Netikėtas pralaimėjimas Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) Kauno „Žalgirio“ krepšininkams turėjo priminti apie jų dabartinį lygį. Praėjusią savaitę antrąją pergalę Eurolygos „Top 16“ etape iškovoję žalgiriečiai – vis dar tie patys vidutiniokai, kurie ypatingo pajėgumo F grupėje turi kabintis kruvinomis panagėmis, kad nebūtų sutrinti girnų.
Dešimtajame „Top 16“ etapo ture „Žalgiris“ pamėgins atsilaikyti prieš Eurolygos čempionus su Jonu Mačiuliu – Madrido „Real“, kuri šį sezoną yra tikrai įveikiama komanda.
Pirmajame rate „Žalgirio“ krepšininkai į Madridą išvyko išjudinti svarbių permainų. Lūkesčių nepateisinusį Gintarą Krapiką vyriausiojo trenerio poste pakeitė Šarūnas Jasikevičius. Viena iškiliausių „Barcelona“ krepšinio komandos istorijos asmenybių vyriausiojo trenerio poste debiutavo rungtynėmis su varžovu, kurį per ilgus metus rungtyniaujant Ispanijoje, pažino iš pagrindų.
Nors „Žalgiris“ pralaimėjo 86:92, viešas verdiktas buvo aiškus – Š.Jasikevičiaus debiutas pavyko, o į komandos žaidimą puolime vėl buvo galima žiūrėti susidomėjus.
Šios rungtynės parodė du dalykus: pirma, „Žalgiris“, apie kurio galimybes puolime pats Š.Jasikevičius ironiškai atsiliepė po pergalės prieš „Brose Baskets“ („mes juk garsėjame kaip geriausiai puolanti komanda“), sugebėjo įmesti net 86 taškus, kas rodo, jog patys kauniečiai žaidė krepšinį, orientuotą į puolimą; antra, laimėti prieš „Real“ atvirame krepšinyje žalgiriečiai nelabai turi šansų.
Nors „Žalgiris“ rungtynes pralaimėjo tik 6 taškais, visas 40 žaidimo minučių situaciją aikštelėje kontroliavo viena komanda. Taip, ir tai nebuvo „Žalgiris“.
Apie tai, kad kauniečiai negali tikėtis pergalės prieš „Real“ žaisdami į puolimą orientuotą krepšinį, byloja du iškalbingi statistiniai faktai: „Žalgiris“ yra prasčiausiai Eurolygoje besiginanti komanda, per 100 atakų vidutiniškai praleidžianti 118,7 taško; „Real“ yra trečia geriausiai puolanti Eurolygoje komanda, per 100 atakų pelnanti 114,9 taško.
Norint sukelti rimtą grėsmę puolimo potencialu ir meistriškumu gerokai pranokstančiam varžovui, reikia žaisti kažkaip kitaip. Galbūt derėtų kažko pasimokyti iš geriausiai Eurolygoje besiginančios Vitorijos „Laboral Kutxa“, kuri per 100 atakų į savo krepšį varžovams leidžia sukrapštyti vos 97,2 taško*.
Supratusi, kad neturi meistriškumo pranašumo ir išsiskiria tik gynybiniais sugebėjimais, „Laboral Kutxa“ rungtynėse su „Real“ pasirinko gynybinio pobūdžio žaidimo planą. Jis pasiteisino, nes „Real“ įmetė mažiausiai taškų šiame sezone Eurolygoje ir susitikimą pralaimėjo 68:77.
Tam, kad neutralizuotų tiesiog trykštantį galimybėmis „Real“ puolimą, „Laboral Kutxa“ stengėsi įgyvendinti tris esmines taisykles:
1. Kiek įmanoma apsunkinti „Real“ perimetro žaidėjų prasiveržimų užbaigimą. Sergio Llullas, Sergio Rodriguezas, Andresas Nočioni mėgsta veržtis į baudos aikštelę. „Laboral Kutxa“ leisdavo jiems veržtis, tačiau paskutinėje prasiveržimo fazėje buvo bandoma versti „Real“ žaidėjus „lipti į medį“ arba jau pašokus ore, priimti staigius sprendimus, kam perduoti kamuolį.
2. Sunaikinti perimetro žaidėjų ir aukštaūgių sąsajas „pikenrolo“ situacijose. Velimiras Perasovičius ir jo trenerių štabas perprato vieną svarbią „Real“ kūrėjų – S.Rodriguezo ir S.Llullo – žaidimo tendenciją. Žaisdami „pikenrolą“ jie pernelyg didelį dėmesį skiria komandos aukštaūgio paieškai. Kai jie neranda tinkamos perdavimo linijos ir negali iškišti kamuolio, jie linkę priimti ne pačius geriausius sprendimus.
3. Stumti į pozicinį žaidimą. Pablo Laso gerai žinomas savo gebėjimais efektyviai išnaudoti greitus išpuolius. „Real“ yra viena greičiausiai puolančių Eurolygos komandų, o tokie krepšininkai kaip S.Rodriguezas ar S.Llullas tiesiog sužydi tada, kai atakuoja kontraatakomis. Taigi „Laboral Kutxa“ įsijausti „Karališkojo“ klubo pagrindiniams kūrėjams dažnai neleisdavo pražangomis bei didele koncentracija į išsidėstymą gynyboje tada, kai Madrido krepšininkai pasileisdavo į greitas atakas.
Laboral Kutxa
Triukai, kurių galima pasimokyti
Demonstruoti vadovėlinę gynybą „Laboral Kutxa“ leidžia ne tik V.Perasovičiaus dėmesys detalėms ir tinkamai įdiegti žaidimo gynyboje pagrindai, tačiau ir komandos sudėtis. Vitorijos klubas geriausiai ginasi tada, kai aikštelėje yra judrus ir ilgų rankų vidurio puolėjas Ilimane'as Diopas ir itin gudrus gynyboje Adamas Hanga. Mobili aukštaūgių liniją, kuriai protingai talkina A.Hangos ir Fabieno Causeur perimetro tandemas dažnai tampa rimtu iššūkiu „Laboral Kutxa“ varžovų puolimui.
Reikia pripažinti, kad „Laboral Kutxa“ savo oponentus užsmaugia komandine gynyba. Vitorijos krepšininkai labai gerai jaučia vienas kitą (žaidėjų išsidėstymą aikštelėje), o judrumas jiems leidžia efektyviai kamšyti nuolat atsirandančias spragas.
Prasčiausiai Eurolygoje besiginantis „Žalgiris“, žinoma, negali tikėtis tokio efektyvumo gynyboje, tačiau bent jau pristabdyti „Real“ puolimo mašiną – tikrai įmanoma.
Verta atkreipti dėmesį į keturias gudrybes gynyboje, kuriomis „Laboral Kutxa“ gerokai apsunkino gyvenimą „Karališkojo“ klubo žvaigždėms.
1. Susikeitimas pagalbos situacijoje
Matome, kaip „Laboral Kutxa“ stabdo greitą „Real“ išpuolį. Prasideda pozicinio puolimo pirmoji fazė, kurią S.Rodriguezas mėgina taškais paversti „pikenrolu“. Dariusas Adamsas ir Kimas Tillie ginasi „Show“ metodu, kai aukštaūgis pristabdo žaidėjo su kamuoliu judėjimą, kol gynėjas įveikia užtvarą pro apačią. Tačiau pagrindinis akcentas – į pagalbą apačioje.
Matome, kaip į baudos aikštelę kertantį Felipe Reyesą pasitinka I.Diopas. Jis trumpam palieka Gustavo Ayoną be priežiūros, tačiau S.Rodriguezas pastarajam kamuolio perduoti negali dėl sudėtingos perdavimo linijos. S.Rodriguezas perduoda kamuolį F.Reyesui, ginamaisiais susikeičia I.Diopas ir K.Tillie, kuris dabar skuba prie G.Ayono.
Vos tik F.Reyesas priima kamuolį ir pradeda žaisti vienas prieš vieną, iš stipriosios pusės jį staigiai dvigubina Adamas Hanga. Rezultatas – veterano klaida ir lengvi taškai greitajame puolime.
„Real“ šioje situacijoje nesugebėjo įgyti pranašumo žaisdami „du prieš du“, o „Laboral Kutxa“ koncentracija į baudos aikštelę ne tik neleido vienam labiausiai patyrusių Madrido komandos žaidėjų jaustis patogiai, tačiau privertė jį ir suklysti.
2. Pagalba prasiveržimo linijoje
Matome, kaip S.Rodriguezas „pikenrolą“ pildo verždamasis į baudos aikštelę. Iš pradžių, jis turi daug erdvės, jam leidžiama judėti („du prieš du“ gynyba yra neagresyvi). Vos tik artėja momentas, kai reikia prasiveržimą užbaigti, K.Tillie skuba į pagalbą ir stabdo S.Rodriguezo reidą. „Real“ įžaidėjas staiga yra priverstas atlikti sudėtingą perdavimą. Iki klaidos trūksta nedaug.
Reikia atkreipti dėmesį, kad kai S.Rodriguezas veržėsi, „Laboral Kutxa“ visiškai sutankino gynybą baudos aikštelėje. Kaip jau kalbėjau anksčiau, pagrindinis „Real“ įžaidėjas pirmiausia ieško laisvo aukštaūgio, o tolimiems perdavimams iš baudos aikštelės į silpnąją perimetro pusę ryžtasi retai.
Tam, kad atkirstų perdavimo liniją G.Ayonui, A.Hanga be priežiūros toliau nuo krepšio paliko K.C.Riversą. Amerikietis kamuolio negauna, nes S.Rodriguezas jo nemato. Atsitraukimas nuo „Real“ perimetro žaidėjų siekiant sutankinti gynybą baudos aikštelėje – auka, kurią „Laboral Kutxa“ aukojo visų rungtynių metu, tačiau dažniausiai šis sprendimas pasiteisindavo, nes Madrido komandai labai svarbi įžaidėjo ir aukštaūgių grandis sutrupėdavo.
3. Aukštaūgių atkirtimas
Kad dar geriau suprastumėte, kaip „Laboral Kutxa“ naikino „Real“ perimetro žaidėjų sąsajas su aukštaūgiais, būtina pasižiūrėti į šį gynybos pavyzdį. Tai – geriausia iliustracija, kaip Vitorijos ekipa baudė „Real“ kūrėjus už įprotį pirmiausia baudos aikštelėje ieškoti aukštaūgio, o erdvėms ties tritaškiu skirti mažiau dėmesio.
Matome, kaip S.Rodriguezas pradeda „Real“ derinį, kai atakų organizatorius kamuolį priima iš rankų į rankas (tokiose situacijose protinga yra lengvai neleisti ispanui priimti kamuolio, ką keletą kartų sėkmingai darė „Laboral Kutxa“ įžaidėjai). Siekiant suklaidinti varžovų gynėją, žaidžiama antrinė užtvara ir „pikenrolas“. A.Hanga iš silpnosios pusės leidžiasi į pagalbą, kad sustabdytų į baudos aikštelę kertantį Willy Hernangomezą. S.Rodriguezas renkasi perdavimą S.Llullui.
Pastarasis pradeda prasiveržimą į baudos aikštelę, o Ioannis Bourousis susikeičia ginamaisiais. Tuo metu A.Hanga visiškai nusileidžia į baudos aikštelę ir neleidžia S.Llullui atlikti perdavimo W.Hernangomezui. Rezultatas – klaida.
Šioje situacijoje S.Llullas galėjo atlikti nesudėtingą perdavimą Jeffrey Taylorui į kampą, o šis būtų smeigęs tritaškį laisvas. Tačiau, kaip jau kalbėjome, „Real“ kūrėjai kartais pernelyg susikoncentruoja aukštaūgio paieškai baudos aikštelėje.
4. S.Rodriguezo izoliavimas
Kai S.Rodriguezas po „pikenrolo“ judėdavo galinės linijos link, „Laboral Kutxa“ labai gudriai įsprausdavo jį į situaciją, kurioje gynyba įgydavo didžiulį pranašumą. „Real“ įžaidėjas būdavo dvigubinamas, o artimos perdavimo linijos į baudos aikštelę – naikinamos. Tokioje situacijoje S.Rodriguezas gali mėginti atlikti tolimą perdavimą ties tritaškio linija laisviems lūkuriuojantiems komandos draugams – tai yra bene vienintelė išeitis, kuri tuo pačiu labai rizikinga.
Atkreipkite dėmesį į A.Hangą ir F.Causeur. Abu „Laboral Kutxa“ perimetro žaidėjai nusileidžia į baudos aikštelę, kur stengiasi neleisti priimti kamuolio aukštaūgiams arba užsiima patogią dvigubinimui poziciją, jei prireiktų pagalbos. Jų tiesioginiai oponentai atsiduria be priežiūros ties tritaškio linija, tačiau šioje situacijoje „Laboral Kutxa“ gynyba diktuoja sąlygas. S.Rodriguezas čia turi mažai variantų ir ataką baigia klaida.
Ayonas
Tikslas – sunaikinti gynėjų ir aukštaūgių gijas
Visos keturios situacijos yra panašios tuo, kad „Laboral Kutxa“ gynyba stengėsi sunaikinti „Real“ perimetro žaidėjų gijas su aukštaūgiais.
Tam yra aukojama erdvė ties tritaškio linija, tačiau tankinama gynyba baudos aikštelėje, siekiant apsunkinti galimybes mesti į krepšį po prasiveržimo arba perduoti kamuolį aukštaūgiams.
Rezultate, „Laboral Kutxa“ pavyko iš žaidimo išjungti vieną naudingiausių šio sezono Eurolygos krepšininkų G.Ayoną, kuris per 17 minučių įmetė 7 taškus (3/7 dvit., 1/1 baud.) ir surinko tik 5 naudingumo balus.
Rungtynės nesusiklostė ir kitai „Real“ žvaigždei – S.Llullui. Jis per 33 minutes sukrapštė 7 taškus (0/3 dvit., 1/5 trit., 4/4 baud.).
Bendrai, sustabdyti „Real“ puolimo mašiną ties 68 taškais – milžiniškas pasiekimas.
Ir nors tame susitikime Madrido krepšininkai puolime neišnaudojo nemažai progų – realizavo tik 6 tritaškius iš 27 (26 proc.), reikia pripažinti, kad „Laboral Kutxa“ gynybos planas vertė „Real“ žvaigždes jaustis nepatogiai.
„Žalgiris“ taip pat privalo pamėginti gerokai apsunkinti vakarą S.Rodriguezui, S.Llullui ir G.Ayonui – trims pagrindiniams „Real“ ginklams puolime.
* statistinis rodiklis – po devynių „Top 16“ turų. Po dešimtojo turo, kai „Laboral Kutxa“ nugalėjo Maskvos srities „Chimki“, gynybos reitingas dar pagerėjo – 96,4. Tačiau geriausiai besiginančios Eurolygos komandos titulą perėmė Krasnodaro „Lokomotiv-Kuban“, kuri leido Stambulo „Fenerbahce“ pelnyti tik 55 taškus. Po 20 Eurolygos rungtynių šiame sezone Rusijos klubo gynybos reitingas – 95,9.
Sekite Krepsinis.net apžvalgininką Algimantą Bružą socialiniame tinkle „Facebook“. Susisiekti su autoriumi galite el. paštu: [email protected]
Norėdami komentuoti prisijunkite.