Puikiai sezoną Eurolygoje pradėjusi Kauno „Žalgirio“ komanda pastaruoju metu ėmė strigti ir pajėgiausiame Senojo žemyno turnyre pralaimėjo penkis susitikimus iš pastarųjų septynių.
Portalas Krepsinis.net nusprendė iš esmės panagrinėti Gintaro Krapiko auklėtinių žaidimo schemas ir pasiaiškinti, kur slypi bėdos. Tam buvo pasitelktas treneris–skautas, kuris nenorėjo viešai atskleisti savo tapatybės.
Mažai judėjimo puolime – mažai rezultatyvių perdavimų
Visas „Žalgirio“ rungtynes Eurolygoje stebėjęs treneris analizę pradeda nuo paprasto pastebėjimo – „Žalgiryje“ labai daug remiamasi žaidėjų individualiu meistriškumu ir žaidimu vienas prieš vieną.
„Jeigu gynyboje kauniečiai atlieka labai daug darbo ir yra viena geriausiai besiginančių komandų Eurolygoje, tai puolime krepšininkų judėjimas atrodo vangokas“, – pastebi treneris.
Skautas atkreipia dėmesį į įžaidėjų perdavimų skaičių. Daugiausiai rezultatyvių perdavimų Eurolygoje per vieną mačą atliko Lukas Lekavičius – penkis. Ir tai įvyko debiutiniame susitikime su Madrido „Real“.
„Nemanau, kad „Žalgirio“ įžaidėjai yra tokie prasti, kad negalėtų atlikti daug rezultatyvių perdavimų. Pažiūrėkime į draugiškų rungtynių statistiką, kur Turkijoje Kariniauskas atliko 10 perdavimų. Taip, kontroliniai mačai yra kitas dalykas, bet tendencija ta pati – rezultatyvių perdavimų mažai, nes puolime krepšininkai juda per mažai“, – tvirtina pašnekovas.
Įdomu tai, kad po 11 sužaistų mačų Eurolygoje „Žalgiris“ yra atlikęs vos 145 rezultatyvius perdavimus ir yra paskutinėje vietoje. Kauniečiai sužaidė vieneriomis rungtynėmis daugiau, bet nesugebėjo pasivyti bei aplenkti artimiausių kaimynų – Sasario „Dinamo“ (156) ir Klaipėdos „Neptūno“ (158).
Cherry
Klaidos ir W.Cherry
„Žalgiris“ yra dažniausiai klystanti Eurolygos komanda – per mačą praranda 18,1 kamuolio. Prie to labiausiai prisidėjo Sasaryje padaryta 31 klaida.
„Klaidas lemia ne tik įžaidėjų pasirodymas. Taip, Lekavičius ir Kariniauskas neužtikrintai valdo kamuolį, ypatingai tai galima pasakyti apie Vaidą, tačiau problema ne tik čia. Prisiminkime dvikovą su „Dinamo“, kur „Žalgiris“ prarado 31 kamuolį. Dėl to dalį klaidų turėtų prisiimti ir Krapikas su Jasikevičiumi, kadangi jie nenuramino komandos, o būtent psichologiniai dalykai tokiose situacijose yra labai svarbūs.
Žinoma, čia daug kaltės yra ir žaidėjų veiksmuose, kurie neteisingai išsidėstydavo prieš spaudimą ir įžaidėjų, kurie tokiose situacijose turėtų parodyti, jog viskas gerai, aš persivarysiu kamuolį.
Grįžkime į praėjusią savaitę, kai „Žalgiris“ rungtyniavo prieš „Galatasaray“. Kai turkai ėmė spausti kauniečius, Willas Cherry pats prarado du kamuolius. Jis valdė kamuolį neužtikrintai ir darė veiksmus, už kuriuos vaikai barami net sporto mokyklose – varėsi kamuolį į kampą, kur jį užspaudę varžovai privertė užminti šoninę liniją. Prisiminkite, kaip jis klydo mače su „Dinamo“, kur kai kurios klaidos buvo nebūdingos įžaidėjams. Toks neužtikrintas amerikiečio žaidimas verčia nerimauti, jog su šiuo pirkiniu gali būti ir prašauta“, – analizavo treneris.
Pašnekovas išsakė mintį, kad W.Cherry nėra visiškai tinkamas „Žalgirio“ propaguojamam žaidimui: „Lengva patarinėti, bet jeigu manęs paklaustų, kokio įžaidėjo reikėjo kauniečiams, būčiau pataręs įsigyti visiškai kitokio braižo krepšininką. „Žalgiriui“ reikėtų labiau žaidėjo, kuris galėtų viską išspręsti žaidime vienas prieš vieną arba labai gerai metančio. Galbūt Lakovičius būtų kur kas labiau tikęs kauniečiams. Cherry nėra nei tas, nei tas. Taip, jis NBA Plėtojimosi lygoje pasižymėdavo rezultatyviais perdavimais, bet kol kas Lietuvoje to nėra, nes klaidų daugiau nei tikslių perdavimų.“
V.Kariniausko ir E.Ulanovo žaidimas nugara
Sezono pradžioje G.Krapikas prieš varžovus naudojo įdomų taktinį manevrą – leisdavo Edgarui Ulanovui ir V.Kariniauskui gauti kamuolį „ant ūso“ ir tuomet žaisti nugara prieš savo tiesioginį varžovą.
Jeigu per pirmuosius du ar tris mačus tai veikė, ką puikiai įrodo E.Ulanovo 19 taškų į Stambulo „Anadolu Efes“ krepšį, tai dabar varžovai šiuos taktinius manevrus jau perkando.
„Sumanymas tikrai buvo geras, nes 198 cm ūgio Kariniauskas tikrai aukštesnis už daugelį savo tiesioginių oponentų, todėl galima tai išnaudoti, bet dabar reikėtų rasti ir kitų variacijų. Sezono pradžioje varžovai dar nežinojo, jog Vaidas ir Edgaras žaidžia tik kairia ranka, bet dabar jie žino, jog šie krepšininkai sukasi tik į vieną pusę, todėl daugelyje atveju apsigina nuo jų žaidimo nugara, kuomet jie priima kamuolį „ant ūso“, – Krepsinis.net sakė skautas.
Lenta
„Žalgirio“ deriniai
Treneris–skautas sutiko pademonstruoti kelis „Žalgirio“ dažniausiai naudojamus derinius ir jų variacijas. Krepsinis.net skaitytojai galės rungtynių metu atkreipti dėmesį į kai kuriuos derinius.
„Jeigu „Fenerbahce Ulker“ savo arsenale turi 7 ar 8 dažniausiai naudojamus derinius, tai „Žalgiryje“ nuolat taikomų derinių yra kur kas mažiau, bet Krapikas ir Jasikevičius yra paruošę nemažai variacijų atskiriems žaidėjams. Žinoma, kad daugiausiai jų yra skirtų Jamesui Andersonui, kurių vien daug nesigilinus galima įžvelgti 5 ar 6“, – analizavo pašnekovas.
„Keli aiškiai matomi deriniai yra parengti Artūrui Milakniui: snaiperis priima kamuolį aikštės krašte, perduoda jį atgal ir tuomet greitai spurtuoja palei galinę liniją ir gauna kamuolį jau būdamas kitame aikštės krašte bei meta. Šis derinys veikia tikrai neblogai ir yra vienas sėkmingiausių „Žalgiryje“.
„Vienas iš dažniausiai taikomų derinių Andersonui: amerikietis stovi ties tritaškiu, kai kamuolį priima vidurio puolėjas. Tuomet Jamesas kerta krepšio link, priima kamuolį ir bando su „centru“ žaisti derinį du prieš du. Jeigu nepavyksta, pats meta iš vidutinio nuotolio arba veržiasi krepšio link. Yra dar kelios šio derinio variacijos, bet amerikietis perduota kamuolį itin retai, nebent susiduria su itin tankia varžovų gynyba.“
„Jeigu deriniai „Žalgiryje“ nepavyksta, tuomet atsarginis planas yra tiesiog žaidimas vienas prieš vieną. Bandoma rungtyniauti ir du prieš du, bet dažniausiai renkamasis pirmasis variantas“, – pastebi skautas.
Kur slypi problemos?
Krepsinis.net pašnekovas svarstė, kur slypi „Žalgirio“ problemos puolant. Pasak trenerio, komandoje yra per mažai gerai pataikančių krepšininkų ir tai palengvina užduotį varžovams ginantis.
„Krapiko žaidimo schemos yra tikrai neblogos ir kai kurios net perimtos iš Lietuvos rinktinės žaidimo. Bėda slypi ne deriniuose, bet pačiame žaidėjų meistriškume – „Žalgiryje“ per mažai krepšininkų, kurie kelia pavojų varžovams.
Pažiūrėkime atidžiau: Gudaitis ir Javtokas gali pataikyti tik iš po krepšio, Kariniauskas nežiūri į krepšį apskritai, Lipkevičius ir Dimša niekada nepasižymėjo kaip metikai.
Rimčiausiai krepšį grasina Andersonas, kurį užginti yra sunku, priešingai nei Milaknį. Jo žaidimas labai priklauso nuo kvėpavimo. Jeigu Artūras nėra pavargęs, tuomet pataiko ir pabėga nuo varžovo, bet per ilgai užsibuvęs aikštelėje snaiperis tampa visiškai tuščias ir nepataiko savo metimų.
Lekavičius ir Ulanovas neturi stabilaus metimo. Jankūnas ir Songaila grasina krepšiui tiek iš toliau, tiek iš arčiau, bet Darius šį sezoną žaidžia labai mažai ir nespėja nieko nuveikti, o komandos kapitonas daugiausiai taškų pavyksta surinkti ne metimais iš vidutinio nuotolio.
Tai mato ir varžovai, kurie prieš „Žalgirį“ ginasi susispaudę baudos aikštelėje. Rizikinga, bet šį sezoną toks gynybos modelis prieš kauniečius pasiteisino ir LKL komandoms – „Juventus“ vieną kartą laimėjo ir buvo arti antrosios pergalės. Taip pat elgėsi ir „Lietkabelis“ Kaune, kur pergalę jau turėjo savo kišenėje, bet visi žinome, kodėl jos neiškovojo. Paprastai sakant, komandoje trūksta gerų metikų ir tai gerokai palengvina užduotį varžovams“, – dėstė pašnekovas.
Baigdamas pokalbį treneris tvirtino, kad „Žalgirio“ žaidimo kreivė labai priklausys nuo W.Cherry, kadangi rezervų kauniečiai turi mažai, o žaidimą gerinti reikia kaip įmanoma greičiau, jeigu nenorima „Top 16“ etapo baigti su itin prastu rodikliu.
Norėdami komentuoti prisijunkite.