Ši vasara Lietuvos jaunimo krepšiniui derlinga medaliais nebuvo – nei vienai iš vaikinų rinktinių ne tik kad nepavyko užimti prizinės pozicijos, bet nepavyko ir patekti bent į pusfinalio etapą.
Vis tik reikia pažymėti ir tai, kad visos keturios rinktinės pateko tarp 10 stipriausių turnyro komandų, o trys iš jų krito ketvirtfinalio etape.
Šiame straipsnyje apžvelgsime visų keturių jaunimo rinktinių pasiektą rezultatą bei palyginsime su pastarųjų metų rezultatais.
2021 ir 2020 metais įprasti jaunimo čempionatai nevyko dėl koronaviruso, todėl palyginimui įtraukėme 2019 bei 2018 metus,
Aliukonis
U16 rinktinė – žemiausia vieta, bet solidus finišas
Pirmasis startas šios kartos jaunuoliams nesusiklostė. Nors pradžia buvo daug žadanti – pirmajame mače sutriuškinti bulgarai, vėliau nugalėti vokiečiai ir tik grupės etapo pabaigoje pralaimėta serbams.
Nors grupėje buvo užimta antroji vieta, tačiau prasčiausią mačą Aivaro Grigaliūno auklėtiniai sužaidė aštuntfinalyje ir 68:77 pralaimėjo Turkijos komandai.
Pralaimėjimas atkrintamosiose patirtas neturint jokių šansų – 28 proc. pataikymas „iš žaidimo“ ir 20 klaidų anksti pabaigė lietuviams kovą dėl medalių.
Vis tik po šio dūrio lietuviai atsitiesė, iškovojo tris užtikrintas pergales ir turnyrą baigė devintoje vietoje. Viso Lietuvos šešiolikmečiai turnyre iškovojo 5 pergales bei patyrė vos 2 pralaimėjimus, tačiau užėmė žemiausią vietą iš visų mūsų šalies jaunimo komandų.
Šioje komandoje čempionato metu labiausiai išsiskyrė Tauris Aliukonis (11,4 tšk., atk. kam.), Emilis Žibūda (11,9 tšk., 5,6 atk.kam.) ir Ignas Štombergas (10,6 tšk., 8,6 atk. kam.).
Pastarieji U16 rinktinių rezultatai: 2023 metai – 4 vieta, 2022 metai – 1 vieta, 2019 – 9 vieta, 2018 – 7 vieta.
Būtent U16 rinktinės dvejus metus iš eilės patekdavo į pusfinalį, tačiau šįkart pakartotas prasčiausias pastarųjų kelių metų rezultatas – 9 vieta.
Buika
Pasaulio čempionato ketvirtfinalyje – skaudus U17 rinktinės pralaimėjimas
Planetos pirmenybės išsiskiria tuo, kad pirmajame etape dažniausiai tenka šiek tiek lengvesni varžovai ir ketvirtfinalį pasiekti yra netgi lengviau nei Europos čempionate.
Panašiai buvo ir šiai U17 kartai – grupėje sutriuškinta Filipinų rinktinė, užtikrintai nugalėta Puerto Riko komanda ir nusileista tik ispanams.
Aštuntfinalyje Tomo Urbelionio auklėtiniai susitvarkė su Kinija ir atrodė, kad pusfinalis ranka pasiekiamas, kadangi kitas varžovas – Naujoji Zelandija.
Zelandai nors grupėje ir buvo įveikę turkus, tačiau italams pralaimėjo 69:95 ir atrodė tikrai įveikiamas varžovas mūsų šalies rinktinei.
Vs tik ketvirtfinalyje lietuviai sužaidė vėlgi bene prasčiausias rungtynes. Vienas komandos lyderių Dovydas Buika pataikė 2 metimus iš 15, Artūras Butajevas – 3 iš 11, o visa komanda krepšį atakavo 31 proc. tikslumu.
Nepaisant tokio prasto pataikymo, lietuviai turėjo visas galimybes laimėti, tačiau galutinai sustojo būtent lemiamomis rungtynių minutėmis, kuo pasinaudoję varžovai šventė pergalę.
Lietuvą įveikusi Naujosios Zelandijos rinktinė vėliau buvo sutriuškinta amerikiečių, o rungtynėse dėl trečiosios vietos juos gana nesunkiai nugalėjo ir prieš tai jų pačių įveikti turkai.
Lietuviai Pasaulio čempionatą užbaigė pergalėmis prieš Kanados ir Puerto Riko komandas, o pralaimėjimas prieš Naująją Zelandiją atrodo dar skaudžiau, kadangi varžovas buvo tikrai įveikiamas.
Čempionato metu ryškiausiai Lietuvos rinktinėje spindėjo Artūras Butajevas (14,4 tšk., 11,3 atk. kam.), Dovydas Buika (14,3 tšk., 4,8 atk. kam., 4,8 rez. per.), Ignas Urbonas (10 tšk., 6,9 atk. kam.).
Pastarieji U17 rinktinių rezultatai: 2022 metai – 4 vieta, 2018 – nedalyvavo.
Pasaulio čempionatai vyksta kas dvejus metus, o į juos ir patekti pavyksta ne visada. 2022 metais lietuviai nors ir liko be medalių, tačiau pusfinalį pasiekė.
Butajevas
Ne tik be aukso, bet ir be pasaulio čempionato likę aštuoniolikmečiai
Pastaruoju metu madinga ieškoti pozityvo ten, kur jo tiesiog nėra. Vis tik kartais reikia pripažinti ir faktus – aštuoniolikmečių pasirodymas buvo labiausiai nuviliantis.
Nors galutinė vieta užimta aukštesnė negu U16 rinktinės, tačiau pats komandos vyriausiasis treneris Tomas Purlys akcentavo, kad rinktinė vyksta net ne medalių, o aukso. Kai yra dideli lūkesčiai – atsiranda ir didelis nusivylimas.
Ir tai nebuvo vienas pralaimėjimas ar vienas pramestas metimas, užkirtęs kelią Lietuvos rinktinei toliau.
Viskas prasidėjo dar grupių etape – čempionatas pradėtas pralaimėjimais Suomijos ir Slovėnijos rinktinėms. Galiausiai viskas prašviesėjo, kuomet trečiajame ture buvo nugalėti ispanai ir grupėje užimta bent jau trečia vieta.
Blankus čempionato startas atrodė išvis gali nueiti į užmarštį po aštuntfinalio etapo. Jame Lieutuvos U18 rinktinė jau sužaidė tikrai solidžiai ir realių šansų italai tose rungtynėse neturėjo.
Ketvirtfinalyje laukė vokiečiai, kurie iki tol laimėjo visus keturis mačus. Likus 3,5 minutės lietuviai dar pirmavo 6 taškais, tačiau persvaros neišlaikė. Galiausiai Christianas Andersonas baudos metimu išveda vokiečius į priekį (87:86), o lietuvių paskutinioji ataka baigiasi netiksliais metimais.
Galima sakyti, kad lietuvių iškritimą lėmė vienas metimas rungtynių pabaigoje. Arba galima sakyti, kad su vokiečiais, kurie vėliau ir tapo Europos čempionais, nebūtų reikėję žaisti ketvirtfinalyje jeigu ne du pralaimėjimai grupės etape. Tai jau yra požiūrio klausimas.
Po šio pralaimėjimo liko užduotis minimum – užimti penktąją vietą ir patekti į Pasaulio čempionatą. Pirmajame susitikime lietuviai nugali švedus, tačiau vėliau dar vienas lemtingas susitikimas ir pralaimima prancūzams bei užimta šešta vieta palieka vieną iš talentingiausių Lietuvos jaunimo kartų be planetos pirmenybių.
Rungtynėse dėl penktosios vietos Kasparas Jakučionis pelnė 37 taškus ir atliko 7 rezultatyvius perdavimus. Tai tik įrodo, kad talento ši karta turi daug, bet šįkart bendro rezultato jaunimo turnyre pasiekti nepavyko.
Nepaisant prasto galutinio rezultato, šioje kartoje lyderiai buvo gana ryškūs ir jų talento galutinė vieta tikrai nesumenkina: Kasparas Jakučionis (19,4 tšk., 4,3 atk. kam., 5,3 rez. per.), Nojus Indrušaitis (20,1 tšk., 4,1 atk. kam.), Nedas Raupelis (8,6 tšk., 6,6 atk. kam.).
Pastarieji U18 rinktinių rezultatai: 2023 metai – 11 vieta, 2022 metai – 7 vieta, 2019 – 7 vieta, 2018 – 5 vieta.
Šešta vieta yra netgi vienas iš geresnių pasirodymų U18 čempionatuose, tačiau šiai kartai lūkestis vis tik buvo didesnis, o tai, kad pastaruoju metu nė karto nepavyko patekti net į pusfinalį – liūdnas vaizdas.
Murauskas
U20 rinktinė – dar vienas pralaimėjimas ketvirtfinalyje
Vyriausiems patriukšmauti taip pat nepavyko. Grupėje vėl sutriuškintos žemesnio lygio varžovės (Islandija ir Juodkalnija), tačiau nusileista slovėnams ir užimta antroji vieta.
Nors grupės etapas šioje sistemoje atrodo ne toks svarbus, tačiau dažnu atveju pirma vieta grupėje labai stipriai palengvintų kelią medalių link.
Aštuntfinalyje U20 rinktinei vėl viskas klostosi gana užtikrintai – trečiajame kėlinyje lietuviai turkus nugalėjo 22:4 ir būtent šis ketvirtis leido žengti tarp aštuonių stipriausių turnyro komandų.
Graikijos rinktinė, kuri teko ketvirtfinalyje, grupėje iškovojo vieną pergalę, patyrė du pralaimėjimus ir liko antra, tačiau tai nesutrukdė jiems aštuntfinalyje nugalėti Izraelio krepšininkų.
Šiame mače lemtingu tapo ketvirtas rungtynių kėlinys. Varžovai jo metu susikūrė 13 taškų pranašumą (80:67) ir nors susitikimo pabaigoje mūsų rinktinei pavyko priartėti, tačiau pergalės graikai jau neišleido.
Komandos lyderiai šioje rinktinėje pagrinde buvo priekinės linijos žaidėjai. Būtent solidesnio komandos valdymo ir gynėjų indėlio lemiamose rungtynėse ir trūko.
Vis tik po pralaimėjimo graikams atsitiesti pavyko likusiose rungtynėse. Nors jos nieko per daug nereiškė, bet pasirodymas baigtas pergalėmis prieš Ispanijos ir Čekijos rinktines.
Naudingiausi žaidėjai U20 rinktinėje buvo Paulius Murauskas (18,1 tšk., 10,3 atk. kam.), Motiejus Krivas (13,7 tšk., 8,9 atk. kam.), Matas Vokietaitis (11,3 tšk., 8,4 atk. kam.).
Pastarieji U20 rinktinių rezultatai: 2023 metai – 8 vieta, 2022 metai – 2 vieta, 2019 – 5 vieta, 2018 – 9 vieta.
Galima pastebėti tendenciją, kad ir vyriausios kartos žaidėjams dėl apdovanojimų pastaruoju metu kovoti sekasi sunkiai. Išimtimi buvo 2022 metai ir iškovotas sidabras. Daugiau nei sykio patekti į pusfinalį per apžvelgtą laikotarpį nepavyko.
Bendras rezultatas: be aukštų vietų, bet su neblogu vidurkiu
Reziumuojant šios vasaros rezultatus galima juos palyginti su praėjusiais metais. Nors nei vienai iš rinktinių nepavyko iškovoti medalių, tačiau bendras vidutinis rezultatas iš konteksto nekrenta.
Užimtos pozicijos vidurkis šįmet yra 6,25 pozicijos, kas savaime neatrodo taip tragiškai. Bėda ta, kad net trys rinktinės krito ketvirtfinalyje, viena – aštuntfinalyje ir nei vienai iš rinktinių nepavyko laimėti savosios grupės varžybų.
Galima paskaičiuoti, kad 2023 metais jaunimo rinktinių pozicijos vidurkis buvo 7,7. Medalių prieš metus taip pat neiškovojome, tad tai yra antra iš eilės vasara, kai vaikinų jaunimo rinktinės nelipa ant podiumo. Vis tik pernai šešiolikmečiams pavyko pasiekti pusfinalį ir užimti ketvirtą vietą.
2022 metai lietuviams buvo labai sėkmingi. Užimtos vietos vidurkis buvo net 3,5. Tais metais auksą iškovojo šešiolikmečiai, o dvidešimtmečiai grįžo su sidabru. Du medaliai ir trys iš keturių rinktinių pusfinalyje – neabejotinai geriausias rezultatas per pastarąjį laikotarpį.
Dar prieš koronavirusą 2019 metais mūsų šalies jaunimo rinktinių pozicijos vidurkis taip pat buvo 6,25. Medalių tais metais neiškovojo nei viena iš rinktinių, bet U19 komanda pateko į Pasaulio čempionato pusfinalį bei liko ketvirta.
Prastesnis rezultatas negu šiemet buvo užfiksuotas 2018 metais, kai pozicijos vidurkis buvo 7. Tuomet taip pat nei vienai iš rinktinių nepavyko patekti į pusfinalį, o aukščiausią vietą užėmė aštuoniolikmečiai, kurie Europos čempionate liko penkti.
Nors jaunimo rinktinėms nepavyko pradžiuginti įspūdingais pasiekimais ar medaliais, tačiau matome tendenciją, kad nėra „prarastos kartos“. Visos komandos yra pakankamai konkurencingos, kad būtų bent jau dešimtuke. Vis tik bent jau šią vasarą iki aukštesnio rezultato visoms komandoms pritrūko.
Visi trys ketvirtfinaliai pralaimėti buvo po gana atkaklios kovos ir to greičiausiai nereiktų laikyti tik atsitiktinumu. Svarbiose rungtynėse visos mūsų šalies jaunimo rinktinės susidūrė su labai panašiomis problemomis.
Norėdami komentuoti prisijunkite.