Neįtikėtiną žaidimą šį sezoną demonstruojantis 18 metų 203 cm ūgio slovėnas Luka Dončičius yra vienas didžiausių talentų Europos krepšinio istorijoje. Moderniosios Eurolygos istorijoje joks kitas tokio amžiaus krepšininkas nedemonstravo nieko panašaus į tai, ką kiekvienose rungtynėse pateikia L.Dončičius.
Ne mažiau stebina ir tai, kad aštuoniolikmetis Eurolygoje žaidžia jau antrąjį sezoną ir aukščiausiame lygyje debiutavo būdamas vos šešiolikos. Įdomiausias faktas – net ir tai neleidžia jam patekti į jauniausių Eurolygos debiutantų dešimtuką.
Nuo 2000-ųjų, kai startavo modernaus formato Eurolyga, jos aikštelėse pasirodė 10 žaidėjų, kuriems buvo likęs bent pusmetis iki jų septynioliktojo gimtadienio. Ne paslaptis, kad nemažai daliai jų laikas aikštelėje buvo patikėtas avansu, o į aukščiausio lygio krepšininkus jie taip ir neišaugo.
10. Enesas Kanteris (Stambulo „Fenerbahce“, 16 metų ir 163 dienos, debiutas: 2008 metų spalio 30 diena)
Apie jį daug kalbėti nereikia – turko karjera nuo debiuto Eurolygoje kilo tik į viršų ir dabar jis yra Domanto Sabonio komandos draugas Oklahomos „Thunder“ ekipoje, kuri rungtyniauja Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA).
Jono Valančiūno konkurentas jaunimo rinktinėse jau pirmajame savo Eurolygos mače per 9 minutes pelnė 5 taškus ir atkovojo 3 kamuolius, taip patraukdamas daugelio dėmesį. Tiesa, dukart po to jis surinko neigiamą naudingumo balų skaičių ir per savo karjerą išvis ant Eurolygos parketo pasirodė tik 4 kartus. Dabar Europoje jis būtų neabejotina žvaigždė.
Kanteris
9. Džananas Musa (Zagrebo „Cedevita“, 16 metų ir 160 dienų, debiutas: 2015 metų spalio 15 diena)
Šio vyruko debiutas Eurolygoje įvyko tik užpernai, tad apie dabar aštuoniolikmečio vaikino karjerą daryti išvadas dar yra tikrai sunku.
Tiesa, kol kas bosniui sekasi neprastai. Jis sugebėjo įsitvirtinti „Cedevita“ rotacijoje, jau atstovauja nacionalinei Bosnijos ir Hercegovinos rinktinei, o 2018 metų NBA naujokų biržoje jam yra žadama vieta pirmajame rate.
8. Ioannis Karamalegkos (Atėnų „Panathinaikos“, 16 metų ir 53 dienos, debiutas: 2010 metų lapkričio 11 diena)
Graikas šiuo metu taip pat dar yra per jaunas, kad apie jo karjerą būtų galima daryti konkrečias išvadas – gynėjui vos 22-eji. Tiesa, tikėtasi iš jo buvo neabejotinai daugiau – 2011 metų Eurolygos čempionas su „Panathinaikos“ šiuo metu yra Dovydo Rediko komandos draugas Tripolio „Arkadikos“ ekipoje antrojoje Graikijos lygoje.
Ant Eurolygos parketo per savo karjerą jis praleido vos 38 sekundes ir niekuo nepasižymėjo, tad jei didžiu krepšininku ir netaps, turės nors simbolinį prisiminimą ir savo vardą Eurolygos istorijoje.
7. Damiras Markota (Zagrebo „Cibona“, 16 metų ir 32 dienos, debiutas: 2002 metų vasario 6 diena).
Didžiu talentu jauname amžiuje laikytas kroatas Eurolygoje debiutavo praleisdamas vos 20 sekundžių, tačiau pėdsaką Eurolygos metraščiuose paliko. Ir ne tik tokį.
Eurolygoje jis sužaidė devynis sezonus atstovaudamas „Cibona“, Kauno „Žalgirui“, Liublianos „Olimpija“, Stambulo „Bešiktaš“ ir Bambergo „Brose Bamberg“. Dar tris sezonus jis praleido Europos taurėje.
Jam prognozuotų aukštumų aukštaūgis nepasiekė, tačiau turėjo tikrai neprastą karjerą ir dabar, sulaukęs 31-erių profesionaliai rungtyniauja aukščiausioje Turkijos lygoje vilkėdamas Stambulo „Buyuksehir“ marškinėlius.
Markota
6. Urošas Tripkovičius (Belgrado „Partizan“, 16 metų ir 28 dienos, debiutas: 2002 metų spalio 9 diena).
Serbas yra vienas žymiosios „Partizan“ talentų kalvės produktų. Nors jo debiutas aukščiausiame lygyje ir nebuvo itin nusisekęs, vėliau gynėjas pademonstravo, kad talento turi per akis. Jau po dviejų metų, būdamas vos aštuoniolikos, Eurolygoje jis vidutiniškai rinko 10,7 taško ir buvo laikomas vienu perspektyviausių savo kartos žaidėjų.
Deja, tai ir liko geriausiu jo sezonu profesionaliame krepšinyje. „Partizan“ ekipoje jis po to praleido dar 5 sezonus, trumpai atstovavo Malagos „Unicaja“ ir Stambulo „Fenerbahce“ ekipas, tačiau nuolat buvo kamuojamas traumų ir 2014 metais, būdamas vos 27-erių, pasitraukė iš profesionalaus sporto.
5. Ricky Rubio (Badalonos „Joventut“, 16 metų ir 3 dienos, debiutas: 2006 metų spalio 24 diena)
Dar vienas krepšininkas, kuriam didelio pristatymo nereikia. Ispanų krepšinio vunderkindas, kuriam prognozuota svaiginanti karjera, galiausiai, virtęs vidutiniu NBA įžaidėju.
Greito ir puikiai aikštę matančio, tačiau stabilaus metimo stokojančio ispano debiutas Eurolygoje nebuvo simbolinis – jau pirmajame savo sezone aikštėje jis pasirodė 16-oje rungtynių, rinko 3,6 taško, 2,8 atkovoto kamuolio, 3,2 rezultatyvaus perdavimo ir 7,7 naudingumo balo. Po „Joventut“ persikėlė į Barselonos „Barcelona Lassa“, iš ten – į Minesotos „Timberwolves“, kurios starto penkete žaidžia iki šiol.
Rubio
4. Gino Cuccarolo (Trevizo „Benetonn“, 16 metų, debiutas: 2003 metų lapkričio 26 diena)
Retas kuris sulaukia tokios įspūdingos 16-ojo gimtadienio dovanos. Nors geros karjeros tai ir negarantavo, pasirodymu Eurolygoje šis milžinas galės girtis visą gyvenimą.
221 cm ūgio aukštaūgis Eurolygoje pasirodė du kartus su trejų metų pertrauka ir iš viso aikštelėje praleido vos 2 minutes. „Benetonn“ garbę su pertraukomis jis gynė iki pat 2012-ųjų, tačiau įspūdingų savo fizinių duomenų krepšinio įgūdžiais deramai paremti taip ir nesugebėjo. Šiuo metu 29-erių sulaukęs „centras“ žaidžia Turino „Auxilium“ klube, aukščiausioje Italijos lygoje, tačiau atlieka tik epizodinį vaidmenį.
3. Manučaras Markoišvilis (Trevizo „Benetonn“, 15 metų ir 328 dienos, debiutas: 2002 metų spalio 10 diena)
Prieš dvejus metus Maskvos CSKA papildęs gruzinas yra vienas talentingiausių savo šalies krepšininkų, o žaidimas vienoje iš Eurolygos favoričių buvo laikomas jo karjeros viršūne, tačiau dažnai užmirštama yra koks perspektyvus jaunuolis jis iš tiesų buvo.
Profesionalo karjerą jis pradėjo būdamas vos trylikos, kai savo gimtojoje šalyje apsivilko Batumio „Batumi“ marškinėlius. Vos po dvejų metų jis persikėlė į Italiją, kur kaip mat debiutavo Eurolygoje. Jo debiutas nebuvo simbolinis – jaunuolis ant parketo pasirodė 17-oje rungtynių ir per sezoną pelnė 38 taškus.
Geriausią sezoną Eurolygoje jis sužaidė prieš ketverius metus, kai Kantu „Pallacanestro“ ekipoje rinko 12,6 taško. Superžvaigžde jis netapo, tačiau turėjo išties neprastą karjerą.
Markoišvilis
2. Canas Maximas Mutafas (Stambulo „Fenerbahce“, 15 metų ir 319 dienų, debiutas: 2006 metų lapkričio 23 diena)
Anksti subrendęs turkas Eurolygos rungtynėse pasirodė tam, kad įsirašytų į istoriją, bet kalnų nenuverstų. Debiutavęs prieš vienuolika metų, per keturis pirmuosius savo Eurolygos sezonus jis aikštėje pasirodė 7 kartus ir pelnė vos 4 taškus.
Iki 2013-ųjų jis priklausė „Fenerbahce“, bet buvo skolinamas įvairioms Turkijos ekipoms, o praėjusią vasarą persikėlė į Stambulo „Anadolu Efes“, kurioje sužaidė asmeniškai geriausią, bet vis tiek kuklų sezoną – per 11 rungtynių pelnė 21 tašką. Jo visos karjeros rezultatyvumą daugelis žaidėjų gali pakartoti viename mače.
Nepaisant dar nepateisintų lūkesčių jis nuolat yra įtraukiamas į Turkijos nacionalinės rinktinės kandidatų sąrašus, nors oficialiai savo šalies spalvų gynęs kol kas nėra.
1. Aleksandaras Ugrinoskis (Zagrebo „Cibona“, 15 metų ir 266 dienos, debiutas: 2004 metų sausio 28 diena)
Būtų simboliška, jei lygos rekordininkas, jauniausias visų laikų debiutantas būtų nugyvenęs gražų gyvenimą ir turėjęs svaiginančią karjerą. Deja, taip neįvyko.
Panašu, kad savo karjeros piką šis Kroatijos ir Makedonijos pilietybes turintis gynėjas pasiekė dar prieš šešioliktąjį savo gimtadienį. Ant Eurolygos parketo jis pasirodė vos 4 kartus ir pasižymėjo vieninteliu pataikytu tritaškiu.
Po etapo „Cibona“ ekipoje jo karjera ritosi tik žemyn. Po sezoną jis atstovavo Bulgarijos, Austrijos, Makedonijos komandoms, trumpai žaidė Italijos ir Ispanijos antrosiose lygose, o iš profesionalaus krepšinio tyliai pasitraukė 2013-aisiais, būdamas vos 25-erių.
Norėdami komentuoti prisijunkite.