Važiuojant į rungtynes – sugedęs autobusas. Varžovų mačo peržiūroje – sugedęs DVD grotuvas. Organizatorių „užmirštas“ geriamasis vanduo krepšininkams ir tankų dūmai. Štai šios kurioziškos situacijos Venesueloje buvo palydėtos „sparnuotomis“ komentatoriaus Lino Kunigėlio frazėmis.
Po pergalingo Lietuvos rinktinės susitikimo su Puerto Riko komanda L. Kunigėlis turnyro organizatoriams pasiūlė „užsikrušti“ (užkrušti – grūsti, trinti, smulkinti, daužyti, plūkti, kimšti, murdyti, badyti, daužyti, gurinti – LKŽ). Vos nuaidėjus finalinei sirenai per „Lietuvos ryto“ televiziją tiesiogiai susitikimą komentavęs L. Kunigėlis išpyškino: „Užsikruškit“ su savo gendančiais autobusais. „Užsikruškite“ su savo sąmokslo teorija.“
Valstybinės lietuvių kalbos komisijos specialistai įsitikinę, kad grūmoti eteryje riebius žodžius pavartojusiems komentatoriams – ne jų pareiga. Tuo labiau kad bausti už išsprūdusius ne visai tinkamus žodžius įstatymiškai nėra pagrindo. „Auklėti komentatorius nėra kalbininkų reikalas. Viešojoje kalboje tokie žodžiai neturėtų būti vartojami, bet tai jau moralės klausimas“, – Alfa.lt sakė komisijos pirmininko pavaduotoja Jūratė Palionytė.
Pasak specialistės, žodis „užsikruškit“ nėra bendrinės kalbos žodis, jį galima vadinti „užribio kategorijai“ priklausančiu žodžiu. Nors žodynuose galima rasti šio žodžio aiškinimų – „sunkiai dirbti“ ir panašių, L. Kunigėlio pavartotąjį kalbininkė linkusi laikyti ne tokią nekaltą prasmę turinčiu. „Tokie žodžiai atspindi žmogaus kultūrą. Matyt, L. Kunigėlį labai išvedė iš kantrybės, jis nėra iš tų žmonių, kuris eteryje taip kalbėtų“, – pastebėjo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininko pavaduotoja J. Palionytė.
Stiprus L. Kunigėlio žodelis – ne vienintelis, kuris išsprūsta žmonėms televizijos eteryje. Tačiau tramdyti tokius kalbėtojus nėra paprasta. Valstybinė kalbos inspekcija vienintelė turi teisę už didžiąsias kalbos klaidas skirti administracines nuobaudas. Kadangi keiksmažodžiai į šią grupę nepatenka, inspekcija už juos gali tik parašyti rekomendacinį įspėjamąjį laišką televizijos vadovams. Už viešoje vietoje vartojamus necenzūrinius žodžius galima bausti administracine tvarka.
„Į svetimybių sąrašą keiksmažodžių neįtraukta, todėl už jų vartojimą nuobaudų negalime taikyti. Tai jau ne kalbos, o kultūros problema“, – svarstant Egidijaus Dragūno-Selo sausio pradžioje tiesioginiame eteryje ištartą keiksmažodį, Alfa.lt paaiškino Ramunė Kanišauskaitė, Valstybinės kalbos inspekcijos vyriausioji inspektorė. Bausti keikūnus gali tik televizijų vadovai savo nuožiūra.
Kolegos L. Kunigėlio teisti nesiruošė. Portalui Alfa.lt krepšinio komentatorius Mindaugas Rainys pripažino, kad rungtynes stebėti padedančiojo vaidmuo neretai pareikalauja daugybės nervų, ir žmonės turėtų tai suprasti. Komentatorius teigė, kad sporto varžybos skiriasi nuo bet kokio kito tiesioginiame eteryje vykstančio renginio, todėl į tam tikrus epizodus reikėtų žvelgti atlaidžiau.
„Emocionalumas yra kiekvienam komentatoriui būdingas bruožas, tačiau vieni jausmams atsiduoda labiau, kiti mažiau. Kartais faktus ir šaltą protą pakeičia emocijos. Aš taip pat stengiuosi žiūrovams perteikti aikštėje vyraujančią nuotaiką. Man yra tekę pasiduoti arenoje tvyrančiai emocijai ir pakelti balsą, tačiau tokia yra darbo specifika.
Krepšinis yra tokia sporto šaka, kurioje kunkuliuoja aistros, ir manau, kad į tam tikrus komentatoriaus pastebėjimus ar frazes reikėtų žvelgti pro pirštus. Žinoma, visi turime saugiklius ir privalome jausti ribas. Necenzūriniai žodžiai eteryje negali skambėti. Atvejo Venesueloje komentuoti negaliu, ten buvo visai kitos aplinkybės.“
EURO 2012 susitikimus komentavęs Saulius Nalivaika pasakojo, kad kolegos protrūkį lėmė asmeninis susidūrimas su problemomis Venesueloje. Komentatorius pridūrė, kad sąmokslo teorijomis apaugęs mačas tarp Lietuvos ir Nigerijos taip pat turėtų būti užmirštas.
„Tai buvo išskirtinė situacija. Kilo daug organizacinių problemų, o L. Kunigėlis yra ir Lietuvos rinktinės atstovas spaudai, todėl panašioje padėtyje nesu atsidūręs. Praėjusiais metais per Vieningosios lygos rungtynes, kai Kauno „Žalgiris“ nusileido Rygos VEF, šiek tiek pyktelėjau. Tačiau emocijos kilo dėl komandos klaidų, o Venesueloje įvykusį epizodą sukėlė bėdos už aikštės ribų. Kaip bebūtų, negalima teigti, kad tokie protrūkiai yra būdingas reiškinys. Aštresnių komentatorių žodžių išgirstame gal tik kartą per metus. Manau, kad emocijos proveržiai priklauso nuo kiekvieno žmogaus charakterio.
Kalbos apie sąmokslo teoriją turėtų nurimti, nes Nigerija įrodė, kad pergalė prieš Lietuvą nebuvo atsitiktinumas. Jei venesueliečiai bent kažkiek supranta krepšinį, turėtų pripažinti, kad apie atiduotą laimėjimą negali būti nė šnekos. Reikia pripažinti, kad lietuviai žaidė vos po 18 valandų po paskutinio mačo, o varžovai turėjo daugiau nei parą. Nigerija pataikė keletą fantastiškų metimų, o Lietuvos rinktinė buvo pavargusi. Taigi, pralaimėjimas nebuvo toks netikėtas, kaip daugelis kalbėjo po rungtynių. Nigerija žais olimpiadoje ir ten mes galėsime atsirevanšuoti. Venesuelos gyventojai turėtų pamiršti sąmokslo teorijas, nors tai gali būti sunku, juk žinome pietiečių charakterį.“
Norėdami komentuoti prisijunkite.