėžavo ir šeimos galva LaVaras Ballas.
E.Šeškus šią patirtį su žvaigždėmis iš JAV prisimena daugiau iš teigiamos pusės: „Kad ir kaip pažiūrėsi, iš visos tos situacijos Prienai tik laimėjo. Lietuva ir pats miestas gavo daug dėmesio, o ir iš lygos klubas neiškrito. Aišku, apie to sezono mūsų žaidimą kažką kalbėti sunku, tačiau tai buvo patirtis, apie kurią galėsiu papasakoti ir savo vaikams.“
Nors būtent E.Šeškus buvo vienas iš tų krepšininkų Prienuose, kurie daugiausiai bendravo su broliais Ballais, tačiau toliau ryšių su šiais amerikiečiais jis nepalaiko: „Ne, tikrai neužsimezgė tokie ryšiai, kad bendrautumėme toliau. Net nelabai žinau, kaip jiems sekasi rungtyniauti dabar.“
Anot E Šeškaus, nors jo garsieji buvę komandos draugai ir talentingi, tačiau, kiek jie gali pasiekti krepšinio aikštėje, Edvinas spėti nenorėjo: „Sudėtinga ten situacija, todėl labai sunku vertinti jų galimybes. Jei jie susikoncentruotų tik ties krepšiniu, tuomet rezultatai jau dabar būtų kitokie. Šeimos tėvas ten daro šou, kurį jam daryti sekasi, tačiau ar jie bus gerais krepšininkais, tikrai nenoriu prognozuoti.“
„Skycop“ savo žodį tars atkrintamosiose
Šį sezoną Prienuose neliko nė vieno krepšininko, kuris būtų žaidęs pernai, tačiau išliko vyriausiasis treneris – V.Šeškus. Pergale prieš Panevėžio „Lietkabelį“ sezoną pradėjusiems „Skycop“ krepšininkams buvo prognozuojamos aukštos pozicijos Lietuvos krepšinio lygoje, tačiau šiuo metu buvęs E.Šeškaus klubas yra tik septintoje turnyrinės lentelės vietoje.
„Visi turbūt tikėjomės šiek tiek kitokio Prienų rezultato, tačiau sezonas dar nebaigtas. Manau, jog atkrintamosiose varžybose galime išvysti visai kitokį „Skycop“ žaidimą. Ekipoje daug patyrusių žaidėjų ir sezono pabaigoje jie tikrai dar gali iššauti“, – tikėjimo gimtojo miesto klubu neprarado E.Šeškus.
Prienų klube liko ne tik Edvino tėtis Virginijus, bet po metų pertraukos sugrįžo ir vyresnysis brolis Domantas. Praėjusį sezoną D.Šeškus pirmą kartą buvo išvykęs iš Prienų ekipos ir rungtyniavo Prancūzijoje – Konjako „Charente“ klube. Šiemet D.Šeškus vėl vilki „Skycop“ marškinėliais ir LKL čempionato aikštėje praleidžia po kiek daugiau nei 8 minutes bei renka po 1,6 taško.
„Su broliu esame labai skirtingi tiek aikštėje, tiek už jos ribų. Jis greitas, kibus, todėl žaisti prieš jį man visada sunku. Dabar, kai esu Taivane, vienas prieš kitą žaidžiame jau ne krepšinį, o kompiuterinius žaidimus – „Fortnite“ ir „Apex“, – bendravimo su broliu subtilybes atskleidė E. Šeškus.
Daugelyje Azijos šalių sezonas baigiasi anksčiau nei Europoje, todėl nemaža dalis europiečių, žaidžiančių Azijoje, pavasarį dar spėja sužaisti ir Senajame žemyne, tačiau E. Šeškaus situacija kitokia. Sezonas Taivane jo klubui baigsis tik balandžio mėnesį, tad rungtyniaujančio Prienuose jo šį sezoną išvysti jau tikrai neteks.
„Faktas, kad šį sezoną užbaigsiu Taivane, o kas bus toliau, kol kas neaišku. Visai norėčiau ir toliau likti rungtyniauti Azijoje. Sąlygos žaisti ir treniruotis čia tikrai labai geros. Gyvename ten pat, kur ir treniruojamės, todėl visada yra galimybė padirbėti papildomai. Taip pat turime puikiai dirbantį aptarnaujantį personalą ir viską, ko reikia krepšiniui. Neseniai teko kalbėtis jau ir su kelių kitų Azijos šalių klubų atstovais, tačiau kol kas dar nieko oficialaus kitam sezonui neturiu“, – apie ateitį kalbėjo E. Šeškus.
Pasigenda lietuviško maisto ir D.Belickaitės
Nors Taivano virtuvę E.Šeškus pamėgo itin greitai, tačiau močiutės ruoštų kepsnių teigia vis tiek pasiilgęs: „Maisto čia galima rasti nuo A iki Z – visokiausių keistenybių. Aš labiausiai pamėgau vietines vaisių ir daržovių parduotuves – arbūzai, ananasai, braškės čia tiesiog puikūs. Tiesa, močiutės kepsniukų vis tiek labai pasiilgau.“
E. Šeškui Taivane bendravimo problemų su komandos draugais ar gerbėjais nekyla, tačiau labiausiai tolimoje šalyje trūksta draugės Dalios Belickaitės. Praeityje, Vilniaus „Kibirkštyje“, „Utenoje“, Kauno rajono „Hoptrans-Sirenose“ bei įvairaus amžiaus Lietuvos merginų rinktinėse rungtyniavusi D.Belickaitė šiuo metu yra pasinėrusi į kitas veiklas.
Draugės sprendimą nebesivaržyti krepšinio aikštelėje jos vaikinas E.Šeškus vertina teigiamai: „Pats esu turėjęs kryžminių raiščių traumą, tad puikiai žinau, ką tai reiškia. Juolab, jog tai jai jau trečias kartas ir reabilitacija po tokių traumų yra labai sunki.“
„Be abejo, kad labiausiai jos čia ir trūksta, tačiau Dalia buvo atvykus pas mane atostogoms, daug bendraujam virtualiai, taip pat jau greit baigsis sezonas ir grįšiu į Lietuvą“, – apie santykius su dabartine „Žalgirio TV“ laidų vedėja D.Belickaite kalbėjo E. Šeškus.
Norėdami komentuoti prisijunkite.