Didžiausias krepšinio naujienų portalas Baltijos šalyse Krepsinis.net tęsia rubriką „Istorinis įvykis“. Kiekvieną antradienį Jums primename svarbiausius Lietuvos ir pasaulio krepšinio įvykius.
Šiam istoriniam įvykiui už 2 dienų – gegužės 8-ąją sukaks 44-eri metai. 1970-ųjų metų Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) finalo serijoje įvyko vienos įspūdingiausių ir įsimintiniausių rungtynių per visą lygos istoriją.
Vyko dramatiška kova dėl čempionų žiedų – Niujorko „Knicks“ prieš Los Andželo „Lakers“. Pastarojo klubo marškinėlius vilkėjo tokios žvaigždės kaip Wiltas Chamberlainas, Jerry Westas, Elginas Bayloras. Tuo tarpu Niujorko komandoje žaidė per daug neišsiskiriančių krepšininkų būrys.Tačiau kartu jie buvo lyg vienas kumštis, o visapusiškas lyderis buvo Willisas Reedas.
206 cm ūgio puolėjas pirmose penkeriose rungtynėse vidutiniškai rinko po beveik 27 taškus ir „Knicks“ nuo NBA čempionų titulo skyrė vos viena pergalė, kai penktose serijos rungtynėse W.Reedas patyrė nelemtą traumą. Pirmajame kėlinyje jam plyšo dešinės kojos raumuo – susižeidęs krepšininkas praleido šeštąjį finalo susitikimą.
Varžovų lyderio netektimi pasinaudoję „Lakers“ krepšininkai atsitiesė ir sutrypė „Knicks“ net 135:113, o prie šios pergalės fantastišku pasirodymu prisidėjo W.Chamberlainas, pelnęs 45 taškus ir atkovojęs 27 kamuolius.
Finalo serijos rezultatui tapus 3:3, prieš lemiamą mačą didžiausias klausimas buvo, ar galės rungtyniauti W.Reedas. Svarbiausią sezono vakarą būdami nežinioje pasitiko ne tik Niujorko komandos sirgaliai, bet ir patys komandos krepšininkai. Jie į aikštę ėjo apšilinėti be savo lyderio, tuo tarpu rūbinėje jam buvo suleistos kelios nuskausminamųjų dozės, pastačiusios „Knicks“ žvaigždę ant kojų.
Sausakimša „Madison Square Garden“ arena laukė, kada pasirodys W.Reedas ir sulaukė – iš tunelio išbėgęs krepšininkas sukėlė tikrą ovacijų audrą. Tai buvo vienas iš įspūdingiausių momentų per visą sporto istoriją.
„Mane ovacijomis pasitiko tribūnose stovintys žmonės. O aš sau tuo metu sakiau: „Štai, netrukus aikštėje susikausi su geriausiu visų laikų aukštaūgiu (W.Chamberlainu – red. past.). Jausmas buvo puikus, kadangi tokiose situacijose sirgaliai yra tas faktorius, kuris motyvuoja ir sutelkia visą komandą“, – tą dieną prisiminė W.Reedas.
„Kai Willisas įžengė į aikštę, vien jau jį turėdami šalia buvome pakylėti 10 pėdų aukštyn“, – prisiminimais dalinosi Billas Bradley. „Pamatęs, jog visa „Lakers“ komanda nustojo apšilinėti ir žiūrėjo į Willisą, kažkas man viduje pakuždėjo, jog mes šiuos vyrukus įveiksime. Ši akimirka neišdildomai įsirėžė į mano atmintį, nes jei tai nebūtų atsitikę, žinau, kad nebūtume laimėję tų rungtynių“, – įsitikinęs buvo Waltas Frazieris, kuris tą dieną sužaidė geriausias karjeros rungtynes – pelnė 36 taškus, atkovojo 7 bei perėmė 5 kamuolius ir atliko net 19 rezultatyvių perdavimų.
Nors W.Reedas su 4 taškais liko šio pasirodymo šešėlyje, jie buvo pelnyti susitikimo pradžioje – du dvitaškiai įkvėpė komandą kovoti ir įaudrino aistruolius. Kaip ir sezono naudingiausiojo, taip ir finalo serijos geriausio žaidėjo apdovanojimas atiteko būtent jam.
„Aš norėjau žaisti. Tai padariau dėl čempionų titulo – didžiojo momento, dėl kurio žaidi visą gyvenimą. Nenorėjau po 20 metų pažiūrėti į save veidrodyje ir pasakyti: „O galėjau bent pamėginti“, – savo sprendimu nesigailėjo W.Reedas.
113:99 triumfavę „Knicks“ krepšininkai iškovojo pirmąjį NBA čempionų titulą klubo istorioje.
„Pamenu vieną atsitikimą kažkurių metų atkrintamosiose varžybose, kai stebėjau Bostono „Celtics“ rungtynes ir Paulas Pierce‘as buvo susižeidęs, tačiau nepaisant traumos jis žengė į aikštę. Pranešėjas pasakė, jog Pierce‘as atliko „Willisą Reedą“. Panašu, kad tapau viso šito sinonimu. Smagu žinoti, jog kažkas dėl to tave atsimena“, – džiaugėsi jis.
W.Reedas (antras iš kairės) ir čempioniškoji „Knicks“
Nors kitą sezoną W.Reedas kartu su „Knicks“ neslėpė didelių ambicijų apginti čempionų vardą, tačiau, nepaisant nesėkmės, puolėjas ant nugalėtojų pakylos sugrįžo 1973-aisiais.
Kapitonu pramintas puolėjas „Knicks“ ir visos NBA istorijoje išlieka kaip pavyzdys, jog pergalę gali nulemti ne tik pavardės ar pelningi kontraktai, bet ir atsidavimas, įkvėpimas, aistra ir komandinis darbas, siekiant vieno bendro tikslo.
W.Reedas (trečias iš kairės) ir „Knicks“ legendos
Norėdami komentuoti prisijunkite.